Jump to content
gulay

Gargoyle gecko üretim macerası (Rhacodactylus auriculatus)

Önerilen İletiler

Gargoyle Gecko Üretim Macerası (Rhacodactylus auriculatus)

11 Mart'ta ailemize bir erkek ve iki dişi minyatür timsah katıldı. Dişiler Hypo pastel ve Normal blotched, erkekse Super striped morftandı. Dişiler ilk geldiklerinde 40gr üstü, erkekse 35gr kadardı.

Hypo pastel dişi

Vwj3WE.jpg

0r5z33.jpg

Blotched dişi

wzRRpm.jpg

1M0gSw.jpg

Super striped erkek

AtHh8F.jpg

F9O0CU.jpg

Gördüğünüz gibi ruh hallerine ve ortam değişikliklerine göre renklerini açıp koyulaştırabilen, tombik, pürüzsüz derili ve çok meraklı canlılar. Aynı crested geckolar gibi zıplayarak ilerliyor ama onlardan farklı olarak günü daha çok dallarda düz/ters şekilde hareketsiz biçimde geçiriyorlar. Sabah bıraktığınız pozisyonda akşam da bulabiliyorsunuz yani güneşin etkisini kaybetmesiyle ortaya çıkıp camlarda, dallarda fırıl fırıl gezinen crestedlardan daha sakinler. Ama bu sizi yanıltmasın çünkü elinize aldığınızda veya terrada hareket ettiklerinde crestedlardan daha hızlılar. Beslenmeleri de benzer şekilde, hazır meyve+böcek toz maması veya taze püre tüketiyorlar. Bunların crestedlara göre canlı yeme daha az ilgi gösterdiğini gözlemledim zira crestedlar aynı canlı yemi gece birkaç saat geçmeden bitirirken gargolar günlerce ortak yaşam sürebiliyor.

Geldiklerinden tam 1 ay sonra dişilerin sırayla nem kabına girip çıktıklarını gördüm. Oysa önceden (leopar geckoların her gün girmesinin aksine) nem kabına girdiklerini ne gündüz ne de gece hiç görmemiştim. Ertesi güne kabı kontrol ettiğimde tam 15cm yükseklikteki torf kabının en dibine bırakılmış yumurtaları buldum. Alttaki resim ise yumurtlama anını yakalayabildiğim hypo pastel dişiden:

DqkaxY.jpg

Yumurtaların büyüyüp gelişmeye başladığı sıralar:

RwcgZx.jpg

Heyecanlı bekleyiş yaklaşık 2 ay sürdü ve teker teker çıkmaya başladılar:

HUEEPv.jpg

hF9GwD.jpg

5ZxKqo.jpg

fEWa5M.jpg

İlk çıktıklarında haki rengindelerdi yine de morf farkları belli oluyordu. 1 hafta kadar sonra renkleri çok açılmadı ama desenleri belirginleşti. 2. günlerinde sanırım elimden mama yemeyi kabul ettiler, aynı ebeveynleri gibi kaşıktan beslenebiliyorlar şu an. Bir müddet böyle şımarık takılacağız gibi. Canlı yemlere pek ilgi göstermediler henüz.

u5ECeQ.jpg

OuKba3.jpg

az3Mxl.jpg

Ve yaklaşık 2 haftalık mamasını mideye indirmiş son hali:

SL3PjJ.jpg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Çok sağolun... Büyükçe paylaşacağım gelişimlerini inşallah, desenleri-renkleri nasıl gelişecek çok merak ediyorum.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Çok tatlılar maşallah bende de 4 tane var ama ufaklar şimdi üretememekten korkup satmaya karar verdim

Aslında büyükle küçükler arasında bir fark yok bence beslenme açısından. Ne kadar sürede büyürler bilmiyorum gerçi. Uzun mu sürer hızlı mı büyürler bilmem ama şu ilk halleri ümit vaat ediyor :D

İlk geldiklerinde kalsiyumlu şeftali püresi yerlerken. Bu ilk seferler dışında hiç kavanoz mama vermedim, sanırım besin eksikliği olmasından korktum. Şimdilerde yazın gelişiyle birlikte taze meyveleri de katıcam menülerine...

https://youtu.be/g_2hoNZJ-U0

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Çok tatlılar maşallah bende de 4 tane var ama ufaklar şimdi üretememekten korkup satmaya karar verdim

Aslında büyükle küçükler arasında bir fark yok bence beslenme açısından. Ne kadar sürede büyürler bilmiyorum gerçi. Uzun mu sürer hızlı mı büyürler bilmem ama şu ilk halleri ümit vaat ediyor :D

İlk geldiklerinde kalsiyumlu şeftali püresi yerlerken. Bu ilk seferler dışında hiç kavanoz mama vermedim, sanırım besin eksikliği olmasından korktum. Şimdilerde yazın gelişiyle birlikte taze meyveleri de katıcam menülerine...

Taze meyveler çok iyi oluyor ve severek yiyorlar :)

Muz ve Avakado püresi çok güzel oluyor (Kendim de denedim :laugh: ) Birazcık kalsiyum ve mvitamin de güzel olur üzerine.

Direkt kaba gelip yiyor adultlar.

Ve maalesef gargoyle'lar biraz yavaş büyüyor.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Taze meyveler çok iyi oluyor ve severek yiyorlar :)

Muz ve Avakado püresi çok güzel oluyor (Kendim de denedim :laugh: ) Birazcık kalsiyum ve mvitamin de güzel olur üzerine.

Direkt kaba gelip yiyor adultlar.

Ve maalesef gargoyle'lar biraz yavaş büyüyor.

Ben baştan beri şüpheleniyorum, o kalsiyumlar vitaminler niye tükeniyor bence arada onları da ekip ara öğün yapıyorsun sen :laugh:

Ben bu avokado işini çözemedim. Kendim de seviyorum arada canım çekince alıyorum da yumuşağını almıyorum hemen bozulur ben yiyene kadar diye. Sertini alıyorum, onu da 2 gün filan bekletin buzdolabında yumuşar deniyor. Benimkiler semsert duruyor, hadi birkaç gün daha derken bu sefer olduğu yerde çürümeye başlıyor kararıyor. Buzdolabında değil de dışarıda bekletirsem daha çabuk çürüyecek gibi geliyor. Nasıl taze ama yumuşakken yakalayabiliriz  :help:

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ben yumuşaklarını seçiyorum genelde. Bazen yumuşak bulamazsam da normal sert olarak alıp onu da blenderdan geçiriyorum püre gibi oluyor muz ile birleşince. Avakado parçacıklı muz oluyor :laugh: ve çok da güzel oluyor :) Hep onlara yapıyordum ve yaparken de çok güzel kokuyordu ama o blender da Morio vs de püre ettiğim için yiyemiyordum. O yüzden artık evde yapıyorum püreyi kalanını canlılara götürüyorum :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ben yumuşaklarını seçiyorum genelde. Bazen yumuşak bulamazsam da normal sert olarak alıp onu da blenderdan geçiriyorum püre gibi oluyor muz ile birleşince. Avakado parçacıklı muz oluyor :laugh: ve çok da güzel oluyor :) Hep onlara yapıyordum ve yaparken de çok güzel kokuyordu ama o blender da Morio vs de püre ettiğim için yiyemiyordum. O yüzden artık evde yapıyorum püreyi kalanını canlılara götürüyorum :)

Süper sen püre işinde uzmanlaşmışsın iyice... Demek ki sert de olsa sorun olmayacak, yiyorlar acı ve ufak parçaçıklı :thanks: Yazlık frozen yem tarifleri bekliyoruz ileriki haftalarda...  :D

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ablası bugün şeker bayramı bol bol şekerli meyveler ver yavrucaklara.

Bu vesileyle tüm şeker insanların bayramını kutlarım

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Teşekkür ederim Barışcan, bugün baya mama yediler (en son biri kusuyor gibi hareketler yaptı halbuki kendi yemek istemişti  :laugh:) Sana da şeker tadında bir bayram dilerim arkadaşım...

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.