Jump to content
brkfrt

Ecza Dolabı

Recommended Posts

Öncelikle şunu belirtmekte yarar var; aşağıda sıralanan ürünlerin hepsi ''İLAÇTIR''. Gelişi güzel kullanılmamalıdır. Aslında bir hastalığa ilaç tavsiye etmek çok tehlikeli bir durumdur, hasta hayvan zaten ölüm kalım mücadelesi vermektedir; ilaçla da kurtulmayabilir; şayet canlı kaybedilirse ilk suçlanan ilaç ve ilacı tavsiye eden olur. Lütfen tavsiye ve paylaşımlarınızı buna göre yapın.

Bir diğer konu da bu ilaçlar şüphesiz ki veteriner kontrolünde kullanılmalıdır; fakat ne yazık ki yalnız ve güzel ülkemde herhangi bir egzotik hayvan veterineri veya konuyla ilgili bilgi sahibi bir veteriner bulunmamaktadır. Kendi söküğümüzü kendimiz dikip, çözümleri kendimiz bulmak durumundayız. Bu konuyu açmaktaki amacımız; sadece ben biliyorum değil 'herkes bilsin'dir. Mümkün olduğunda fazla canlı kurtulsun. Hatırlarsanız yakın zamanda bir RI salgını yaşadık, bir çok hayvan telef olduğu gibi bir çoğu da kurtuldu, konuyla ilgili bir tane bilgi paylaşımı, tedavi süreci, tavsiye yazılmadı. Bizim amacımız bunu kırmaktır. Aşağıda sıralanan ilaçlar daha önce denenmiş ve başarılı olunmuş ürünlerdir, siz de ek olarak gerekli paylaşımları yapabilirsiniz, bilgi ve tecrübesinden emin olunan tavsiyeler bu mesaj altında toplanacak ve bir bilgi bankası olarak sabitlenecektir.

Ürünler hakkında bir dozaj verilmeyecektir; çünkü her canlıda farklı uygulaması vardır. Hastalık konularımızı ayrı bir başlık altında çözüme kavuşturalım; bilgi ve tecrübesine güvenmediğimiz ilaç tavsiyelerini hayata geçirirken de iki kere düşünelim.

Kısacası bu konunun amacı sizleri doktor hayvanlarınızı da deneme tahtası yapmak değildir, sürüngen hastalıklarında kişinin canlıdan ümidini kesmemesini sağlamaktır, bir ihtimal daha var demektir.

F10 Disinfectant

RI(respiratory infection) solunum yolu hastalığı tedavisinde kullanılan meşhur bir üründür. Ülkemizde de kullanılmış ve başarıya ulaşılmıştır.

Aynı zamanda dezenfektan olarak da kullanılabilir, teraryum ve malzeme temizliklerinde etkilidir.

Bir kaç farklı ürün yelpazesi vardır, daha detaylı araştırma yapmak isteyenler için linkler;

http://www.f10products.co.uk/

http://www.meadowsah.com/home/f10/

Ürünü kullanmadan önce hortum çıkışı olan bir fogger edinmelisiniz. Daha sonrasında canlının sığabileceği herhangi bir delik olmayan saklama kabına sadece hortum girişi açıp hortumu oraya yerleştirin.

Dozaj olarak; sadece malzeme dezenfekte etmek için 1lt de 2ml, RI mantar vs gibi rahatsızlıklarda 1lt de 4ml, ağırlaşmış durumlarda ise 1lt de 8ml kullanmalısınız.

Saklama kabında ise sadece tabana kağıt havlu yerleştirin. Daha sonrasında canlıyı bu saklama kabına alıp fogger'ı 15-20dk süre ile çalıştırın. Durdurduktan sonra da bir süre aynı kapta bekletebilirsiniz canlınızı.

Bu işlemi 1 hafta uyguladıktan sonra 2 gün ara vermeniz gerekir.

Başlıca kullanım şekileri; fogger yardımıyla canlının soluması sağlanarak ya da fısfıs içerisine eklenip teraryum dezenfekte edilerek kullanılır.

Kullanım Alanları; RI, mantar, bakteri ve bir çok virüs tedavisinde, teraryum veya teraryumda kullanılacak malzemelerin dezenfekte edilmesinde kullanılır.

Uygulama şeklinden bir iki örnek:

Fotoğraflar;

F10000172-500x500.jpg

naja4amu.jpg

maxresdefault.jpg

Video;

https://www.youtube.com/watch?v=l3G4JDzSOLU

Terramicyn göz merhemi:

Göz enfeksiyonlarının tamamında etkilidir. Muhakkak ecza dolabında bulunması gereken bir üründür. Mucizevi bir ürün denilebilir. Kendi canlılarımdan Muhabbet kuşu, Kara kaplumbağası, Bukalemun, Savannah monitör, Kedi üzerinde denenmiş ve %100 başarı sağlanmıştır.

Tabii sadece göz problemlerinde etkilidir, vücuttaki herhangi başka bir rahatsızlığın göze etkisinde çaresizdir; fakat şunu anlamamızı sağlar, terramicyn kullandım ve göz hala iyileşmedi, o zaman problemi başka bir yerde aramak gerekir.

Örnek göz enfeksiyonları ve terramicyn

A10N_130503499220647570k5ada5pEnx.jpg

2hmeps7.jpg

babypaint1.jpg

Zoomed Repti Shedding aid

Başlıca kullanım alanı; deri değiştirmede zorluk yaşayan canlılardır. Özellikle yılanlarda çok etkilidir. Her yılan sahibinin bulundurması gereken bir üründür. Deri değiştirmekte zorlanan, parça parça deri atan, deri döneminden bir türlü çıkamayan canlılarda güvenle kullanabilisiniz. Herhangi bir dozajı yoktur. Canlının derisine püskürtüp, plastik bir eldiven yardımıyla hafifçe ovalayınız. Eldiven hem sizi hem canlıyı mikroplardan koruyacağı gibi, plastik yüzeyiyle ilacın olabildiğince deriye nüfus etmesini sağlayacaktır. En önemli artısı hayvanın gözüne herhangi bir zararı yoktur.

Kullanım Alanları; Deri değişiminde zorlanan canlılarda (yılan, gecko, sakallı ejder) derinin kolay atılmasını sağlar.

9761280031C.jpg

Reptaid & Reptaid XL

Doğal yollardan üretilmiş bitkisel bir antibiyotiktir. Amfibilerde de kullanılabiliyor olması büyük avantajdır. Özellikle güçten düşmüş canlılarda kullanılır. İki farklı ürünü vardır bir tanesi 250g altı canlılar için diğeri ise 250g'dan daha ağır canlılar için.

Paket içerisinden büyük bir şişe, küçük bir şişe ve damlalık çıkmaktadır. Kullanmadan önce küçük olan şişeyi büyük şişeye boşaltıp iyice karışmasını sağlamalısınız. Ve kullanımdan sonra şişe buzdolabında korunmalıdır. İlaç ağız yoluyla uygun dozajda verilmeli ve her 10 günlük tedaviden sonra en az 2 gün ara verilmelidir.

Kullanım Alanları; parazitler, bakteriyel enfeksiyonlar, iştahsızlık, dehidrasyon vb.

Detaylı ürün tanımını ve kullanım dozajlarını prospektüsünde veya kendi sitelerinde bulabilirsiniz. http://www.reptaid.com/

reptaid.jpg

Fluker's Repta boost

Strese girmiş hayvanlarda stres önleyici ve enerji vericidir. Özellikle yem yemeyen geckolarda kuyruk şişirici ve iştah arttırıcı olarak kullanılır. Karnivor içerikli olduğu için diğer böcekçil sürüngenlerde de kullanılabilir. Örneğin günlerdir yem yememiş veya su içmemiş bir bukalemuna serum gibi düşünebilirsiniz.

Bu ürün de yine belirli dozaj hazırlandıktan sonra ağız yoluyla verilir. Bir şırınga yardımıyla forcefeeding yapar gibi canlının ağzını açıp bir miktar sıkıp onu yutmasını sağlamalısınız ve dozaj bitene kadar bu şekilde tekrar etmelisiniz.

Ürün kutusundan şırınga, dozaj kaşığı, ölçekli karışım kabı ve toz halindeki karışım çıkmaktadır. Ne canlının ağırlığına göre belli miktarda su ile karıştırılarak elde edilir.

Kullanım Alanları; stres veya herhangi bir sebeple uzun süredir yem yemeyen veya susuzluktan dehidrasyona uğramış böcekçil canlılar, halsiz düşmüş canlılar.

Detaylı bilgi ve dozajlar ürünün prospektüsünde mevcuttur.

81fWdhoILkL._SY355_.jpg

Baytril %10

Geniş spektrumlu bir antibiyotiktir. İnsanlarda agumentin neyse baytril de hayvanlarda odur. Doktorun bize ilk yazdığı ilaçtır kısaca. Direkt olarak hastalığa etki etmese bile canlının vücut ısısını yani metabolizma hızını yükseltip iştahını açar. Ağız  yoluyla veya enjeksiyonla kullanılabilir.

51.jpg

Safeguard Dewormer

İç parazit ilacıdır. Normalde atlarda ve büyük hayvanlarda fitil şeklindedir; ama sürüngenlerde ve amfibilerde oral yolla da verilmektedir. Özellikle iç parazite kesin gözüyle bakılan WC canlılarda kullanılabilir.

Kullanım Alanları; Bir çok memeli canlıda ve sürüngenlerde iç paraziti yok etmede kullanılır.

hw10.jpg

Zoomed Mite off

Mite problemi belki de bu hobideki en sinir bozucu durumdur. Yılanlar gibi girintisi çıkıntısı az olan canlılarda çok etkili bir çözümdür. Yine teraryuma eklenen bitki topraklarına sıkılarak mitelar temizlenir veya oluşumu engellenebilir.

Canlımıza herhangi bir zararı yoktur. Fısfıs yoluyla kullanılmaktadır. Ben ayrıca canlı yemlerde üst kabın altına peçeteye sıkarak kullanıyorum. Bu şekilde yemlere zarar gelmezken mitelar da ölmüş oluyor.

Kullanım Alanları; Vivaryum, teraryum, paladaryum gibi mite oluşabilecek alanlarda (eğer teraryumda böcek veya türevleri varsa kullanımını önermem), WC canlılarda kan emici mitelarda, yüksek nem ve sıcaklıktan oluşan mitelarda kullanılır.

offmite.jpg

Furacin Soluble Dressing Merhem Veya Terramycin Deri Merhemi

Bu merhemleri deri hastalıklarında kullanabilirsiniz. Furacin'i bir arkadaşımız yılanındaki deri rahatsızlığı için kullanmış ve sorunu çözmüş. Tabi içten gelen bir rahatsızlık olmadığında kullanmanızı tavsiye ederim.

Ben de daha öncesinde Terramycin ile kuyruğu kopan geckomun kuyruğunun daha mikrop kapmaması ve yaranın daha kolay kapanmasını sağlamıştım.

Kullanım Alanları; yüzeysel deri hastalıkları, kuyruk kopmaları ve yaralanmalarda kullanılabilir.

22877762.jpg

3961.jpg

Bugün gezinirken bir link buldum.

Kullanabileceğimiz bir çok ilacın hangi canlılarda hangi dozajda ne kadar süre kullanabileceğimizin yazılı olduğu bir makale;

http://www.anapsid.org/resources/rxdose.html

Eklemeler devam edecek, yine bu mesaj altında güncellenecektir.

Supersin Burak.  A+++++++++

Bu arada 4-5 ay once Dr. Gokhan ona verdigim reptifogger'i satisa koymustu, fiyati da cok ucuzdu. Satillmadiysa bu forumdan ihtiyaci olan alsin bence.

Çok güzel bir konu Burak ben de müsait zamanda kullandığım (hemen hemen hepsi) ürünler hakkında deneyimlerimi ve kullanma şekillerini de ekleyeceğim.

Eline sağlık

Güzel yorumlarınız için teşekkürler

Elinize saglik

Bu ilaclari nasil temin edebiliriz?

baytril ve teramicin kolay bulunuyor.

Malzeme ithalatçımız Kaan (Cyberr)'dan aldım ben. Yurt dışından yani. Söylediğiniz gibi terramicyn ve baytril her yerde var.

Ben bu ilaçlardan sürekli bulundurmayı düşünüyorum zaten hepsinden birer paket de kendime ayırdım onları gerektiğinde kullanıyorum.

Kesinlikle bu hobide bu forumlarda olması gereken en önemli konu ellerine emeğine sağlık  :tebrik: :tebrik:

Biraz düzenleme ve ekleme Yaptım kendi Kullanım tecrübelerimi de katarak.

Umarım faydalı bir başlık olmuştur. Ama yine de kimsenin buraya yolunun düşmemesi temennimiz.

Harika bir paylaşım olmuş, hepsini detayla gözden geçirmesi lazım hepimizin...

Çok teşekkürler böyle güzel bir kaynak için. Özellikle böcek ve kurtlarla beslenen canlı sahiplerinin şu mite off ile arası bayağı iyi olacaktır muhtemelen.

Gerçekten çok faydalı bir paylaşım. Bende bir ekleme yapayım. Yılanlarda da deride çıkan rahatsızlıklarda bu ilacıda kullanabilirsiniz. Ben kendim denedim düzeldi. Işe yaradı :)

4436b4e79b0aea89357b749f3b7ab179.jpg

c0882ad979cdae58120270f532065719.jpg

178714fcb749ce46da17d15cd7703f3f.jpg

Gerçekten çok faydalı bir paylaşım. Bende bir ekleme yapayım. Yılanlarda da deride çıkan rahatsızlıklarda bu ilacıda kullanabilirsiniz. Ben kendim denedim düzeldi. Işe yaradı :)

4436b4e79b0aea89357b749f3b7ab179.jpg

c0882ad979cdae58120270f532065719.jpg

178714fcb749ce46da17d15cd7703f3f.jpg

Teşekkürler bilgilendirme için.

Sizin yazınızı da düzenleyip yukarıya ekliyorum izninizle

Crested ve leopard geckolarda safeguard kullanımı ölümcül sonuçlara neden olabilmekte

Baska parazit ilaçlarının kullanımı ile sorun yaşamadan çözülebilmekte parazit sorunu

Crested ve leopard geckolarda safeguard kullanımı ölümcül sonuçlara neden olabilmekte

Baska parazit ilaçlarının kullanımı ile sorun yaşamadan çözülebilmekte parazit sorunu

Dediğiniz gibi dozaj önemli küçük canlılarda. Kaş yapalım derken göz çıkarmamak gerek.

Siz sanırım veteriner yardımı almıştınız?

Dozajlı kullanılması gereken ve dozaj gerektirmeyen ilaçları özellikle belirttik. Bu nedenle bir çok antibiyotiği de yazmadık, Flucan,flagyl,hepargrizovim,biteral,tylan gibi..(hepsi antibiyotik değil). Hastalık ve çözüm yolları ayrı ayrı incelenmelidir. Bu konu altında yardım isteklerine cevap verilmeyecektir. Sadece sürüngenler için de değil, örnek olarak muhabbet kuşum kuruma hastalığına yakalandı, kuruma hastalığı genel isim, sebebi bir çok şey olabilir. Benimki kursak mantarıydı. 2 aya kalmaz ölür dediler 1 yıldan fazladır benimle. Hastalığı çözdüm, ihtiyacı olan varsa gerekli durumda tavsiye ederim, keşke birisi de bana tavsiye etseydi de o kadar uğraşmasaydım, çözemeyebilirdim de. amaç da bu konuyu açmaktaki.

Dediğiniz gibi dozaj önemli küçük canlılarda. Kaş yapalım derken göz çıkarmamak gerek.

Dozajdan ziyade içeriği nedeniyle çok ağır hasar vermekte safeguard, geckolara

Ben egzotik hayvanlar konusunda bilgili bir veteriner buldum ondan yardım aldım ilaç tedavisi konusunda

Kullandığı ilaçlardan biri aklımda diğerinide öğrenip mesajı editleyeceğim

Uygulama ve dozaj konusunda bana ulaşırlarsa detaylı bilgi verebilirim canlının türü ve ağırlığı çok etkili bir faktör

Sürüngenlerden anlayan bir veteriner ise ve paylaşmanda sakınca yok ise paylaşabilirsiniz. Belki ihtiyacı olan arkadaşlarımız çıkar

Dozajdan ziyade içeriği nedeniyle çok ağır hasar vermekte safeguard, geckolara

Ben egzotik hayvanlar konusunda bilgili bir veteriner buldum ondan yardım aldım ilaç tedavisi konusunda

Kullandığı ilaçlardan biri aklımda diğerinide öğrenip mesajı editleyeceğim

Uygulama ve dozaj konusunda bana ulaşırlarsa detaylı bilgi verebilirim canlının türü ve ağırlığı çok etkili bir faktör

Safeguard kadar zararlı olmayanları yazabilirseniz gerçekten güzel olur. Safeguard'ın da diğer iç parazit ilaçlarının da canlıya zararlı olduğunu ve son çare olarak kullanılması gerektiğini okumuştum ben ancak ölümcül derecede olduğunu ve tamamen aynı işlevde olup da daha az zararlı olanını bulamamıştım.

Safeguard fenbendazol da aslında sadece belli bazı iç parazit türleri için, her iç parazite çözüm olmuyor sanırım.

Burada yazilmayan daha cok sey var. Ciddi ilaçlar gelişi güzel kullanilmasin diye yazmadik. Hastalik durumlarinda lutfen konu açınız, tesekkurler bu arada.