Jump to content
Sign in to follow this  
Berk Said

UVB

Recommended Posts

UVB lambaların 6 ayda bir değişim gibi bir durumu olduğu için bugün yenisini sipariş ederken petshop sahibi benim teraryumumun ebatlarına göre UVB'leri 13*13 şeklinde yaymamı ve yüksekliği gereği tam spectrum ışık veren yoğun uvb önerdi haliyle fiyat da biraz arttı, ben de henüz yeni olduğum için sizlere danışmak istedim. Teraryumumun yüksekliği 92 cm, boyu 70 cm. Ben daha önce 25 W'lık tek UVB kullanıyordum, bu ebatlar için tavsiye edilen 13*13 olarak yayılmış yoğun UVB daha mı uygun olur ? İyi akşamlar.

UVB lambaların 6 ayda bir değişim gibi bir durumu olduğu için bugün yenisini sipariş ederken petshop sahibi benim teraryumumun ebatlarına göre UVB'leri 13*13 şeklinde yaymamı ve yüksekliği gereği tam spectrum ışık veren yoğun uvb önerdi haliyle fiyat da biraz arttı, ben de henüz yeni olduğum için sizlere danışmak istedim. Teraryumumun yüksekliği 92 cm, boyu 70 cm. Ben daha önce 25 W'lık tek UVB kullanıyordum, bu ebatlar için tavsiye edilen 13*13 olarak yayılmış yoğun UVB daha mı uygun olur ? İyi akşamlar.

Yükseklik 92cm ise 13w olan alt kısımlara pek gitmeyecektir. Gerçi bukalemunlar her ne kadar üst kısımlarda takılıyor olsalar da yine de 25w kullanmak daha mantıklı.

Yayma meselesine gelinir ise çok gerekli değil spot ile uvb aynı tarafta olursa genelde spot altında takılacağından uvb'yi de almış olacaktır.

Yaygın olarak kullanmak istiyorsanız uzun florasan uvb de alınabilir. Exo terra, JBL ve çeşitli markaların bulunmakta florasan UVB'leri.