Jump to content
CyBeRr

Hymenopus coronatus (Orkide Mantis) Detaylı Bakım Klavuzu

Önerilen İletiler

Bilinen Adı: Malaysian Orchid Mantis

Tür Adı: Hymenopus coronatus

Tanım:

Mantis türleri arasında belki de en ilgi çekici olan mantis türüdür. Bu mantis adını orkideye benzeyen görüntüsünden ve tehlike durumunda orkide çiçeğini taklit etmesinden almıştır.

Kırmızı, yeşil, pembe, kahverengi renklerde olabilirler. Her bir bacağı orkide çiçeğinin tacı şeklindedir. Ve tehdit anında hareketsiz durarak bir orkideyi taklit edebilmektedir.

Adult erkekler beyaz ve kahverengi iken adult dişiler beyaz-pembe renk ve yeşil kanat çıkıntılarına sahiptir.

Sling orkide mantislerde cinsiyet L2 kabuktan sonra belli olmaktadır. Dişiler her yeni kabukta büyümeye devam ederken erkekler bir sure sonra aynı boyutlarda kalacaktır. Yetişkin erkek orkide mantis yetişkin dişilere kıyasla çok küçük olacaktır. Bunun herhangi bir türde görülen en aşırı cinsel dimorfizm olduğunu söyleyebiliriz.

Bu sebeple erken çiftleşmeyi önlemek için dişi ve erkek nymphleri birbirinden ayırmalıyız.

Erkekler çok hızlı olgunlaşır, dişiler ise daha geç olgunlaşır.

Bu yüzden dişilerin büyümesini hızlandırıp erkeklerin ise yavaşlatmamız gerekmektedir.

Erkekler en fazla 1 inch boyutuna ulaşırken dişiler ise 3 inch’e kadar büyüyebilmektedirler.

Sıcaklık ve Nem:

Orkide mantisler yüksek nem isterler özellikle nymph hallerinde nem önem teşkil etmektedir.

Nem %80-90 civarında tutulmalıdır. Sıcaklık olarak ise Erkeklerin yavaş büyümesi için 15 C civarında, dişilerin ise hızlı büyümesi için 30-33 C civarında beslenmesi tavsiye edilir.

Yüksek sıcaklıklar büyümeyi tetikler. Tabi ki mantis kızartması yapmamak için çok yüksek derecelere çıkarılması önerilmez ☺

Teraryum:

Nymph’leri altı kağıt havlu yayılmış küçük bir kapta yaşatabilirsiniz. Tabi ki büyük teraryumlar da kullanılabilir fakat nem-sıcaklık dengesi ve yemin bulunabilmesi açısından teraryumu yavaş yavaş büyütmek daha sağlıklı olacaktır. Tabi kap yüksekliği kabuki değişimine uygun yükseklikte olmalıdır. Yoksa kabuk değişimleri ölüm ile sonuçlanabilir.

L6 kabukta kağıt havlu yerine taban malzemesi kullanmaya başlayabilirsiniz. Yine her zaman olduğu gibi kabuk değişimi için yeterince boşluk bırakıldığından emin olunmalıdır.

Teraryum boyutunu da minimum canlının boyutu x 3 (genişlik, yükseklik, derinlik) olarak düşünebilirsiniz.

Yani canlınızın boyutu 1cm ise teraryumu en az 3x3x3cm olmalıdır.

Ayrıca bu türün komünal yaşatılabildiğini duydum. Fakat ben denemedim ve size de tavsiye etmem.

Beslenme:

Orkide mantisler pek seçici değildirler, ve oldukça oburlardır. Ana besinleri sinek, güve gibi kanatlı canlılardır. Bu yemler ile beslediğinizde görüşünüşün ne kadar aldatıcı olduğunu göreceksiniz ☺

Ek besin olarak ise bal veya şekerli su verilebilir.

Mantise zarar verebilme ihtimali olan canlı yemleri ise es geçmeliyiz. Zorunda kalınmadıkça arı ve türevleri yem olarak verilmemelidir.

Nymphler meyve sineği ile rahatça beslenirler fakat meyve sineği yok ise kontrollü olarak ve boyutuna uygun olacak şekilde cırcır da kullanılabilir. Bunun dışında güve, un kurdu, buffalo worm, dubia ile de yemleme yapabilirsiniz.

Beslenme Videosu;

Kabuk Değiştirme:

Her mantis gibi Orkide mantis de zamanı geldiğinde ters dönerek kabuk değişimine başlayacaktır.

Bu dönemde sorunsuz bir değişim için nem oranı (bir çok canlıda olduğu gibi) yüksek tutulmalıdır. Yeni kabukta bir yada 2 gün uzuvlar kuruyana kadar yem kabul etmeyecektir. O yüzden 2 ya da 3 günün sonunda yemleme denenebilir. Ben yeni kabuk attığı süreçte bal veriyorum ki canlı aç kalmasın ve enerji depolasın.

Dişiler yetişkinliğe ulaşmak için 7 kabuk atacaktır. Erkeklerin büyümesini yavaşlatma sebeplerinden biri de sadece 6 kabuk atacak olmasıdır.

Nem oranı korunur ve yeterli alan olur ise bu süreç sorunsuz atlatılacaktır.

Kabuk değiştirirken;

Çiftleştirme:

Son kabukta 2 hafta geçtikten sonra (“2 hafta” kuralı genellikle dişiler için geçerlidir, erkekler 1 haftadan sonra da hazır hale gelebilirler.) dişi erkek ile “erkeğin” teraryumuna alınabilir. Tabi bunun öncesinde erkeğin yem olmaması için dişinin iyice beslendiğinden emin olmanız gerekir. Hatta genellikle dişi yem yer iken çiftleştirilme gerçekleştirilmektedir.

Erkeklerin çiftleşme sürecine girmesi için dişiden izin alması gerekir. Erkek kollarını dişiye davul gibi vurarak dişiye kur yaparken bir yandan da dişinin olgun olup olmadığını kontrol eder. Dişi izin verir ise çiftleşme gerçekleşir. Fakat bu her zaman bu kadar kolay olmayabilir. Eğer davul gibi vurma işlemini gerçekleştirmez ise siz bunu kendiniz gerçekleştirmeye çalışabilirsiniz (Erkeğin ellerini dişinin sırtına vurmaya çalışarak). Tabi bu işlem erkeğin çok ürkek olması sebebiyle oldukça zor olacaktır.

Başarılı çiftleşme gerçekleşir ise dişiyi “Oothecae” üretebileceği uygun bir kaba alabilirsiniz.

Doğurganlığı arttırmak için 2-3 “Oothecae” ürettikten sonra tekrar çiftleştirmeyi deneyebilirsiniz.

Çiftleşme ve erkeğin kuruna örnek;

Oothecae:

Çiftleşen dişi orkide mantis o hafta içerisinde “Oothecae”sını bırakacaktır. Oothecae yaklaşık 2 inc boyutunda ve ilk başlarda beyaz, 1-2 gün sonra ise açık kahverengi olacaktır.

Oothecae’nın kurumasını önlemek için yetişkin mantisler ile aynı şartlarda tutulmalıdır. Yani %80-90 nem ve 30C ısı gereklidir.

Şartlar doğru sağlandığında 5-6 hafta içerisinde 50-100 arası nymph Oothecae’den çıkacaktır.

Hatchling (Yenidoğan) nymphler ilk başlarda kırmızı-siyah renklerde olup ilk kabuktan sonra beyaz ve pembe renklere bürüncektir.

İlk kabuktan sonra bütün nymphleri ayrı yerlerde tutmanız önerilir.

Ootheca üretir iken

Ootheca'dan çıkış

Çeviri tarafıma aittir.

Lütfen reptula.com'dan izinsiz alıntı yapmayınız.

Fotoğraflar;

Dişi;

3-orchid-mantis-hymenopus-coronatus-thomas-marent.jpg

51.jpg

7166031929_8dd5fb8f9f_z.jpg

L0 hatchling orkide mantis

__Orchid_mantis_1st_instar___by_macrojunkie.jpg

Dişi

maxresdefault.jpg

Dişi

orchid-mantis1.jpg

orchid-mantis.jpg

Adult Erkek

Orchid_mantis.jpg

Adult Erkek

orchid_mantis_3_by_bugalirious_STOCK.jpg

orchismantis.jpg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Muhteşem... Eline sağlık!

Güzel olmuş...

Öyle bir asaleti var ki, en son karasinek yerken görünce şaşırıyor insan :)

Sanki Fransız monusunden seçecekmiş gibi geliyor :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Birinç!

Ayırdım şimdiden :D

Mantisler ciddi bir yer edindi hobide :)

Geç bile kalındı bence :D Çok güzel yaratıklar

Ben alırım zaten o ilk kabuk atmadan önceki turuncu hali müthiş görünüyor.

Kesinlikle kırmızı siyahlı hali çok güzel :) İnşallah görebiliriz o halini :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Harika konu. ;)

Tamamını okumadım daha ancak sıcaklık bölümü çok zorlayıcı duruyor. 15 çok soğuk ve 30-33 çok sıcak. Ara değerlerde beslenmesi zararlı mı? Etkisi ne tam olarak sıcaklığın?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Çiftleştirme düşünüldüğünde dişi yüksek sıcaklıkta hızlı büyütülüp, erkeğin ömrü kısa ve büyüme oranı dişiye göre çok çok az olduğu için (1/4ü) dişi olgunlaşıncaya kadar sağ kalmasını sağlıyor düşük sıcaklık.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Çiftleştirme düşünüldüğünde dişi yüksek sıcaklıkta hızlı büyütülüp, erkeğin ömrü kısa ve büyüme oranı dişiye göre çok çok az olduğu için (1/4ü) dişi olgunlaşıncaya kadar sağ kalmasını sağlıyor düşük sıcaklık.

Yani oda sıcaklığında beslenmesi zararsız sanırım. Doğada hangi sıcaklıklarda yaşıyorlar acaba. Hangi sıcaklıklarda ömürleri ortalama ne kadar uzun onu da öğrenmek lazım.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

harika! Ülkemizde bulunma ihtimali varmı bunun? Çok nadir sanırım?

Üreten pek veya hiç yok Türkiye'de. Avrupa'dan kargoyla yumurta veya yavru olarak getirtiyorlar genelde bazı hobiciler, fazlaca getirip satıyorlar.

Herkes aslında avrupadaki bir satıcıyla anlaşıp getirtebilir ama hem kargo süreci hem gümrük süreci riskli. Bir sorun olursa canlılar ölebilir veya gümrükte el konulur.

Güvenilir ve iş birliği yapacak bir satıcı da bulmak lazım ilk önce tabi.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ben bi satıcıya mesaj attım ama dönüş yapmadı orkide ootheca ile ilgili. Benim Dişi de hala yaşıyor. Ama muhtemelen artık çiftleşip yumurta yapma fonksiyonu kalmamıştır

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ben bi satıcıya mesaj attım ama dönüş yapmadı orkide ootheca ile ilgili. Benim Dişi de hala yaşıyor. Ama muhtemelen artık çiftleşip yumurta yapma fonksiyonu kalmamıştır

orkidemin bir parmağımdan diğerine sıçrayışını özledim :D

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.