Jump to content
hacıhayri

Ferret Hakkında Herşey ! (Evcil Gelincik)

Recommended Posts

Evet arkadaşlar benimde çok severek

besleyip büyüttüğüm hayvan olan ferret

hakkında bilgiler vericem

malasef türkçe kaynak olarak yeterli ve net bilgiler yok

özelden ve watsap aracılığıylada bir hayli soru gelmekte

herkese tek tek cevap vericeğime buraya detaylı bir konu açıcağım

soranlarıda bu konuya yönlendireceğim.

ferret-1.jpg?w=500

Korunma durumu
Evcil
Bilimsel Sınıflandırma 
Anatür:    Hayvan
Şube:    Chordata
Sınıf:    Memeliler
Sipariş:    Etoburlar
Alttakım:    Köpeğimsiler
Aile:    Mustelidae
Cins:    Mustela
Türler:    M. putorius
Alt Tür:    M. p. Furo

Trinomial Adı
Mustela putorius furo
Linnaeus, 1758

Kaç yıl yaşar?

Gelinciklerin ömürleri, kazalar ve ciddi hastalıklar olmadıkça 8-10 yıl kadardır.

Ne kadar büyürler kaç kg olurlar?

Yetişkin (adult) dişi 2 kg ye kadar , Yetişkin (adult) erkek ise 4 kg ve biraz üstü.

6ec97996a5ffc92604ffac3bb9aaac9a.jpg

Renk Varyasyonları Nedir?

tabi bir çok çaprazlama ile çeşitli renk ve modelleri ortaya çıkıyor ama genel olarak renkleri kahverengi, siyah ve gri renklerinin tonları olarak değişir. Bazı ferretler soluk sarı renkli ve siyah gözlü olurlar bunlar tam anlamıyla albino değildir. Bunların''Albino'' olanları ise pembe-kırmızı gözlüdür.

ve kişisel olarak bana göre en değerli renk kırık beyaz (sarımsı)  siyah gözdür.

ferretscolourspatterns02.jpg

Ferret Cinsiyet Ayrımı

DİŞİ

female-sexing-ferret.jpg

ERKEK

xferret-penis-gender-sexing.jpg.pagespeed.ic.fOJvqZKf__.jpg

Ferretimizi Kısırlaştırma mız Şart mı?

Tek dişi beslenecekse Şart , tek erkek beslenecekse şart değil

ama genellikle 1 çift beslemenizi tavsiye ederim ozaman gerçekden çok oyuncul neşeli oluyorlar

Dişiyi Aldım Kısırlaştırmadım Ne olur?

Aplastic Anemia adında bir hastalığa kapılır ve sonu ölüm olur.

Erkek Ferretimi Kısırlaştırsam Ne olur?

Çiftleşmek için salgıladığı kokuyu kesersiniz ama hareketleri yavaşlar kilo alır

ben kişisel görüş olarak erkek ferreti kısırlaştırma taraftarı değilim.

Ferret Isırırmı?

arkadaşlar ferretleri yavruyken almak çok önemli nekadar çok ilgilenirseniz

okadar uysal oyuncul alısık olur

onun dısında yetiskin ferret alırken petshop degilde daha çok kişilerden almanız yararınıza olur petshoplarda hayvanların dengesi bozuluyor saldırgan oluyor

onun dısında ne kadar çok ilgi o kadar erken alısma olur.

332026161_280eafddb1.jpg

Evde Başka Küçük Hayvan ve Çocuğumuz Var Nasıl olucak?

Evet gel gelelim esas olan konuya ferret yabani olarak saldırgan ve vahşi hayvan statüsündedir doğal ortamda bu davranısları açlıkdan meydana gelir normalinde siz eve alacağınız ferretin sakin ve uysal olanını ve hiç bir zaman yemini eksik etmemenizi tavsiye ederim özellikle ferretden kucuk çinçilla,rat, vb kucuk hayvanlara salça olabilir onlara dikkat etmelisiniz ve evde cocugunuz varsa kucukse her ihtimale karsı kontrollü serbest bırakın ve göz önünde salın

Guiness.JPG

Kedim var iyi anlaşırlarmı?

arkadaşlar ben denedim anlaşmıyolar gelincikler kedilere rahat vermiyor sürekli oynamak için pesinde kosuyorlar ama ferret ve kedi yavruyken büyütülürse bi sorun olmaz gayet anlaşırlar.

Ferret-Cat.jpg

Veteriner , Aşı Sağlık v.s nedir?

genel kaynaklarda 1 kedinin doğumundan ölümüne kadar olan aşı ve kontroller geçerlidir ferret içinde

onun dışında evde bakılacağı için başka aşı v.s gerek yoktur yurt dışında özel aşıları var fakat tr de bulması zor getirmesi daha da zordur.

ev dışına girip çıkmayacak bir hayvan olucaksa gerek yok. onun dışında kediler için gereken aşı periyodları ve kontrolleri için götürebilirsiniz.

ferret-5.jpg

Bu Hayvanlar Kokar mı?

aslın hayvanlar kokmaz onların dışkı ve idrarları kokar ama erkek ferret de misk - misvak gibi bir koku salgılıyor beni rahatsız etmedi hatta bazı kesimler tarafından sevilen bi koku ben alısınca o kokuyu sevmiştim hatta bu misk esansları hacı misi yapımında falan kullanıyorlar değerli bi koku bazı hayvanlarda olan bir özellik ceylan v.s gibi.

4cdbf69c7519185a0f554d2e4e8e1f32.jpg

Ferretler Yıkanırmı?

evet arkadaşlar yıkanır lakin tüylerine bişey bulusunca yalayarak temizliyorlar

ama siz yıkamaz isterseniz ılık bir su ve kedi şampuanları ile yıkabilirsiniz

önemli olan sıcak günlerde yıkanmalı iyi kurutulmalı ve ceyranda kalmamalı.

lifebuzz-72d1892d434f4b0eccdcf44c2e116f8

Ferret ler ne kadar uyur ?

Günde 18-20 saat uyurlar, arada sırda uyanarak bir şeyler yerler ve nerede olduklarına bir bakarlar ve diğer ihtiyaçlarını giderirler. En faal zamanları güneş doğarken ve batarkendir, sanki yorulmak bilmezler.

maxresdefault.jpg

Ferret ve Hırsızlık Huyları

evet ferretler parlak olan madenleri seviyorlar benim altın saatimi alıp kendi yuvalarına saklamıslardı 3-4 gün aramıştım . bu hayvanları beslemeye karar verdiyseniz değerli ve parlak dikkatini çekecek eşyalarınızı onların ulaşamıyacağı bi yere koyun :)

Ferretler ve tuvalet eğitimi

ferretler kedi gibi evin içinde rahatca dolaşıcağı ortamlar olmalıdır cünkü kafesde çok mutsuz oluyorlar ben ferretlerime tuvalet eğitimini vermiştim

öncelikle ilk hafta bırakın istediği noktalara yapsınlar siz ıslak mendik ile temizleyin

onlar işaretlediği yerler dısında yapmayacaktır

daha sonra oraya kağıt havlu serin

ardından 1 hafta sonra kağıt havlu üzerine biraz kedi kumu serpin

1 hafta daha sonra kumkabını koyun ve alışmıs olucaklar :)

Savic-Rody-Toilet.JPG

Ferretler ne ile beslenmeli

ferretler doğası gereği canlı yemler ile beslenmeli (yavru tavşan,bıldırcın,fare v.s)

ama günümüz çağında bu işlemler hem pratik değil hem zor olabilir

onun yerine ben türkiyede bulabileceğimiz en iyi yavru kedi maması olan

orijen cat kitten veriyordum çokta iştahlı yiyorlardı

ven en önemlisi tavuk ve kanatlı ürünlerinden üretilen tahılsız yüksek gerçek etli mama vermelisiniz

onun dısında balık bazlı mamalardan kaçınmalısınız

birde bana hep soruyolardı yaş mama verebilirmiyiz diye hafta da 1 verilebilir bi sakıncası yok

ama çokda alıştırmamanız gerekir yinede verecekseniz kaliteli tahılsız yaş mamalarını tercih edin.

DS-ORIJEN-cat-and-kitten-whatsnew.jpg

Peki orijen iyi diyorsunda daha iyisi yokmu?

var ama türkiyede malasef yok ama yinede markas isimlerini vereceğim bulursanız onları alın

tüm dünyada en iyi iki markası şunlar

1.Wysong ferret Epigen 90

2.Innova Evo cat kitten

Suyu Nasıl vericem?

Suyu millet kemirgen suluklarıyla veriyor şok oluyorum çok yanlış

ağır seramik kedi su kablarıyla verilemsi en doğrusu gün içerisindede 2-3 kere tazelerseniz iyi olur

benimkiler taze suyu içmeyi çok seviyolardı.

Ferret2.JPG

Ferret Aldık oyuncak aksesuar ne almalıyız?

valla kedi ve köpek için bütün oyuncaklar ı alıp verebilirsiniz hepsini keyifle oynuyolar

onun dısında kanepe altlarına girip alt kumasına girip saklanmayı seviyolar ona dikkat etmelisiniz

onun dısında elektrik piriz ve kablolarını dikkat edin

T650784_47544

İÇERİK TAMAMEN ÖZGÜN BİLGİ VE TECRUBELERİME GÖRE YAZMIŞ BULUNMAKTAYIM

EMEĞE SAYGI

İZİNSİZ PAYLAŞMAYINIZ!

FERRET HAKKINDA HER TÜRLÜ SORUNUZA CEVAP VERİRİM

• Like 6
  • Thanks 2

:thanks:

Yavru bulunmuyor satanlar bakip buyuttuklerini satiyorlar malesef.1-2 aylik yavru olsa Ne guZel olur ;)

:thanks:

Yavru bulunmuyor satanlar bakip buyuttuklerini satiyorlar malesef.1-2 aylik yavru olsa Ne guZel olur ;)

türkiyede malesef üretim olgusu yok bilinçsizlikden doğan yavruyu yaşatamıyorlar

ferret e dünyanın en kötü maması olan whiskas verip abi ferretim halsiz ne yapmalıyım diye bana soru soruyolar.

908478ac857423af1c036f676cf338e2.jpg

196c3346dd4cf3879a4f485be6cf8f5d.jpg

776cda418ab420352cac00e2cf9b21c4.jpg

8e89c701d4bb36fc1ae40993d4e31477.jpg

özelden benim eski  ferretleri soranlar ollmus paylasayım dedim :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ferretler gerçekten çok güzel canlılar ya bazen canım sıkıldığında YouTube den videolarını açıp izliyorum. Ama maalesef Türkiye’de gelinciklere karşı da oldukça büyük bir ön yargı var :( 

Tüy dökme durumları hakkında neler söylenebilir. Kedi köpekler gibi yoğun mu, tüy bakımına ihtiyaçları var mı? 

Bende şu anda 1-2 gundur yavru ferret beslemekteyim olabildigince kafes disinda birakiyorum fakat isiriyor sevmeme firsat vermiyor dislerini geciriyor hemen :( Alismasi icin ne yapmaliyim baska bilemiyorum :(

Bende şu anda 1-2 gundur yavru ferret beslemekteyim olabildigince kafes disinda birakiyorum fakat isiriyor sevmeme firsat vermiyor dislerini geciriyor hemen  Alismasi icin ne yapmaliyim baska bilemiyorum

Bol bol elinize alıcaksanız elden yemliyceksiniz baya bir vakit geçirmeniz gerekiyor yattagını yere kokunuzun sindiği tişört vs koymanız kokunuza ve size alıstıracaktır ayrıca hayvana sert davranıcaksnz elinize atak yaptogonda çekmeyin ısırırsada ısırsın güclü durus sergilemezseniz o hayvandan itaat beklemeyin

Tapatalk Pro kullanarak iPhone X aracılığıyla gönderildi

Bende şu anda 1-2 gundur yavru ferret beslemekteyim olabildigince kafes disinda birakiyorum fakat isiriyor sevmeme firsat vermiyor dislerini geciriyor hemen  Alismasi icin ne yapmaliyim baska bilemiyorum

Bol bol elinize alıcaksanız elden yemliyceksiniz baya bir vakit geçirmeniz gerekiyor yattagını yere kokunuzun sindiği tişört vs koymanız kokunuza ve size alıstıracaktır ayrıca hayvana sert davranıcaksnz elinize atak yaptogonda çekmeyin ısırırsada ısırsın güclü durus sergilemezseniz o hayvandan itaat beklemeyin

Bu konularla ilgili hiçbir fikrim yok ilk defa bi foruma girdim 

Bahçede ferret olduğunu düşündüğüm bi yavru var ne yapıcağımı bilmiyorum sürekli ciyaklıyor sabahtan akşama kadar uzaktan izledim ama annesi gelmedi 1 yavruyu kedi öldürdü diyeri hala hayatta hemen bir şeyler yapmak istiyorum bilgisi olan varsa lütfen yardım etsin yavruyu beslemeli miyim (not : daha yeni doğmuş)

Eminomi, 25 dakika önce yazdı:

Bu konularla ilgili hiçbir fikrim yok ilk defa bi foruma girdim 

Bahçede ferret olduğunu düşündüğüm bi yavru var ne yapıcağımı bilmiyorum sürekli ciyaklıyor sabahtan akşama kadar uzaktan izledim ama annesi gelmedi 1 yavruyu kedi öldürdü diyeri hala hayatta hemen bir şeyler yapmak istiyorum bilgisi olan varsa lütfen yardım etsin yavruyu beslemeli miyim (not : daha yeni doğmuş)

o gelinciktir büyük ihtimal annesi yakınlardaysa ellememeni tavsiye ederim annesi halledebilir

• Like 1

benimde başlamak istediğim bir hobi açıkçası fakat nereden eğmin edeceğimi bilmiyorum bilen varsa yardımcı olabilirmi

• Like 1