Jump to content
Montium

Tuatara nedir

Önerilen İletiler

Tuataralar her ne kadar kertenkeleye benzeseler de timsahların kertenkele olmadıkları gibi farklı, kendilerine özgü bir bilimsel gruba aittirler. Kafalarının üstündeki üçüncü bir göz ile ışığı algılayabilir ve böylece avcı hayvanlar arkadan yaklaşırsa gölgelerini fark edip kaçabiliyorlar diye tahmin ediliyor.

Örnek fotoğraf:

30-ish_male_tuatara.jpg

http://tr.wikipedia.org/wiki/Tuatara

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Çok agresif bir canlı Avustralya gibi izole bir kıtada diğer Avustralya yerlisi hayvanlar gibi ilginç evrimler geçirmiş.Ev ortamında zor olur bence çünkü eski olmalarından gelen bir aptallıkları ve çok agresiflikleri var.Beardedlarda da 3.göz olayı var ayrıca diye biliyorum.Belki akrabalardır :D Yabancı ülkelerde belki bulunabilir ama İngilizlerin Tarantula forumunda Tuatara arıyorum diyen vardı.Birisi dalga geçer gibi ''Haaa ?,iyi şanslar sana'' demiş sanırım bu yorumdan bulunması zor olduğu sonucuna varabiliriz.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bulunması inkansız gibi birşey neticede avrupadaki üreticilerde yok amerikada olanlar var fakat avustralyada yaşasak ancak oralarda üreticiler olabilir. 3. Gözde çoğu sürüngende var bunlar ama tuataranınkisi en gelişmişi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

2010 yılında ozel bir hayvanat bahcesine amerikadan uramostyx diye gosterip getirtmiştik. fakat 1,5 ay sonra öldü malesef. canlı gormek nasip oldu. aslında görsellik açısından çok özel bir canlı degil fakat turleri ciddi tehdit altında 

cb si varmı peki gerçekten yoksa illaki wc mi bulunabiliyor ben hiç besleyeni göremedim internette.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

2010 yılında ozel bir hayvanat bahcesine amerikadan uramostyx diye gosterip getirtmiştik. fakat 1,5 ay sonra öldü malesef. canlı gormek nasip oldu. aslında görsellik açısından çok özel bir canlı degil fakat turleri ciddi tehdit altında 

cb si varmı peki gerçekten yoksa illaki wc mi bulunabiliyor ben hiç besleyeni göremedim internette.

Altta linki olan sitede "... you’ll never own one. They are strictly protected and never allowed out of their home country anymore." yazıyor. Yani sanırım yetkili kuruluşlardan ve Yeni Zelanda hükümetinden onay alınırsa beslenebiliyor sadece. Onay almak için de üretim yapacak bir resmi kuruluş olmak lazım herhalde, bir hayvanat bahçesi mesela.  :sigara:

Bize Tuatara yok yani, doğasında güzeller.  :D

http://www.reptilesmagazine.com/Lizard-Species/Tuatara/

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ben çok cahillik etmişim. Tuataralara gerekli değeri verip okumamışım pek. Meğersem hem 100 yıldan uzun yaşayabiliyorlarmış hem de kuyrukları koparsa yeniden uzuyormuş (eskisi kadar uzamıyor galiba, başka uzuvları da bu özelliğe sahip mi bilmiyorum). 111 yaşından yaşlı olduğu söylenen erkek tuatara Henry hâlâ üreyip çocuk sahibi olabiliyor bile.  :şok: :matrix:

Burada tuatara fotoğrafları var doğal ortamından, kuyruğu yeniden uzamış bir tane de var:

http://www.ryanphotographic.com/tuatara.htm

Bu da Prens Harry hazretlerinin Southland Museum and Art Gallery ziyareti ve eline aldığı, kraliçeden de yaşlı geniş aile babası Henry ile ilgili bir haber  :arştır: :

http://www.odt.co.nz/news/dunedin/341765/locals-enjoy-prince-even-tuatara-namesake

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Pangeanın dağılması ve kretase yok oluşu ile soyu nerdeyse tamamen tükenmiş kertenkelelerden daha eski Sphanodontia grubunun kalan son üyesi bu açıdan çok değerli bir canlı bence daha ayrıntılı bilgi için şu videoyu da izleyebilirsiniz:

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.