Jump to content
livesgeckos

0.0.1 Varanus exanthematicus (Diego)

Önerilen İletiler

(Görsellerin boyutları düzenlenecek)

Öncelikle merhabalar...Herkese keyifli forumlar sonunda sevgili Diego için bir konu oluşturuyorum . Keyifli okumalar :)

Öncelikle Diego'nun ailemizin bir üyesi olmasında Burak Abinin çok katkısı olmuştur. Kendisine burdan teşekkürlerimi sunuyorum . Bizim Diego ile hikayemiz Diego'nun 28 Temmuz 2016'da Balıkesir'e gelmesiyle başladı . Gördüğünüz kap ile birlikte bir çorabın içinde geldi kendisi .

nJY5MB.jpg

Sonrasında her canlı gibi zaman onu ite kaka büyütmeye başladı .

2EvYp2.jpg

(Bu pozu şuan denemek  :kurb: )

Biraz da yaşam alanından bahsedelim : Diego için ilk başlarda yaklaşık 3-4 aylıkken teraryumun subsrate i olarak torf&cocopeat karışımı kullanıyordum . Ancak bunun kendisi için çok tehlike olduğunu fark ettim ( En azından 3-4 aylıkken ) . Torftan hemen kurtulup kağıt havluya geçtim . Hala daha kağıt havlu kulanıyorum .

V32goP.jpg

Tabi bu sırada asla spot ve uvb lambayı eksik etmedim . Aynı zamanda yem çeşitliliğinin bol olmasında fayda var . Diegonun en sevdiği besini Speckled cockroach . Bu roach ları hızlı üremesinden dolayı ben de çok seviyorum  :hücum: .

Yavaş yavaş ilkbahara gelirken artık kendine has karakteri oturuyor ve takıntılı bir evlat olduğunu kanıtlıyor . Bir insanı sevmediğinde o şekilde kalıyor :D yapacak bir şey yok

nJYkQ5.jpg

Sıcaklar kendini iyiden iyiye hissettirmeye başlayınca havuzlara akın ediyoruz  :hücum:

POvpbN.jpg

Geçtiğimiz aylara geldiğimiz zaman ise artık bizi bir prenses veya paşa bekliyor . Tecrübeli kişilere göre Diego dişi . Bana göre de öyle  :dans:

YO3MY2.jpg

Ve bugüne geldiğimizde bizi yarım kiloluk evlat Diego karşılıyor  :dogy: . Okuduğunuz için  :thanks: . Fotoğrafların boyutlarını en yakın zamanda düzenleyeceğim .

ZO2LAg.jpg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Boyutları düzenledim :)

Onu da otomatik hale getirmek de planlarım arasında.

[img width=600][/img]

kodu kullanıldığında boyutu uygun hale geliyor :)

Diego'ya gelince gerçekten çok ilgi ile takip ediyorum seninle birlikte olan hikayesini. Bir de sürekli anlatımlar ile gerçekten aranızdaki bağın çok özel olduğunu hissedebiliyoruz.

:başarılı: :başarılı: :başarılı: :tebrik: :tebrik: :tebrik:

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Boyutları düzenledim :)

Onu da otomatik hale getirmek de planlarım arasında.

[img width=600][/img]

kodu kullanıldığında boyutu uygun hale geliyor :)

Diego'ya gelince gerçekten çok ilgi ile takip ediyorum seninle birlikte olan hikayesini. Bir de sürekli anlatımlar ile gerçekten aranızdaki bağın çok özel olduğunu hissedebiliyoruz.

:başarılı: :başarılı: :başarılı: :tebrik: :tebrik: :tebrik:

Çok teşekkür ederim Kaan Abi . Eğer otomatik hale gelirse epey kolaylaşacağını düşünüyorum . Bizim de hikayemiz böyle işte benim için çocuktan farkı yok .

Tek kelime ile "Bayıldım" hele şu parmak ısıran pozu beni kendine hayran bıraktı.Bizde mi bir tane Diego edinsek napsak

Teşekkürler Ege :) . Çok masraflı canlılar bana göre . Şartları karşılamadan almak kötü sonuçlar doğurabilir.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bir aydan sonra forumun yeni görünümüne kavuşmasıyla da bir güncelleme paylaşalım . Yabancı ve yerli savannah monitor besleyen kişilerden karşılaştırdığım kadarıyla dişi olduğunu düşünüyorum cinsiyetinin . Erkek savannahlar ile dişiler arasında bariz boy/kilo farkı göze çarpıyor . Bu sebeple dişi olduğu sonucuna vardık . 

rJ6RBP.jpg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
livesgeckos, 29 dakika önce yazdı:

Bir aydan sonra forumun yeni görünümüne kavuşmasıyla da bir güncelleme paylaşalım . Yabancı ve yerli savannah monitor besleyen kişilerden karşılaştırdığım kadarıyla dişi olduğunu düşünüyorum cinsiyetinin . Erkek savannahlar ile dişiler arasında bariz boy/kilo farkı göze çarpıyor . Bu sebeple dişi olduğu sonucuna vardık . 

rJ6RBP.jpg

Yine çok iyi bir fotoğraf yakalamışsın Erhan.

Ya keşke bu güzel türü de üretebilsek. Bizim Burak'takinin cinsiyeti neydi acaba. O da baya büyüdü artık.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
CyBeRr, 12 dakika önce yazdı:

Yine çok iyi bir fotoğraf yakalamışsın Erhan.

Ya keşke bu güzel türü de üretebilsek. Bizim Burak'takinin cinsiyeti neydi acaba. O da baya büyüdü artık.

Çok teşekkür ederim Kaan Abi . Burak Abi ismi tutturduk demişti . İsmi Ragnar olduğuna göre erkek olması lazım . Konusu duyordu bir bakayım tekrar . 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
livesgeckos, 9 dakika önce yazdı:

Çok teşekkür ederim Kaan Abi . Burak Abi ismi tutturduk demişti . İsmi Ragnar olduğuna göre erkek olması lazım . Konusu duyordu bir bakayım tekrar . 

Bende erkek diye hatırlıyorum. Ah keşke üretebilsek :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
brkfrt, 4 saat önce yazdı:

Ragnar erkek, kac yasinda bu, tam olgunluga gelmedi sanirim?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

17 aylık olmalı Burak Abi . 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
brkfrt, 9 saat önce yazdı:

O zaman yaza bir deneme yapalım, besiye çekelim ikimiz de

Burak Abi kaydettiğim bazı değerlere baktım . Bir de bugün bir ölçüm yaptım : Yaşı için 15 aylık , kilosu bugün sabah 500 g ve boy da 48 cm ölçtüm . 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bakmak lazım üreme şartlarına, değerer bana çok az geldi, erkekle dişi arasında bu kadar fark olmaz sanırım. Kuyruk dahil 1metre uzeridir herhalde ragnar

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
brkfrt, 2 saat önce yazdı:

Bakmak lazım üreme şartlarına, değerer bana çok az geldi, erkekle dişi arasında bu kadar fark olmaz sanırım. Kuyruk dahil 1metre uzeridir herhalde ragnar

Instagram da takip ettiğim iki arkadaşın 1,5 yaşındaki erkek ve dişi monitorleri . Ben de sanmıyordum Burak Abi ama bunu görünce cidden fark ettiğini düşünüyorum . Bir de aşağıda 6 aylık erkek ve dişinin kafa yapısı var .Bilmiyorum abi beslenmeyi abartmamaya çalışıyorum . Uvb ve spotda da bir eksiklik sorun yok .  

IMG_0673.JPG

IMG_0687.PNG

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ben ciftlestirmeyi planlamadigim icin hic arastirmadim acikcasi, yani cinsel olgunluga ne zaman ulasiyorlar, boyut ve agirlik ne olmali arastiramadi henuz, bos bir animda ilk isim olacak

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
brkfrt, 25.10.2017 - 19:30 yazdı:

Ben ciftlestirmeyi planlamadigim icin hic arastirmadim acikcasi, yani cinsel olgunluga ne zaman ulasiyorlar, boyut ve agirlik ne olmali arastiramadi henuz, bos bir animda ilk isim olacak

Foruma konusunu da açabilirsin 👍🏻👏🏻 :) 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Yazan: ThetHaler
      Ana Bakım Konusu;

• Yazan: ThetHaler
      Ana Bakım ve Eğitim Konusu;

Savannah Monitorlerde Obezite;

Videoda İyi Eğitilmiş Bir Monitorün Nasıl Olabileceğini Görüyorsunuz;

• Yazan: livesgeckos
      Savannah Monitorum Neden Küçük ?
      -Bu bir çeviridir.-
       Savannah monitörler için ‘doğru’ bir büyüme hızı yoktur. Cinsel olgunluğa gelene kadar canlının büyüme hızını koşullar ve besin elde edilebilirliği belirler. Erkekler dişilerden çok daha hızlı büyür ve belki de bireysel gelişim hızından geniş çeşitlilik vardır. Savannah monitörler cinsel olgunluğa eriştikten sonra büyüme hızları yavaşlar , birikmiş enerji yağ olarak birikme eğilimine geçer.
        Aşağıdaki grafikte(1) yılın farklı zamanlarında aynı bölgede ölçülen farklı vücut ölçülerini görüyoruz. 6 aylık olmuş bazı Savannah monitörler çoktan  yetişkin boyuna ulaşmış oluyorlar.

Esaret altında durum biraz daha farklıdır. Esaret altındaki Savannah monitörler ilk 1 yılda inanılmaz hızlı bir şekilde büyüyebilirler.Uzunluk bu canlıların sağlıklı olmalarını belirlemede kullanılacak bir indikatör değildir, kısa Savannah monitörler de uzun savannahlar kadar sağlıklı olabilir.Ancak ağırlık ise tam tersine dikkat edilmesi gereken ve canlı sağlığını tehdit edebilecek indikatörlerdendir.Bu yüzden esaret altında obeziteye KESİNLİKLE dikkat edilmelidir.
      Toparlamamız gerekirse, Savannah monitörler farklı büyüme hızlarına sahiptir ve büyümede en hızlı olunan zaman hayatlarının ilk 1 yılıdır.Erkekler dişilerden hızlı büyür.Savssnnah monitörler üzerine çalışılan alanlarda gözlemlenen örnekler çok küçüklerdir. Çalışılan bu bölgelerde hiçbir zaman toplam uzunluğu  100 cm’i geçen örnekler bulunmamıştır.Genellikle yabani yetişkin savannah monitörler toplam uzunluk olarak  40-80 cm arasında ve 400 ila 2000 gram arasında gözlemlenmiştir.

Kaynak: savmon.org mampam'ın yazısından çeviri.
      1. Bennett, D. & R. Thakoordyal. 2003. The Savannah Monitor Lizard – the truth about Varanus exanthematicus. Viper Press, Glossop.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.