Jump to content

Recommended Posts

Son anda bukalemun alacağım arkadaş "Hannover'de fuar var, geliyor musun?" dedi de haberim oldu, yoksa fuara gidemeyecektim (gerçi burda benim istediğim hiçbir tür yoktu ama görmüş olduk, arkadaşla da tanıştık ilk kez yüzyüze).

Başkaları fuardan fotoğraflar, videolar koyunca hoşuma gidiyordu görmek, belki siz de fotoğraflar az da olsa görmek istersiniz. (Umarım tür isimleri okunuyordur uzaktan çekilenlerde)

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

• Like 7

Buğra yapılır mı bu ya :D

Çok güzel gerçekten. Bayıldım özellikle williamsii'ler çok hoşuma gitti :(

@cascocass bakalım kısmet :D 

Bir de madagascar'a gitmek gerek

Harika fotoğraflar gerçekten . Bu sene Almanya ya gidişimde bir fuara denk getireyim 😈 Bir T positive water veya bell phase lace monitor almam şart oldu 😂😂 

CyBeRr, 2 saat önce yazdı:

Buğra yapılır mı bu ya :D

Çok güzel gerçekten. Bayıldım özellikle williamsii'ler çok hoşuma gitti :(

@cascocass bakalım kısmet :D 

Bir de madagascar'a gitmek gerek

Madagaskara gitseniz gorsel cikar ama onun icin orman turlarına yazılma olayı, hep koruma altında tura ayak uydurmak gerekir vs.  Fuarda hepsini birarada goruruz iste gecen senede yan cizdin 😀

Madagascar'daki bukalemun çeşitliliği fuarda bile olmuyor ama diğer türler fuarda bol tabi ve çok daha kolay gitmesi. xD Ayrıcamadagaskar'da şuan veba salgını var (galiba önceden bubonikmiş şimde pnömonik olmuş), avrupada meşhur kara ölüm salgınının sebebi olan hastalık.

Hamm da mart ve eylülde büyük oluyormuş, aralık ve haziranda daha küçük deniyor ama yine de kocaman tabi ki.

• Thanks 1

Ufacık kaplarda türe özgü ayrı ayrı ortamlar yaratmalarına bayıldım. Hani leoparları, ballları biliyorduk da bunca ceşit kertenkele, kurbağa türünün hepsinin ihtiyacına göre malzemeler koymuşlar, plastik kaplar mini yaşam alanları olmuş resmen. Teşekkürler paylaşım icin, bir gün Hamm'a gitmek lazım artık....

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Aysnrelif
      Arkadaşlar, yaklaşık 5 ay önce başladı ancak başlangıç ön ayak parmağındaydı. Şuanki arka ayak parmakları gibi şişikti tabii ki bu kadar fazla değil. Çok hareketli ve dışarı çıkmaya hevesli olduğundan teraryuma veya masaya çarptı şişti zannettim. Sprey ve krem ile geçti ancak birkaç ay sonra yüzünde bir şişik oldu ellediğimde yumuşak sanki tabaka incelmiş gibi ve içindeki sıvının hareket ettiğini görebiliyorum. Birkaç gün önce de ayak parmağı bu şekilde oldu. Acaba büyüdüğünden dolayı mı çünkü 2 ayak parmağı da aynı anda şişti ama bu kadar şişmesi bir hastalık göstergesi mi? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Bursa’da sürüngenlere bakan bir veteriner bulamıyorum. Nereye götürsem laylaylom sallamasyon.
    • By Can2004
      Abilerim, ablalarım; ciddi şekilde kırmızı yanaklı su kaplumbağası almak istiyorum bakım ve besleme vb. Konular Hakkında birsürü makale okudum bazıları aynı bazıları farklı yazmış, lütfen bu işte profesyonel olan arkadaşlarım bana net olarak bir makale yazıp ya da bana bakımı Hakkında  net  bilgi verir misiniz? Yarın almayı düşünüyorum ACİL!!!!
    • By theraphosidae35
      Türlerin isimlendirilmesi binomial nomenclature yani ikili isimlendirme kuralları ile yapılır. Bu sisteme göre her yeni türe Latince bir cins bir de tür adı verilir. Bu adlardan ilki tanımlanan türe akraba olan öbür türleri de içeren cinsi (Genus) belirtir; ikincisi yani tür epiteti yalnızca bu türe özgü bir addır. Bir türün tam ismi için cins ve tür epiteti birlikte yazılır, epitetler tek başlarına kullanılmazlar. Bu kullanım küçük birkaç fark ile insanların ad ve soyad kullanımına benzer; ters olarak cinsi soyadı, tür epitetini de ad olarak düşünün. Örneğin; Mavi ladinin bilimsel adı Picea pungens'tir. Böylece yeryüzünün herhangi bir yerindeki bir biliminsanı bu türün Türkiye'de bulunan Picea orientalis (Doğu ladini) ile yakın akraba olduğunu kolayca anlayabilir.

Latince tür isimleri kural olarak italik olarak yazılırlar ve cinsi belirten kelimenin ilk harfi büyük, geri kalan bütün harfler küçük yazılmak zorundadır. Eğer kısaltılmış halde yazılmak istenirse cins adının büyük yazıyla yalnız ilk harfi, bitişik nokta, noktadan sonra boşluk bıraktıktan sonra tür epiteti yazılır.

Örnek vermek gerekirse;
      - Homo sapiens, Canis lupus, Felis catus, Python regius, Correlophus ciliatus, Altolamprologus compressiceps, Chromatopelma cyaneopubescens, Phyllocrania paradoxa ...

veya

- H. sapiens, C. lupus, F. catus, P. regius, C. ciliatus, A. compressiceps, C. cyaneopubescens, P. paradoxa ...

İsimler latinceye uyarlanmış şekilde olmalıdır. İsimlerin çeşitli kaynakları olabilir, türün renk-boyut-özelliğini belirtebilir, başka dillerden, yer isimlerinden veya özel isimlerden de alıntılanmış olabilirler.

Yaptıkları araştırmalar ve katkılarından dolayı türü tanımlayan kişiler türlere katkısı olan biliminsanlarının isimlerini verebilir;
      - Leiurus abdullahbayrami, Chaetopelma altugkadirorum, Gylippus bayrami

Bulundukları coğrafyanın ismi türlere verilebilir;
      - Halcyon smyrnensis, Crocus antalyensis, Dianthus anatolicus

#####

Canlıları belli gruplara ayıran temel Alem, Şube, Sınıf, Takım, Familya, Cins, Tür gibi sınıflandırma kategorilerinin her birine "Takson" denilir.

Wikipedia üzerinde tüm canlıların sınıflandırmalarına ait tüm veya çoğu taksonlarını da içeren künyesi bulunmaktadır. Fakat taksonların uluslararası geçerli kullanımları ikinci künyede olduğu gibi İngilizce ve latincedir, Türkçe olan ilk künyedeki veya diğer dillerdeki takson isimlendirmeleri yalnızca o dili konuşan insanlar arasında günlük olarak kullanılır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Kedi

https://en.wikipedia.org/wiki/Cat

Biraz daha detaylandırmak gerekirse... Sınıflandırmada bu taksonların da yetersiz kaldığı kısımlarda super- , sub- , infra-  gibi ön ekler taksonların başlarına eklenerek veya "kabile" (Tribe) gibi başlı başına yeni isimler kullanılarak ara kategoriler oluşturulur. Sınıflandırma için daha fazla detaya olanak sağlayan düzenlemelerdir.

Aile (Family) ile cins (Genus) arasındaki bazı taksonomik kategoriler;

#
      Family
      Subfamily
      Tribe
      Subtribe
      Genus
      #

Antillena (1) , Avicularia (12) , Caribena (2) , Ephebopus (5) , Iridopelma (8) , Pachistopelma (2) , Psalmopoeus (11) , Tapinauchenius (10) , Typhochlaena (5) , Ybyrapora (3) cinslerini altında barındıran Aviculariinae altailesi (subfamily) tarantulalar (Theraphosidae) ailesi altındaki 12 altaileden biri ve bu ara taksonlardan birine örnektir. (Parantez içinde yazılmış sayılar her bir cinsin altında kaç adet tür olduğunu belirtiyor, Kaynak )

Tür (Species) altındaki taksonomik kategoriler

subspecies - önerilen kısaltması: subsp. (geçerli kabul edilmese de "ssp." şeklinde de kullanıldığı görülür)
      variety - önerilen kısaltması: var.
      subvariety - önerilen kısaltması: subvar.
      form - önerilen kısaltması: f.
      subform - önerilen kısaltması: subf.

bu ara taksonomik kategorilere örnekler;

Acanthocalycium klimpelianum var. macranthum
      Genus name = Acanthocalycium, specific epithet = klimpelianum, connecting term = var. (short for "varietas" or variety), infraspecific epithet = macranthum

Astrophytum myriostigma subvar. glabrum
      genus name = Astrophytum, specific epithet = myriostigma, connecting term = subvar. (short for "subvarietas" or subvariety), infraspecific epithet = glabrum

Tarantulalarda nadir görülen birkaç alttür (subspecies) örneği;

Heteroscodra crassipes latithorax

Selenocosmia javanensis brachyplectra

Selenocosmia javanensis dolichoplectra

Son olarak sık yapılan bir yanlıştan da bahsetmek istiyorum. Tarantula türlerinden çoğul olarak söz ederken aynı cinse (Genus) ait türler aynı aileden (Familya) olarak söyleniyor veya yazılıyor. Tarantulaların hepsi aynı aile (Familya) içerisinde yer alırlar, aile adı Theraphosidae'dir. Fazla sayıda tür içeren cinslerden Brachypelma, Grammostola, Pamphobeteus, Poecilotheria her biri Theraphosidae ailesi içinde yer alır.

Aile, güncel olarak 12 altaile'ye (Subfamilya) ayrılmıştır ve 144 cins, 964 tür içerir.
      http://www.tarantupedia.com/theraphosidae

Tam tür listesi;
      http://www.tarantupedia.com/list

Derleyen: Onur ULUGÖL
      İznim dışında reptula.com forumu dışında paylaşılamaz.
    • By teenmom
      Ic kapagi kontrol amacli acilmis ama tamami dolu d3lu exo terra kalsiyum. 90 gram 65 tl. Alici odemeli kargo yapilacaktir

• By Ejderhan Ustuner
      Merhaba Dostlar 
      2019 Fuar takvimi belli oldu bir aksilik olmaması dileğiyle şimdiden online davetiyenizi almak için aşağıya link bırakıyorum.

Davetiye

Türkiye’nin En Büyük Evcil Hayvan Ürünleri Fuarı
      “PETZOO Türkiye”
        PETZOO Türkiye, ülkemizde düzenlenen alanının en büyük ihtisas fuarıdır. Bu yıl 7.si düzenlenecek olan fuar; uluslararası iş birlikleri ile birçok ülkeye ulaşarak katılımcı ve ziyaretçisi ile Avrasya bölgesini domine etmeyi hedeflemektedir. Fuar; kıtaları birleştiren, birçok ülkeden direkt uçuşların yapılabildiği merkezi bir konuma sahip İstanbul’da gerçekleştirilmektedir.
      Düzenlendiği 6 yılda 477 standlı firmanın yer aldığı, 149.688 ziyaretçisi olan PETZOO fuarları, 2019’da yeniden sektörü bir araya getirecektir.
      31 Ekim – 3 Kasım 2019 tarihleri arasında düzenlenecek olan, sektöründe öncü firmaların katıldığı, nitelikli yerli ve yabancı ziyaretçilerin hedeflendiği fuarımızda görüşmek dileğiyle.

FM (İSTANBUL FUAR MERKEZİ ) / 9. SALON / YEŞİLKÖY/ İSTANBUL / TÜRKİYE

Fuar Adı: Petzoo Türkiye 2019 (Uluslararası Evcil Hayvan Ürün Malzeme ve Aksesuar Tedarikçileri Fuarı)
      Fuar Tarihi: 31 Ekim – 1 – 2 – 3 Kasım 2019
      Fuar Yeri: İFM (İstanbul Fuar Merkezi ) / 9. Salon / Yeşilköy/ İstanbul / Türkiye
      Resmi Açılış: 31 Ekim 2019 Saat 11:00
      Fuar Ziyaret Saatleri:
      31 Ekim 2019 11:00 – 19:00
      01 Kasım 2019 11:00 – 19:00
      02 Kasım 2019 11:00 – 19:00
      03 Kasım 2019 11:00 – 18:00

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.