Jump to content
exotic med

Hamster Ve Sultan Papağanı

Recommended Posts

hamster,hamster üretimi,hamster bakımı,ihtiyaçlar vs istediğniz her şeyi sorabilirsiniz sultan papağanı hakkındada her şeyi sorabilirsiniz üretim hariç ama üretim ile ilgilide bazı bilgiler verebilirim

sultan papağanları yavruları ve en büyük boyları kaç cm oluyor kaç sene yaşıyorlar ve muhabbet kuşları gibi alışma sürecinde i saldırgan eylemlerde bulanabilrlermi 

Maxeed, 13.11.2017 - 21:34 yazdı:

sultan papağanları yavruları ve en büyük boyları kaç cm oluyor kaç sene yaşıyorlar ve muhabbet kuşları gibi alışma sürecinde i saldırgan eylemlerde bulanabilrlermi 

biraz geç gördüm pardon 20-25 sene yaşıyorlar iyi bakılırlarsa çok büyü müyorlar yavruları bilmiyorum ama büyükleri yaklaşık 10cm kuyrukları yetişkin olunca çok uzuyor ele alışmaları muhabbet kuşuna kıyasla daha uzun ama alışınca muhabbet kuşuyla yaptıklarınızdan daha eğlenceli şeyler tapabilirsiniz

bungone, Bir saat önce yazdı:

biraz geç gördüm pardon 20-25 sene yaşıyorlar iyi bakılırlarsa çok büyü müyorlar yavruları bilmiyorum ama büyükleri yaklaşık 10cm kuyrukları yetişkin olunca çok uzuyor ele alışmaları muhabbet kuşuna kıyasla daha uzun ama alışınca muhabbet kuşuyla yaptıklarınızdan daha eğlenceli şeyler tapabilirsiniz

teşekkürler de dediğinizi tam anlayamadım ufakken aldığımızda büyümüyormu saçma oldu ama :)

Maxeed, 2 dakika önce yazdı:

teşekkürler de dediğinizi tam anlayamadım ufakken aldığımızda büyümüyormu saçma oldu ama :)

hayır ben dedimki ufakken yetişkiniğe olan 3-4 evrenin boyutunu bilmiyorum yeni yem kırmaya başlayınca zaten yetişkin sayılırlar sonra 2-3 cm büyüyorlar

bungone, 20.11.2017 - 20:14 yazdı:

hayır ben dedimki ufakken yetişkiniğe olan 3-4 evrenin boyutunu bilmiyorum yeni yem kırmaya başlayınca zaten yetişkin sayılırlar sonra 2-3 cm büyüyorlar

anladım teşekkürler birde muhabbet kuşları ısırma gibi durumları oluyor sultan papağanlarındada böyle saldırganlık ısırma gibi durumlar oluyormu ? ben biraz korkuyorum kuşların gagalarından muhabbet kuşum vardı başta alışana kadar ısıryıordu sultan papağanında gagası daha büyük gördüm çocukluktan kalma bi korkum var kuşların ısırmalarına :)

Maxeed, 18 saat önce yazdı:

anladım teşekkürler birde muhabbet kuşları ısırma gibi durumları oluyor sultan papağanlarındada böyle saldırganlık ısırma gibi durumlar oluyormu ? ben biraz korkuyorum kuşların gagalarından muhabbet kuşum vardı başta alışana kadar ısıryıordu sultan papağanında gagası daha büyük gördüm çocukluktan kalma bi korkum var kuşların ısırmalarına :)

sultan papağanını ele alarak alıştıramassınız önce elinizi her gün kafese sokmanız sonra elinizle beslemeniz lazım ilk alındıklarında muhabbet kuşundan daha fazla hasar verirler

bungone, 1 dakika önce yazdı:

sultan papağanını ele alarak alıştıramassınız önce elinizi her gün kafese sokmanız sonra elinizle beslemeniz lazım ilk alındıklarında muhabbet kuşundan daha fazla hasar verirler

tamamdır. yardımınız için çok teşekkürler :)

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Jonathan
      Merhaba arkadaşlar kuzenim eve dün hamster getirdi. Yalnız türünü sormamış ne olduğunu bilmiyoruz. Fotoğrafları aşağıda. Bilenler yazabilir mi lütfen.

• By saturnine1
      Merhabalar arkadaşlar bakımı kolay ve şirin bir kemirgen olan suriye hamsterlarıyla ilgili genel bir bilgilendirme yapmak istedim umarım sizin için yararlı olur.

İlk olarak Hamsterin hikâyesi 1930 yılında, Hebrew Üniversitesi Zooloji Dalı öğretim üyelerinden Prof. Jerusalem'in bir dişi hamster ve 12 yavrusunu Suriye yakınlarında bir kasabada bulmasıyla başlamıştır. Aynı üniversitede görevli Dr. Ben Menahem bu yavrulardan 2 dişi ve bir erkeği alarak üretmiştir. Böylece insan eli altında üretilen ilk hamster yavruları elde edilmiş oldu. Dr. Menahem'in sahip olduğu bu hamster ailesi, bu gün tüm dünyadaki evcil hamsterlarin atası olarak kabul edilmektedir. Bu genç yavrular 1931 yılında bilimsel ve tıbbi araştırmalarda kullanılmak üzere Amerika ve İngiltere'ye gönderildi.
      Orijinal hamster, yani değişik renk ve tüy varyeteleri elde etmek amacıyla üretilmeye başlanmadan önceki hamster, kısa, yumuşak tüylü ve sarımsı kahve rengiydi. Sırtında ve yanaklarında siyahımsı lekeler vardı ve karın bölgesi gri-beyaz renkteydi. Şu anda pet hayvanı olarak evlerde beslenen, değişik renk ve tüy uzunluğu olan hamsterlar sonradan yapılan selektif üretim çalışmalarıyla elde edilmiştir.

Bakımı Ve Beslenmesi

Genellikle bitki tohumu ve sebze ağırlıklı besleme yöntemi kullanılsa da bu minikler her şeyi yiyebiliyorlar, ama aşırı kuruyemiş ile beslemek bu minik dostlarımızda aşırı kilo alımına neden olmakta bu da onların sağlıkları açısından oldukça sıkıntılı bir durum, genel olarak çoğu kemirgen gibi geceleri oldukça aktifler gündüzleri genelde uyumakla geçiren bu dostlarımız sıcak iklim canlıları olmalarından dolayı ısıya oldukça duylarlı oluyorlar. Genelde oda sıcaklığı onlar için ideal bir ısı, bu arkadaşlar gonzales türü hamsterlara göre daha büyük ve daha sosyal canlılar olmalarıyla bilinir. Eğitimleri oldukça kolaydır. Yavrulama döngüleri diğer kemirgenlerle aynı olsa da gebelik döngüsünde psikolojik yaklaşımları oldukça farklıdır. Kesinlikle doğum öncesi son hafta ve doğum sonrası sütten kesilme evresine kadar yavrulara dokunulmamalı, özellikle yaşam alanında başka erişkin bir hamster olmamalıdır. Bunun dışında dişlerini törpülemesi için sert besinler (ceviz,antep fıstığı, kabuklu fındık) düzenli olarak verilebilir ya da steril olduğuna emin olduğunuz tahta parçaları vermeniz gerekecektir çünkü dişleri yeterinden fazla uzadığında bu hamsterların ölümüne neden olur. Kafeslerine koyacağınız tekerlekler de ayrı bir önem taşımakta, hamsterlar günlük streslerini bu tekerleklerde dönerek atarlar ve bu tekerlek olmadığında oldukça gergin olabilirler.Kesinlikle bulaşıcı hastalıklara oldukça duyarlı olan bu canlıların genel ölümleri mevsimsel grip den kaynaklanır ondan dolayı bu konuda duyarlı olmanız gerekecektir.Sağlıklı bir Suriye hamsterı 2,5 ile 3 yıl arasında yaşar.

Uğur Yılmazoğlu 

Kaynak: http://hamster-bilgi.blogspot.com.tr/2009/02/hamster-tarihcesi.html
    • By Lavrensiyum
      Herkese selamlar arkadaşlar birkaç gün sorna elime ulaşacak bu canlılar hakkında internetten topladığım bazı bilgileri sizler ile paylaşmak istiyorum

African Pygmy Dormice( Graphiurus Murinus) kuyruğu ile yaklaşık 15cm gelen büyük göz yapısına sahip noctural(gececil) kemirgenlerdir.Yeni yeni beslenmeye başlanılan bu tür tam evcil sayılmamakla birlikte handling yapılan sırada hızları ve zıplamaları göz önünde bulundurularak en sağlıklı şekilde handling yapılmalıdır.

DAVRANIŞ
      Genel olarak hızlı olan bu canlılar için alıştırma süreci yapılması tavsiye edilmektedir yani yavaş hareketler ile kendinize tırmanmasına izin verip ceplerinizi yuva gibi kullanmasına izin verebilirsiniz yani "Sugar Glider" gibi genellikle utangaç halleri vardır ve dokunulmayı sevmezler ve ışığa duyarlıdırlar ayrıca rahatsız olduklarında değişik bir ses çıkarırlar.

DİET
      Dormiceler çok çeşitli bir diete ihtiyaç duyaralr yani bu yemekler hep elinizin altında olmalı.İşte maddeler:
      Taze meyve:
      -Elma
      -Muz
      -Papaya
      -Kavun
      -Kiraz
      -Domates
      -Armut

Böcek:
      -Cırcır
      -Morio
      -unkurdu
      -Çekirge
      -Waxworm
      -vs.
      -DIŞARIDAN YAKALANAN BÖCEKLER VERİLMEMELİDİR.

TOHUM:
      -Darı
      -Keten
      -Fındık
      -Mısır
      -Çam fıstığı
      -Balkabağı
      -Ayçiçeği
      -Bunların bulunduğu kuş yemleri de iş görebilir

SU:
      -Kemirgenler için kullanılan su depoları iş görecektir.

ALAN:
      -Dormiceler çok aktif canlılardır bu yüzden habitatlarında tırmanacak ve oynayacak yer olması şarttır.Yüksekliği fazla olan bir akvaryum veyahut kapalı bir dolap iş görecektir.Ortalama olarak 60x45x45 bir koloni için ideal bir ölçüdür atolyenizde veya marangozda kendiniz de bir alan yaptırabilirsiniz bu alanda bolca saklanma yerleri olması önemlidir hindistan cevizini bu konuda öneririm.Isı konusuna gelecek olursak sıcak iklim canlılarıdır sıcaklığınız 20 derecenin altına düşmemelidir.Kemirgenler için oyuncaklar tekerlekler her zaman önerilerim arasındadır enerjilerini atmaları için çok işinize yarayacaktır taban malzemesi olarak talaş işinize yarayacaktır.

CİNSİYET AYRIMI:
      -Genellikle 5 aydan sonra anlaşılır hale gelirler işte birkaç ipucu;

-Erkeklerde genital bölge ile anal bölgenin arası dişilere göre daha fazladır                                                 .
      -Genital deliklerde dişilerde küçük bir nokta vardır erkeklerde ise daha buton şeklinde bir yapı.
      -Dişilerde meme uçları kızışma döneminde ve hamile kaldıklarında çok daha belirgin olur.

DİŞİ                                                              ERKEK

Dormice konusunu temel hatlarıyla ele aldım umarım işinize yarar okuduğunuz için teşekkür ederim

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.