Jump to content
exotic med

Mantis Bakımı(Theopropus Elegans)

Önerilen İletiler

merhabalar ben burada Theopropus elegans mantis bakımını anlatıyorum ama çoğu mantis bakımı aynı 

yaşam alanı:yaşam alanı konusunda çok fazla yer istemezler ama havalandırma önemlidir o yüzden delik yerine sineklik kullanmak daha önemlidir mantis in büyüklüğüne göre değişir Theopropus elegans mantisi büyük bir kavanozun içinde kapak yerine sineklik olarak bakılabilir

yem ve su ihtiyacı:yem un kurdu tartara vs çeşitli yemler verilebilir ama her gün yerine 3 günde bir 2-3 tane verilebilir su ihtiyacı bukalemunlar gibi fıs fıs la ama bitkiye gerek yok camdan içebilir

cinsiyet ayrımını ve üretimini bilmiyorum ve yanlış bilgi vermek istemem sadece bakmak isteyenler varsa buradan okuyabilir

buda benimki :)IMG_2220.thumb.JPG.9f4d285e1680dd7063a4fe5c709f2de4.JPG

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hayran kaldığım canlılar listesinin başında olan bir canlı :)temin edebilirsem kesinlikle beslemek istiyorum.Masallah sizin canlınızda cok harika görünüyor ömürlerinin kısa oluşu üzücü yanları :|

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Shrimper, 6 saat önce yazdı:

Hayran kaldığım canlılar listesinin başında olan bir canlı :)temin edebilirsem kesinlikle beslemek istiyorum.Masallah sizin canlınızda cok harika görünüyor ömürlerinin kısa oluşu üzücü yanları :|

evet bende ömürleri konusunda üzülüyorum

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Baharda umarım yeni türler gelecektir bende edinmek istiyorum bir kaç tür. Çok keyifli canlılar daha önce 3-4 türünü beslemiştim.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
CyBeRr, 39 dakika önce yazdı:

Baharda umarım yeni türler gelecektir bende edinmek istiyorum bir kaç tür. Çok keyifli canlılar daha önce 3-4 türünü beslemiştim.

Bahar ola hayrola...  Farklı planlarım var. B|

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Nihato, 17 saat önce yazdı:

Bu türün davranış özellikleri hakkında bilgi edinebilir miyim mesela agresiflik durumları nasıl?

çok fazla agresif değiller ama elinizde oynayıp vakit geçiremessiniz

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Yazan: hacıhayri
      SUGAR GLiDER 

Yaşam Süresi :  12-15 Yıl

Uzunlukları :  13-19 Cm

Ağırlıkları : 85-142 gr

Kalp Hızı : 200-300 atım / dakika

Solunum Hızı : 16-40 nefes / dakika

Gıda Tüketimi : % 15-20 BWt

Baz Metabolik Oranı : 2,54 W / kg

Awg. Bslmetbolism : 46,2 kJ / d (130 g hayvan)

Aktif Metabolizma : 84-126 kJ / d

Cloacal Sıcaklığı : 32 ° C

Rektal Sıcaklık : 36 ° C

Termolitik Bölge    24-31 ° C

ÜREME HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Üretim : Esaret altında Yıl Boyunca

Östrus Döngüsü : Çok Yumuşak - 29 Gün

Gebelik Doğada Göç Sonrası 5-17 Gün, Fetus 50-75 Günde Kese İçinde Kalacaktır.

Anaç Annenin 1 Yılda Verdiği Süt : 1-2 Litre

Sütten Kesilme : Kese dışında 35-60 gün

Sugar Glider Erkek-Dişi Ayrımı

DİŞİ

ERKEK

SUGAR GLİDER İÇİN EN ÖNEMLİ 3 DİET !

-High Protein Wombaroo (HPW) Diet

Malzemeler;
      - 2 Su Bardağı Ilık Su
      - 1.5 Su Bardağı Bal
      - 3 Adet Çırpılmış Yumurta
      - Fincanın 4/1 i Kadar Yavru Kedi Süt Tozu Koyucaz (Tavsiye Ettiğim Marka Altta)
      - 1 Çorba Kaşığı Arı Poleni

Yavru Kedi Süt Tozu;

Yapılışı ;

-Bourbon's Modified Leadbeaters (BML) Diet

Malzemeler;

-  Organik Glikoz İçermeyen Elma Suyu
      - Çiçek Balı
      - Kabuğu Soyulmuş Yumurta
      - Meyveli Yoğurt
      - Repcal Calcium Ve Vitamin d3 (diğer markalarda olabilir)
      -Tavuklu Bebek Maması (hazır olanlardan)
      - Buğday (toz şeklinde)
      - Yulaf Ezmesi

Yapılışı ;

- SGS 2 DİET
      Malzemeler;

- Balkabağı
      - Tatlı Patates
      - Havuç
      - Papaya
      - Kavun
      - Cennet Hurması
      - 1 Adet Haşlanmış Soyulmuş Yumurta
      - Sıcak Suda Islatılmış Keten Tohumu
      - Protein Tozu
      - Akasya Sakızı
      - Probiotic Yoğurt
      - Arı Poleni
      - Toz Buğday

Yapılışı ;

Protein / Canlı Yem

Sugar Gliderlerin Diyetlerinin %50 si Protein Olmalıdır , Özellikle Üreme Açısından Dişiler Yüksek Proteine İhtiyac Duyarlar

%35 i Sebze Ve Meyve Olmalı

Geri Kalan %15 i de Tarifini Verdigim Dietler Den Oluşmaktadır.

Canlı Yem Olarak Verilecek Listesi ;

Un Kurdu

Mario Kurdu

Dubia 

Tartara

Çekirge

Yeni Doğmuş Lab Pinky si

Yeni Doğmuş Hindi Ve Tavuk Civcivi

Yeni Doğmuş Bıldırcın

Not: Bu Canlı Yemlere Kalsiyum Tozuna Bulanarak Verilmesi Önemlidir

Hayvansal Proteinler;

Haşlanmış Tavuk Eti

Haşlanmış Hindi Eti

Haşlanmış Ördek/Kaz Eti

Haşlanmış Kuzu Eti

Haşlanmış Dana Eti

Haşlanmış Yumurta (Tavuk,Ördek,Hindi,Kaz,Bıldırcın)

Not: Balık Ve türevleri Verilmemelidir !

Bebek Maması 

Sugarlarına Haftada En Az Birgün Bu tarz meyveli bebek mamalarından vermelisiniz çoğunlukla sugarlar elmalı veya armutlu mamaları seviyolar onu kendi hayvanınıza uygun şekilde deneyerek bulabilirsiniz

Yoğurt Kullanımı ;

Yoğurt Canlınız İçin Gerekli bir besindir haftada en az 1 günde yoğurt vermelisiniz yoğurta canlı yem veya sevdiği meyveleri püre halıne getirip karıstırarak verebilirsinz yada glikoz içermeyen meyvelii yoğurtlardan kullanabilirsiniz  

KEDİ MAMALARI;

Kedi mamaları günlük olarak yem kabının içinde olmalıdır tahılsız kedi mamaları tercih edilmelidir.

Ana Yem Değildir Yan Yem Olarak KULLANILIR !

Balık içerikli mama verilmemelidir! daha çok tavuk,kırmızı et içerikli YAVRU mamaları tercih edilmelidir.

Kuru mamaların içerikleri minumum %40 protein ve %10 yağ içerikli olmalıdır

Altta Görülen 2 Markanın 2 ürünü Dışında Hiçbir Kedi Mamasını Tavsiye Etmiyorum !

Sugar Glider İçin YENİLEBİLİR ÇİÇEK Listesi; 

Yenilebilir Çiçek Listesi ;

Anason Çördük - (Agstache foeniculum)
      Fesleğen
      Papatya - (Anthemis nobilis)
      Aynı Sefa - (Calendula officinalis)
      Krizantemler - (Krizantem spp.)
      Yonca
      Karahindiba - (Taraxacum officinale)
      Papatya 
      Gün Güzeli Çiçekleri - (Hemerocallis spp.)
      Japon Gülü - (Hibiscus rosasinensis)
      Hanımeli - (Lonicera japonica)
      Lavanta - (Lavandula officinalis)
      Gül - (Rosa spp.)
      Sharon Şakası - (Hibiscus rosasinensis)
      Biberiye - (Rosmarinus officinalis)
      AdaÇayı - (Salvia officinalis)
      Kokulu Sardunyalar - (Pelargonium spp.)
      Kabak Çiçekleri - (Curcubita pepo)
      Menekşe - (Viola odorata)

OKALİPTUS YAPRAĞI VE DALI

BU AĞACIN ÖNEMİ HEM SUGARLARIN EN SEVDİĞİ YAPRAK VE DİŞLERİNİ SAĞLIKLI TUTMAYA YARAYAN BİŞEYDİR AYRICA KOKUSU SUGARLARI DAHA MUTLU VE HUZURLU EDECEKTİR

Sugar Glider Japon Gülü Yerken

Sugar Glider İçin Güvenli Sebze Meyve Listesi

Meyveler ;

Elma , Kayısı, Armut, Avokado , Muz, Böğürtlen, Yaban Mersini, Kavun , Yıldız Meyvesi, Kudret Narı, Kavun, Çerimoya, Kiraz (tatlı), Hindistan Cevizi , Yengeç Elma, Kızılcık, Kuş üzümü,Mürver, İncir, Bektaşi üzümü ,Üzüm (yeşil çekirdeksiz), Guava, Jackfruit, Java Erik, Hünnap, Kivi , Mango , Dut, Papaya, Tutku Meyvesi, Şeftali, Armut , Trabzon Hurması, Ananas , Muz, Erik, Nar, Dikenli Armut, Kuru erik, Ayva, Kuru Üzüm,Ahududu, Çilek, Karpuz .

Sebzeler;

Yonca Filizi, Enginar, Asparagas, Bebek Havuç , Pancar Yeşillikleri, Pancar, Siyah Bezelye, Brokoli, Brüksel Lahanası , Lahana, Havuç, Karnabahar, Kereviz , Hindiba, Çin Lahanası, Kara lahana, Mısır, Bezelye, Salatalık , Patlıcan, Tahıl , Fasulye , Zencefil Kökü, Yeşil Fasulye, Yeşil Biber , Meksika turpu , Marul, Mantar , Hardal Yeşillikleri, Bamya, Bezelye , Patates, Kabak , Turp, Kırmızı Biber (tatlı), Şalgam bitkisi,Bamya, Ispanak ,Su Teresi, Kış Kabağı, Yams, Sarı Balmumu Fasulye, Kabak , bal kabağı

Su İhtiyacları ;

Damacana Suyu Kullanılmalıdır Gün Aşırı Tazelenmelidir 

Bilyeli Kemirgen Suluğu Kullanılmalıdır Açık Kaplardan Su Verdiğiniz Taktirde dökerek Kendini Ve Kafesini Islatacaktır.

Kalsiyum İhtiyacları ;

Sağlık sorunlarını önlemek için yeterli kalsiyum almaları çok önemlidir.Yurt Dışında Sugar Gliderler İçin Özel üretilen kalsiyum tozlar vardır ama türkiyede sürüngenler için kullanılan kalsiyum tozlarıda her 6-7 günde bir sevdiği yiyeceklere veya canlı yemlere bulayarak verebilirsiniz Kırılgan kemikler, arka bacak felci veya beslenme osteodistrofisini önlemek için kalsiyum takviyeleri önemlidir.

Tavsiye Edilen Markalar;

EXO TERRA - REPASHY - REP-CAL - ZOO MED - GLİDER-CAL

VİTAMİN TAKVİYESİ

İÇERİK;
      Hangi Vitaminler Var?

Gervit-w multi vitamin ürününde canlının vücudunun ihtiyacına göre düzenlenmiş 18 adet vitamin bulunmaktadır.
      Bu vitaminler 1000 ml başına şu şekildedir :

Kolin klorür (3a890) 20.000mg, İnositol (3a900) 500mg, D-pantenol (3a842) 636mg, C vitamini 1000mg, L-karnitin (3a910) 42mg, K3 vitamini (3a710) 500mg , Niasinamid (3a315) 1500mg, B1 vitamini (3a820) 220mg, Riboflavin-5-fosfat ester monosodyum tuzu olarak B2 vitamini 1000 mg, B6 vitamini (3a831) / piridoksin hidroklorür 200mg, B12 vitamini / siyanocobalamin 1000 ug, Biyotin (3a880) 1000 ug, Folik, folik (3a316) 5.4 mg, A vitamini (3a672b) 1.000.000I.E., D vitamini (E671) / D3 vitamini 170.000IE, E vitamini (3a700) 2000 mg, Betain hidroklorür (3a925) 4.000 mg  

Kullanımı ;

100 ml suluğa 20 damla koyunuz 24 saat geçmeden geri alıp normal su koyunuz.

UVB VE GÜNEŞ İHTİYACLARI;

Gece gündüz döngüsü için ısıklandırma gereklidir yada pencereli bir odada bakılabilir eger döngüyü gösterecek penceresiz yerlerde bakıyosanız ısıklandırma ile yapay döngü yapılabilir

Ayrıca haftada bir kaç kez güzel havalarda güneşe çıkartıp d vitamini almalarını sağlamalısınız aksi takdirde arka ayak felci geçirirler buna dikkat edilmelidir kalsiyum ve beslenmenin yanı sıra uvb ve güneşlenmede önemlidir hem psikolojik anlamdada daha iyi hissetmelerini sağlar

UVB ampül şart degil ama güneş görmeyen bir oda veya bir yerde bakıyosanız kullanmanızda yarar vardır.

Sugar Glider Renk Varyasyonları ;

CLASSIC SUGAR GLIDERS

ALBINO SUGAR GLIDERS

BLACK BEAUTY SUGAR GLIDERS

BLACK FACE BLACK BEAUTY SUGAR GLIDERS

CARAMEL SUGAR GLIDERS

CREMEINO SUGAR GLIDERS

LEUCISTIC SUGAR GLIDERS (DÜNYADAKİ EN DEĞERLİ RENK VARYASYONUDUR)

MOSAIC SUGAR GLIDERS

PIEBALD SUGAR GLIDERS

PLATINUM SUGAR GLIDERS

RED SUGAR GLIDERS

RUBY LEUCISTIC & RUBY PLATINUM SUGAR GLIDERS

WHITE FACE BLONDE SUGAR GLIDERS

BARINMA/KAFES

Büyük boy Papağan veya Maymun Kafesleri Uygundur Ancak teller arası mesafe çok açık olmamalıdır çünkü aralardan kaçabilirler  altı ızgaralı raflı olursa taban malzeme değişimi açısından kolay olacaktır onun dısında rahat tırmanmaları açısından dikey değilde yatak telli kafesler tercih edilmelidir teraryum v.b tarz ürünler hava akışı açısından bu hayvanlarda uygun değildir

kafes örnekleri;

Yuva Ve Barınma
      Kendilerini Kafesde Güvende Hissetmeleri İçin Kafesde Mutlaka Polar Malzemeden bir kese olmalıdır ve bu keseyi kafesde yüksek bi yere asılmalıdırki sugarlar oraya yuva yapabilsin kendilerini güvende hissedebilsinler bölelikle stress e girmemiş olurlar 

EGZERSİZ ÇARKLARI 
      Egzersiz Çarkları hayvan için önemlidir egzersiz çarkı olmassa hayvan yağlanır haraketleri azalır bir çok hastalıga davetiye çıkartır bu yuzden sugarlar için egzersiz çarkları zorundadır ama türkiyede malesef büyük ebatlarda yoktur sadece yurt dısında mevcut ben yinede marka ve boyut vericem sizlere internetten getirtirsiniz.

Raptor Wheels 16 inç

Kaytee Silent Spinner 12 inç

Silent Runner 12 inç

Wodent Wheel 12 inç

Flying Saucer 12 inç

Trixie Exercise Wheels 33 cm

TABAN ALT MALZEMESİ 

Taban Malzemesi Olarakda  kokuyu ve çişi absorte etmesi için kedi kumu kullanılması gereklidir unutulmaması gereken tek şey enaz kumun yuksekliği 5-8 cm olmasıdır ayda bir deişim yapmanız kafidir.

benim tavsiyem Ever Clean Fast Acting dir.

EKSTRA KOKU ÖNLEYİCİ ÜRÜN TAVSİYE;

Kedi Kumuna Tuz gibi Ekip Karıştırınız Kullanım Bukadar Basit

ÜRÜN ADI : VERSEGE LAGA Deodo Apple Perfume

KONU TARAFIMDAN ENGİN TECRÜBE VE BİLGİLERİMLE YAZILMIŞTIR TÜRKİYEDE BESLEYİP DENEYİP TECRÜBE EDİP KALEME ALAN İNSAN YOKTUR HEPSİ BİLGİ TECRÜBEME DAYALI ANEKTOTLARDIR İZİNSİZ PAYLAŞILAMAZ KOPYALANAMAZ

EMEĞE SAYGI 

AKLINIZA GELEN HER TÜRLÜ SORUYU KONU ALTINA YAZARAK SORABİLİRSİNİZ
    • Yazan: Güven GÜLERYÜZ
      Merhaba dostlar,

Kısa bir süre önce balkonumda ki yediverenime sevimli ve güzel yeşil bir Peygamberdevesi yumurta yaptı.
      Yediverenim ortalama 1 yıldır balkonumda.
      Geçtiğimiz günlerde sulama yaparken tanımlayamadığım bir şey ile karşı karşıya kaldım.
      Bu ne diye baktım lakin pekte önemsemedim.
      Bir sonra ki gün yine kontrol ettiğimde bu sefer bir peygamberdevesi gördüm.
      Beni fark ettiğinde bana doğru baktı.
      Minik bir selamlaşmadan sonra, yumurtanın ona ait olduğunu anlamak pek zor olmadı

Benim için çok keyif verici bir durum olsa da yediveren için nasıl bir durum olur onu pek bilemiyorum.
      Yumurtaya yaşamalı Peygamberdevesi ise onunla kalmalı diye onları rutin izlemeye aldım.
      Balkonumda farklı farklı bitkilerim mevcut.

Sevgili peygamberdevesi ile 4 günlük bir selamlaşma ve dertleşmemiz ardından, bir sonra ki gün balkonda onu kontrol ederken artık orada olmadığını fark ettim.
      Bu arada bir kaç bitkimde bitlenme olmuştu.
      O bitli çiçekleri peygamberdevesinin olduğu alana götürdüm.
      Eksik olmasın bitleri fark etti ve bir kısmını yedi.

Şimdi peygamberdevesi 2 gündür yok.
      Sizlere sormak istediğim soru şudur.

Peygamberdeveleri yumurtalarını terk edip gider mi?
      Bir peygamberdevesi yumurtası 3 ile 6 ay süre zamanında kuluçkalama sağlıyormuş.

Bir taşınma durumum var ve yediverenimde ki dalı da koparıp atmak istemiyorum.
      Büyük ihtimalle gittiğim yerde bahar gibi yumurtalar çıkacaktır.
      Ve gideceğim alan bir köy. Bundan ötürü onlar için gayet doğal bir ortam. İSTANBUL dan çok daha iyi olacaktır.

Fakat aslı soru şu bu peygamberdevesi yumurtaları için gelir mi?
      Geri dönerse geldiğin de bizler olmayacağız.
      Dönerse ne kadar sürede döner?

Bilgisi, tecrübesi, deneyimi olan sevgili dostlar yardımcı olursa çok sevinirim.
      Konu hakkında bilgisi, tecrübesi yani kısacası deneyimi olmayanlar sırf yorum yapmak için yorum yapmazlarsa çok makbule geçer.

• Yazan: ravenouscortex
      Latince İsmi: Pamphobeteus sp. Cascada

Doğal Yaşam Alanları: Ekvador, Güney Amerika'nın batısı

Boyut: Vücut uzunlukları 8-9cm, bacak açıklıkları 20 cm'ye kadar büyüyebilir.

Yaşam Süresi: Erkekler ortalama 3-5 yıl, dişiler ise 15 yıldan fazla yaşam süresine sahiptir.

Dış Görünüş ve Cinsiyet ayrımı: Slingler turuncu abdomen üzerinde siyah üçgen desenlere ve mavimsi gri bir karapaksa sahiptir. Juvenile boyuta geldikçe karapaks kısmına açık pembe renkte desenler oluşur ve abdomendeki siyahlıklar yayılmaya başlar. Yetişkin dişiler kahverengi-siyah vücut rengine ve kırmızı abdomen kıllarına sahiptir, erkekler ise mor femur ve karapaks desenlerine kavuşur.

Büyüme Hızı: Orta - hızlı. L2 olarak edindiğim canlı 6 ayın sonunda 4 kabuk atarak aşağıda gördüğünüz juvenile boya ulaştı. Bu süre ortam sıcaklığına göre değişebilir, ideal sıcaklık aralığı 22-28°C'dir. 

Davranış: Dış etkenlere karşı ürkek ama yeme karşı iştahlı ve atiktir. Sling ve juvenile evrede fırsatçı kazıcı, adult boyda klasik new world (yeni dünya) yer türü davranışları gösterir. Kışkırtıldığında kaçmaya veya abdomeni havaya kaldırıp bombalama pozisyonuna geçmeye eğimlidir fakat devam edildiğinde tehdit pozisyonuna girmekten kaçınmaz, yine de her canlının kendine has karakterinin olduğunu unutmamak gerek. Başlangıç türü olarak uygundur fakat ülkemizde bulunması zordur.

Teraryum: Yetişkin canlılar için 40L saklama kabı veya 60*40*18 boyutlarında bir teraryum kullanabilirsiniz. Fırsatçı kazıcı oldukları için yavruluk döneminde kendi boyu kadar torf koyarsanız kendine uygun bir mağara oluşturacaktır. Teraryumda hem nem tutması hem de dekorasyon amacıyla yosun kullanabilirsiniz. Ayrıca yükseğe tırmanıp düşerek kendisini yaralamaması için sığ bir teraryum kullanmalısınız.

Nem, Havalandırma ve Sıcaklık: Hafif nemli ortamı severler, benim canlım fısfıs yaptığım bölgede durmayı seviyor. Kabın üçte birini nemli tutmanız yeterli olacaktır, isteğe göre su kabı da kullanabilirsiniz. Nemli ortamın küfe sebep olmaması adına kabın yanlarına çapraz havalandırma açmanızı öneririm, ayrıca nemin buharlaşması ve havalandırmaya yarıdmcı olması için kapak kısmına da delik açmak gerekir. Daha düşük derecelerde de yaşayabilmelerine rağmen 22-28°C aralığında tutmanız düzenli büyüme için önemlidir.

Kullanığım Kaynaklar:
      https://www.giantspiders.com/species/pamphobeteus-spp/
      https://www.thetarantulacollective.com/caresheets/pamphobeteus-sp-platyomma
    • Yazan: mutlu
      Yılanımı 2.5 yaşında, 65 cm civarı olarak cidden olmaması gereken bir boyda sahiplendim. Sonrasında düzenli besleme ve ortam ile istikrarlı bir büyüme elde ettim.
        Fakat şu ilk Corona Yasaklarında beslenmesi ciddi bir sekteye uğradı. Sonrasınsa benim taşınmam ile daha da kötüye gitti ve yaklaşık 6 ay aşırı düzensiz beslendi. Sonrasında rayına bir şekilde oturtsamda vücudu olması gerektiği gibi kare değil, üçgen bir formda, ayriyetten kafa ve boyun kısmı vücuduna göre küçük ve sıska kaldı. Daha detaylı olarak yardımcı olmak isteyenler olursa özelden çeşitli fotoğraflar ve beslenme çetelesini atabilirim. Teşekkürler.
      ~4 yaşında dişi 152cm 2740gr Boa C.
      ~135x45x45 cage - dondurulmuş beslenme

• Yazan: tunecchi
      2 dişi 2 erkek panda mice almayı düşünüyorum beraber bakabılırmıyım aynı yaşam alanında ya da erkekleri ayrı dişileri ayrı bakmammmı daha iyi olur (aşırı üremeden)

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.