Jump to content
omer_yagiz

Arkadaşlar Lütfen İguana Için Çok Acil Yardım!

Recommended Posts

Merhaba Arkadaşlar
Öncelikle aranızda yeniyim bunu belirteyim. Sizden acilen 2 konuda yardım istiyorum..
1- Yaklaşık 2 aydır iguanaları araştırıyorum ve beslemeye karar verdim fakat bulunduğum şehirde iguana satan bir petshop yok. hatta petshop yok diyebilirim. 2 gün önce bir arkadaşım Ankara'ya gitti ve telefonda iletişime geçtiğim petshopa yönlendirdim. ismini vermek istemiyorum ama petshop arkadaş sağolsun bize elindeki en sağlıksız iguanayı vermiş. aslında canlı görüntü ile arkadaşı aradım ve bu iguanayı ben seçtim ama gözündeki şişliği telefonda göremedim, arkadaşımda iguanadan korkutuğu için pek incelemeden alıp çıktı. İguana akşam üzeri bana geldi ve gözündeki şişliği hemen fark ettim. hatta göz kenarında hafifden pamuk parçacıkları gördüm ve hemen petshopu aradım durumu anlattım. petshop bana durumun ciddi olmadığını söyledi ve guntagut göz damlası ile teramisin göz kremi kullandığını söyledi. hemen eczaneye gittim guntagut aldım, göz kremi olarak ise eczanenin önerisine dayanarak tobrased antibiyotikli steril göz damlası aldım. 2 gündür uyguluyorum gözünü açıyor gözü sanki geçecek gibi bakalım ama yinede siz uzman arkadaşların önerisi varsa almak isterim.
2- İguana geldi geleli yemek yemiyor su içmiyor. sanırım stres yaptı dedim ama bugün zorla yedirmeye çalıştım ve ağzını açıp kabak parçacıkları koyuyordum ve yutuyordu. sonra birden dilinin ucundaki koyu renkli yeri gördüm ve sanki çürüyecek bir et parçası gibi duruyordu ve çok üzüldüm. lütfen arkadaşlar yemek yememesinin sebebi bu mudur?, Hastalıksa bu nasıl bir hastalık türüdür ve tedavisi nedir? siz değerli arkadaşlardan bana yardım etmenizi rica ediyorum lütfen acil yardım arkadaşlar. Sağlıcakla kalın

Bu arada 80 cm boş akvaryum, dip kumu, vitamini her şeyi var.
Uva lamba ve kesik ağaç şeklindeki ısıtıcıdan kullanıyorum.

igu.jpg

Merhabalar. Kötü bir tecrübe olmuş. Petshoplarda satılan iguanalar maalesef ki çoğu zaman sağlıksız ve hasta oluyor.

Çünkü bakımlarını bilmiyor veya doğru uygulamıyorlar.

Şehir neresi idi? Size tavsiyem bir veterinere götürüp gerekli tedaviyi biran önce başlatmanız. Eğer istanbul ise bir veteriner önerebilirim

Merhabalar

Şehir Yozgat ve maalesef buradaki veteriner arkadaşlar sürüngenlerden pek değil neredeyse hiç anlamıyorlar. Kısacası bu arkadaşla baş başa kaldık ve çözümü sizlerin yardımı ile benim yapmam lazım. Teşekkürler

Bende 4-5 sene iguana besledim ağzındaki siyahlık sanırım iguanaların genelinde var dillerini içeri kıvırdıklarında koyu kırmızımsı boşluk gibi oluyor. Tabi bunda ekstra yara var mı bilmiyorum. Gözü için o kremleri kullanın ama Exo Terra UVB veya başka markadan UV kesin olsun.

Eğer bir parça yemek yiyebiliyorsa 1 uzun rokayı veya başka yapraklı bir sebzeyi ağzına goturun ısırmaya başladığında yaprağı yavaş yavaş ittirin bitti sanıp çiğnemeye devam edecektir. O yapraklı sebze bittiğinde hala çiğnemeye devam ederken hemen diğer parçauyı ağzına götürün çiğnerken onu da sıra sıra ısırıp yutar.

Kalsiyum ve vitamin için tozlar var sebzelerinin üstüne dökülüyor forumdan arkadaşlar ne kullanıyor bilmiyorum yardımcı olsun. En kötüsü pek önerilmese de eczanelerde devit3 var su şeklindedir biraz sebzenin üstüne döküp yedirin. Eskiden kalsiyum vitamin tozları kolay bulunmuyorken eczanelerdekiler yardımcı olurdu

Merhabalar Cascocass

Dilindeki koyu kısım sadece koyuluktan ibaret ve yara felan yok birkaç yabancı video izledim ve iguanaların dilinde bu koyuluğu göremeyince dilindeki koyuluktan şüphe duydum. Ayrıca UVB kullanıyorum ama Sadece UV almadım onuda tavsiyen üzerine hemen temin edeceğim. Vitamin olarak ise sera reptilin marka kullanıyorum ama kalsiyumu bilmiyordum onuda temin edeyim. Şimdi tarif ettiğin şekilde yapraklı bir sebze vermeye çalışacağım. Tavsiylerin için çok teşekkür ederim. İyi geceler

Rica ederim. UVB UV dediğim buydu zaten, tek başın sadece bu yeterli. Birde ortam soğuksa ısıtıcı kaya veya sıcak lamba, 

Bu exo terra markasının UVB100, 150, 200 olanı var. UVB150 olanı idealdir, 200 çöl sürüngenlerine olduğu için uzun vadede rahatsız eder. UVB en fazla 25 cm uzaklıkta olsun, eğer uvbnin altındayken yeşil rengi gidip kararıyorsa merak etmeyin kararıp etkiyi daha çok çekiyor vücuduna.

Kalsiyum için ucuz yöntem petshoplarda çok kolay bulunan muhabbet kuşları için satılan mürekkep balığı kemikleri var, onu sebzenin üstündeyken bıcağın ucuyla törpülediğünde toz haline gelir sebzelerinin üstüne dökebilirsin. 

Birde gözü bu haldeyken taban malzemesi sadece gazete kagıdı kullansan daha iyi olur. Çünkü gözüne krem kullanınca kumdan daha fazla enfeksiyon çekebilir, görselliği iyi olmasa da her zaman kağıt havlu veya gazete kağıdı en iyisi.

Nem seven hayvanlar olduğu için ortama bazen su fısfıslarsan rahatlar. 

Eğer biraz sağlıklıysa ısıtıcı kayasının üstüne yatıp dinleniyodur. 

Rengi solmamış canlı görünüyor bence toparlar. Geçmiş olsun.

IMG_0918.JPG

İguanalar hakkında açıkçası çok tecrübem yok. O yüzden birşey diyemiyorum ama Sürüngen dostları YouTube kanalımızda bir Gecko ile ilgili göz sorununu ve tedavisini anlatmıştık oradaki şekilde gözüne uygulama yapabilirsiniz. Uvb olarak hangi ampül var acaba? Ayrıyetten spot lamba var mı?

Teraryum boyutlarını da yollayabilirseniz stres yapmasına sebep olan birşey var mı söyleyebiliriz.

Bir de Gözde hanıma yarın telefon ile ulaşırsanız uzaktan da olsa yapabileceklerinizi anlatır. Benim yönlendirdiğimi söylersiniz.

C89F9D86-E84D-4D91-A208-9BADB12E69D3.jpeg.75912a9c72fafb25d252e44dbae1c1b9.jpeg

cascocass, 9 saat önce yazdı:

Rica ederim. UVB UV dediğim buydu zaten, tek başın sadece bu yeterli. Birde ortam soğuksa ısıtıcı kaya veya sıcak lamba, 

Bu exo terra markasının UVB100, 150, 200 olanı var. UVB150 olanı idealdir, 200 çöl sürüngenlerine olduğu için uzun vadede rahatsız eder. UVB en fazla 25 cm uzaklıkta olsun, eğer uvbnin altındayken yeşil rengi gidip kararıyorsa merak etmeyin kararıp etkiyi daha çok çekiyor vücuduna.

Kalsiyum için ucuz yöntem petshoplarda çok kolay bulunan muhabbet kuşları için satılan mürekkep balığı kemikleri var, onu sebzenin üstündeyken bıcağın ucuyla törpülediğünde toz haline gelir sebzelerinin üstüne dökebilirsin. 

Birde gözü bu haldeyken taban malzemesi sadece gazete kagıdı kullansan daha iyi olur. Çünkü gözüne krem kullanınca kumdan daha fazla enfeksiyon çekebilir, görselliği iyi olmasa da her zaman kağıt havlu veya gazete kağıdı en iyisi.

Nem seven hayvanlar olduğu için ortama bazen su fısfıslarsan rahatlar. 

Eğer biraz sağlıklıysa ısıtıcı kayasının üstüne yatıp dinleniyodur. 

Rengi solmamış canlı görünüyor bence toparlar. Geçmiş olsun.

Merhabalar

Uvb dediğiniz gibi ortalama 25 cm uzaklıkta fakat iguana da kararma yok. kalsiyum için ise mürekkep balığı kemiğini biliyorum daha önce show jumbo muhabbet kuşu beslemiştim fakat iguana için kullanılabileceğini bilmiyordum. Altındaki kumu ise bugün çıkarayım ayrıca nemi dediğiniz gibi uyguluyorum bu arada ısıtıcının üstünden hiç inmiyor umarım sağlıklıdır. Önerilerin için çok teşekkür ederim cascocass

CyBeRr, 9 saat önce yazdı:

İguanalar hakkında açıkçası çok tecrübem yok. O yüzden birşey diyemiyorum ama Sürüngen dostları YouTube kanalımızda bir Gecko ile ilgili göz sorununu ve tedavisini anlatmıştık oradaki şekilde gözüne uygulama yapabilirsiniz. Uvb olarak hangi ampül var acaba? Ayrıyetten spot lamba var mı?

Teraryum boyutlarını da yollayabilirseniz stres yapmasına sebep olan birşey var mı söyleyebiliriz.

Bir de Gözde hanıma yarın telefon ile ulaşırsanız uzaktan da olsa yapabileceklerinizi anlatır. Benim yönlendirdiğimi söylersiniz.

C89F9D86-E84D-4D91-A208-9BADB12E69D3.jpeg.75912a9c72fafb25d252e44dbae1c1b9.jpeg

Merhabalar CyBeRr

Öneriniz üzere Gözde hanım ile iletişime geçeceğim ve hemen youtube kanalınızda ki videoyu da inceleyim.

Terraryum boyutları ise 80 cm uzunluk - 30 cm genişlik ve 40 cm yükseklik şeklinde. Şuan küçük olduğu için elimdeki akvaryumu değerlendirmek istedim havalar biraz ısınınca balkona onun için çok büyük bir terraryum yapmayı düşünüyorum. Spot lamba kullanmıyorum UBV kullanıyorum markası sanırım buydu ama bendeki kutuda sadece uvb yazıyor uva yazmıyor.  Önerilerin ve yardımın için çok teşekkür ederim CyBeRr

https://tr.aliexpress.com/item/E27-Reptile-Halogen-Spotlights-Warm-Basking-Full-Spectrum-UVA-UVB-Bulb-110v-220v-25-50w-75w/32679634573.html?spm=a2g10.10010108.1000016.1.58c40a6eiZksNt&isOrigTitle=true

Bu arada dün sizinle konuşurken fark ettim bendeki lambayı ben UVA sanıyordum kutusunda sadece UVB yazıyor. İlk yazımda UVA yazmıştım özür dilerim. Bendeki UVB imiş.

Bence düzgün bir marka uvb alıp spot ampül bağlayabilirsiniz 100w gibi. İştahsızlığının sebebi ısı düşüklüğü olma ihtimali yüksek gibi geldi bana. 

CyBeRr, 2 saat önce yazdı:

Bence düzgün bir marka uvb alıp spot ampül bağlayabilirsiniz 100w gibi. İştahsızlığının sebebi ısı düşüklüğü olma ihtimali yüksek gibi geldi bana. 

Hmm olabilir onuda denerim yeter ki düzelsin. Canlının durumuna üzülüyorum. Petshopa da kızıyorum ama şöyle bir düşündüğümde ise bu iguananın bana gelmesi iyi oldu, en azından iyileştirmek için çalışıyorum petshop ta iguananın sonu ne olurdu bilinmez. Yardımların için çok teşekkür ederim CyBeRr