Jump to content
bozbirbaykus

Sürüngenlerde Kalsiyum Tozuna Ulaşma Yoları

Recommended Posts

İyi günler değerli Reptula Forum üyeleri. Bu konumda sürüngenlerde kalsiyum kullanımı hakkında birkaç meseleye değinmek istiyorum.

Çoğumuzun bildiği üzere kalsiyumun sürüngenlerimiz üzerinde hayati bir önemi var. Bu nedenle sürüngen besleyenlerin olmazsa olmazı konumunda. Bunun için exoterra, repticall ve ve benim bilmediğim daha nice markanın üretmiş olduğu preparatlar mevcut. Çoğumuz bunlardan kullanıyoruz. Yine özellikle maliyeti nedeniyle yumurta kabuğu, kalamar kemiği gibi materyallerden de kalsiyum tozu üretimi aklımızı kurcalasa da kullanılmakta olan metodlardan bazıları. 

Ben bu konuya farklı bir bakış açısı ile bakmak istiyorum;

Bugün bir exoterra sürüngen kalsiyumu kutusuna baktığımızda arkasında CaCO3 yani kalsiyum karbonat yazdığını görürüz. Başka bir eklenti yazmaz. Eğer siz gördüyseniz de benim gördüğüm kutularda yazmıyor. Aslına bakarsanız bizim kalamar kemiği, yumurta kabuğu ile kalsiyum tozu üretme çalışmalarımız sonucu ürettiğimiz tozların içeriği de kalsiyum karbonattan başka birşey değil. Lakin bunların sterilizasyonu başta olmak üzere üretimi bizi biraz zorluyor elbette. Bu durumda da kimya marketleri giriyor devreye. ilaçların etken maddelerini satan yerler. Bugün bir kimya markete gittiğinizde kalsiyum karbonat toz preparatın kilogramını 40 TL ye alabilirsiniz. Bu da markanın belirlemiş olduğu fiyatın yaklaşık 10da birine denk geliyor sanırım.

D3 meselesine gelirsek D3 yani kolekalsiferol; canlıda kas ve kemik metebolizması, cinsel aktivite gibi birçok olayda önemli rolü olan bir maddedir ve kalsiyumun emilmesinde rol oynar. Bu nedenle D3lü kalsiyum kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir maddedir. Fazla kullanımında ise D vitamini gurubu yağda çözünen vitaminlerden olması nedeniyle vücutta birikip toksik etki gösterebiliyor. Bu da metebolizmada çeşitli sorunlara yol açabiliyor. Bu nedenle sürüngenlerde D3lü kalsiyum kullanımı genellikle haftada 1-2 ile sınırlandırılır. 

Yine sözü geçen firmaların D3lü kalsiyumlarına bu ücretleri vermek istemeyen arkadaşlar için. Piyasada kalsiyum desteği amacı ile satılan birçok beşeri suda çözündürme ilacının maddesi D3+kalsiyum karbonat yani D3lü kalsiyumdur. Ve bunların toz hale getirilmesi ile D3lü kalsiyum oldukça kolay bir şekilde elde edilebilir. Herhangi bir eczaneye gidip eczacıya danışarak rahatlıkla satın alabilrsiniz. Birçoğunun fiyatı 10 TL civarında değişmektedir.

Bu yazımda sürüngenlerimiz için kalsiyum desteğinin önemi ve çeşitli nedenlerden ötürü satın alma imkanımız olmadığı takdirde steril ve saf kalsiyum tozlarına nasıl ulaşabiliriz ona değinmek istedim. Yazı tamamen tarafımca yazılmıştır. Herhangi bir kaynaktan kopyalanmamıştır. Yazdıklarımın aksini düşünenler olabilir bunları da benimle paylaşırsanız üzerinde düşünebilr ve birlikte çözüme ulaşmaya çalışabiliriz :)

• Like 2
  • Thanks 3

Çok teşekkürler yazınız için.

Yumurta kabuğu sterilize etmek ve keskin kenarları yok edecek şekilde toz haline getirmek açısından zorlu ama dediğiniz gibi kullanılabilir zahmete girilirse. Kalamar kemiğini sterile etme gereği yok genelde, toz haline getirmek de daha kolay. Marka ürünler olmadan önce de sürüngen hobicileri bu yöntemlerle kalsiyum tozu üretiyor ve MBD gibi kalsiyum kaynaklı sorunları azaltıyorlardı (UVB/D3 olmazsa yine de sorunlar çıkıyordu ama).

Kimya malzemesi satan yerlerde veya internette bulunan kalsiyum karbonat kireç taşı madenlerinden elde ediliyor. Yumurta ve kalamar kemiğinin aksine bu taşlar saf biyolojik ürünler değiller. Bu da demek oluyor ki içlerinde kalsiyum karbonat harici ağır metaller, farklı kayaçlar vs. bulunabiliyor. Zoomed'in kalsiyum tozunda mesela kireç taşından üretildiği ama direkt olarak tozlaştırılmış kireç taşı değil de "PCC", yani "Precipitated Calcium Carbonate"ten üretildiği yazıyor. Bu demek oluyor ki (türkçe karşılığını bilmiyorum) kireç taşı suda çözünmüş ve arıtma sürecinden geçirilip sonuçta saf kalsiyum karbonat çökeltisi elde edilmiş. Türkiye'de satılar kalsiyum karbonat tozları bu süreçten geçirilmiş ürünler mi bilmiyorum. Eğer öylelerse rahatlıkla kullanılabilirler. Değillerse de kullanıp sorun yaşamayabilirsiniz ama içinde ağır metaller bulunan bir pakete denk gelirseniz sürüngeniniz zehirlenir. Bunun olasılığı 1/10 mudur 1/100000 midir bilmiyorum o yüzden kullanmanızı ya da kullanmamanızı öneremem.

D3 katkısı konusunda bir bilgim yok. Benim marketlerde gördüğün kalsiyum ve d3 içeren su tabletlerinde bolca başka mineral ve vitaminler de mevcuttu. Siz farklı, saf bir üründen bahsediyorsanız kullanılabilir sanırım. Ancak içindeki D3 konsantrasyonu çok önemli, marka ürünlerdeki konsantrasyondan az ise daha sık; daha yoğun konsantrasyonlu ise daha nadir kullanmanız gerekir. Veya kalsiyum karbonat ile karıştırıp seyreltilebilir ancak hesap kitap yapmak ve hassas tartı kullanmak lazım bu durumda.