Jump to content
geckolizim

Meyve Sineği

Recommended Posts

Meyveleri ılıman ve sıcak mevsimlerde dışarıda bırakırsanız gelip yumurtlayabilir çeşitli meyve sinekleri türleri. Aldığınız ılıman ve sıcak iklimden gelen meyvelerde (muz mesela) yumurtalar zaten mevcut olabilir, buzdolabı yerine dışarda bırakılırsa adete "oluşuyormuş" gibi meyve sinekleri çıkabilir. Ancak bütün bu sinekler mükemmel şekilde uçarlar.

Uçamayan mutasyonlu meyve sineklerini satın almalısınız (D. hydei ve D. melanogaster türüdürler genellikle). Türkiye'de bulmak zor, canlı yem ilanlarınıt takip etmelisiniz. Biyoloji departmanlarında tanıdığınız varsa onlardan sinek bulmanız da mümkün olabilir (D. melanogaster deneylerde kullanılır çoğunlukla). "Terraristik kleinanzeigen" gibi sitelerdeki satıcılardan alanlar var. Bunu yapanlar genelde tarantula, mantis, sopa böceği vs. getirten kişiler. Onların ilanlarını bulup sorabilirsiniz meyve sineği de getirtip getirtemeyeceklerini. Kendiniz de alabilirsiniz ama gümrüğe takılma riski var, önermem.

Guest Enes G.

Ben halettim o işi @LuCifeR 😁 500 kap kültür stokladım lazım olur diye 😁

CyBeRr, 17.01.2018 - 23:06 yazdı:

@raven de de vardır. Ne güzel sinekçiler çoğalıyor 😂

Sinek her eve lazım :D Bir de şu mite olayına kalıcı çözüm bulabilsem.

raven, 10 saat önce yazdı:

Sinek her eve lazım :D Bir de şu mite olayına kalıcı çözüm bulabilsem.

Kaplarda sinek ölüsü olmazsa mite neredeyse hiç göremiyordum ben, eğer sinekleri yaşlanıp ölmeye bırakırsam mite kaynıyordu. Belki sizdeki durum da aynıdır, tabi azcık mite bile nymph omurgasızlara tehdit ise napılabilir pek bilemiyorum.

Montium, 12 saat önce yazdı:

Kaplarda sinek ölüsü olmazsa mite neredeyse hiç göremiyordum ben, eğer sinekleri yaşlanıp ölmeye bırakırsam mite kaynıyordu. Belki sizdeki durum da aynıdır, tabi azcık mite bile nymph omurgasızlara tehdit ise napılabilir pek bilemiyorum.

Aynen kültürü çok tutmayıp, sürekli tazeleyince pek olmuyor mite ama bazen zaman olmuyor veya unutuluyor o zaman hiç kaçırmıyorlar. aslında beyaz mite lar kültürü çökertmek ve beni sinir etmek dışında tehlikeli değiller. Kırmızı mite gelmesin yeter :)

raven, 20 saat önce yazdı:

Aynen kültürü çok tutmayıp, sürekli tazeleyince pek olmuyor mite ama bazen zaman olmuyor veya unutuluyor o zaman hiç kaçırmıyorlar. aslında beyaz mite lar kültürü çökertmek ve beni sinir etmek dışında tehlikeli değiller. Kırmızı mite gelmesin yeter :)

Kırmızı mite sadece tropik iklimlerde sürüngen kanıyla besleniyor sanıyorum, Türkiye'de, hele ki böcek kültüründe olacağını sanmam (tabi tamamen yanlış bilmiyorsam :ph34r:).