Jump to content
adaakpinar01

Leopard Geckodan Anlayan Yardım Edebilirmi Llütfen

Önerilen İletiler

yeni aldığım leopard geckom 2 gün oldu hiç yemek yemiyor azcık su içti.Hastaysa hasta olduğunu nasıl öğrenebilirim ? veya neden yemek yemiyor ?
kendisi erekek kilosunu bilmiyorum yaklaşık 15cm.Aldığım kişi 1 yasşında dedi fakat ben öyle oldugunu düşünmüyorum.sizce ne yapabilirim ? (bu arada kuyruğu düşmüş önceden yeniden biraz büyümüş öyle dediler )

WhatsApp Image 2018-01-27 at 18.55.39 (1).jpeg

tarihinde adaakpinar01 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Yeni geldiyse 1-2 hafta yerine alışması için zaman verin çok fazla ışığa maruz bırakmayın, elinize almaya çalışmayın. Isıtıcı pad var değil mi? 

• Like 1
  • Thanks 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ada öncelikle aramıza hoşgeldin. Canlılar yer değiştirdiklerinde ve kargoyla yol gittiklerinde strese girmekte biraz zaman tanıman lazım yerini tanıması alışması için yemesi için zorlama hiç ama yeminide eksik etme. Forumda Leopard gecko kısmında yaşam alanları için bilgiler mevcut birşeylerin eksik olmadığına ve doğru şekilde olduğuna bakman senin için daha iyi olur. Canlın çok şirin kuyruğunu kaybetmiş olmasının bir sakıncası yok resimden pek sağlıksızda gözükmüyor, eğer bir durum mevcutsa bunu zamanla farkedebilirsin :) 

• Like 1
  • Thanks 2

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Canlının hareket halinde iken kısa bir videosunu yüklerseniz üzerine yorum yapabiliriz . Ve bir kaç farklı pozisyondan resmini . 1 yaşındaki canlı ortalama 40 gram üstü olmalı .ayaklar yere düz basmalı kemikler düz bir hat çizmeli yay gibi değil

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Like 1
  • Thanks 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
yek0665, 12 saat önce yazdı:

Ada öncelikle aramıza hoşgeldin. Canlılar yer değiştirdiklerinde ve kargoyla yol gittiklerinde strese girmekte biraz zaman tanıman lazım yerini tanıması alışması için yemesi için zorlama hiç ama yeminide eksik etme. Forumda Leopard gecko kısmında yaşam alanları için bilgiler mevcut birşeylerin eksik olmadığına ve doğru şekilde olduğuna bakman senin için daha iyi olur. Canlın çok şirin kuyruğunu kaybetmiş olmasının bir sakıncası yok resimden pek sağlıksızda gözükmüyor, eğer bir durum mevcutsa bunu zamanla farkedebilirsin :) 

Bilgi için çok teşekkür ederim.Evet forumdaki Leopard Gecko kısmını 2-3kere okudum :) .Kargoyla almadım saglıklımı diye bizzat ben gidip aldım.Yinede sarsılmış olabilir.Dün akşam sanırsam bir unkurdunun yarısını yedi.Görmedim fakat dışkısını yapmış :) 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
fireman, 12 saat önce yazdı:

Canlının hareket halinde iken kısa bir videosunu yüklerseniz üzerine yorum yapabiliriz . Ve bir kaç farklı pozisyondan resmini . 1 yaşındaki canlı ortalama 40 gram üstü olmalı .ayaklar yere düz basmalı kemikler düz bir hat çizmeli yay gibi değil

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

En kısa zamanda videosunu çekmeye çalışacağım.Teşekkür ederim. :) 

tarihinde adaakpinar01 tarafından düzenlendi
Yazım yanlışı

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

@adaakpinar01 Dışkılaması tam olarak yemi tükettiği anlamına gelmez takip etmen daha sağlıklı olur. İlk zamanlarında zorlamadan cımbızla deneyebilirsin takip açısından zaten yemeye başladımı gerisinde çok sıkıntı olmuyor :) Canlının tanıtımı ile ilgili bir konuda bekleriz senden böylece sen gibi sorunlar yaşayanlarda takip edebilirler :) 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
yek0665, 17 saat önce yazdı:

@adaakpinar01 Dışkılaması tam olarak yemi tükettiği anlamına gelmez takip etmen daha sağlıklı olur. İlk zamanlarında zorlamadan cımbızla deneyebilirsin takip açısından zaten yemeye başladımı gerisinde çok sıkıntı olmuyor :) Canlının tanıtımı ile ilgili bir konuda bekleriz senden böylece sen gibi sorunlar yaşayanlarda takip edebilirler :) 

evet bende başta dışkıladı sandım ama yemi buldum :( cımbızla deniyorum hiç kabul etmiyor kafasını çeviriyor veya benim cımbızı götüremeyeceğim yerlere gidiyor . Kışın soğuk bir döneminde olduğumuzu düşünürsek metabolizması yavaş olduğu için yemiyor olabilir mi? Sonuç olarak soğuk kanlı hayvanlar.Eğer ki her şey yolunda giderse tabi ki bir yazı yazarım. :P

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Mevsimler sebeplerde şuan mevcut evet ama sizin canlınız @adaakpinar01 şuan ortam değiştirdiği için bir alışma sürecinde @Grommash 'inde söylediği gibi alışana kadar elinize pek almamanızda ve canlıyı rahatsız etmemenizde fayda var ne kadar çabuk stres faktörü kalkar ise o kadar çabuk normale dönecektir. Cımbızla ağzına tutmayın zaten yaklaşık 3-5 cm önünde yemi hareket ettirin bazen bırakın o hareketi algıladığında zaten tepki verecektir net bir şekilde onu anlarsınız. Yemi çok yaklaştırmakta bir nevi ye hadi der gibi strese sokabilir. 1 ayı bulabilecek zamanlara kadar yemedikleri oluyor bu konuda stres yapmamalı ve sabırla bu şekilde ilgilenmelisiniz zaten daha öncede dediğim gibi yemeye başladı mı artık sıkıntınız kalmayacak :) Bu arada yaşam alanı ile ilgili fotoğraflar paylaşırsanız belki başka mevcut olan sıkıntıları da görebiliriz arkadaşlarla :) 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bir süre cevap veremedim kusura bakmayın.Fakat gecko dün gece rahmetli oldu.Nedenini hala bilemiyorum . Force feeding yapıyordum ve dışkısını görüyodum.Suyu da aynı şekilde zorla .....
Dün gece beslemeye geldiğimde kafasını eğmiş gözleri kapalıydı . Hiçbir şekilde nefes almıyordu ve tepki vermiyordu.Bilgilendiremediğim için kusura bakmayın.Bir gün daha dayandaydı veterinere götürücektim...

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
adaakpinar01, Bir saat önce yazdı:

Bir süre cevap veremedim kusura bakmayın.Fakat gecko dün gece rahmetli oldu.Nedenini hala bilemiyorum . Force feeding yapıyordum ve dışkısını görüyodum.Suyu da aynı şekilde zorla .....
Dün gece beslemeye geldiğimde kafasını eğmiş gözleri kapalıydı . Hiçbir şekilde nefes almıyordu ve tepki vermiyordu.Bilgilendiremediğim için kusura bakmayın.Bir gün daha dayandaydı veterinere götürücektim...

Şimdi ilk haline baktım da geldiğinde durumu oldukça normal gibi. Keşke daha fotoğraf ve bilgi verseydiniz de durumu birlikte takip edebilseydik. En azından fotoğraf ve videolardan anladığımız kadarıyla direkt tavsiyelerde bulunabilirdil. Direkt force feeding zaten önerdiğimiz birşey değil. Özellikle durumu çok kritik olmayan canlılarda.

Artık yapacak birşey Yok. Geçmiş olsun huzur içinde uyusun geckocuk :(

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Yazık olmuş canlıya force feeding e çok erken başlamışsınız bence canlı daha küçüktü burda 2 ay boyunca yemeyenlere bile çok tavsiye etmedik. Keşke daha farklı yöntemler denenseydi ama artık faydası yok başınız sağolsun.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Zaten yağ deposu yoktu ve aldığım kişiye sorduğumda 3 haftayı geçen bir süre yemek yemediğini öğrendim.Force feeding yapmak zorunda kaldım.Yemek dışında suda içmiyordu.yediği zamanlarda haftada 2 kere besliyorlarmış.hayvanın rengi soldu.Sıcak yere gitmemeye başladı ve olan oldu.Aldığım adam çocuklarının hevesi için almış.Bana geckoyu verdikten sonra sakkallı ejder almışlar hayvan 1 hafta dayanamamış küçük çocukların elinde.İçime hala sinmeyen şeyler var.Satın aldığım adam yutdışından getirdiğini söyledi ama saglık karnesi/belgesi olmadığını dile getirdi sizce bu olası mı ? Kimseyi durduk yere suçlamak istemem ama bu işin peşini bırakmayacağım.En azından bir tecrübe edinmiş oldum.En kısa sürede acısı hafifletmesi için ve bu hobiye olan tutkum sayesinde bir tane daha gecko alıcam.İyi dilekleriniz için teşşekkür ederim.Huzur içinde yatsın...

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
adaakpinar01, 23.02.2018 - 07:40 yazdı:

Kaybınız için üzüldüm doğrusu. Sizin için kötü bir olay, benim gibi yeni başlayacaklar için bir tecrübe niteliğinde. Bilgisiz ve dikkatsiz insanların elinde canlılar sağlıklarını kaybediyorlar. Aldığınız kişi umarım aynı hataları tekrarlayıp başka canlıların hayatlarını da riske atmaz.:(

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
senyurekemirhan, Bir saat önce yazdı:

Kaybınız için üzüldüm doğrusu. Sizin için kötü bir olay, benim gibi yeni başlayacaklar için bir tecrübe niteliğinde. Bilgisiz ve dikkatsiz insanların elinde canlılar sağlıklarını kaybediyorlar. Aldığınız kişi umarım aynı hataları tekrarlayıp başka canlıların hayatlarını da riske atmaz.:(

Umarım...

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Yazan: ozciris
      Arkadaşlar yavru gecko iin beslenmesi nasıl olmalı. günde kaç yem vermeliyim veya her gün vermeli miyim. bunun dışında kalsiyum tozunu ne sıklıkla kullanmalıyım, D3 kalsiyum tozu mu yoksa normal kalsiyum tozu mu kullanmalıyım farkı ne. Bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.
    • Yazan: alperentozer
      Geckom sabah uyandığımda deri değiştirmişti sadece kafasının üstünde kalmıştı bende cımbız yardımıyla ona yardım ettim kafasının üstündeki büyük parçayı aldım ve bi sorun yoktu aksama kadar gece eve geldiğimde gözü kapalıydı açamıyordu öğlen oldu hala aynı hareket ediyor fakat görmüyor önünü gözü tamamen kapalı lütfen yardım edin 
    • Yazan: KarincaClub
      Leopard geckomun gözünde deri parçası kaldı 1 aydır duruyor nasıl alabilirim
      İltihab değil gibi hiçbir büyüme yok gözün kenarında

• Yazan: dogu
      Geckom yumurtladı, yumurtaları bakabilen birine teslim etmek istiyorum. Nasıl bakacağımı bilmiyorum, internetten araştırdım ama benim karşılayabileceğim şeyler değil. Yumurtalar döllenmiş mi emin değilim ama bakabilen, üretici birine teslim etmek istiyorum. Ankarada yaşıyorum elden verebilirim yumurtaları.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.