Jump to content
Karayels

Crested Için Bioactive Teraryum Hazırlamak Istiyorum

Recommended Posts

crested geckom için bioactive teraryuö yapmaya karar verdim malzemeleri toplamaya başladım şimdilik biodrain ve canlı bitkim bar havalar ısınana kadar taban malzemelerini toplamaya çalılıcağım havalar ısınıncada springtailleri alıcağım sizce listeki ürünler yeterli midir?

36d951c0a7039520be2f20c7273d71bc.jpg

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Canlı bitki elime ulaştı diğer malzemeleri bekliyorum onlar gelince kuruluma başlicsm

8e2a4076663ae045bcdd623355ba2571.jpg

Yakuza, 9 saat önce yazdı:

Grommash buraya bir el atsın sana yardımcı olsun. Bende takipteyim.

Canla konuştuk zaten Facebooktan havalar düzelince springtail de göndereceğim, güzel bir kurulum yapacak gibi görünüyor :)

• Like 1

Canla konuştuk zaten Facebooktan havalar düzelince springtail de göndereceğim, güzel bir kurulum yapacak gibi görünüyor

aynen inşallah

Cocopeat yutulursa bağırsakları tıkayabilir lifleriyle. Saf toprak (humus veya torf da deniyor) en güvenlisi bağırsak konusunda. Ancak bulabilir misiniz bilemiyorum, ben almanyada tek markada bulabildim içinde cocopeat, gübre veya perlit olmayan toprak. Bulamazsanız ormanlık bir yerden toprak almak bile daha güvenli deniyor (doğada toprakta fazla parazit bulunmuyor ve zaten bioactive için gerekli olan böcekler, mantarlar, bakteriler vs. de toprakla gelmiş oluyor).

• Like 1

Cocopeat yutulursa bağırsakları tıkayabilir lifleriyle. Saf toprak (humus veya torf da deniyor) en güvenlisi bağırsak konusunda. Ancak bulabilir misiniz bilemiyorum, ben almanyada tek markada bulabildim içinde cocopeat, gübre veya perlit olmayan toprak. Bulamazsanız ormanlık bir yerden toprak almak bile daha güvenli deniyor (doğada toprakta fazla parazit bulunmuyor ve zaten bioactive için gerekli olan böcekler, mantarlar, bakteriler vs. de toprakla gelmiş oluyor).

yaptığım araştırmalarda genellikle hindiscan cevizi torfu kullanıyolar izlediğim videolarda da hindistan cevizi torfu kullanıyolar veysel abiye sormak gerek ne kullanıyor o acaba[mention=516]Grommash[/mention]

Bende Cocochips var baya büyük küp şeklinde Hindistan cevizi olan malzeme. Ben daha hiç tabanla uğraşan Crested Gecko görmedim ama o durum her şartta geçerli kağıt havluya da dalıyorlar bazen. Cocochips tavsiye ederim ben cocopeat yerine onu yutmaları pek mümkün değil. 

Bende Cocochips var baya büyük küp şeklinde Hindistan cevizi olan malzeme. Ben daha hiç tabanla uğraşan Crested Gecko görmedim ama o durum her şartta geçerli kağıt havluya da dalıyorlar bazen. Cocochips tavsiye ederim ben cocopeat yerine onu yutmaları pek mümkün değil. 

ikisinide sipariş ettim karıştırsam bioactive düzen bozulur mu

Youtubedaki kurulumların hepsinde birden fazla malzemeyi karıştırıyorlar. Sen de karıştırabilirsin. 

tamamdır

Buğra Abiye katılıyorum . Ben monitor için herhangi bir katkı bulunmayan bir bahçeye daldırdım küreği :D Tabiki benimki doğadan yakalama . Yurtdışında topsoil kullanımı çok fazla Türkiye'de bunun için ne kullanılabilir bilmiyorum. Ancak  bir ziraat mühendisi bulsam mutlaka soracağım çünkü pek çok kişi toprak kazmakla uğraşmak istemeyebilir doğal olarak . Crested için bunun yapılması ne kadar doğru olur bilemiyorum.

• Like 1

Buğra Abiye katılıyorum . Ben monitor için herhangi bir katkı bulunmayan bir bahçeye daldırdım küreği  Tabiki benimki doğadan yakalama . Yurtdışında topsoil kullanımı çok fazla Türkiye'de bunun için ne kullanılabilir bilmiyorum. Ancak  bir ziraat mühendisi bulsam mutlaka soracağım çünkü pek çok kişi toprak kazmakla uğraşmak istemeyebilir doğal olarak . Crested için bunun yapılması ne kadar doğru olur bilemiyorum.

dışarısan toprak almak bana sanki nasıl diyim sterilize gelmiyo canlıya bakteri bulaşır diye korkuyorum

cocopeat ve kuru yaptaklarımda geldi biodrain,cocochips,moss ve springtailleri beklemek kaldı

d30d4207b6c592bc367423975372c37a.jpg

Az önce bir video izledim bu konu hakkında adam içine küçük küçük böcekler atıyordu siz de kullanacak mısınız ?

Az önce bir video izledim bu konu hakkında adam içine küçük küçük böcekler atıyordu siz de kullanacak mısınız ?

evet kullanacağım springtail deniyor bu böceklere başka bir böcek türü daha kullanılıyor isopod diye ama ben onu kullanmıyacağım springtail kullanacağım

Olay canlının yaşadığı seviyeden çok yemleme ile ilgili. Taban malzemesi canlı tabanda gezen böceği yakalarken böcekle birlikte yutuluyor genelde. Ben bukalemun besliyorum, hayvanlar neredeyse hiç tabanla temas etmiyorlar bile ömür boyu ancak alta düşen bir cırcıra dil attıklarında dillerine cırcır boyutunda toprak da yapışıyor bazen ve daha ben müdahale edemeden birkaç saniyede yutabiliyorlar bunu. Müdahale edebilsem bile nemli toprak damağına yapıştığı için elime gelen sadece cırcır oluyor, toprak değil. Ancak ağzına su fışkırtılırsa toprak akıp çıkıyor ancak bunu yapmak hem zor hem de sürüngeni boğma riski var. Eskiden bitki saksı toprağı yediklerinde bunları yapıyordum, artık "top soil"/saf toprak/humus denilen tip ince taneli yumuşak toprak kullandığımdan parmak kadar yavru gözü boyutunda toprak yutsa bile sorun olmuyor (2 yavru bukalemunda gözümün önünde oldu toprak kullandığım 3 ayda).

Cocochips ne kadar büyük taneli bilmiyorum, eğer geckonun ağzına sığmayacak kadar büyükse her tane o zaman kullanılabilir ama cocopet ile karıştırılacaksa pek bir anlamı kalmıyor zaten. Sorun cocopeat yutma riski (1000 böceğin 1'inde bile olsa yuttu mu bağırsak tıkanma ve ölme riski var, 15-20 yıl yaşayan bir hayvan için oldukça yüksek bir risk). Bilmediğin bir şekilde crestedların bağırsakları bukalemunlardan daha geniş ise cocopeat sorun olmayabilir ancak aynı boyutta ve benzer beslenme stilindeki canlılarda böyle bir ayrım olduğunu sanmıyorum.

Doğadan toprakla gelen bakteriyel hastalık hiç duymadım. Salmonella zaten sürüngenlerin bağırsağında mevcuttur ve canlı bitkilerin toprağında bulunabilir. Enfeksiyona sebep olan bakteriler zaten esarette kafes temiz tutulmazsa, su damlaları kurumadan tekrar sulama yapılırsa bolca ürüyor ve enfeksiyonlara sebep oluyorlar. Virüsler de oldukça nadir ve doğa. Doğadan gelen sorunlar mitelar, keneler ve başka parazitler oluyor. Bunlar da genelde WC/farmed sürüngenlerin üstünde bulunuyor. Toprakta yumurtaları bulunuyor olabilir bazı parazit türlerinin ancak Türkiye'de bu tür sürüngen parazitleri var mı, varsa da ne kadar yaygınlar bir bilgi yok. Tropik bir ülke olmadığından sürüngen parazitlerinin ve virüslerinin yaygın olacağını sanmam (avrupa ve ABD'de yaygın olmadığı gibi). Çok tereddüt ediliyor ise toprak kurutulup sonra fırınlanabilir ve teraryuma koyarken yeniden ıslatılabilir.

• Like 1

Zeminle ilişkilerinden kastım yem konusuydu aslında, belirtmeyi unutmuşum benim hatam. Ben yalnızca kaptan besleme yapıyorum. Crestedlarda da cama asılı yem kabı kullanıyorum o yüzden yutma olayı yaşamadık hiç. Ama söylediklerin çok doğru. Serbest yem bırakılmamalı. Canlı yem verilecekse cımbızla verilmeli eğer kap kullanılmıyorsa. 

• Like 1

Zeminle ilişkilerinden kastım yem konusuydu aslında, belirtmeyi unutmuşum benim hatam. Ben yalnızca kaptan besleme yapıyorum. Crestedlarda da cama asılı yem kabı kullanıyorum o yüzden yutma olayı yaşamadık hiç. Ama söylediklerin çok doğru. Serbest yem bırakılmamalı. Canlı yem verilecekse cımbızla verilmeli eğer kap kullanılmıyorsa. 

bende asılı kapta beiryotum canlı yemleri toprak yurma olayı biraz zor oluyor

cankarayel1907, 02.02.2018 - 17:53 yazdı:

2 tane daha bitki aldımdf6c8ed0612ee93bd37cd523aa848152.jpg

Merhaba,bitkilerin adı nedir?