Jump to content
fireman

Heterometrus ( Dev Orman Akrebi )

Recommended Posts

Genel özellikleri

Heterometrus genellikle büyük boyutlu akrep  (100-200 mm toplam uzunluğu). Çoğu türe renklenme koyu renktedir, genellikle koyu kahverengi veya siyahtır, bazen yeşilimsi bir parlaklıktadır; bazı türlerde daha parlak renkli olabilir  cephalothoraksa 8 bacak ve  pedipalp sahiptir. Erkekler dişilere göre daha büyük kıskaclara  ve daha uzun bir kuyruğa sahiptir. İki göz, karapasın ön tarafında bulunur ve 2 ila 5 göz, karapace'in yanındadır . pediyatristlerinde tüyler ve pektinler  sahiptir . Açık kıskaç ve dik bir kuyruk saldırıya hazır oldugunu gösterir .

Toksisite

Akrep böceklerinin diğer cinslerinde olduğu gibi, Heterometrus envanomlarından kaynaklanan semptomlar oldukça hafiftir ve insanda ölüm görülmemektedir. saatlerce veya birkaç gün süren deride lokal ağrı, iltihaplanma , ödem , şişme ve kızarıklığa neden olur , geleneksel Tay tıbbında doğal akrep zehiri panzehiri olarak bilinen bitki özlerinin, H. laoticus sokmalarının semptomatik tedavisinde etkili olduğunu göstermiştir  

Yetişme ortamı

Heterometrus türleri , bitkili, sık ormanlık alan , nemli bölgelerde subtropikal   tropik iklime yaşamını sürdürür. Ağırlıklı olarak gece avlanır gündüz   kütüklerin altında ve yapraklı çöplerde saklanırlar .

Tutsak

Etkileyici boyutları, düşük toksisitesi ve uysal davranışı nedeniyle, Heterometrus türleri popüler pet akrepleridir. Birçok akrepden farklı olarak, çiftler halinde veya küçük gruplarda saklanabilirler. Üç yetişkin bireyden oluşan bir grup vivariumaihtiyaç duyar . C. 60 x 30 x 30 cm boyutunda (1-3 numune için), zeminde turba veya benzeri bir bitki çöplüğü substratı . Her birey için düz bir saklanma yeri (örneğin bir ağaç kabuğu parçası) sağlanmalıdır. Sıcaklık, vivarium içerisinde 21-30 ° C arasında değişmelidir ve bir su kaynağı olmalıdır. Hava nemi % 80 veya üzerinde tutulmalıdır.  

çeşitlilik

Bu cinsin içeriği yetkiye bağlı olarak değişiklik gösterebilir. En az 33 tür bilinmektedir, bunların çoğu görünüş açısından oldukça benzerdir

Heterometrus barberi (Pocock, 1900)

Heterometrus liocheles (Kovařík, 2004)

Heterometrus bengalensis (CL Koch, 1841)

Heterometrus cimrmani (Kovařík, 2004)

Heterometrus siyanür (CL Koch, 1836)

Heterometrus flavimanus (Pocock, 1900)

Heterometrus fulvipes (CL Koch, 1837)

Heterometrus gravimanus (Pocock, 1894)

Heterometrus indus (DeGeer, 1778)

Heterometrus kanarensis (Pocock, 1900)

Heterometrus keralaensis (Tikader & Bastawade, 1983)

Heterometrus laoticus (Couzijn, 1981)

Heterometrus latimanus (Pocock, 1894)

Heterometrus liangi (Zhu & Yang, 2007)

Heterometrus liophysa (Thorell, 1888)

Heterometrus liurus (Pocock, 1897)

Heterometrus longimanus (Herbst, 1800)

Heterometrus medrespatensis (Pocock, 1900)

Heterometrus misorensis (Kovařík, 2004)

Heterometrus nepalensis (Kovařík, 2004)

Heterometrus petersii (Thorell, 1876)

Heterometrus phipsoni (Pocock, 1893)

Heterometrus rolciki (Kovařík, 2004)

Heterometrus kazığı (Thorell, 1876)

Heterometrus sejnai Kovařík, 2004

Heterometrus spinifer (Ehrenberg, 1828)

Heterometrus swammerdami (Simon, 1872)

Heterometrus telanganaensis (Javed, Mirza, Tampal & Lourenço, 2010)

Heterometrus thorellii (Pocock, 1897)

Heterometrus tibetanoz (Lourenço, Qi & Zhu, 2005)

Heterometrus tristis (Henderson, 1919)

Heterometrus ubicki (Kovařík, 2004)

Heterometrus wroughtoni (Pocock, 1899)

Heterometrus xanthopus (Pocock, 1897)

• Like 6

ben daha önce sorum için konu açtım ama kimse yardımcı olmadi. Şahsen ben akrep bakımını yer türleri tarantulalariyla benzetiyorum aralarında fark varmı yani tarantula bilgisi olan bi insan rahatlıkla besleyebilir mi 

Edited by Arif Emre

Arif Emre, 6 saat önce yazdı:

ben daha önce sorum için konu açtım ama kimse yardımcı olmadi. Şahsen ben akrep bakımını yer türleri tarantulalariyla benzetiyorum aralarında fark varmı yani tarantula bilgisi olan bi insan rahatlıkla besleyebilir mi 

gözden kacmıştır yoksa neden yardımcı  olmayalım . kısmen evet  özellikle düşük seviye zehre sahip türler pet ortamı için nerdeyse tarantula için aynı heycanı verir  bakımı net  şartları basittir . atak pozisyonları  tarantula gibi ani ve serttir . aynı şeyi  yüksek zehir içeren türler için söylemem mümkün değil . dalgınlık hata kabul etmez risk 0   seviyesinde bakımı yapılmalı . kaçırmak söz konusu oldugunda tarantulaya nazaran  cok daha fazla sorun yaşarsınız 

• Thanks 1