Jump to content
Sign in to follow this  
fireman

Pandinus

Recommended Posts

Pandinus

 

Pandinus , Scorpionidae familyasına ait  büyük boy akreplerin bir cinsidir . En popüler akvaryum akreplerinden birini, imparator akrepini ( P. impperator ) içerir . Cins, tropikal Afrika'da ve Güneydoğu Arap Yarımadasında ( Yemen , Suudi Arabistan)yaygın olarak dağıtılır.

 

Taksonomi

Cins 1876'da Tamerlan Thorell tarafından tanıtıldı . Sonraki araştırma cinsini beş alt-grenaya bölmüştür , ancak son çalışmalar bu alt generallerin doğal grupları temsil ettiklerinden şüphe ediyor

 

Genel özellikleri

 Pandinus Üyeleri bazen soluk  siyah renkli , genel olarak büyük boyutlu akrepler  120-200 mm'lik toplam uzunluğu vardır metasoma ve bacaklar . Pedipalp metasoma küçük  vezikül ve kanüle (Aculeus) ile orantılı olarak ince lakin kıskaçlar  büyüktür. Pedipalpin ilk segmentinde (coxa) kaba bir alan ve ilk çift yürüme bacaklarında ilk segmentte kıllardan yapılmış bir 'sıyırıcı' içeren bir stridülatör organa sahiptirler . Kaba bölgedeki bu kılların kazınması, çizilmeye karşı bir ses üretir. Pandinus özellikle Akrep  alt familyası birbirine oldukça benzemektedir

Güneydoğu Asya cinsi Heterometrus'a yakındır . Çoğunlukla stridülatör organ ve duyu kıllarının ayrıntıları ( trichobothria ) bakımından farklılık gösterirler .

 

Toksisite

Diğer Scorpionidae'lerde olduğu gibi , Pandinus türlerinin zehiri oldukça hafif, insan ölümleri bilinmiyor. Belirtiler çoğunlukla arı sokmasıyla benzer şekilde tarif edilen lokal ağrı ile sınırlanır . En azından P. İmperator nadiren hiç sokmaz ve sık sık kııskaclarını  avı için ve hatta savunma için kullanmayı tercih eder. Diğer türlerin savunma davranışları henüz ayrıntılı olarak incelenmemiştir. 

 

Yetişme ortamı

Çoğu tür, nemli tropik arazi bölgelerinde yaşar . Yağmur ormanı , savannah habitatlarının yanı sıra nehirlerin yakınında galeri ormanı ve diğer ormanlık alanlarda görülürler . Arap türleri yarı kurak iklimlerde de görülür. Yumuşak, tınlı topraklar çoğu türün tercih ettiği gibi görünmektedir, ancak ekoloji sadece ormanda yaşayan P. impperator için iyi bilinmektedir .

 

Koruma durumu

Vahşi hayvan ticareti için aşırı derecede sömürme nedeniyle, 1995 yılından beri CITES Ek II  tarafından listelenen tek akrep Pandinus ( P. imperator , P. diktatör ve P.gambiensis) üç türüdür . İhracat kotaları Batı Afrika'daki çeşitli ülkeler ( Benin , Togo , Nijer ve Çad dahil ) tarafından P. İmperator için çıkarıldı . CITES listeleme, üç türün korunması için kavramsal olarak eleştirilmiştir , sadece bir tanesi ( P. İmperator ) uluslararası evcil hayvan ticareti için sık sık ihraç edilmektedir.Öte yandan, diğer bazı, korumasız türler de, ihracat için özellikle hasat edilir P. CAVIMANUS ve P. Viatoris içinde Tanzanya . Etkili kontenjanlara sahip ülkelerde bile çiftliklerde veya vahşi ticaretteki örneklerin kaynağı neredeyse hiç izlenebilir değildir. Aşırı hasatın yanı sıra, ormanların yokedilmesi nedeniyle habitat yoketimi en tehlikeli etkendir . Ticareti yapılan örnekler bazen "Pandinus africanus" olarak etiketlenir . Bu isim, P. imperator için geçersiz bir eşanlamlı ve görünüşe göre bu tür için CITES düzenlemelerinden kaçınmak için kullanıldı. Bununla birlikte, başka - listelenmemiş türler de bu isim altında işlem gördü. 

 

Tutsak

Büyük boy, uysal ve toplumsal davranışları , kısmen günışığı aktivitesi ve hafif zehir P. imperator'u en popüler hayvan akrep haline getirir . CITES'deki türlerin listelenmesinden sonra birkaç Batı Afrika ülkesinde ticari akrepler çiftlikleri kuruldu. Birkaç diğer tür, özellikle P. cavimanus da sıklıkla esaret altında tutulmaktadır.

 

çeşitlilik

Şu anda 21 cins bu cins içinde tanınmaktadır: 

 

Alt boy Pandinus Thorell, 1876

Pandinus impperator (CL Koch, 1841)

Pandinus gambiensis Pocock, 1899

Pandinus philippsii (Pocock, 1896)

Pandinus smithi (Pocock, 1899)

Pandinus trailini (F.Kovařík, 2013)

Pandinus mazuchi (F.Kovařík, 2011)

Subgenus Pandinurus Fet, 1997

Pandinus arabicus (Kraepelin, 1894)

Pandinus exitialis (Pocock, 1888)

Pandinus gregoryi (Pocock, 1896)

Pandinus magrettii Borelli, 1901

Pandinus meidensis Karsch , 1879

Pandinus pallidus (Kraepelin, 1894)

Pandinus percivali Pocock, 1902

Pandinus viatoris (Pocock, 1890)

Subgenus Pandinopsis Vachon, 1974

Pandinus diktatörü (Pocock, 1888)

Subgenus Pandinoides Fet, 1997

Pandinus cavimanus (Pocock, 1888)

Pandinus platycheles Werner, 1916

Alt- nesne Pandinops Birula, 1913

Pandinus bellicosus (L. Koch, 1875)

Pandinus colei (Pocock, 1896)

Pandinus eritreaensis Kovařík, 2003

Pandinus hawkeri Pocock, 1900

Pandinus peeli Pocock, 1900

Pandinus pococki Kovařík, 2000

Şüpheli türler

Pandinus boschisi Caporiacco, 1937, yalnızca birinden biliniyor, muhtemelen Somali'den kayıp numune, bir nomen dubium olarak kabul edilir .

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×