Jump to content
SBG

Gecko Yaşam Alanı [Yardım]

Önerilen İletiler

Herkese iyi günler arkadaşlar,

Bu gecko sevdasına ben de kapıldım sanırım. Başladım araştırmaya ve sonuç olarak 1 erkek 2 dişi yada 1 erkek 1 dişi şeklinde beslemeye karar versemde hala birkaç sorum mevcut. Canlıları yavru olarak alacağım.Öncelikle sorum şu ki 1 erkek 1 dişi yada 1 erkek 2 dişi beslemek problem olur mu?

Sonrasında ise yaşam alanı olarak exo terra'nın 60x45x30 olan teraryum siparişini verdim bu boyutlar kaç adet canlı için uygundır. Ek olarak canlılar gelene kadar d3 lü ve d3süz kalsiyum ve ısıtıcı pad alacağım.Bu konuda da soruları şöyle özetlemek hem benim gibi bilgi sahibi olup tecrübelerinizden yararlanacak arkadaşlar için hem de sizin cevaplamanız için sanırım daha sağlıklı olacak:

1-)Isıtıce padin boyutları ve watı ne olmalı?

2-)Saklanma alanları sayısı ve sauna odası sayısı ne olmalı ve bu ürünler için öneriniz neler?(Dekoratif göze hitap eden ürünleri tercih ediyorum)

3-)Aynı şekilde mama-su kabı sayısı ve önerileriniz neler?

4-)Termometre ve nem ölçer kaç adet olmalı ve öneriniz nedir?

5-)Yavru olarak alacağım için canlıları hangi canlj yemleri öncelikli olarak temin etmeliyim?

6-)Bunların dışında atladığım yapmam gereken şeyler varsa yazmanızı da rica ediyorum.

Canlı besleme konusunda tecrübe tüm dökümanların benim için önündedir.Bu yüzden sizin gibi tecrübeli dostlarımın fikirleribi ve yardımlarını bekliyorum.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bu ve buna benzer videoları izledim fakat benim sorduğum sorular genel değil daha teraryuma spesifik sorular. Yavruların cinsiyetinin belli olmadığını fakat yumurtanın kuluçka süresinde ısıya göre cinsiyetinin %100 olmasa da belirlendiğini de size bir dipnot olarak söyleyim. Oldu ki aldığım yavrulardan 2 veya daha fazlasının erkek olduğunu farkettim o zaman ayırırım.O zamana kadar problem yaratacağını sanmıyorum.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bende 1 erkek 3 dişi 4 ayrı bölümden oluşan özel yaptırdığım bir teraryumdalar. Çiftleşme dönemi erkek çiftlesmek istemeyen dişiyi rahat bırakmıyor bu yüzden ayrı tutmak en doğrusu. Dişilerin yumurtaları birbirine karışmasın diye onları da ayrı tutuyorum. Dişiler birbirlerini rahatsız etmez derler ama temizlik esnasında bir arada olan iki dişinin birbirlerini ciddi bir şekilde ısırdığını da gördüm. Yapı ve karakterle de alakalı sanırım. Birarada olduklarında iyi gözlemleyip gerektiğinde ayırmak için gerekli yaşam alanını yedekte bulundurmanızı tavsiye ederim. Ben ilk başta görselliğe ćok önem verdiğim için 120’lik bir teraryum, exo terra arkaplan, zeminde Hindistan cevizi torfu, çöl kumu, yosun mat, coco husk, ağaç ve kayalar ve hatta yine exo terra nin şelalesini koymuştum. Alttan ısıtıcı kablo sıcak alanda, şelale soguk ve nemli alanda vs. İlk olarak yüksek arkaplana tırmanıp düştüklerini gördüm, sonra yalanırken veya beslenirken torf ve kum yuttuklarını gördüm ki zaten hemen her tecrübeli hobici görsellikle başlayıp havlu peçeteyle devam ettiklerini söylerler. Ben zeminde peçete değil spor matı kullanıyorum yumuşak ve temizliği kolay oluyor. Isıtıcı pad in boyutları mağara boyutu kadar olmalı ve mağarasının altında olmalı ki rahat stressiz yediklerini mağarasında sıcak zemin üzerinde sindirebilsin,Watt ından ziyade ayarlı olan modelleri daha iyi olur ortam sıcaklığına göre ayarlama açısından ve bir de camın altında olması iyi olur. Saklanma alanı sayısı sıcak ve nemli ortam olmak üzere bir L. Gecko için iki olmalı (Birden fazla Gecko için biraz büyükçe olması yeterli olur ama bu birarada bakma işinde benden çok daha tecrübeli arkadaşların fikrini almak gerekir diye düşünüyorum) exo terra nin mağaraları S M ve L olarak var, nem kabı olarak, üstten girilen ve kapaklı iki parçadan oluşan saklanma mağaraları tercih edilebilir( görsellik dediğiniz için yoksa hemen herkes nerdeyse plastik kap kullanıyor). Mama ve su kabı bir adet yeterli aynı kaptan içerler önemli olan suyu düzenli tazelemek. Benimkilerin bugüne kadar mama kabından yediklerini görmedim, kalsiyuma buladığım yemleri önlerine atıyorum öyle odaklanıp yiyorlar hatta bir tanesi sadece ağzına tıkınca yiyor:) termometre ve nem ölçerin bir arada olduğu proplu cihazlar var ondan iki adet olursa çok iyi olur nemli ve sıcak ortamları ayrı ayrı ölçmüş olursunuz. Canlı yemde çeşitlilik çok önemli un ve(ya) morio kurtlarını micro olarak sipariş ederseniz zaten sıcakta çabuk büyüyorlar soğukta yavaşlıyor büyümeleri, bu yemlerin yağ oranları yüksek. Protein olarak yüksek dubia ve çekirge kullanıyorum. Bufalo worm var bende onu sevmiyorlar bendekiler nedense. Benim kullanmadığım Black Soldier var kalsiyum yönünden zengin onu deneyeceğim. Yani canlı yemde çeşitlilik çok önemli ne kadar fazla çeşit o kadar sağlıklı bir gelişim. Aklıma gelenler bunlar...

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hocam paylaşımlarınız için öncelikle çok teşekkür ederim. Tek bir teraryum düşüncem olduğu için dediğiniz gibi görselliğe önem veriyorum aynı zamanda bütçem doğrultusunda da canlılara en ideal yaşam alanı sağlamaya çalışıyorum. Yem olarak canlıları almadan önce un kurdu ve morio sipariş etmem ilk bir kaç hafta için sanırım yeterli olur o zaman.Devamında da çeşitliliği artırarak devam etmeye çalışırım. Yavrudan itibaren beraber büyüyecekleri için şansımı denemek istiyorum.Canlıların yalnız kalması bakılmasına yüreğim elvermiyor :) Ama sağlıklarını etkileyecek bir problem olursa ayrı olarak bakmaya devam ederim tabi ki. problu ısı ve nem ölçerlerden de bugun 2 tane sipariş verdim.Onun dışında bir adet ısıtıcı pad siparişi de verdim. Bir adet mağara siparişi verdim saklanma alanı için bir adet daha mağara siparişi vermeyi düşünüyorum ama dediğiniz gibi boyut konusunda tereddütteyim.Hangi boyut saklanma mağarası olmalı S L XL olarak.Ayrıca nemli ortam için bu snake cave(yılan mağarası) diye geçen ürünü düşünüyorum uygun mudur? Bu ürünün içinde sanırım nemli ortam için torf kullanımı uygun olacaktır?

snake-cave_medium_explo.jpg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Rica ederim 1 yılı biraz aştı benim L.Gecko geçmişim, öyle aman aman bilgi birikimim yok. M boy mağara 2 yetişkin Gecko’ya yetiyor, nem kabı olarak düşündüğünüz ürün bana göre yerinde bir seçim, bir de S mağara alırsanız pad’in sıcağından kaçmak isteyen ama neme de girmek istemeyip yalnız kalmak isteyen canlı için iyi olacaktır. Bunlar sosyal canlılar değil(kendi içlerinde),  Benimkiler içeri girdiğimde günün her saatinde mağaralarından çıkıp elime alayım diye beklerler:) bir çoğu deri değişimi yumurtlama vs gibi stresli günler hariç ele alınmaya bayılırlar. Nem olayında ben Hindistan cevizi torfu kullanıyorum, yosun kullananda var başka nem tutan malzemelerde, en iyisi şudur diyemem emin değilim. Kalsiyumu unutmayın kemik gelişimi için çok önemli.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

d3 lü d3 süz kalsiyum ve multitamin için forumdan bir arkadaşla iletişime geçtim 1 ay a kadar onları tedarik edeceğim.Nem için dediğiniz gibi hindistan cevizi torfu çok öneriliyor fakat bu ürün derin olacaksa şayet şuan bi nem kabı araştırması yapmam lazım sanırım.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
kanatiszkus, 12 saat önce yazdı:

Herkese iyi günler arkadaşlar,

Bu gecko sevdasına ben de kapıldım sanırım. Başladım araştırmaya ve sonuç olarak 1 erkek 2 dişi yada 1 erkek 1 dişi şeklinde beslemeye karar versemde hala birkaç sorum mevcut. Canlıları yavru olarak alacağım.Öncelikle sorum şu ki 1 erkek 1 dişi yada 1 erkek 2 dişi beslemek problem olur mu?

Sonrasında ise yaşam alanı olarak exo terra'nın 60x45x30 olan teraryum siparişini verdim bu boyutlar kaç adet canlı için uygundır. Ek olarak canlılar gelene kadar d3 lü ve d3süz kalsiyum ve ısıtıcı pad alacağım.Bu konuda da soruları şöyle özetlemek hem benim gibi bilgi sahibi olup tecrübelerinizden yararlanacak arkadaşlar için hem de sizin cevaplamanız için sanırım daha sağlıklı olacak:

1-)Isıtıce padin boyutları ve watı ne olmalı?

2-)Saklanma alanları sayısı ve sauna odası sayısı ne olmalı ve bu ürünler için öneriniz neler?(Dekoratif göze hitap eden ürünleri tercih ediyorum)

3-)Aynı şekilde mama-su kabı sayısı ve önerileriniz neler?

4-)Termometre ve nem ölçer kaç adet olmalı ve öneriniz nedir?

5-)Yavru olarak alacağım için canlıları hangi canlj yemleri öncelikli olarak temin etmeliyim?

6-)Bunların dışında atladığım yapmam gereken şeyler varsa yazmanızı da rica ediyorum.

Canlı besleme konusunda tecrübe tüm dökümanların benim için önündedir.Bu yüzden sizin gibi tecrübeli dostlarımın fikirleribi ve yardımlarını bekliyorum.

1- Isıtıcı pad wattı boyutuna göre belirleniyor yani sizin için önemli olan tek şey boyut olacak. O da sıcak alana kaç mağara olacak *ki bu da teraryuma kaç gecko koyulacağına bağlı- ona bağlıdır.

2- Sayıları canlı sayısına bağlı az önce de bahsettiğim gibi kavga olmaması açısından ayrı mağaralar gerekli olabiliyor. Exo terra snake cave veya gecko cave nem mağarası için uygun ve şık. Yalnız yavru geckoların içinden çıkması mümkün olmayabilir özellikle snake cave de giriş üstten olduğu için yavrulara uygun olmayacaktır. Ki yavrularda nem mağarası kullanmayıp teraryumun bir kısmını nemli tutmanız yeterli olabilir.

3- Su kabı dekotariflik açısından exoterra olabilir yine fakat yem kabı yemlerin kaçmaması için cam tercih edilebilir. Dekoratif olması için dışına kaplama yapılabilir tabii.

4- Termometre sıcak ve soğuk bölge yeterli olur, nem ölçer de 1 adet nem mağarası veya yakınlarında olabilir.

5- Black soldier fly larvası öneririm dubia olabilir ve un kurd

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Cevaplarınız için size de teşekkür ederim kaan hocam @CyBeRr dediğiniz gibi gecko cave den de 1 adet sipariş ettim 14x28 bi pad siparişi de ekledim. Sanırım şuan sadece canlı yem ve 1 2 saklanma mağarası ihtiyacı kaldk.Canlı yemleri canlıları almadan 1 2 hafta önce temin etmeyi düşünüyorum.Mağarayı da gelenleri inceledikten sonra 1 2 tane kendim birşeyler yapabilirim belki.

tarihinde kanatiszkus tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Yazan: Ardacan
      İş yerimizin içinde buldum. Kesinlikle uçamıyor kanatlarını kontrol ettim bir sıkıntısını göremedim yavru diye düşünüyorum. Kutuya koyup gözetimimde olacak açık bir alana bıraktım, hiçbir yuva, gelen giden kuş, ötme vs. olmadı bende iş dönüşünde yanımda getirdim. Muhabbet kuşlarımla aynı kafese koymak yerine ( 1 kafesim var) ve zaten fazla kalmasını planlamadığım için (uçana kadar) kutuya koydum içine kapak ile su koydum kuş yemim var fakat yiyebilir mi bilmiyorum ne vermek ne yapmak lazım? Olabildiğince sıcak tutucam haşlanmış yumurta, kuş yemi falan vermeyi denicem bilenler varsa yardımcı olur musunuz. Ayrıca lütfen "keşke doğasına bıraksaydınız" ,"yuvası vardır" ,"bıraksanız annesi babası gelip ilgilenirdi" gibi yorumlar yapmayın. Dediğim gibi zaten bekledim aradım ama ne gelen oldu nede bi yuva bulabildim.

VID_20231004_200826.mp4
    • Yazan: ozciris
      Arkadaşlar yavru gecko iin beslenmesi nasıl olmalı. günde kaç yem vermeliyim veya her gün vermeli miyim. bunun dışında kalsiyum tozunu ne sıklıkla kullanmalıyım, D3 kalsiyum tozu mu yoksa normal kalsiyum tozu mu kullanmalıyım farkı ne. Bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.
    • Yazan: alperentozer
      Geckom sabah uyandığımda deri değiştirmişti sadece kafasının üstünde kalmıştı bende cımbız yardımıyla ona yardım ettim kafasının üstündeki büyük parçayı aldım ve bi sorun yoktu aksama kadar gece eve geldiğimde gözü kapalıydı açamıyordu öğlen oldu hala aynı hareket ediyor fakat görmüyor önünü gözü tamamen kapalı lütfen yardım edin 
    • Yazan: dogu
      Geckom yumurtladı, yumurtaları bakabilen birine teslim etmek istiyorum. Nasıl bakacağımı bilmiyorum, internetten araştırdım ama benim karşılayabileceğim şeyler değil. Yumurtalar döllenmiş mi emin değilim ama bakabilen, üretici birine teslim etmek istiyorum. Ankarada yaşıyorum elden verebilirim yumurtaları.
    • Yazan: dogu
      Merhaba, bir leopard geckom var, edineli yaklaşık bir hafta oldu, aldığım kişi daha önce yumurtaladığını söyledi ancak ben üretim amaçlı değil, pet olarak edindim. Geldiği günden beri besleme yapmaya çalışıyorum ama yemiyor. Cımbız ile beslemiş aldığım kişi, kendi başına gidip yemediğini, cımbızla manuel beslediğini söyledi, bir haftadır her gün deniyorum ancak yemek yemedi, teraryumunda saunası, su kabı, yemlerin olduğu bir kap ve mağarası bulunuyor, ısıtıcı sipariş ettim ancak daha gelmedi ben de geçici olarak sıcak su torbası ile teraryumunu ısıtmak gibi bir çözüm buldum, ne kadar işe yarıyor bilmiyorum, un kurdu ve morio ile denedim ancak yemeyi reddediyor. Ne önerirsiniz? Teşekkür ederim. (Edindiğim ilk leopard gecko dolayısı ile yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum) 

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.