Jump to content
Drosophila

Tarantula Tedavisi (Yoğun Bakım Ünitesi)

Önerilen İletiler

Tarantula Tedavisi (Yoğun Bakım Ünitesi)

Bilhassa canlının kargoda geçirdiği uzun zaman diliminden sonra, ya da herhangi bir sebeple tarantulalarımızda ne yazık ki bir takım problemler ortaya çıkabiliyor. Halen problemlerin sebepleri tamamıyla bilinmemekle birlikte özellikle hobide fazla tecrübesi olmayan insanlar için genellikle canlıyı yaşatmak pek mümkün olmuyor. Daha önceden benzeri problemlerle karşılaştım başarılı ve başarısız olduğum tecrübeler yaşadım. Yabancı kaynaklardan yapmış olduğum araştırmaları kendi tecrübem ile harmanlayıp bu tip bir durumla karşılaşan insanlara bi nebze olsun yardımcı olabilmeye çalışacağım. Olabildiğince detaylı ve anlaşılabilir olmaya gayret gösterdim. Daha detaylı bir bilgi için "Tarantula Intensive Care Unit" şeklide aratarak yabancı kaynaklara ulaşabilirsiniz. Eklemek istediğiniz yada düzeltmek istediğiniz bir bölüm olursa lütfen yorumlarda belirtiniz. Tek amacı hobiye katkı sağlamak olan bu yazı eleştirilere ve tecrübelere kapıları tamamen açık bir yazıdır. Şimdiden katkılarınızdan dolayı teşekkür eder, herkese mutlu, sağlıklı hobiler dilerim. 

Kaynakça: (Birebir çeviri değildir.)[Konu ile ilgili görsellere bu kaynaklardan ulaşabilirsiniz.]
http://people.ucalgary.ca/~schultz/icu10.html
https://thebugchicks.com/arthropods/tarantula-icu/
http://www.reptileforums.co.uk/forums/spiders-inverts/487156-tarantula-intensive-care-emergency-treatment.html

Temel Belirtiler:

Örümcekler dış yapıları sert fakat içleri çoğunlukla sıvıdan oluşan canlılardır ve bir bakıma hidrolik sistemi gibi bir yapıya sahiptirler. Uzuvları kontrol edebilmek için akışkan basınç kullanırlar. Hepiniz ölü örümceklerin ayaklarını karınlarına doğru çekmiş pozisyonda olduğunu görmüşsünüzdür. Bunun sebebi bu basınç kaybıdır. Eğer canlınız yemek yemiyor ise (uzunca bir zaman dilimi), genel manada uyuşuk tavırları varsa, yürümekte zorluk çekiyorsa, herhangi bir yan yüzeye yaslı duruyorsa, karnı üzerinde genelde ayakları asimetrik bir biçimde yere oturmuşsa, abdomen kısmı küçülmüş ve kırışmış durumda ise, canlınız tamamen yan duruyorsa yada canlı ayaklarını kendisine doğru belli miktarda yada tamamen toplamış ise; bunların belli başlı sebepleri ve canlıya iyi gelebilecek ihtimali olan bazı yapılabilecek şeyler vardır:

ÖNEMLİ NOT: Öncelikle bu belirtileri tamamen hastalık yada bir sıkıntı olarak yorumlamak doğru değildir. Canlı kabuk değiştirme dönemine de girmiş olabilir. Kabuk değiştirme dönemine giren canlı da yemek yemeyi keser, uyuşuk bir hal alır, canlı yan ya da sırt üstü yatabilir.  Bu sebeplerden dolayı rahatsız olduğundan şüphe duyduğunuz canlınızı fazla rahatsız etmeden fotoğraflayıp tecrübe sahibi forum üyelerimize de danışmanızda fayda var.

Dehidrasyon:

Yukarda değinilen faktörlerin tamamı genellikle 'dehidrasyon' ile ilgilidir. Peki nedir bu dehidrasyon? Dehidrasyon, kaba tabirle canlınızın yukarda bahsi geçen iç basıncını kaybetmesidir. Bunun sonucunda canlı uzuvlarını kontrol edememeye başlar. Genelde kargoda uzun zaman geçiren canlıların başına gelse de evinizde bakmış olduğunuz herhangi bir tarantulada da meydana gelebilir. 

1)Tarantula Yoğun Bakım Ünitesi ve Hazırlanış Aşamaları:

Burada temel amaç tarantulamızın kaybettiği sıvıyı tekrar alabileceği bir ortam oluşturmaktır. Öncelikle bu yöntem %100 başarı sağlamasa bile genel manada işe yaradığı çok fazla örnek mevcuttur. Bu sebeple en azından canlının ölüşüne seyirci kalmak yerine son bir umut olarak görebiliriz. Sadece dehidrasyon için değil, genel manada canlıya iyi geldiği gözlemlenmiştir. 

Gerekli Malzemeler:

-Herhangi bir steril plastik (tercihen şeffaf) kap,
-Bir miktar kağıt havlu,

Uygulama:

a) Öncelikle plastik kaba ortalama boyutlarda delikler açın fakat nem oranına ihtiyaç duyduğumuz için 3-4 delik yeterli olacaktır. Delikleri kapağa değil yan yüzeye açın. Ve fazla büyük delik olmamasına dikkat edin (3-6 mm). Kabın zeminine kağıt havlu koyup kaba su doldurun. Doldurduğunuz suyu kağıt havluya hiç bir şekilde baskı uygulamadan tekrar boşaltın. Havlunun maksimum seviyede suyu emmiş olmasını istiyoruz özetle. Canlınızı kaba normal duruş pozisyonunda dikkatli bir biçimde yerleştirin (karnı zemine bakacak şekilde). Tarantulanın alt kısımdan nefes alabildiğine dikkat edin. Tarantula boğulmasın. Canlımız bu sayede kaybettiği suyu tekrar emebilir. Buradaki temel amacımız budur. Kabı sıcak, karanlık ve evin hareketten uzak olan bir köşesine yerleştirin (doğrudan güneş ışığından ve aşırı ısıdan koruyun). Canlıyı rahatsız etmemeye çalıştırın, ve her zaman yedekte bir yoğun bakım kabı daha bulundurun. 2-3 gün sonra kapta bakteriyel üreme nemden dolayı yoğun hale gelecektir bu sebeple kabı değiştirmeniz önerilir. Canlınız bu ünitede iken orijinal yaşam alanını tamamen temizleyin ve canlıyı geri koymadan önce nem oranlarının normal olduğundan emin olun. Yaklaşık 2-3 sonra canlınızda halen bir değişim yoksa açık yaralanmadan kaynaklanıyor olabilir.

b) Diğer bir yöntem ise (slinglerde uygulanması zor olsa da) doğrudan tarantulanıza su içirmenizdir. Daha hızlı bir yöntemdir. Tarantulanızı ters pozisyona getirip ağız kısmına bir damla su damlatmanız ve canlının o suyu içmesiyle dehidrasyon probleminin çözülmesidir. Bununla ilgili de iki farklı link koyuyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=n3brmcH45pY
https://www.youtube.com/watch?v=0w1QF36xUcQ

2) Açık Yara Durumunda Uygulanabilecek Tedavi:

Daha önceden de belirttiğim gibi tarantulaların iç kısımları çoğunlukla sıvıdan oluşmakta. Kaba tabirle tarantula kanı (hemolenf). Tarantulalar bu sıvıyı pıhtılaştırmak konusunda çok sınırlı bir kabiliyete sahiptirler, bu sebeple dış iskelette herhangi bir delinme sonucu hemolenfin akması durdurulamamışsa sonucu canlının kaybı olabilir. Bu yaraların tanınması biraz zor olabilir fakat genel manada ana belirtileri dehidrasyonla aynıdır. Yoğun bakım üniteniz başarısız olmuşsa aktif bir yaralanma aramanızda fayda var.

Bir yaralanma, bir çatlak, dış iskelet üzerinde bir yerde delinme yırtılması (hafifçe sarımsı bir sıvının açık bir şekilde sızabileceği, bacakların / sefalotoraksın eklemli bölümlerindeki yumuşak zarlara özellikle dikkat edin) olarak ortaya çıkar.

Gerekli Malzemeler:

-Talk pudrası 
-Vazelin 
-Pamuk 
-Superglue

Burada temel amaç sızıntının olduğu yeri kapatıp canlınızın bir sonraki dış iskelet değişimine kadar idare etmesini sağlamaktır. Hiç bir şart altında canlının akciğer bölümünün kapatılmaması gerektiğini unutmayınız ve canlı ile çalışırken lütfen kendi sağlığınızı ön planda tutunuz.

ÖNEMLİ NOT: Canlınızın ölmüş olduğunu düşünmenize rağmen canlınız hayatta olabilir (bir nevi felç gibi düşünün). Bu sebeple canlınızın koku yaymaya başlamadığı durumda (yoğun bakım da ise renk değişiminden anlarsınız zaten) asla canlınıza ölü muamelesi yapmayınız.

Elimden geldiği kadar bir takım eksik olduğunu düşündüğüm konulara değinmeye gayret gösterdim. Umarım naçizane araştırmam sizlerin bir gün işine yarar ve bir hayat kurtarmada bir nebze olsun vesile olmuş olurum. Herkese huzurlu hobiler dilerim..

• Like 11
  • Thanks 4

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Son kısımda canlının ölü olup olmadığını nasıl anlayabiliriz? 

Birde suyu canlının ağzına ne ile vericez?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
gablov, 14 saat önce yazdı:

Tarantulanızın canlı olup olmadığını anlamanız için kargo ile gelen kabından çıkarmadan önce yumuşak uçlu boya fırçasıyla abdomen veya bacak bölgesine hafif dokunuşlarla dürtmeniz yardımcı olacaktır. Veya çok çok küçük bir sarsıntı bile bacaklarını oynatmasına neden olacaktır. Veya canlıya doğru hafif bir üfleme bile hareket etmesini sağlayabilir. 

Ve tabii ki eğer hareket etmiyorsa bu demek değildir ki canlınız hayatını kaybetmiştir. Yukarıda bahsedilen konularda geçen şoka girmekten dolayı hareketsiz kalıyor da olabilir. Canlıdaki su kaybı etken olabilir veya açık bir yara söz konusu ise hareketsizlik gerçekleşebilir. Böyle bir durumda yukarda belirtilen adımların üstünden geçmek, canlıya kesinlikle ölü muamelesi yapılmaması gerekmekte. 

Suyu canlının ağzına şırınga ile veya pipetin ucuna çekilmiş su damlalarını hafifçe canlınızın ağzına bırakabilirsiniz. 

• Like 2

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
gablov, 02.02.2019 - 18:18 yazdı:

Evanthia, 13 saat önce yazdı:

Tarantulanızın canlı olup olmadığını anlamanız için kargo ile gelen kabından çıkarmadan önce yumuşak uçlu boya fırçasıyla abdomen veya bacak bölgesine hafif dokunuşlarla dürtmeniz yardımcı olacaktır. Veya çok çok küçük bir sarsıntı bile bacaklarını oynatmasına neden olacaktır. Veya canlıya doğru hafif bir üfleme bile hareket etmesini sağlayabilir. 

Ve tabii ki eğer hareket etmiyorsa bu demek değildir ki canlınız hayatını kaybetmiştir. Yukarıda bahsedilen konularda geçen şoka girmekten dolayı hareketsiz kalıyor da olabilir. Canlıdaki su kaybı etken olabilir veya açık bir yara söz konusu ise hareketsizlik gerçekleşebilir. Böyle bir durumda yukarda belirtilen adımların üstünden geçmek, canlıya kesinlikle ölü muamelesi yapılmaması gerekmekte. 

Suyu canlının ağzına şırınga ile veya pipetin ucuna çekilmiş su damlalarını hafifçe canlınızın ağzına bırakabilirsiniz. 

Gerekli açıklama yapılmış zaten o sebeple teşekkür ederim. Daha önceden de başımın ağrıdığını bir konu, ve malum kış ayları olunca hassasiyeti daha da artan bir durum. Bu sebeple ilk tavsiyem; ısıtıcı ped, yalıtım vs. gibi bir imkan olmadan kargo yapmayın/yaptırmayın. Diğer üyemizin yapmış olduğu kıymetli açıklamaya ek olarak, canlı geldiği zaman kaba ya da peçete, pamuk vs. gibi bir yüzeye tutunuyor ise bunu bir işaret kabul edebilirsiniz. Yakın zamanda kargodan gelen L7-8 civarlarındaki iki sling tarantula da benzeri bir problemi maalesef bir kez daha yaşadım. Geldiklerinde birinde çok çok minimal düzeyde hareket gözlemledim. Diğeri ise tamamen ters vaziyette ve ayakları bir miktar karnına çekili durmaktaydı ve hiç bir hareket emaresi gözlemleyemedim. Derhal ikisi içinde yukarıda bahsi geçen üniteden hazırladım. Hareket gözlemiş olduğum canlı sadece bir kaç saat içerisinde tamamen kendine geldi. Diğer canlının ise yaşadığına ikna olmam nereden baksanız bir günden daha uzun sürdü. Fakat daha sonra yaşadığına ikna olup, çok az da olsa tepki verir hale gelince, canlının su içmesini sağladım. İzleyen 2 hafta boyunca canlının sıkı takibini sağlayıp, bir kaç kere daha su içirme teşebbüsünde bulundum. Yaklaşık 1.5 ay gibi bir zaman neticesinde canlının refleksleri bir miktar yerine geldi. Fakat maalesef canlının DKS* olduğunu fark ettim. Nemle arası pek iyi olmayan bir tür olduğundan dolayı, canlıyı normal standartlarına uygun bir yaşam alanına aldım. 3 ayı aşkın süredir canlıyı hayatta tutmaya çalışıyorum. Çıkmadık candan umut kesilmezmiş. Umarım bir şekilde kendini toparlayabilir. Herkese sağlıklı hobiler dilerim..

*Sebebi tam olarak saptanamayan, tedavisi henüz olmayan bir çeşit sinirsel rahatsızlık. (Forumda bahsi geçmişti.)

• Like 2

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Drosophila, 18 saat önce yazdı:

Gerekli açıklama yapılmış zaten o sebeple teşekkür ederim. Daha önceden de başımın ağrıdığını bir konu, ve malum kış ayları olunca hassasiyeti daha da artan bir durum. Bu sebeple ilk tavsiyem; ısıtıcı ped, yalıtım vs. gibi bir imkan olmadan kargo yapmayın/yaptırmayın. Diğer üyemizin yapmış olduğu kıymetli açıklamaya ek olarak, canlı geldiği zaman kaba ya da peçete, pamuk vs. gibi bir yüzeye tutunuyor ise bunu bir işaret kabul edebilirsiniz. Yakın zamanda kargodan gelen L7-8 civarlarındaki iki sling tarantula da benzeri bir problemi maalesef bir kez daha yaşadım. Geldiklerinde birinde çok çok minimal düzeyde hareket gözlemledim. Diğeri ise tamamen ters vaziyette ve ayakları bir miktar karnına çekili durmaktaydı ve hiç bir hareket emaresi gözlemleyemedim. Derhal ikisi içinde yukarıda bahsi geçen üniteden hazırladım. Hareket gözlemiş olduğum canlı sadece bir kaç saat içerisinde tamamen kendine geldi. Diğer canlının ise yaşadığına ikna olmam nereden baksanız bir günden daha uzun sürdü. Fakat daha sonra yaşadığına ikna olup, çok az da olsa tepki verir hale gelince, canlının su içmesini sağladım. İzleyen 2 hafta boyunca canlının sıkı takibini sağlayıp, bir kaç kere daha su içirme teşebbüsünde bulundum. Yaklaşık 1.5 ay gibi bir zaman neticesinde canlının refleksleri bir miktar yerine geldi. Fakat maalesef canlının DKS* olduğunu fark ettim. Nemle arası pek iyi olmayan bir tür olduğundan dolayı, canlıyı normal standartlarına uygun bir yaşam alanına aldım. 3 ayı aşkın süredir canlıyı hayatta tutmaya çalışıyorum. Çıkmadık candan umut kesilmezmiş. Umarım bir şekilde kendini toparlayabilir. Herkese sağlıklı hobiler dilerim..

*Sebebi tam olarak saptanamayan, tedavisi henüz olmayan bir çeşit sinirsel rahatsızlık. (Forumda bahsi geçmişti.)

Yakında bende tarantula alacağım da kargoda böyle sıkıntılar çıkarsa ne yapabilirim? Kısaca açıklar mısınız? İlk deneyimim olacak panik yaşayabilirim heralde

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
gablov, 10 dakika önce yazdı:

Yakında bende tarantula alacağım da kargoda böyle sıkıntılar çıkarsa ne yapabilirim? Kısaca açıklar mısınız? İlk deneyimim olacak panik yaşayabilirim heralde

Konunun en başından sonuna kadar zaten @Drosophila detaylı bir şekilde anlatmış. Hepsini baştan sona kadar okumanı tavsiye ederim. 

Ayrıca görsel olarak fikir sahibi olmak istersen bazı benzer yabancı dilde yayınlanmış videoları kaynak olarak atabilirim. 

Linkler;

https://www.youtube.com/watch?v=jFIWl4cF-aw

https://www.youtube.com/watch?v=nA2ajhohQ14

https://www.youtube.com/watch?v=kegSrK99RRI

https://www.youtube.com/watch?v=ndZ3i49AIaQ
https://www.youtube.com/watch?v=W2gfQUIwUTg

İyi hobiler.

• Like 3

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Yazan: AkrepBey
      Merhabalar a.geniculata türü sub adult tarantulam morio kurduna ilk tepki olarak atliyor ama maalesef yemiyor abdomeni bayagi bir küçük kaldi ve bulundugu teraryumda stresli oldugunu düsünüyorum 1-2 günlügüne yogun bakim ünitesine aldim(bu aksam) ölü yem koydum herhangi bir sorun teskil eder mi yoksa 1-2 gün stresi azalir olù yemleri yer kendini toplayabilir mi ?
    • Yazan: oyku
      3 gün önce yavru bir sakallı ejder aldım. Gayet sağlıklı ilk günden beri iştahlı yemek yiyor su içiyor. Uvb de aldım ama henüz elime ulaşmadı. Lamba gelene kadar öğlenleri kendisi gölgeye geçinceye kadar terasta güneşlenmesi için bırakıyorum (kutu içinde ve başında bekliyorum) ve D3'lü kalsiyumla besliyorum. 1 hafta içinde mbd sorunu olması mümkün mü yoksa daha uzun mu sürer? Böyle ne kadar idare edebilir? Lamba en geç haftaya gelmiş olur diye düşünüyorum.
    • Yazan: mutlu
      Yılanımı 2.5 yaşında, 65 cm civarı olarak cidden olmaması gereken bir boyda sahiplendim. Sonrasında düzenli besleme ve ortam ile istikrarlı bir büyüme elde ettim.
        Fakat şu ilk Corona Yasaklarında beslenmesi ciddi bir sekteye uğradı. Sonrasınsa benim taşınmam ile daha da kötüye gitti ve yaklaşık 6 ay aşırı düzensiz beslendi. Sonrasında rayına bir şekilde oturtsamda vücudu olması gerektiği gibi kare değil, üçgen bir formda, ayriyetten kafa ve boyun kısmı vücuduna göre küçük ve sıska kaldı. Daha detaylı olarak yardımcı olmak isteyenler olursa özelden çeşitli fotoğraflar ve beslenme çetelesini atabilirim. Teşekkürler.
      ~4 yaşında dişi 152cm 2740gr Boa C.
      ~135x45x45 cage - dondurulmuş beslenme

• Yazan: alp_kuzgun
      L12 canlı kabuk atarken dişi kabukta kalmış. Henuz yeni kabuk attığı için yeme atlıyor mu denenmedi ama abdomen iyi durumda. Canlı benim değil bir dostum hesabı olmadığı için konuyu acil olarak onun yerine açmamı rica etti takip edecek ona iyileşme sürecinde yapması gerekenler hakkında bilgi verebilirseniz çok iyi olur. Müdahale etmeli mi yoksa sonraki kabuğa kadar standart bakıma devam edip iyileşmesini mi beklemeli? (Nem vs uygundu diyor. Neden başına gelmiş olabilir?)

• Yazan: Bberkppisgin
      Arkadaşlar yakın bir arkadaşımın l2 tarantulası var dün akşam baktığında 7 bacaklı olduğuny görmüş beni aradı kanka haraketli hayvan yemde yiyor dedi sorun olmaz dedim başına gelen varmı böyle bi durum

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.