Jump to content
LordDuffer

Kraliçe Karınca Mı? Türü Nedir Acaba? -Tüm Sorular Buraya-

Recommended Posts

Merhabalar,acaba kraliçemidir kraliçeyse türü nedir bilgi verirseniz sevinirim.😊

IMG_20190606_125136.jpg

TheKasap, 1 saat önce yazdı:

Merhabalar,acaba kraliçemidir kraliçeyse türü nedir bilgi verirseniz sevinirim.😊

IMG_20190606_125136.jpg

Kraliçe biraz daha yakindan fotograf ekleme imkânınız varsa tür hakkında yardımcı olmaya çalışayım.

WhiteTeror, 04.06.2019 - 21:09 yazdı:

Arkadaşlar kraliçemi kraliçeyse türü nedir yardımcı olur musunuz 

IMG_20190604_190928.jpg

IMG-20190604-WA0009.jpeg

IMG-20190604-WA0006.jpeg

IMG_20190604_175439.jpg

lasius niger e benzettim, çok anlaşılmıyor fotoğraflardan

Fhextus, 5 saat önce yazdı:

Beyler ilk defa bir foruma üye oluyorum hatam varsa şimdiden kusura bakmayın dükkanın önünde gördüm bu sabah kraliçemidir ama galiba kraliçe çünkü birini izliyordum kanatlarını döktü iki tane topladım yardımcı olursanız sevinirimBB010948-F498-430C-9079-C83E7E6C938B.thumb.jpeg.a2162fb7cfb0b3fc764c92fb3bb1f0b6.jpeg324E1A7F-FC52-4F07-A1F7-68254D97CD33.thumb.jpeg.cf2771ab58a61fe469f959dd05f55d37.jpeg

bu zamanda bulunanların çoğu lasius türü uçuşları başladı, bir fotoğraf ekleyeyim ayrım için fotoğraftan bakınca yanılıyor olabilirim,  koza örerler bakımı çok zor olmayan bir türdür. Bana göre en zevkli türlerdendir. fotoğraflar alıntıdır koza fotoğrafıda ekledim

bb5728237e6ca4c06955bf5ba612ecf4.jpg

black-garden-common-black-ant-lasius-s-str-wahrscheinlich-lasius-niger-DAGCYF.jpg

Bino007, 6 saat önce yazdı:

Kraliçe biraz daha yakindan fotograf ekleme imkânınız varsa tür hakkında yardımcı olmaya çalışayım.

Lasius flavus olduğunu tahmin ediyorum ben 

Yürürken uçuşa denk geldim ve dayanamayıp birkaç tane kraliçe topladım

Kraliçenin türü nedir?

Yardımcı olan herkese teşekkürler

P_20190607_232931_vHDR_On.jpg

türü nedir yardımcı olabilirmisiniz. ben lasius neglectus'a benzettim. yağmur sonrası batı karadenizde dün bulundu. hava ısısını bilmiyorum.

kameramda biraz kötüdür :)

özellikler: siyahımsı Kahverengi gövde , hafif sarımsı kahverengimsi bacaklar. gövde ve abdomen yere yakın. vücuda göre büyük popo. abdomende sarımsı ince çizgiler.

yaklaşık 7-8 mmIMG_0514.thumb.JPG.60d87c1578223eda432be7210fae42be.JPG20190608_121644.thumb.jpg.6db07e89ce52052ddc3699a9d079e53e.jpg

yeniheves, 12 saat önce yazdı:

Yürürken uçuşa denk geldim ve dayanamayıp birkaç tane kraliçe topladım

Kraliçenin türü nedir?

Yardımcı olan herkese teşekkürler

P_20190607_232931_vHDR_On.jpg

selenopsis fugaxa benzettim.

solenopsis_difference_18726.jpg?itok=iQu

• Thanks 1

Bino007, 06.06.2019 - 17:39 yazdı:

bu zamanda bulunanların çoğu lasius türü uçuşları başladı, bir fotoğraf ekleyeyim ayrım için fotoğraftan bakınca yanılıyor olabilirim,  koza örerler bakımı çok zor olmayan bir türdür. Bana göre en zevkli türlerdendir. fotoğraflar alıntıdır koza fotoğrafıda ekledim

bb5728237e6ca4c06955bf5ba612ecf4.jpg

black-garden-common-black-ant-lasius-s-str-wahrscheinlich-lasius-niger-DAGCYF.jpg

hocam benimkide arkadaşınkinin türünden. bende 2 tane aldım. 2 mizinkide neglectusa benziyor. nigerler daha yuvarlak popolu sanki. bakımı hakkında bilgi verirmisiniz acaba ?

bb5728237e6ca4c06955bf5ba612ecf4.jpg.b5429def813e949287b17e5dfa5f1913.jpg
black-garden-common-black-ant-lasius-s-str-wahrscheinlich-lasius-niger-DAGCYF.thumb.jpg.a154935873a23fcfd918c9efe1724555.jpg

Bino reyiz çok saolasın sayende yumurtlamaya başladılar herşey için çok teşekkür ederim bütün sorularımı cevapladığın için

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

black-garden-common-black-ant-lasius-s-str-wahrscheinlich-lasius-niger-DAGCYF.thumb.jpg.a154935873a23fcfd918c9efe1724555.jpg

Bino reyiz çok saolasın sayende yumurtlamaya başladılar herşey için çok teşekkür ederim bütün sorularımı cevapladığın için

Fhextus, 2 saat önce yazdı:

Bino reyiz çok saolasın sayende yumurtlamaya başladılar herşey için çok teşekkür ederim bütün sorularımı cevapladığın içinemoji1538.png

Rica ederim yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

Emre Günsan, 5 saat önce yazdı:

hocam benimkide arkadaşınkinin türünden. bende 2 tane aldım. 2 mizinkide neglectusa benziyor. nigerler daha yuvarlak popolu sanki. bakımı hakkında bilgi verirmisiniz acaba ?

Bakımları hakkında genel olarak bu turde diğerleri gibi suan biraz sekerli su verebilirsiniz yumurtalar çıkıncaya kadar idare eder. İşçiler  çıkınca da ufak bocekler kullanilabilir meyve sineği yeni kabuk atmış bufalo ve un kurdu yani kabuğu sert olmayan böcekler ile beslemek ve ara sıra ballı sekerli su takviyeleri yapilabilir. Fotograftan pek anlaşılmıyor o yüzden tablo attim siz daha iyi tayin yaparsınız direk bakmak farkediyor. Neglectustur o zaman

Bino007, 4 saat önce yazdı:

Bakımları hakkında genel olarak bu turde diğerleri gibi suan biraz sekerli su verebilirsiniz yumurtalar çıkıncaya kadar idare eder. İşçiler  çıkınca da ufak bocekler kullanilabilir meyve sineği yeni kabuk atmış bufalo ve un kurdu yani kabuğu sert olmayan böcekler ile beslemek ve ara sıra ballı sekerli su takviyeleri yapilabilir. Fotograftan pek anlaşılmıyor o yüzden tablo attim siz daha iyi tayin yaparsınız direk bakmak farkediyor. Neglectustur o zaman

öldürülmüş sivri sinek vs verilebilirmi. şu an tatildeyim bulundukları şırıngaları sallanmayacak şekilde ayarladım kendi otomuzla gideceğiz.  yaşadığım şehirde küçük meyve sineklerinden yok. öldürülmüş yumuşak böcekler vs vs. verilebilirmi ? başka forumlarda yumurta akı ve haşlanmış et çeşitlerinide verenler gördüm.

Emre Günsan, 28 dakika önce yazdı:

öldürülmüş sivri sinek vs verilebilirmi. şu an tatildeyim bulundukları şırıngaları sallanmayacak şekilde ayarladım kendi otomuzla gideceğiz.  yaşadığım şehirde küçük meyve sineklerinden yok. öldürülmüş yumuşak böcekler vs vs. verilebilirmi ? başka forumlarda yumurta akı ve haşlanmış et çeşitlerinide verenler gördüm.

Bir plastik bardagin icine küçük küçük tepecikler seklinde zemini dolduracak sekilde pecete koyup ustune üzüm sirkesi döküp (peceteler islanacak sekilde) plastik bardagin üstünü jelatinle kapatip jelatine ufak delikler acarak (sineklerin sigacagi boyutta) meyve sineklerinin toplanmasını sağlayabilirsin. Gün icinde gelirler genelde balkona bırakıldığı zaman 🙂

Emre Günsan, 3 saat önce yazdı:

Verilebilir bir sorun olmaz sivrisineğe emin değilim ama herhangi bir kara sineğin yumusak kısmının bir kısmıda verilebilir, dogrudur yumurta akı verilebilir, haşlanmış et hakkında pek bilgim yok. Bu arada sizin attığınız fotoğrafları yeni gördüm kesinlikle neglectus diger arkadaşın kralicesinin abdomen kısmında biraz daha açık renkler var o yuzden niger diye düşündüm.

Posted (edited)
Bino007, 16 saat önce yazdı:

Verilebilir bir sorun olmaz sivrisineğe emin değilim ama herhangi bir kara sineğin yumusak kısmının bir kısmıda verilebilir, dogrudur yumurta akı verilebilir, haşlanmış et hakkında pek bilgim yok. Bu arada sizin attığınız fotoğrafları yeni gördüm kesinlikle neglectus diger arkadaşın kralicesinin abdomen kısmında biraz daha açık renkler var o yuzden niger diye düşündüm.

hocam ben tatilden geldim. asıl tüplerine transfer gerçekleştirmeye çalışıyorum ama ikiside erini benimsemiyor. 1 tanesi yumurtalarını bırakıp geçti. yumurtalarıda hafif sarımsydı ve 7-8 tane felandı. ve baya beklememe rağmen geri almadı. yemedide. sonra arkadar diğer tüpteki kuru pamuğu kazmaya baladı. anlam veremedim. tahminimce iyitırmanıcı değiller srekli kayıyoarlar. biraz sallayarak asıl tüpün içine kaydırıp kapattım. lakin sürekli çıkmaya çalışıyor. diğer tüpteki ise yumurtladı ama yumurtaarı daha az ve bembeyaz. biraz daha da büyükler. transfer olurken bununda diğeri gibi olmaması için elemeeceğim. buda yarınemi pamuğunu sürekli kazıyr diğer bölgeye 1 kere geçti. şu anda eski tüpünde yarı ıslak pamuğun üzerinde yumurtalarıyla duruyordu. 1-2 dakika önce hiç ellememişken yumurtalarını yedi. onu ellememeye kararlıyım diğeri gii olmasını istemiyorum ama hareketlerine anlam veremiyorum ikisininde. ( düzeleme çıkmaya çaışıyor dediğim 2 küçük yumurta bıraktı tüpüe ve hala girişin ağzında. galiba alışti ve yumurtluyor. kapattım şu an onuda kontrol etmeyi bıraktım)

Edited by Emre Günsan

Emre Günsan, 9 dakika önce yazdı:

hocam ben tatilden geldim. asıl tüplerine transfer gerçekleştirmeye çalışıyorum ama ikiside erini benimsemiyor. 1 tanesi yumurtalarını bırakıp geçti. yumurtalarıda hafif sarımsydı ve 7-8 tane felandı. ve baya beklememe rağmen geri almadı. yemedide. sonra arkadar diğer tüpteki kuru pamuğu kazmaya baladı. anlam veremedim. tahminimce iyitırmanıcı değiller srekli kayıyoarlar. biraz sallayarak asıl tüpün içine kaydırıp kapattım. lakin sürekli çıkmaya çalışıyor. diğer tüpteki ise yumurtladı ama yumurtaarı daha az ve bembeyaz. biraz daha da büyükler. transfer olurken bununda diğeri gibi olmaması için elemeeceğim. buda yarınemi pamuğunu sürekli kazıyr diğer bölgeye 1 kere geçti. şu anda eski tüpünde yarı ıslak pamuğun üzerinde yumurtalarıyla duruyordu. 1-2 dakika önce hiç ellememişken yumurtalarını yedi. onu ellememeye kararlıyım diğeri gii olmasını istemiyorum ama hareketlerine anlam veremiyorum ikisininde. ( düzeleme çıkmaya çaışıyor dediğim 2 küçük yumurta bıraktı tüpüe ve hala girişin ağzında. galiba alışti ve yumurtluyor. kapattım şu an onuda kontrol etmeyi bıraktım)

Anladım aktarmaya çalıştığınız tup karanlik ve nemliyse sorun olmayacaktir aktarma birkaç gunu bulabilir normal sabırla beklemek gerek. Kraliceler baya stres yapmış aktarmalarda normal aslında en iyisi dediğim gibi bırakıp cok nadir kontrol etmek diger kabin guvenli olduğunu anladığında kralice yumurtalarını taşır. Kazma olayi her kralicede olan bir olay stresli olmayanlar bile yapiyor içgüdüselde olabilir alan genisletmek gibi düşünülebilir. İşçiler çıkana kadar kraliceler çok stres yapar ondan sonrası daha rahat. Aynen bu tür çok iyi tırmanıcı degil o yuzden kayıyordur ama o konuda yapilabilecek pek birsey yok tupleri elinizden geldigince duz koyarsaniz işe yarayabilir umarım yardımcı olabilmişimdir. 🙂

• Thanks 1

9fac114de24e5e609af485f0e24bf75d.jpgbc0918b67e33a509d6cf0d7e2d99c522.jpg459e167a8c6c2f6f0b87048226286b10.jpg beyler kraliçemi eğer kraliçe ise türü nedir ?

9fac114de24e5e609af485f0e24bf75d.jpgbc0918b67e33a509d6cf0d7e2d99c522.jpg459e167a8c6c2f6f0b87048226286b10.jpg beyler kraliçemi eğer kraliçe ise türü nedir ?

Fhextus, 16 dakika önce yazdı:

Kraliçeye benziyor ama hiç çıkaramadım. Sadece messor olmadığından eminim diyebilirim

Kraliçeye benziyor ama hiç çıkaramadım. Sadece messor olmadığından eminim diyebilirim

Bino reis tablo atmıştı orda lasius fullginosusa benzettim ben ama daha çok acemiyim

Bino reis tablo atmıştı orda lasius fullginosusa benzettim ben ama daha çok acemiyim

Fhextus, Bir saat önce yazdı:

Bino reis tablo atmıştı orda lasius fullginosusa benzettim ben ama daha çok acemiyim emoji4.png

yeni bulduysan olabilir ülke genelinde lasiuslar uçuyor ama fuliginaus türkiyede ne kadar yaygndır bilemeyeceğim. yani ben daha hiç rastlamadım internette vs.

yani eğer fuliginaus ise türkiyede yaygın olmayan bir türe bakıyor olacaksın :D