Jump to content
senceroo

Bearded Dragon Acil Yardım

Recommended Posts

6-7 aylık bir bearded dragonum var. 3 gündür yemek yemiyor. ağzını sıkıca kapatıyor force-feeding yapmaya çalıştım ama nafile açmıyor ağzını. ağzından biraz salya gelince korktum. renginde de sanırsam biraz soluma var.

ışıklandırma-ısı-yem hiç bir şey değiştirmedim. ne gibi bir problem olabilir?

kuyruğunun başlangıcı açık renk iken gövdesi koyulaştı. (kuyruğun sonu hep siyahtı. yavruyken başka bir bd ısırdığından hep öyle)

normalde hayvanı elime aldığımda karnı ılıktı ama şimdi buz gibi. ısıtıcı pad çalışıyor sıkıntı yok. 

Photo 27.04.2018 11 41 50.jpg

Photo 27.04.2018 11 42 18.jpg

Photo 27.04.2018 11 42 19.jpg

Spot ampül kullanmıyor musunuz ki? Isıtıcı pad ile değildir umarım ısıtma sadece.

Eğer tüm ekipmanları eksiksiz ve olması gerektiği gibi ise sadece 3-4 günlük bir iştahsızlık sıkıntı yaratmaz. Ilık su banyosu yaptırabilirsiniz. En son verdiğiniz yem ne idi? Ve umarım un kurdu kullanmıyorsunuzdur. 

CyBeRr, 31 dakika önce yazdı:

ısıtıcı olarak sorun yok lambada ısıtıcıa pad de var. un kurdu veriyordum ama ben aldıktan sonra 1 ay içinde vermiştim. (kasım-aralık ayları arasında) o günden beri hiç vermiyorum. baya uzun süre oldu. çekirge-morio ve yeşillik ile besliyorum.

iştahsızlıktan korkmuyorum. ağzını bu kadar sıkı hiç kapamamıştı. daha önce iştahsız olduğu dönemler oldu ve atlattı. ama bu sefer gövde renginde soluklanma görünce endişelendim. normalde kuyruğun başındaki gibi parlak sarı-kahverengiydi derisi. ama gövde kısmı boğuk gri rengine bürünmüş. bu konuda bir sıkıntı var mı?

şimdi 1 tane morio kurdu yedi zorlamadan ama 2.yi istemedi. ama hala derideki solukluk endişelendiriyor.

Deri değişimine giriyordur deri rengi soluklaşıyor ise yüksek ihtimalle. Morio da çok tavsiye etmem. Çekirge hamam böceği ve bsf larvası verebilirsiniz rahatlıkla. Antalyacekirge.net den Çekirge ve hamam böceği türlerini, Naturansa.com dan da bsf larvası edinebilirsiniz.