Jump to content

Recommended Posts

Arkadaşlar Merhaba 5 Aylık sakallı ejder sahibiyim herşey güzelken bir anda sakallı ejder yediğini kustu kafası kopartılmış morio kurdu (nadiren veriyorum ) vermiştim baktım ki çıkarmış akabinde ılık bir duş aldırayım hazımsızlık vardır sandım lakin dışkılama yapmadı duştan çıkardım başını kaldıramıyor dümdüz yatıyor ve halsiz ama kuyruk yay gibi dimdik şuan uvb ışığının altında kafayı kaldırdı ama halsiz izliyorum canlıyı şuanda nasıl müdahale edilmeli önüne dubia attım oralı olmadı ama aç olduğunu tahmin ediyorum sabah birşey yemedi bilgili arkadaşlar bir bakabilir mi ?

calının  şu anki  resmi  ve  videosu  yakın  cekim  olursa   daha  net  cevaplar  verilebilinir 

• Like 1

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Aysnrelif
      Arkadaşlar, yaklaşık 5 ay önce başladı ancak başlangıç ön ayak parmağındaydı. Şuanki arka ayak parmakları gibi şişikti tabii ki bu kadar fazla değil. Çok hareketli ve dışarı çıkmaya hevesli olduğundan teraryuma veya masaya çarptı şişti zannettim. Sprey ve krem ile geçti ancak birkaç ay sonra yüzünde bir şişik oldu ellediğimde yumuşak sanki tabaka incelmiş gibi ve içindeki sıvının hareket ettiğini görebiliyorum. Birkaç gün önce de ayak parmağı bu şekilde oldu. Acaba büyüdüğünden dolayı mı çünkü 2 ayak parmağı da aynı anda şişti ama bu kadar şişmesi bir hastalık göstergesi mi? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Bursa’da sürüngenlere bakan bir veteriner bulamıyorum. Nereye götürsem laylaylom sallamasyon.
    • By Ejderhan Ustuner
      Dostlarım Merhaba

Maşallahı olsun ellerinizden öper bir bearded dragon var bende malüm kış ayındayız ve ısıtma ile ilgili bir çok sorun olabiliyor iş yerimdeki ofiste beslediğimden klima sürekli sıcak ama basking alanı ölçtüğümde 25 derece falan ve bu çok düşük bir ısı seramik ısıtıcı kullanıyordum ama seramik teraryumun üstünden aşağıya doğru ısıyı çok veremiyor ayrıca kullanım oldukça sanırım performansı düşüyor spot ışık benim işimi görecek gibi ama bu tarz ışıkları nasıl temin edebilirim elektrikçiye gittiğimde halojen ışık gösterdi içime sinmedi olurmu olmazmı kararsız kaldım sizlerle birlikte bir beyin fırtınası yapayım dedim önerileriniz ve görüşleriniz nedir acaba ?
    • By Nevermore
      Leopard Geckolar'da enigma geninin yanında bir de enigma sendromu dediğimiz hastalığı vardır.Enigma sendromu insanlar da Huntington hastalığına benzer.
      Erken ölümlere, erken körlüklere ve hareketler de kısıtlamalara yol açar, kalıtsaldır ve yavrulara miras kalır.

Enigma Sendromu nedir? ve yol açtığı olaylar nedir?
      İlk kez 2006'da rastlanılan Enigma Sendromu çoğunlukla Enigma morphlarını etkileyen nörolojik bir hastalıktır. Etkilenen geckolar hareketten sorumlu beyin hücrelerini
      etkileyip işlev kaybına yol açar.
      Genin bir kopyası işlevini kaybetmediğinden anti proteinler üretir (anti benim kullandığım terim). Anti proteinler normal proteinlerle etkileşim kurdukların da yapısal
      organizasyonun toksit bozulmasına neden olurlar. Hücreler artık normal işlevlerini yerine getiremez, hücre ölümü oluşur ve beyni parçalayıp yavaş yavaş yok olmasına sebep olur.

Enigma Sendromu'nun semptomları nelerdir? ve yavrulara nasıl miras kalır?
      Semptomları kafa çapının dengesizliği,denge kaybı,odaklanma sorunu,ölüm rulosu denilen sürekli dönmeler ve sürekli aynı şekilde aynı yönde kafayı sallamalardır. Normal Leopard Geckolar'da 19 çift kromozom vardır, Alel adı verilen her bir genin iki kopyası vardır.Baskın Alel'in bir kopyası semptomların ortaya çıkması için yeterlidir. Enigma sendromu otozomal dominant kalıtımla kalıtsaldır. Etkilenen geckolar genellikle heterozigot veya homozigot dominanttır. Yani A Alel'i bozukluğa neden olur ve AA veya Aa olanlar etkilenir.AA Alel'i taşıyan geckolar engima sendromunu daha ağır gösterir ve sonu ölümcüldür.Aa daha hafif geçirir ve uzun yıllar yaşayabilir. Homozigot resesif hayvanlar ise aa Alel'ler %100 normaldir. Çünkü enigma geni taşımazlar ve yavruların da görülmez. Genel olarak ebeveynlerden sadece birinin enigma geni taşıması cinsiyet farketmeksizin %50 ihtimalle yavrulara bulaşacaktır. Dominant gen ve çiftlere göre bu %'de azalmaz aksine artar. Bu durumu daha iyi anlayabilmek için aşağıya bir görsel ekliyorum.
      - Affected  = etkilenmiş
      - Unaffected = etkilenmemiş

Enigma Sendromu'nun tedavisi yoktur.
      Son olarak eğer Aa Alel'i bulunan enigmalı bir gecko sahibi iseniz. Biraz yem yemesi zorlayabilir geriye kalan diğer her şeyi ile normal geckolar gibidir pet olarak besleyebilirsiniz ama kesinlikle çiftleştirilip üretilmemelidir. 

Enigma Sendromu Semptomları : 

• By Yclbrt
      Merhabalar arkadaşlar ismim Yücel 4 yildir 2 adet sakallı ejder beslemekteyim ve ilk yavrularimi aldim ilk yavru yumurtadan  çıkalı 3 gün olmasına rağmen daha birşey yemedi bu normal mi ne zaman yemeye başlarlar ideal yem nedir? Arjantin  ve un kurdu deniyorum. Bu arada şimdilik toplam 8 tane çıktı 16 yumurta var çok heyecanlı:))

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.