Jump to content
Sign in to follow this  
Günah Keçisi

Leiurus Abdullahbayrami

Recommended Posts

leiurus_abdullahbayrami1-300x266.jpg

Sarı akrep (Leiurus abdullahbayrami), Buthidae familyasından insan sağlığı açısından çok tehlikeli endemik bir akrep türü.

Türkiye'de ilk kez 1959 yılında Adıyaman'da keşfedildiği zaman Leiurus quinquestriatus adıyla kayıtlara geçirilmiş ve son yıllara kadar bu ad altında ele alınmıştır. 2009 yılında yapılan bir araştırmayla Türkiye'deki popülasyonun Leiurus quinquestriatus türüne sokulamayacak kadar farklı olduğu anlaşılmış ve Leiurus abdullahbayrami adıyla tür kategorisine yükseltilmiştir. Türkiye'den verilen 2009 öncesi L. quinquestriatus kayıtlarının hepsi günümüzde L. abdullahbayrami türüne sokulmaktadır. Leiurus cinsinin Türkiye'deki tek temsilcisidir.

Morfoloji

Ancak 2009 yılında ayrı bir tür olduğu anlaşılan L. abdullahbayrami, daha önce sınıflandırıldığı L. quinquestriatus türüne çok benzer. Açık saman renginde oluşu çöl akrebi olduğunu göstermektedir. Uzunlukları 85–100 mm arasındadır. Birinci ve ikinci mesosomal segment beş karinalıdır. Beşinci metasomal segment koyu renklidir. 5 lateral göze sahiptir. Karapaksta medio-lateral ve postero-median karinalar birleşerek tam bir lir şeklinde yapı sergiler.

Habitat

Kurak step bölgelerde, açık alanlarda taş altlarında görülürler.

Tehlikesi!

Dünyanın en zehirli akreplerinden biridir. İnsanlar için ölümcüldür. Türkiye'nin iki ölümcül akrep türünden biridir. Zehri diğer ölümcül tür olan kara akrep (Androctonus crassicauda) zehrinden iki kat daha kuvvetlidir. (Özetle öperler yani.)

Yayılımı

Türkiye'nin endemik türüdür. Güneydoğu Anadolu'nun batısında (Gaziantep, Kilis, Hatay, Kahramanmaraş, Mardin ve Şanlıurfa) rastlanır. En yoğun olduğu iller Gaziantep ile Kilis'tir.

Adlandırma

Türkiye'nin önde gelen araknologlarından Prof. Dr. Abdullah Bayram'ın adına ithafen bu ad verilmiştir.

Alıntı wikipedia.org ,kaynakçalar wiki'de mevcut.

Cantekin teşekkürler paylaşım için :)

Özellikle bu tür ismiyle de dikkatimi çekti

:tebrik: :tebrik:

İster misin bir gün "Eublepharis kaansezerii" olsun :D

Ya da "Tremper Albino" gibi "Sezer Tornado" filan?

İster misin bir gün "Eublepharis kaansezerii" olsun :D

Ya da "Tremper Albino" gibi "Sezer Tornado" filan?

nıch olmamış uyumsuz isim ;D

Hiç kafiye yok :)

bizim köydümüzde bahçe evmizde fln çok rastladıgım bi tür hatta baya bi önce bi bebegi sokmuştu daha 1 yaşında malesef öldü

Bırakın bebeği olgun insanları öldürebilecek güç de, ne yazık ki doğu da pek çok kişi yaşamını bu türden dolayı yitiriyor.

ayrıca kadir boğaç kunt, halil koç  ve ersen yağmur tarafından keşfedilmişlerdir.

Kadir beyin kişisel sitesinden keşif hikayesi.

http://www.dogatarihi.net/leiurus-abdullahbayrami/

Ülkemiz bu kadar bolluktayken gerek yasal prosedür gerek içinde bulunduğu kargadaşadan dolayı bir şeyleri keşfetmek o kadar zor ki

Yakın zamana kadar LQ oldugu dusunulen ama sonra tür olarak ayrilan akrep bu sanirim. Ben eli yükseltiyorum, birakin yetiskin insanlari köylerde atların ölümüne bile sebep oluyor

Memleketime gittiğimde 2 adet veya daha fazla yakalamayı düşünüyorum.Bence bu canlı Ortadoğu'nun en büyük sembollerinden ve kutsallık addedilebilecek kadar güzel bir canlı.Ama bence ısırılma riski tarantula kadar yüksek değil sonuçta tariler gibi atlayıp zıplamıyorlar ve hızlı değiller.Cama da tırmanamıyorlar.

Memleketime gittiğimde 2 adet veya daha fazla yakalamayı düşünüyorum.Bence bu canlı Ortadoğu'nun en büyük sembollerinden ve kutsallık addedilebilecek kadar güzel bir canlı.Ama bence ısırılma riski tarantula kadar yüksek değil sonuçta tariler gibi atlayıp zıplamıyorlar ve hızlı değiller.Cama da tırmanamıyorlar.

Büyük sembol olabilecek bir canlı, fakat akreplerin kuyruklarını ne denli hızlı kullandığı konusunda haberdar değilsin sanırım?

Bunu biliyorum abi.Çoğu insan sokulduğunu bile farketmez.Sessizler ve hiç iz bırakmıyorlar.Teraryum temizlerken bir anda sokulup sokulduğunu bile anlamama riski var.Ama belki de çözüm sokmasına izin verecek kadar yakın temas etmemektir.

Bunu biliyorum abi.Çoğu insan sokulduğunu bile farketmez.Sessizler ve hiç iz bırakmıyorlar.Teraryum temizlerken bir anda sokulup sokulduğunu bile anlamama riski var.Ama belki de çözüm sokmasına izin verecek kadar yakın temas etmemektir.

Tabi ki gerekli önlemler alındığında sokulmak zor, lakin bu denli zehirli bir hayvanı besleme riskini almayı mantıklı bulmuyorum ben. Dediğin gibi akrep soktuğunu anlamak güç bir de..

Belki de yüksek ölüm oranının sebebi müdahalenin direk yapılamamasıdır.Çünkü cidden suikastçı gibiler.Soktuktan sonra ufak bir şişlik oluşuyor ve hiç kimse akrep diye şüphelenmez o ufacık delikten.

Ben köy evinde hayatimda 1 gece kaldim, oturdugum yerde bacagima kadar tirmanmisti. Biz onlarla temas etmesek de onlar edebiliyor.

Belki de yüksek ölüm oranının sebebi müdahalenin direk yapılamamasıdır.Çünkü cidden suikastçı gibiler.Soktuktan sonra ufak bir şişlik oluşuyor ve hiç kimse akrep diye şüphelenmez o ufacık delikten.

Yahu hayvan ölümcül soktu mu yamultuyor işte, boş ver boş ver sen :)

Şimdi ''Yok abi besliyicem,Yok demirden korksak trene binmezdik,Zaten hayat sıkıcı.'' diyen ergen moduna girmiyicem.Ben de korkuyorum ve büyük ihtimalle bir yanım yemez beslemeyi ama bir yanım da çok istiyor.Mezopotamya tanrıylarıyla ilgili bir kabartma yaptım.Arka fon olarak onu kullanıp bu canlıyı beslemek isterdim çünkü Ortadoğu'yu en iyi sembolize eden canlı yılan veya akrep ama sanırım proje rafa kalktı ölmek için gencim galiba  :laugh: :laugh:

akrepler genelde yaşam alanlarına yakın bulunduklarından ve gezgin hayvanlar olduklarından sokma vakaları sık görülüyor. en sık sokma olayları ayakkabıların ve kıyafetlerin içine girdiklerinde görülüyor.

ve bir leiurus soktuğunda yaşayacağın acıyı emin ol hayal bile edemezsin.

hiç öyle ufak bir şişlik değil yani.

Sokulmadım hiç maalesef  :laugh: ancak sokulan çoğu insan böyle anlattığı için ben öyle söyledim kusura bakmayın onların yalancısıyım ben.Sokulma ile kastettiğim sadece LQ değil diğer türlerde dahil olmak üzre.