Jump to content
ayhan0103

Domates Kurbağası (Dyscophus Guineti)

Recommended Posts

Domates Kurbağa Bakımı(Tomato Frog)

Tomato Frog ile ilgili görsel sonucu

Yaşam Alanı: En az 450x450x300mm cam teraryum

Isıtma: 75°F (20-25°C) ortam hava sıcaklığı

Beslenme: Etobur beslenme(Böcek ve et)

Dekorasyon: Nemli substrat

 

Domates kurbağasının ömrü:

Evcil domates kurbağaları 10 yıl kadar yaşayabilmelerine rağmen, altı yıl ortalama ömürleri vardır.

 

Domates Kurbağa Boyutu

Erişkin erkekler 2.5 santimetreye ulaşabilir, dişiler ise burun deliğinden havaya 4 inç kadar büyüyebilir. Hızlı bir şekilde büyürler ve iyi beslenirlerse bir yıl içinde yetişkinlere ulaşabilirler. Bir dişi olgunlaşmak için gereken en az iki zaman dilimidir.

 

Yaşam Alanı:

Domates kurbağaları için güzel bir cam teraryum yeterince iş görmektedir. Bunun nedeni, camın teraryumu yeterince serin kalmasını sağlayarak ısının kaçmasına izin vermesidir. Ahşap vivariumlar gibi diğer muhafazalar ısıyı korumakta çok verimlidir.

Domates kurbağasının vivaryumu en az 450 mm uzunluğunda ve 300 mm yükseklikte olmalıdır. Domates kurbağası yaklaşık 4 " büyüyecek, onları içinde hareket etmek için yeterince büyük bir boşluk gerekir.

 

tomato frog setup ile ilgili görsel sonucu

 

Isıtma:

Domates kurbağalarının 75°F yakın sabit hava sıcaklığı gerektirir. Bu sıcaklığı en iyi cam teraryumlar  tarafından bir ısıtıcı ped yapışmasıyla ile elde edilir. Bu sıcaklığın sabit kaldığından emin olmak için bir termostat ve nem ölçer kullanılması gereklidir.

 

Dekorasyon:

Domates kurbağaları karasal kurbağalardır ama yine de nemli tutulmaları gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu, zemini kabuklu yongalar ve nemli yosun karışımı ile kaplamaktır.  Alt tabaka değişim gerektiği zaman rahatlıkla alınabilir ve değiştirilebilir.

Kurbağalar vivaryum daha doğal bir görünüm için yapay bitkiler ve ya doğal ahşap süs eşyalar ile etkileyici görüntüler elde edilebilir ve kurbağalar için daha fazla tünel sağlarve bu tüneller iyi birer saklanma alanıdırlar.

Trailing plants(Firar bitkileri) tesisat, elektrik kablolarını ve ekipmanlarını gizlemekte çok iyidir, ayrıca genç amfibiler için koruma sağlar.

 

Beslenme:

Domates kurbağaları canlı yemlerden oluşan bir beslenme biçimine sahiptir. Canlı gıda diyetinin özü protein yüksek olmalı ve sindirimi nispeten kolay olmalıdır. Kahverengi cırcırların en kolay kabul edilenler yem olduğunu gözlemledik, fakat siyah cırcır veya çekirge de kullanabilirsiniz.

Domates kurbağaları, diyetlerine biraz daha fazla protein eklemek için haftada bir kez küçük fare ’’small pinky’’ veya solucanla da beslenebilir.

 

Supplements’’Takviyeler’’:

Domates kurbağacılığını optimal beslenmeyle sağlamak ve onları sağlıkta tutmak için kalsiyum, vitamin ve mineraller şeklinde besin takviyesi gerektirir. Bunlar yaygın olarak toz halinde mevcuttur.

Domates kurbağası (Dyscophus guineti)

Domates kurbağası, burada sağlanan temel bakım ihtiyaçlarının karşılanması koşuluyla dayanıklı bir evcil hayvan yapar. Kurbağaların Microhylid grubunun en büyük üyesidir. Yerli habitatı, Afrika'nın doğu kıyısındaki Madagaskar adasında, ilkbahar ve yaz aylarında yoğun yağış alan orman ve tarlalarda yaşar. Yetişkin dişi domates kurbağaları, kurbağanın ortak isminin kökeni olan çekici, parlak kırmızı-turuncu bir renk sergiler.

 

Domates kurbağası ele alınması:

Domates kurbağaları, çoğu kurbağa gibi, ele alınmayı sevmezler. Aslında, insan derisindeki yağlar ve sabun artıkları domates kurbağalarına zararlı olabilir. Kurbağalarınızı tutmanız gerekiyorsa, kurbağaları kullanmadan önce ve sonra ellerinizi iyice yıkayın ve durulayın.

 

Domates kurbağaları, stresli bir beyaz sıvıyı salgılar ve bu yapışkan maddenin elinizde görünmesine neden olabilir. Bu kurbağanın savunma mekanizması ve mutsuz bir domates kurbağasının kesin işaretidir. Elinizde herhangi bir şey varsa, hemen yıkayın ve elleriniz iyice temizlenene kadar gözünüze veya ağzınıza dokunmadığınızdan emin olun.

 

Bu kurbağalar gizli yaratıklardır. Bu yüzden domates kurbağalarınızı gerekli olmadıkça ele almaktan kaçının hem sizin hem de hayvanın sağlığı için bu önemli bir husustur.

Domates kurbağalarını yalnızca diğer domates kurbağalarıyla birlikte saklayın. Bu, aşırı avcı-yırtıcı stresi ve hastalık ya da parazitlerin bulaşmasını engelleyecektir. Ayrıca, bazı kurbağaların salgılarının başkalarına karşı ölümcül olduğunu ve son olarak da genç domates kurbağalarının yetişkin domates kurbağaları için güzel bir yemek yapacağını unutmayın. Bu yüzden sadece benzer yaş ve boyutlardaki domates kurbağalarını bir arada tutun.

 

 

Tomato Frog ile ilgili görsel sonucu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×