Jump to content
harunbbayer

Tarantula Arıyorum

Recommended Posts

Merhabalar, bu güzel hobiye yeni merak salmış bir kardeşiniz olarak tarantula besleyerek başlamak istiyorum canlının nasıl ve ne şekilde beslemem konusunda baya araştırma yaptım tek eksiğim tecrübe edinmek fakat nereden satın alabileceğimi bilmiyorum.Sürüngen pazarında aradığım türden bulamadım,satın alım için bildiğiniz farklı alternatifler varsa bilgilendirirseniz sevinirim. İyi forumlar :)

Aradığım cinsler ; - Brachypelma smithi
                         - Aphonopelma chalcodes
                         - Nhandu chromatus

merhaba kardeşim elimde l4-5 albopilosum var istanbul içi elden teslim 150 diyorum ama uyar mı

uyarsa wp den yazabilirsin 0542 254 3041

Edited by xustad

xustad, 30.12.2018 - 21:02 yazdı:

merhaba kardeşim elimde l4-5 albopilosum var istanbul içi elden teslim 150 diyorum ama uyar mı

uyarsa wp den yazabilirsin 0542 254 3041

Kardeşim 3 ay önce maximum 80 tlye aldığın canlıyi bu kadar pahalıya satmak fırsatcılıktır. 

Harun eğer ankarada isen L3 B.albo ben sana 75tl ye veririm yem işini felanda hallederiz. 

Posted (edited)
xustad, 30.12.2018 - 21:02 yazdı:

Facebooktan ulaşırsan eğer üc beş gurup var oralari sana soylebilirim.

Ayhantan Acar yaz anlarsın profil fotoğrafından 🕷

Hem bilgi edinebilirsin hemde sahiplenmek icin canlı bulabilirsin.

Edited by ayhan0103

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By EMEGEN
      beslemeyi dışarıdan aldığımız veya bulduğumuz böcekler ile yapmanın bir zararı var mıdır?
    • By EMEGEN
      Tarantula satan veya tarantula aldığı yeri mesaj atabilecek biri  var mı ?
    • By sataniskedi
      Merhabalar erkek adult veya subadult xenesthis immanis türü tarantula arıyorum. elinde olan varsa İstanbul içinde elden veya başka şehirlerden kargo ile alabilirim. şimdiden teşekkürler

• By theraphosidae35
      Çeviren notu: Yazının orjinali Tom Moran’a aittir (Youtube - Instagram). Bazı kısımlarda -Bilal’e anlatırcasına- kendini tekrarlamasına rağmen, atlamadan yazının bütününü okumanızı öneririm. Belli yere kadar okuyup bırakmanız muhtemelen konu hakkında yanlış izlenimler edinmenize sebep olacaktır.

Bu yazı aynı zamanda ülkemizde kendim de dahil birçoğumuzun maalesef canlılarımıza en iyi şartlarda bakamadığımızın çok açık bir kanıtıdır. Yurtdışındaki hobiciler gibi evinin bir odasını (kiler tarzı ufak bir yer bile olsa) yaz kış gözetmeksizin kontrollü olarak 25-30 °C civarı sıcaklık aralığında tutabilecek imkanı olanlar tabi ki bu savımdan hariç tutulmalı.

Çeviriyi hızlıca bitirip yayınlamak istediğim için devrik cümle, anlam düşüklüğü gibi hatalarım olabilir, şimdiden affola. İyi okumalar

Tarantulalarda "Power Feeding"; veya endişelenmeyi bırakmayı nasıl öğrenir ve tarantulalarımı her aç olduklarında beslerim.

Power feeding (Güç beslemesi/güçlü besleme): Sıcaklık ve besleme miktarını/sıklığını arttırarak bir hayvanın büyümesini hızlandırmaktır.

Eğer belli bir süredir hobiyle iç içe iseniz hobiciler arasında tarantulaları çok fazla beslemenin tehlikeleri konusunda gerçekleşen tartışmalara muhtemelen denk gelmiş olmalısınız. Handling konusundan daha az kışkırtıcı bir konu olmasına rağmen "power feeding" konusunda da hobideki insanlar fikir ayrılıkları yaşarlar ve bu konu hakkında bazı güçlü görüşler ortaya koyarlar; tarantulaların sağlığı ve uzun ömürlülük açısından zararlı olup olmadığı konusunda ikiye bölünmüş durumdadırlar.

Birçok yeni hobici yıllar boyunca bana kaçınmaları gerektiğini duyup kaygılandıkları bu korkutucu “power feeding” konusu hakkında danışmak için ulaşıp, tarantulalarını fazla besleyip beslememe arasında kaldıklarına dair endişelerinden bahsettiler. Ben onlara slinglerini istedikleri sıklıkla beslemelerini söylediğimde de aldığım yanıtları çoğunlukla “Bu power feeding değil mi?” ve “Bunu yapmam tarantulamın ömrünü kısaltmaz mı?” olurdu. Hatta fazlasıyla ilgili bir hobici tarafından hayvanlarımı ayda bir seferden fazla beslediğim için hayvanlara kötü davranmak ile bile suçlandım.

Tamam o zaman…
      Birçok yönden, "power feeding" terimi bazı insanlar için aşağılayıcı veya kirli bir ifade haline geldi... birçok bilgili ve tecrübeli hobicinin bunun tarantulalara uygulanamadığını iddia etmesi de ironiktir. Bu terim özellikle top (ball) pitonlarının farklı renk morflarının yetiştirilmesi sürecinde herp (sürüngen/amfibi) hobisinde ortaya çıkmıştır. Yılan üreticileri ellerindeki yılan bireylerini üretilebilecek boyuta getirmek için yıllardır “power feeding” tercih ederken, uygulamanın hayvanların sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğu da kabul edildi. Dolayısıyla, bu varsayım aynı uygulamanın araknidler için de zararlı olduğunu ileri sürer.

Ne yazık ki, çok farklı iki organizma yapısında olan yılanlar ve tarantulaları karşılaştırmak bu durumda işe yaramaz.

Gerçek şu ki birçok uzman hobici, tarantulalarını yiyebildikleri kadar beslemenin sağlıkları ve ömür uzunlukları üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığını düşünüyorlar. Bir hayvana olumsuz etkileri hakkında çok şey söylenmesine rağmen, söylentiler bilimsel kanıttan eksiktir (ve bu konudaki söylentileri gidermek isteyen birçok hobicinin anekdot verileri de bu eksikliğe işaret eder). İddiaları, bir örümceğin fazla beslenmesinden kaynaklanabilecek en kötü şeyin, yağlı ve şiş hale gelip bir süre oruca girmesine sebep olmasıydı.

Birçok tecrübesiz hobici, anlaşılabilir bir şekilde yanılgıya düşerek dikkatli olmanın yanında bu uygulamadan hayvanlarının iyi olması uğruna kaçınıyor. Ne yazık ki, bazı web sitelerinde "power feeding" uygulaması hakkında yanlış bilgi edinirler ve hemen evcil hayvanlarını aşırı besleyebileceklerinden endişe ederler. Bu yanlış bilgilendirme yüzünden, eğer hayvanlarının "aşırı yüklenmesine" izin verirlerse sağlık ve ömrünü tehlikeye atmış olduklarını düşünürler.
      Bununla birlikte, gerçekten tarantulalarının ömrünü uzatıyorlar mı yoksa tarantulalarda "power feeding" fikri sadece bir efsane midir?

Öncelikle, bir kimse tarantulaya nasıl "power feeding" uygulayabilir?

Daha da ileri gitmeden önce, "power feeding" olarak adlandırılan şeyi tanımlamak önemlidir. Çoğu kişi, “power feeding”i sadece tarantulasına verdiği yiyecek miktarını arttırmak olduğunu düşünür, fakat durum o kadar basit değildir. “Power feeding” uygulamasını gerçek anlamda sağlamak için yapmanız gereken iki şey vardır:

Sıcaklığı arttırmalısınız: Hızlı büyümeyi sağlamak için beslemeyi arttırmanın dışında, tarantulanın metabolizmasını da uyarmanız gerekir. Bu, çoğu tür için sıcaklık 27-30 °C dereceye arttırılarak yapılır. Temel olarak ortam ne kadar sıcak olursa, tarantulalarınız da o kadar hızlı büyür. Eğer evinizdeki sıcaklık 20 °C’ye düşüyorsa tarantula hızlı büyüyebilmek için gerekli hızlı bir metabolizmaya sahip olmayacaktır. Gerçek "power feeding" için metabolizmayı hızlandırmak, yalnızca tarantulaya yiyecek pompalamaktan daha önemlidir. Tarantulayı yediği sürece besleyin: Metabolizmasının hızlanmasıyla, şimdi sunulan yiyecek sıklığını artırmanın zamanı geldi. Bu, yemlerin boyutuna bağlı olarak her gün veya her iki günde bir olabilir. 1-1.5 cm slinginize beslenmesi için normalden az daha iri boyutta bir yem verirseniz, dış iskeletini atmaya hazır olmadan önce sadece birkaç kez daha beslenmesi yeterli olacaktır. Eğer daha ufak avlar ile besliyorsanız, o zaman her gün veya her iki günde bir yiyebilir.
      Bu kadar basit. Ne yazık ki, birçok insan daha sıcak bir ortam sunmadan kendi tarantulalarını bolca beslemeye çalışırlar. Bunu yapmak muhtemelen yağlanan ve bir sonraki molt’a kadar oruç tutarak bekleyecek bir tarantula ile sonuçlanır (güvenin bana... ben de yaptım). Yüksek sıcaklığın büyüme oranına/hızına etkisi, besleme sıklığınızdan çok daha önemli olduğunu tekrar hatırlatmak isterim.

Şimdi, bazı insanlar bir sling’i haftada birden fazla kez beslemenin "power feeding" olduğunu düşünüyor gibi görünüyor. Kişisel olarak, bence bu biraz saçma. Birçok tarantulanın, en obur oldukları zaman sling boylarıdır ve bu süreç alabilecekleri kadar yiyecek aldığından emin olmak için harika bir zamandır. Eğer sıcaklık yeterince yüksekse ve iyi beslenmişse, bu daha hızlı büyümeye yol açacaktır (ve hayvanı hassas sling aşamasından daha erken çıkartır).

Birçok hobici tarantulaların ne yaptıklarını bildiklerini düşünür; eğer yemek isterlerse yerler, eğer aç değillerse yemezler. Vahşi doğada, bir sling’in savunmasız olan bu aşamayı atlatmak için mümkün olduğunca çabuk büyümesi gerekir. Sling olarak, bu hayvanlar avcılardan ve birçok diğer dış etkenden dolayı özellikle risk altındadır. Avın bol olduğu zamanlarda, daha hızlı büyüyebilmek için muhtemelen mümkün olduğunca fazla ve sık yiyeceklerdir.

Peki, tutsaklık için de bu neden geçerli olmasın?

Tutsakta olsa bile, tarantulalar sling evrede iken en savunmasız durumdadır. Bu süreçte su kaybetmeye (dehidrasyon) daha yatkındırlar, nem ve sıcaklık gibi çevresel faktörlere de fazlasıyla duyarlıdırlar. Hobicilerin bildirdikleri ani ölümlerin birçoğu, sling evrelerinde ölen tarantulalardır. Bundan kaçınmak için birçok hobici slinglerini daha sık besler.

Şahsen, slingleri yaz mevsiminde sıcaklığın yaklaşık 27 ve üstü olduğu süreçte yedikleri kadar beslemeye bakarım. 3-4 cm olduklarında beslemeyi haftada bir veya iki sefere azaltırım (avın büyüklüğüne bağlı olarak). Bu yöntem benim için çok iyi çalıştı.

Slingleri yedikleri sürece beslemek "power feeding" midir? En tecrübeli hobicilerin cevabı HAYIR olurdu. Besin mevcutken yemek, vahşi doğada hızlı büyümelerini sağlayacak bir doğal adaptasyondur.

Peki ya yetişkinler? Yine birçok kişi, "power feeding" uygulamasının gerçekten işe yaramadığını, en azından yılanlarda yaptığı etki şeklinde olmadığını iddia ediyor. Hobiciler, tarantulaların yalnızca belirli bir noktaya kadar yediklerini keşfettiler, sonra durup dış iskelet değişimine hazırlanırlar. Dahası, onları daha sık veya fazla beslemek onları daha kısa sürede değişime hazır hale getirmez;  bunun yerine bedenleri onlara yeterince besine sahip olduklarını söylediği için genellikle epeyce uzun bir zamanı oruç tutmaya ayıracaklardır. Bu nedenle, büyük tarantulanızı daha sık beslemek, slinglere kıyasla daha hızlı bir büyümeye neden olmayacaktır.

Mesela, büyük dubia hamamböcekleri ile haftada birkaç kez beslediğim bir genç yetişkin P. cancerides var. Yiyerek aktifliğinin yüksek olduğu bir ay sonunda yemek yemeyi bıraktı... ve neredeyse beş ay boyunca dış iskeletini değiştirmedi. Yediği sürece beslemek kesinlikle büyümesini hızlandırmadı.
      Tecrübeli hobicilerin, "power feeding" uygulamasının gerçekten bu hayvanlara uygulanmadığını gösteren bir dizi anekdot kanıtı var. Bu durumda, örümceklerini haftada birkaç kez beslemeyi seçen kişiler hayvanlara zarar vermez.

Bir hobici neden örümceklerini daha sık beslemeye karar verir?

Yeni bir hobici şunu düşünebilir, haftada bir kere beslemek yeterli olacakken neden birisi tarantulalarını daha sık beslemek ister ki? Bir hobicinin bu uygulamayı yapması için birkaç sağlam neden vardır.

Bir dişiyi üretim amacıyla daha hızlı olgunlaşması için büyütmeye çalışan hobici. Eğer elinde eşleştirmeyi umduğunuz genç bir dişi olan bir hobiciyseniz, haftada bir kez olan normal beslenme programında olgunlaşması için birkaç yıl beklemek istemeyebilirsiniz. Üreticiler sıklıkla dişilerinin daha erken üremeye hazır olmalarını sağlamak için sıcaklığı arttırır ve yiyebilecekleri kadar fazla besler. Bu özellikle yeni türleri ithal etmek için büyük miktar paralar ödeyen ve o türün ilk tutsak slinglerini üretmeyi umut eden profesyonel üreticiler için geçerlidir. Bu durumda üreticinin nihai amacı, mümkün olan en kısa sürede kokon almaktır (aynı zamanda piyasada büyük paralar karşılığı aranılan slingler elde etmektir).

Bir erkeği üretim amacıyla daha hızlı olgunlaşması için büyütmeye çalışan hobici. Elinizde hazır bir dişi var ve olgun bir erkek bulmakta zorlanıyorsunuz. Tıpkı yukarıdaki örnekte olduğu gibi, hobici olgun bir erkeği daha hızlı elde etmek için “power feeding” ile bir sling veya genç erkeği daha çabuk olgunlaştırmayı deneyebilir.

Örümceklerini sling evreden daha hızlı çıkarmak için büyütmeye çalışan hobici. Kişisel olarak, bu benim yaptığım bir şey. Tarantulalar, çevresel koşullara ve bakım hatalarına karşı çok daha duyarlı oldukları sling evrelerinde en savunmasız durumdadırlar. Şahsen, slinglerimin mümkün olduğunca çabuk bu evreden çıkmasını istiyorum, bu yüzden onlara genellikle 3-4 cm’e ulaşıncaya kadar yiyebilecekleri kadar yem veriyorum. Bu noktada, haftada yaklaşık iki kez olacak şekilde daha normal bir besleme programına geri dönüyorum.

Estetik nedenlerle tarantulasının daha hızlı yetişkin olmasını isteyen hobici. Gerçek şu ki, insanlara tarantula sahip olduğunuzu söylediğinizde dev tüylü örümcekler görmeyi bekliyorlar. Ne yazık ki, bu müthiş canavarların en büyüğü bile hayatına çok ufak ve pek de etkileyici görüntüsü olmayan slingler olarak başlıyor. Bazı hobiciler büyük bir örümcek görüntüsünü daha hızlı elde etmek için “power feeding” uygulamayı tercih ediyorlar.

Fakat tarantulanızı sık sık beslemek ömrünü kısaltır mı?

“Power feeding” uygulamanın bir örümceği nasıl olumsuz etkileyebileceği konusunda bilimsel araştırma açısından hiçbir şey yapılmadığına dikkat edilmelidir. Bildiğimizi düşündüğümüz şeylerin çoğu varsayım ve tahmine dayalı sonuçlardır. Bir kimse kontrollü bazı deneyler yapıp aynı kokondan çıkan kardeşler arasında “power feeding” uygulanan ve uygulanmayanları karşılaştırıncaya kadar, kendi gözlemlerimiz ve anekdot bulgularımızla devam etmek zorundayız.

Bununla birlikte, onlarca yıldır hobide olup da bir tarantulayı aşırı besleme fikrinin aptalca olduğunu düşünen hobiciler var. Onların koruma ve yetiştirme konusundaki uzun yıllar süren ortak tecrübeleri onlara bu hayvanların yılanların veya memelilerin devamlı beslenmeleri ile oluşan aynı sağlık sorunlarını yaşamadıklarını öğretmiştir.
      Şimdi, örümceklerin yedikleri sürece beslenmeleri uygulamasının faydalarını duyduk, peki bu uygulamanın sonuç açtığı bazı sorunlar neler olabilir? Aşağıda, bu uygulamaya karşı olan insanlara göre sözde dezavantajların bir listesi yer almaktadır.

-Tarantulanın ömrünü kısaltır
         -Dış iskelet değişimi (molting) sorunlarına neden olabilir
         -Şişmiş ve gerilmiş abdominal deri daha kolay yırtılabilir
         -Bazıları, erkeklerde ve dişilerde üreme sorunlarına neden olabileceğine inanıyor (bu defalarca çürütülmesine rağmen)

Şimdi, molting ve üreme sorunları gibi bu sözde yan etkilerin çoğunun çürütüldüğünü belirtmek gerekir. Bir an önce üreme olgunluğuna getirmek için tarantulalarını sık sık besleyen bir ton üretici var ve hiçbiri bu sorunları yaşadıklarını bildirmediler. Molting sorunları konusunda bazıları, T. stirmi benzeri türlerde kötü moltlara neden olabileceğini savunuyorlar. Bununla birlikte, birçok hobici de bu türü yediği kadar beslediler ve hiç bir sorunla karşılaşmadılar. Tekrar, bu bir efsane gibi görünüyor.
      Şimdi, şişman örümceklerin abdominal yaralanmalara daha yatkın olduğu kesin bir gerçek, bu yüzden bu konuda endişenlenmek yerinde olacaktır. Buna rağmen, doğru miktarda kullanılan taban malzemesi (substrat) ve uygun tavan yüksekliği ile kurulan bir yaşam alanı bu olasılığı ciddi anlamda sınırlayacaktır.

Ancak "power feeding" ömrü kısaltmaz mı?

Cevap şu: Eğer kısaltıyorsa bile, bu genellikle endişe edecek kadar fazla değil. Çoğu tür için, fazla veya sık beslemenin büyüme oranında fark yaratacak kadar etki edeceği tek süreç sling oldukları evreleridir. Daha önce de bahsedildiği üzere, bu süre zarfında mümkün olduğunca yemeye programlıdırlar ve iyi beslenen slingler daha az beslenen slinglerden daha hızlı büyür. Bununla birlikte, büyüme oranları genellikle bir miktar boylandıktan sonra biraz yavaşlayacak, bu yüzden ömürlerinden eksildiği varsayılan bu zaman çok kısadır.

Aşağıdaki çizelgelere göz atın. İlki için ortalama 15 yıl ömrü olan varsayımsal bir dişi tarantula (ör: Lasiodora parahybana) kullandım. Bu türün ömrü nedeniyle, "power feeding" genel ömrü üzerinde oldukça sembolik bir etkiye (gri alanda "?" ile gösterilir) sahiptir. Bu durumda, potansiyel olarak ömründen eksilen süre aylar olacaktır, yıllar değil. Bu da tüm ömür süresi ile kıyaslandığında çok kısa bir zamandır.

Şimdi, bu ömrü daha uzun olan bir dişi de olabilirdi. Bir Brachypelma, Aphonopelma veya Gramomostola türünün dişisini kullandığımızı düşünün. 25 yıl veya daha fazla yaşayabildikleri için ömründen “power feeding” sebebiyle eksilecek süre en kötü ihtimalde bile ihmal edilebilecek kadar az olurdu.

Şahsen, hayatının başlarında iken örümceğimin yaşama şansını arttırmanın bu takasa değeceğini düşünüyorum.

Erkekler için biraz daha farklı olabilir. Bilindiği üzere erkeklerin ömrü daha kısadır ve genelde dişilere kıyasla aynı sürede daha fazla büyürler (olgunluk anlamında). Bu nedenle erkeğin yaşam döngüsünde daha hızlı büyümenin genel ömrü üzerinde daha büyük bir etkisi olabilir.

Aşağıdaki tabloda ömrü üç yıl olan bir erkek tarantulaya bakıyoruz. Burada, hızlanan büyüme döngüsü hayatının daha yüksek bir yüzdesini azaltıyor. Bununla beraber, yetiştirdiğiniz slingin bir erkek olduğunu öğrenirseniz, ömrünü uzatmak için hayvanı aç bırakmak zorunda değilsiniz, daha hafif bir beslenme programı ömrünü uzatır ve “power feeding” ile kaybedilen zamanın bir kısmını telafi eder.

(Not: Yukarıdaki çizelgeler sadece yaklaşık değerlerdir ve sıcaklık, diyet ve bireysel türlerin genleri gibi birçok faktör bu tahminleri etkileyebilir.)

Her iki durumda da, bu çizelgeler sling evresinin aslında bir örümceğin yaşam döngüsünün çok küçük bir parçası olduğunu ve hayatının bu döneminde bir slinge “power feeding” uygulamanın gerçekten de tarantula'nın ömrünü pek de etkilemediğini göstermektedir.

Ayrıca, bu örümceklerin bazılarının ne kadar süre yaşayabileceğinden hala emin olmadığımızı unutmayalım. Öyleyse eğer yukarıdaki tarantula, ömrünün çizelgedeki gri alanın içinde kalan bir anında ölürse, ömrünün erken “power feeding” sebebiyle mi yoksa diğer etkenlerden dolayı mı kısaldığını bilmenin hiçbir yolu yoktur.

Bunu bir düşünün.

Karar

Dürüst olmak gerekirse, "power feeding"in tarantulalara tam anlamıyla uygulanabileceğini gerçekten düşünmüyorum. Evcil hayvanlarınızı yediği sürece beslemenin yanlış bir şey olduğunu da düşünmüyorum. En kötü durumda karşılaşacağınız senaryoda, şişman ve belli bir süreliğine oruca girmiş bir tarantulanız olur.

Tarantulanın ömrünü kısaltabilir mi? Sanırım, ancak çoğu durumda, örümceklerin ömrünü kısaltsa bile sembolik bir miktarda olurdu. Şahsen, tarantulamı kırılgan sling evresinden bir an önce kurtarmayı, onun yemesini esirgeyerek ömrünü “uzatmaya” tercih ederim. Uygun yetiştirme izlendiği ve hayvanlar doğru yaşam ortamlarında tutulduğu sürece tarantulaya ve yaşam kalitesine gerçek bir zarar gelmez.

Sonuçta, vahşi ortamda yemek, olgunlaşmak ve üremek için varlar.

Ve eğer bir hobici, yıllar geçtikçe büyüyen, sevdiği bir hayvanıyla geçirdiği her anın tadını çıkarmak istiyorsa kim onu beslemeyi kesmediği için yargılayabilir ki. Bu hayvanlar, çoğumuz için evcil hayvanlardır ve olabildiğince uzun süre bizimle birlikte olmalarını istemek mantıklı olacaktır. Eğer bir hobicinin üretim konusuna bir ilgisi yoksa o zaman hayvanını büyütmek için acelesi de olmamalı.

Herkesin zevki kendine.

#################################

Uyarı: Yazıdan yola çıkıp özellikle yetişkin olan canlılarınızın abdomenini aşırı seviyelerde şişirmeyin. Eğer uygun yaşam alanı kurulumuna sahip değilseniz canlınızın abdomeni yırtılabilir veya abdomen ile karapas arası bağlantıyı sağlayan pedisel zarar görebilir/kopabilir. Aşağıya sling, juvenile ve yetişkin tarantulalar için uygun büyüklüklerde abdomenlere sahip bulabildiğim birkaç örnek/temsili fotoğraf ekliyorum.
      Slinglerden oldukça şiş olanların neredeyse hepsinin değişim öncesi (premolt) sürecinde olduğuna dikkat edin.

Kendi tecrübelerimden;

Yer türleri için güvenli sınır kabaca abdomen karapas'ın boy olarak 2 katı, hacim olarak 3-5 katı kadar olabilir.

Ağaç ve tünel türleri için abdomen karapas'ın boy olarak en fazla 1.5 kat, hacim olarak 2-3 kat güvenli sınır denilebilir.

Sling:

Juvenile:

Adult:

Çeviren: @theraphosidae35
      İznim dışında reptula.com forumu dışında paylaşılamaz.
    • By theraphosidae35
      Türlerin isimlendirilmesi binomial nomenclature yani ikili isimlendirme kuralları ile yapılır. Bu sisteme göre her yeni türe Latince bir cins bir de tür adı verilir. Bu adlardan ilki tanımlanan türe akraba olan öbür türleri de içeren cinsi (Genus) belirtir; ikincisi yani tür epiteti yalnızca bu türe özgü bir addır. Bir türün tam ismi için cins ve tür epiteti birlikte yazılır, epitetler tek başlarına kullanılmazlar. Bu kullanım küçük birkaç fark ile insanların ad ve soyad kullanımına benzer; ters olarak cinsi soyadı, tür epitetini de ad olarak düşünün. Örneğin; Mavi ladinin bilimsel adı Picea pungens'tir. Böylece yeryüzünün herhangi bir yerindeki bir biliminsanı bu türün Türkiye'de bulunan Picea orientalis (Doğu ladini) ile yakın akraba olduğunu kolayca anlayabilir.

Latince tür isimleri kural olarak italik olarak yazılırlar ve cinsi belirten kelimenin ilk harfi büyük, geri kalan bütün harfler küçük yazılmak zorundadır. Eğer kısaltılmış halde yazılmak istenirse cins adının büyük yazıyla yalnız ilk harfi, bitişik nokta, noktadan sonra boşluk bıraktıktan sonra tür epiteti yazılır.

Örnek vermek gerekirse;
      - Homo sapiens, Canis lupus, Felis catus, Python regius, Correlophus ciliatus, Altolamprologus compressiceps, Chromatopelma cyaneopubescens, Phyllocrania paradoxa ...

veya

- H. sapiens, C. lupus, F. catus, P. regius, C. ciliatus, A. compressiceps, C. cyaneopubescens, P. paradoxa ...

İsimler latinceye uyarlanmış şekilde olmalıdır. İsimlerin çeşitli kaynakları olabilir, türün renk-boyut-özelliğini belirtebilir, başka dillerden, yer isimlerinden veya özel isimlerden de alıntılanmış olabilirler.

Yaptıkları araştırmalar ve katkılarından dolayı türü tanımlayan kişiler türlere katkısı olan biliminsanlarının isimlerini verebilir;
      - Leiurus abdullahbayrami, Chaetopelma altugkadirorum, Gylippus bayrami

Bulundukları coğrafyanın ismi türlere verilebilir;
      - Halcyon smyrnensis, Crocus antalyensis, Dianthus anatolicus

#####

Canlıları belli gruplara ayıran temel Alem, Şube, Sınıf, Takım, Familya, Cins, Tür gibi sınıflandırma kategorilerinin her birine "Takson" denilir.

Wikipedia üzerinde tüm canlıların sınıflandırmalarına ait tüm veya çoğu taksonlarını da içeren künyesi bulunmaktadır. Fakat taksonların uluslararası geçerli kullanımları ikinci künyede olduğu gibi İngilizce ve latincedir, Türkçe olan ilk künyedeki veya diğer dillerdeki takson isimlendirmeleri yalnızca o dili konuşan insanlar arasında günlük olarak kullanılır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Kedi

https://en.wikipedia.org/wiki/Cat

Biraz daha detaylandırmak gerekirse... Sınıflandırmada bu taksonların da yetersiz kaldığı kısımlarda super- , sub- , infra-  gibi ön ekler taksonların başlarına eklenerek veya "kabile" (Tribe) gibi başlı başına yeni isimler kullanılarak ara kategoriler oluşturulur. Sınıflandırma için daha fazla detaya olanak sağlayan düzenlemelerdir.

Aile (Family) ile cins (Genus) arasındaki bazı taksonomik kategoriler;

#
      Family
      Subfamily
      Tribe
      Subtribe
      Genus
      #

Antillena (1) , Avicularia (12) , Caribena (2) , Ephebopus (5) , Iridopelma (8) , Pachistopelma (2) , Psalmopoeus (11) , Tapinauchenius (10) , Typhochlaena (5) , Ybyrapora (3) cinslerini altında barındıran Aviculariinae altailesi (subfamily) tarantulalar (Theraphosidae) ailesi altındaki 12 altaileden biri ve bu ara taksonlardan birine örnektir. (Parantez içinde yazılmış sayılar her bir cinsin altında kaç adet tür olduğunu belirtiyor, Kaynak )

Tür (Species) altındaki taksonomik kategoriler

subspecies - önerilen kısaltması: subsp. (geçerli kabul edilmese de "ssp." şeklinde de kullanıldığı görülür)
      variety - önerilen kısaltması: var.
      subvariety - önerilen kısaltması: subvar.
      form - önerilen kısaltması: f.
      subform - önerilen kısaltması: subf.

bu ara taksonomik kategorilere örnekler;

Acanthocalycium klimpelianum var. macranthum
      Genus name = Acanthocalycium, specific epithet = klimpelianum, connecting term = var. (short for "varietas" or variety), infraspecific epithet = macranthum

Astrophytum myriostigma subvar. glabrum
      genus name = Astrophytum, specific epithet = myriostigma, connecting term = subvar. (short for "subvarietas" or subvariety), infraspecific epithet = glabrum

Tarantulalarda nadir görülen birkaç alttür (subspecies) örneği;

Heteroscodra crassipes latithorax

Selenocosmia javanensis brachyplectra

Selenocosmia javanensis dolichoplectra

Son olarak sık yapılan bir yanlıştan da bahsetmek istiyorum. Tarantula türlerinden çoğul olarak söz ederken aynı cinse (Genus) ait türler aynı aileden (Familya) olarak söyleniyor veya yazılıyor. Tarantulaların hepsi aynı aile (Familya) içerisinde yer alırlar, aile adı Theraphosidae'dir. Fazla sayıda tür içeren cinslerden Brachypelma, Grammostola, Pamphobeteus, Poecilotheria her biri Theraphosidae ailesi içinde yer alır.

Aile, güncel olarak 12 altaile'ye (Subfamilya) ayrılmıştır ve 144 cins, 964 tür içerir.
      http://www.tarantupedia.com/theraphosidae

Tam tür listesi;
      http://www.tarantupedia.com/list

Derleyen: Onur ULUGÖL
      İznim dışında reptula.com forumu dışında paylaşılamaz.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.