Jump to content
Bino007

El Yapımı Formikaryum Yapımı

Recommended Posts

Herkese merhaba, sizlere formikaryum yapımı hakkında geniş çaplı bilgi vermek istiyorum . Yakın zamanda farklı tasarımlarda yapacağım onlar içinde yeni konular gelecek, umarım işinize yarar bir konu olur :) .

Malzeme listesinde kullanılan fotoğraflar internetten alıntıdır. Yapım aşamasındaki fotoğraflar bana aittir.

Kullanılacak malzemeler:

-Kalekim Fugapool 2900 alabileceğiniz en iyi derz (fugaflex 2300 derzide denedim herhangi bir sorun yaşamadım)

lqBqBb.jpg

-Sista akvaryum silikonu ( diğer akvaryum silikonlarıda kullanılabilir) toksik madde içermemesi lazım

oXnXnk.jpg

-Ytong (gaz beton) yapı malzemesi satılan yerlerden veya herhangi bir inşaattan rica ederek alabilirsiniz.

V9292r.jpg

-Mika kutular veya milyonculardan alacağınız gözünüze güzel gelen bir kutu derin olması iyi olacaktır.

oXnXYm.jpg

-Sıvı gıda boyası, ben genellikle kahverengi ve karamel rengi kullanıyorum keyfinize kalmış, derzi renklendirmek için kullanacağız.

6aYaQP.jpg

-Akvaryumlarda kullanılan silis kum veya herhangi bir steril ince kum kullanabilirsiniz.

ADZD00.jpg

-Yapay bitki parçaları ve lav kırığı taslar ile dekor yapacağız.

0RbR48.jpg

-Son olarak pamuk , akvaryumlarda kullandığımız hortum, herhangi bir plastik parçası (saklama kaplarini keserekte halledebilirsiniz) ve bir parça buzdolabı poşeti.

lqBq0X.jpg

Bu malzemeleri tamamladıktan sonra baslayabiliriz. :) 

Öncelikle kutumuza uygun bir sekilde ytong kesiyoruz (Kutunun içinde arka ve alt taraf, üst taraf, sağ ve sol taraflar ince bir katman derzin döküleceği alan için pay bırakacak şekilde ytongu kesmemiz lazim).

zjQjjg.jpg

Ytongu kestikten sonra ön tarafı belirlediğimiz yerine herhangi bir malzeme yardımı ile odacıklar açıyoruz (bu aşama sizin keyfinize kalmış istediğiniz şekil ve sayıda odacık açabilirsiniz) fotoğrafta benim verdiğim şekli görebilirsiniz ve üst tarafına da outworld için çıkış deliği açıyoruz.

WqWqZm.jpg

Sonrasında çıkış deliğinin olduğu yüzeye dikdörtgen bir alan yapıyoruz bu aşamada nemlendirmeyi halledeceğiz, bu dikdörtgen alanı derinlemesine kazıyoruz burada önemli olan odacıklara zarar vermeden alanı açmak yani gizli bir bölme olarak düşünebilirsiniz. Fotoğrafa bakarak anlayabilirsiniz.

5apa2z.jpg

Açtığımız alanin dibinden ve en alt odacığın veya nemlendirmek istediginiz odacığın herhangi bir yerinden toplu iğne yardımı ile gizli bölmeye doğru delik açıyoruz  (suyun akışını ayarlamak için bir adet delik yeterli olacaktır). Bu işlemi tamamladıktan sonra gizli bölmenin dibine bir parça buzdolabı poşeti yerleştiriyoruz fazla suyun farklı yerlere dağılmasını önlemek için fotoğrafta da belli oluyor.

16j6DB.jpg

Ardından gizli bölmenin içini buzdolabı poşetinin üstünü, pamuk ile dolduruyoruz iyice,

Şimdide sıra gizli bölmeye bir kapak ve su basabileceğimiz bir hortum yerleştirmeye geldi, kapağı herhangi bir plastik parçası veya eski bir saklama kabından keserek yapabilirsiniz (Kapağı yerleştirmeden önce gizli bölmenin kenarlarını kazıyoruz girinti olacak şekilde kapağın tam oturacağı şekilde).

oXnXrX.jpg

Ardından kapağın herhangi bir yerine delik açarak hortumu iyice sıkıştırıyoruz ve kapağı akvaryum silikonu ile tam ve sızdırmaz şekilde gizli bölmeye yerleştiriyoruz ve ardından bir süre kurumaya bırakıyoruz.

GmbmRb.jpg

Bu aşamadan sonra kutunun sol tarafına veya sağ tarafına aktarma hortumunun sığabileceği şekilde delik açıyoruz aynı şekilde tam hizasına denk gelecek şekilde ytonga da delik açıyoruz (delikler eşit şekilde hortumun tam sığacağı şekilde olmalı ki derz taşmasın, akvaryum silikonu ile sızdırmazlık sağlayabilirsiniz bu işlemi bundan sonraki asamada yapmanız lazım).

RrEr1Z.jpg

En önemli aşamaya geldik ytongu kutuya yerleştireceğiz öncelikle odacıkların bulunduğu yüzeyin kenarlarına boşluk kalmayacak şekilde akvaryum silikonu sürüyoruz. Ardından  kutuya ytongu yerleştiriyoruz ve ön yüzeye oturacak şekilde bastırıyoruz (alt üst ve yanlarda biraz bosluk bırakarak bu işlemi gerçekleştiriyoruz ki derz iyice yayılsın) . Bir süre kurumaya bırakıyoruz.

oXnXjQ.jpg

Son aşamalara gelmiş bulunmaktayız artık derz dökme işlemine geçiyoruz, öncelikle bir kapta derz ve sıvı gıda boyasını karıştırıyoruz renk tonu size kalmış istege göre fazla veya azda dökebilirsiniz. Derzi iyice karıştırıp dökme işlemine geçiyoruz derzin kıvamı çok yoğun olmazsa  daha iyi yayılacaktır, ytongun her tarafı derz olacak şekilde dolduruyoruz, gizli bölmenin hortumuna ve outworld çıkışına pamuk tıkayarak derzin sızmasını önleyebilirsiniz.

YQ3QDA.jpg

Bu işlemlerden sonra outworld kısmına derz kurumadan kumu döküyoruz, bol dökerseniz daha iyi olur alt tabaka iyice derze yapışır. Sonrasında alev kırıkları ve yapay bitki parçalarıyla outworldü süsleyebilirsiniz.

r5Y52V.jpg

Son aşama olarak formikaryumun kapağına havalandırma delikleri acarak sineklik ile kapatıyoruz farklı tasarimlar uygulamak size kalmış. :)

DYoYyl.jpg

V929rR.jpg

nQYQOa.jpg

Umarım açıklayıcı bir yazı olmuştur. Şimdiden iyi çalışmalar. :) 

• Like 9