Jump to content
ALPERENCİCEKLİ

Leopard Gecko'larda Stomatitis Ve Mbd

Recommended Posts

LEOPARD GECKO'DA KALSİYUM BOZUKLUĞU VE METABOLİK KEMİK HASTALIĞI (MBD)

Leopar geckoların, yemleri yeterli miktarda kalsiyum almazlarsa, kalsiyum eksikliğine bağlı rahatsızlıklar gelişebilir. Bu rahatsızlığın gerekli şekilde gutload yapılmamış ve yemekten önce tozlanmamış canlı yemler sebep olur. Vitaminler kalsiyumu emmek için gereklidir, bu nedenle canlı yemlerin düzgün bir şekilde beslenmesi ve tozlanması şarttır. 

Hipokalsemi veya kalsiyum eksikliği gelişmesinin bir başka nedeni, aşırı fosfor takviyesi yapmaktır. Beslenme ve takviye potasında, Ca: P oranının leopar gecko'nun diyetinde ne kadar önemli olduğunu öğrendik. Leopard gecko'yu fosfordan iki kat daha fazla kalsiyum oranı ile beslemelisiniz (2: 1 oranı). Diyette ki gereksiz fazla fosfor kalsiyumu tutar ve onu vücuttan uzaklaştırır.

 

LEOPARD GECKOLARDADA KALSİYUM BOZUKLUKLARI / MBD'NİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Leopard geckolarda klasik MBD belirtileri; yorgunluk, halsizlik, yumuşak kemikler, hareket eksikliği ve kuyruk incelmesidir. Leopard gecko'nuz avlanırken avını yakalamasıyla ilgili sorunlar da başlayabilir.

Leopard gecko'nuzun kalsiyum eksikliğini belirten önemli bulgulardan biri de çarpık, eğri bacaklardır. Her gün leopard geckonun bacaklarını ve bacaklarının üzerinde nasıl yürüdüğünü kontrol etmeyi unutmamalısınız.

Eğer leopard geckonuzun bacakları yumuşak, zayıf ve diz kısımlarının eğrileştiğini görüyorsanız, o zaman Leopard Gecko'nuz MBD olabilir. Leopard Gecko'nuz MBD ise vücudunu kaldırmakta güçlük çekecek ve yürürken göbeğiyle yere değecektir. Uzuvları kırılabilir veya şişebilir.

Sinir impulsları gönderebilmesi için kalsiyum çok önemlidir. Ciddi durumlarda, leopard gecko'nun çenesi yumuşaklaşır ve “asılı” gibi görünür. Bu değişikliklerin genellikle geri dönüşümü yoktur. İlerleyen aşamalarda tespit edilen MBD hastalığı, leopard geckonuzun vücudunda kalıcı yamukluklar bırakabilir.

 

user22739_pic111291_1284775199.jpg.8163480d3d3daac8c7f10512fc94331a.jpg

 

 

 

download.jpg.776b8e2564504d1dedf6e6f96b415d85.jpgMetabolic-Bone-Disease-In-Leopard-Geckos-1-300x154.jpg.c3f0e32f38de441db8421558e0a910fc.jpg

 

 

 

LEOPARD GECKO'DA STOMATITIS

 

LEOPARD GECKOLAR DA STOMATİT NEDİR?

Ağız çürüğü veya stomatit diş eti iltihabıdır ve leopard gecko'larda oldukça ağrılıdır.
Stomatit, teraryum hijyeninin yetersiz olmasından, aydınlatma eksikliğinden ve aynı tanktaki diğer geckolarla kavga sonucu oluşabilir.

Bağışıklığının düşük olması da Leopard Geckolar da iltihaplanmaya sebep olabilir.

 

LEOPARD GECKO'LAR DA STOMATİTİN BELİRTİLERİ NEDİR?

Stomatitis semptomları arasında kırmızı ve şişmiş dudaklar ve diş etleri, diş etlerinde iltihap ve uyuşukluklar bulunur. Leopard gecko'nuz yiyecekleri reddedebilir çünkü ağzı oldukça ağrılıdır. Ağız salgıları, şişme ve aşırı salivasyon da (tükürme,salya çıkarma) yaygındır.

 

LEOPARD GECKO'LAR DA STOMATİT NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Stomatiti tedavi etmek için, teraryumu ve aksesuarları daha sık temizlemeyi ve sterilize etmeyi (aksesuar ve kafes için haftalık; su, yiyecek kapları için günlük ve dışkıyı çıkarmadan) başlayabilirsiniz. Temizlemeyi daha kolaylaştıracak ise taban malzemesini çıkarabilirsiniz. Yemedikleri yiyecekleri farkettiğinizde teraryumdan hemen çıkarmalısınız. Ayrıca, Leopard Gecko'nun enfeksiyondan kurtulmasına yardımcı olmak için teraryumundaki genel sıcaklığı 5-10 derece artırın.

Kafesi temizlemenin dışında, leopard gecko'nun ağzını iyice Betadine antiseptik ile silebilirsiniz. Herhangi bir irin varsa çıkarılmalıdır. Cilde küçük miktarlarda antibiyotik merhem (Neomisin) uygulanabilir, (ancak diş etleri üzerine gelmemesine dikkat edilmelidir. Leopard gecko iyileşene kadar ağzı ve kafesi temizlemeye devam etmelisiniz. Tabi ki işinin ehli bir veteriner hekime danışıp ilaçları ona göre almanızda fayda vardır. Çünkü enfeksiyonu temizlemek için muhtemelen antibiyotik de gerekecektir.

 

 

2008-10-05_170342_Photo_75.jpg.f52b47419764fa04ed2fa21cc7165bd9.jpg

2008-10-05_170436_Photo_74.jpg

 

 

Kaynak: http://www.lizards101.com/leopard-gecko-illnesses-and-diseases/

 

  • Like 2
  • Thanks 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Konu için elinize sağlık biraz imla ve cümle düzeltmelerini yaptım sanırım şimdi daha anlaşılır olmuştur :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites
CyBeRr, 7 saat önce yazdı:

Konu için elinize sağlık biraz imla ve cümle düzeltmelerini yaptım sanırım şimdi daha anlaşılır olmuştur :) 

Teşekkürler 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×