Jump to content
Alkadraz

Tartaraların Kapsülleri Hakkında

Recommended Posts

Tartara kapsüllerini verim olsun diye torfa gömüyorum, torfu ıslatmak gerekir mi ve net bir bilgiye ulaşamadım kapsüllerden kaç yavru çıkıyor ortalama ?

Islatman tabikii gerekli ama sırılsıklam olacak şekilde değil nemli olmalı. Bu arada torflu kutu tartaraların yaşam alanın içinde değilse peçete kullanmanı öneririm çünkü torf hem küf yapıyor hem de tartaralar çıkınca toplaması zor oluyor yavru sayısı değişiyor benim kapsüllerden genelde 20 30 arası yavru çıkıyor.

Islatman tabikii gerekli ama sırılsıklam olacak şekilde değil nemli olmalı. Bu arada torflu kutu tartaraların yaşam alanın içinde değilse peçete kullanmanı öneririm çünkü torf hem küf yapıyor hem de tartaralar çıkınca toplaması zor oluyor yavru sayısı değişiyor benim kapsüllerden genelde 20 30 arası yavru çıkıyor.

teşekkürler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Kapsülleri ayrı bir kaba alarak torfa gömerseniz daha sağlıklı olacaktır.

Tartaralar çok kısa sürede üreyebiliyor ilk kolonimi aldığımda 250 yetişkin tartara ile başladım, internetten yaptığım araştırmalarla pek çok yolu uyguladım ancak ilk başlarda uygulamalar hüsranla sonuçlanabiliyor, zamanla deneyim kazandıkça en doğru yolu buluyorsunuz. Şimdi koloninin 2 farklı yerine nemli torf koyuyorum ve içeride bulduğum yumurtaları da bu torfun üst kısmına yerleştiriyorum. Torftan dış kısma köprü olması içinde nemli bir peçete bulunduruyorum ki yavrular çıktıklarında bu peçete sayesinde ana kaleye ulaşabilsin :) En doğru yolu budur demiyorum ancak bir sorunla karşılaşmadım, elbette kayıpları daha da aza indirmenin yolları olabilir bunları da burada bulunan arkadaşlardan öğrendikçe uyugulayarak kendi en mükemmel planlarımızı uygulayacağız..