Jump to content
Grtrs

Blessed Poisen Dart Frog Bakimi

Recommended Posts

Blessed Poison Dart Frog Bakım İpuçları

 
 


 

Orta ve Güney Amerika'nın dart kurbağaları, belki de dünyadaki en renkli ve ünlü kurbağalardır. Bilim adamları bu kurbağaları Dendrobatidae familyasında sınıflandırır.“Dart kurbağası” ismi, kuzeydoğu Güney Amerika’nın yerli kabileleri tarafından av tüfeği dart yapımında özellikle birkaç toksik türün kullanılmasından kaynaklanmaktadır.Neyse ki, bu kurbağaların birkaçı gerçekten tehlikelidir ve esaret altında beslenenler tamamen zararsızdır. Bilimsel kanıtlar, yaban kurbağalarının toksinlerini doğal ortamlarında yedikleri gıdalardan aldıklarını göstermiştir. Esaret altında, bu yiyecekler mevcut değildir ve bu yüzden kurbağalar tehlike oluşturmaz.


mübarek dart kurbağa

FOTOĞRAF JOHN CLARE

Kutup dart kurbağası, Peru'nun Amazon bölgesinden küçük, çoğunlukla ağaçta yaşayan bir kurbağadır.


Esir ok kurbağası hobisi son on yılda çok fazla popülerlik kazandı. Bu, 1980'lerde ve 1990'larda, bu kurbağaların nadiren hobiye dönüşmesiyle zıtlık yaratıyor. Şu anda internet tartışma forumları ve web siteleri ile canlı ve ülkedeki neredeyse her sürüngen gösterisinde yağmur ormanlarının bu büyüleyici mücevherlerini satan birden fazla masa bulunuyor.

Onların popülaritesi, esas olarak davranışlarının ve biyolojisinin üç yönünden kaynaklanmaktadır. Birincisi, çoğu ağaç kurbağası gibi kurbağaların büyük çoğunluğunun aksine günlük olarak aktiftir (günlük olarak bilinir). İkincisi, genellikle diğer kurbağalara oranla biraz cesurlar çünkü vahşi doğada toksinleri diğer hayvanları onları yemekten alıkoyuyor. Son olarak, toksinlerinin bir sonucu olarak, parlak uyarı renkleri sergilerler (aposematic renklendirme olarak bilinir).

Bu kurbağalar, esaret altında toksinlerini kaybetmiş olabilir, ancak onları bu kadar popüler yapan çarpıcı, parlak uyarı renkleri kalır. Ve en parlak renkler arasında kutsanmış dart kurbağası ( Ranitomeya benedicta ).

Kutup dart kurbağası, Peru'nun Amazon bölgesi ve komşu ülkelerden gelen küçük, esas olarak ağaçta yaşayan bir kurbağadır. Bu belirli türler sadece 2008 yılında bilime tanımlanmıştır. Bilim adamları, Mark In Enterprises adlı korumaya dayalı bir işletmeyi de yürüten Mark Pepper sayesinde, kutsanmış dart kurbağasının esir örnekleri yasal olarak ABD kurbağalarına doğru yol almıştır. hobi tutmak.


Mübarek dart kurbağası

 


Peru'da, bu kurbağa Pampas del Sacramento'nun ılık yağmur ormanlarında bulunur, bu nedenle kurbağa türünün ismi, benedicta'nın seçimidir. Sacramento Latince'de kutsal demektir ve benedicta da kutsanmış demektir. Yakın akrabası gibi, taklit dart kurbağası (R. taklitçi) gibi küçüktür (bacakları içermeyen bir inçten az) ve bireylerin zamanlarının çoğunu geçirdiği ağaçlara tırmanmak için yapışkanlı ayak uçlarıyla donatılmıştır. Büyük yapraklı bitkilerin tabanında ve eski bambuda kalmış sudan faydalanırlar. Bu türün kurbağa yavrularını taklit eden ok kurbağası gibi yetiştirdiğine dair hiçbir kanıt yoktur - erkek, yeni yumurtadan çıkarılan yavruları ayrı ayrı su kütlelerinde biriktirdiğinde R. benedicta'nın bakımı sona erer. Ebeveynlerin gençlerini taklit eden ok kurbağasının alacağı kadar beslememesi nedeniyle, yavru kurbağalarını yosun ve uygun kurbağa avını destekleyebilecek daha büyük su kütlelerinde biriktirirler.

Esaret altında, kutsanmış ok kurbağası, parlak kırmızı taçlarından dolayı kolayca anlaşılır. Cesaret, örnekler arasında farklılık gösterir - gençler özellikle gergindir - ancak iyi dikilmiş bir teraryumda tutulan yetişkin kurbağalar gün boyunca görülür. Aslında, erkeklerden biri tam olarak bir yaprağa oturacak ve terrarium kurarken ya da kurbağaları onun üstünde bir rafa beslerken durmadan arayacak.

İlk kez Ranitomeya bekçileri için, genellikle R. imitator (herhangi bir yarış) veya R. variabilis "güney" yarış gibi en cesur türlerden birini öneririm. Ancak kutsanmış dart kurbağası, koleksiyona mükemmel bir ikinci eklemektir ve parlak kırmızı rengi diğer Ranitomeya'lardan kesinlikle daha canlıdır.

edinme

Kanadalı konservasyon şirketi “Consulting Enterprises Enterprises” ın çabaları sayesinde, bu kurbağaların ABD örnekleri tamamen esir ve yasal kökenlidir. Şirket, karını kurbağaların korunması ve yaşam alanlarının korunması için kullanıyor.


Mübarek dart kurbağa kurbağa yavrusu

 


Her ikisi de bulundukları yerin adını taşıyan iki kutsal dart kurbağası ırkı var. İlki “Shucushuyacu” ırkı olarak bilinir ve vücudun ve bacakların siyah kısımları üzerindeki parlak, pastel-mavi retikülasyonlarla tanımlanabilir. Bu ırkın tutsak bir birey, birkaç yıl önce ilk kez piyasaya sürüldüğü zaman, 300 $ 'dan fazla bir miktar alıyordu, ancak bu yarış en uzun süre esaret altındaydı ve birçok hobi sahibi bu sayıyı çok sayıda yetiştirdi. Onları internette hobiler tarafından 150 $ veya daha düşük bir fiyata sattıklarını görmek nadir değildir.

2012 yazında hobiye giren ikinci yarış, “Pampa Hermosa” olarak bilinir. Adı, “güzel tarlalar veya çimenli ovalar” anlamına gelir. Bunlar, Shucushuyacu'dan, tamamen mavi retikülasyonlardan yoksun olmaları nedeniyle farklılık gösterir. Bunun yerine, difüzör mavi pusları var ya da tamamen mavi renkten yoksun kalıyorlar, bu da kırmızı ve siyah kurbağaya neden oluyor. Shucushuyacu kurbağalarının aksine, Pampa Hermosa kurbağaları sadece ABD'de üremeye başlıyor, bu nedenle sürüngen şovlarında veya hobilerden gelmiyorlar.

Bu kurbağalar tipik olarak iyi başlatılmış çocuklar olarak satılmaktadır. Bir kurbağa seçerken, parlak, pussuz gözler arayın. Kurbağanın gövdesi, kafanın genişliğinden belirgin şekilde daha ince olmamalı ve uyanık görünmelidir. Erkekler genellikle kadınlardan daha küçük ve daha incedir, ancak bu farklılıkların çocuklarda ayırt edilmesi genellikle zordur.

Dart Kurbağa Bakım ve Barınma

Kutulu dart kurbağası bir Ranitomeya türü için nispeten ısıya toleranslıdır, ancak 26 derece ortalarında birkaç saatten fazla bir süre boyunca tutulursa ölebilir. O zaman bile, ısı stresi hastalığa ve uzun süreli ölüme neden olabilir.Aynı şekilde, bireyler 15 derecenin altındaki sıcaklıklarda tutulursa, ölebilir veya uzun süreli sağlık sorunları yaşayabilirler. Hatalara çok az yer var, bu nedenle ok kurbağalarını tutmada yeniyseniz, kurbağa satın almadan önce bu endişeye dikkat etmeniz önemlidir. Yaz elektrik problemleri veya kışın ısınma hataları nedeniyle binlerce dolar kurbağayı kaybediyor hobileri duydum.


mübarek dart kurbağa muhafaza

 

Yazarın vantuzları kullanarak bu ok kurbağası teraryumuna yerleştirdiği tüm plastik 35mm film kutularına dikkat edin.Kurbağalar onları gizlemek için kullanırlar ve ayrıca içlerine yumurta koyarlar.


Kutulu dart kurbağalar, diğer dart kurbağalara benzer sıcaklıkları gerektirir: gündüz 70 ila 80 derece, geceleri hafif bir düşüş (65 derece güvenli bir minimum kabul edilmelidir). Bu, kurbağaların yaz aylarında klimalı bir odaya yerleştirilmesiyle en kolay şekilde sağlanır, ancak kışın ısıtılması kolay olmalıdır. Kışın kapatabileceğim bir kapısı olan dart kurbağalarım için küçük bir yedek yatak odası kullanıyorum, böylece küçük bir portatif elektrikli ısıtıcı, sıcaklığı rahat bir seviyede tutabiliyor. Ayrıca kışın acil durumlar için küçük bir propan yakıtlı kamp ısıtıcım var.

Teraryum içi ısıtma bir seçenektir, ancak terrariumun tasarımına ilk günden itibaren inşa edilmesi gerekir. Örneğin, teraryumun güvenli bir seviyenin altında soğumasını önlemek için, oturma odamda büyük ekran teraryumun alt tabakasına gömülü, termostatla kontrol edilen uzun ve yılan gibi bir ısıtma kablosu kullanıyorum.

Ranitomeya genellikle “ vert ” olarak bilinen genişliğinden daha uzun olan terraryumlarda bulunur. Bu terraryum bu tırmanma kurbağaları için idealdir. Bununla birlikte, kutsanmış dart kurbağalar, kapılar beslenmeye açık olduğunda terraryumlarından düzenli olarak atlayan, yıldırım hızına sahip atlama telleridir. Bu nedenle, çoğu hobi sahibi bu türü cam akvaryum gibi yatay bir teraryumda barındırır.

Kutsanmış dart kurbağaları diğer Ranitomeya kadar bölgesel değildir ve yeterince yer verildiği takdirde gruplar halinde iyi iş çıkarırlar. Bu küçük kurbağaların iki çifti için, 20 galonluk bir akvaryum uygundur, ancak teraryum ne kadar büyükse o kadar iyidir.Böylesine küçük bir alanda mükemmel dengelenmiş bir ekosistem oluşturmak mümkün değildir. Daha büyük bir teraryum daha istikrarlı bir ortam sağlayacaktır.

Mevcut daha pahalı özel cam terraryumlar var, ancak genellikle ucuz ve kolayca bulunabilen yatay cam akvaryumlarda damızlık dart kurbağa yetiştirme gruplarını barındırıyorum. Bu hobinin tercihi, ancak bazı terraryumların ve yönelimlerin kurbağaların daha iyi görülmesine izin verdiğini unutmayın.

Dart kurbağaları istikrarlı bir ortam gerektirir ve en önemli yönlerinden biri nemdir.Diğer çoğu kurbağaların aksine, dart kurbağalar teraryumlarının sınırlı havalandırmasını tolere eder, bu nedenle yüksek nemi (yüzde 80 artı) korumak zor değildir. Kurbağa satıcıları, kapağın küçük bir kısmı üzerinde böcek geçirmez ağ örgülü menteşeli cam kapakları olan dönüşüm kitleri satmaktadır. Kullanışlıysanız, kendiniz yapabilirsiniz, ancak bir tane satın almak genellikle daha ucuz ve kolaydır. Bitkiler için satılan bir el faresini kullanarak her iki veya üç günde bir iyi sisleme işlerin hızlanmasına neden olur.Camda mineral birikimini önlemek için distile veya ters ozmoz su kullandığınızdan emin olun.

Pek çok dart kurbağası meraklısı doğal bir arka plan yapmayı seçer. Bu, daha sonra akvaryum silikonu kullanılarak yerine sabitlenmiş olan teraryumun boyutuna uyacak şekilde kesilmiş bir mantar kabuğu paneli kadar basit olabilir veya yontulmuş yalıtıcı köpük ve teraryum ağacından yapılmış ayrıntılı arka planlar. Dergilerde ve internette görülmesi gereken pek çok güzel örnek var. Bu, kurbağalarınız için doğal bir teraryum inşa etmenin en tatmin edici kısımlarından biri olabilir.

Şimdi, en alttan başlayarak ve çalışarak, bir dart kurbağa teraryumu döşemenin temellerini gözden geçirelim. Teraryumdaki yüksek nem seviyesine bağlı olarak, su kaynaklı alt tabakayı önlemek için herhangi bir alt tabakanın altında bir drenaj tabakasına sahip olmak önemlidir. Drenajımız olmazsa, alt tabaka zararlı gazları serbest bırakarak ve yararlı mikroorganizmaları yok ederek çürümeye neden olabilir. En basit haliyle bir drenaj tabakası, LECA (hafif genişletilmiş kil agrega) olarak adlandırılan genişletilmiş kil toplarından, hidrotondan (LECA'ya ticari bir alternatif) veya endüstriyel aydınlatma armatürleri için satılan ve "patlamış mısır" olarak bilinen plastik bir ızgaradan oluşmaktadır. bazı PVC borular kesildi.

Drenaj tabakası en az 2 inç derinliğinde olmalıdır. Teraryumun fazla sulanmaması koşuluyla, fazla su tahliye etmeniz gerekmez, ancak genellikle drenaj katmanının altından alt tabakanın üstünden geçen bir parça PVC boru geçirir ve bir PVC kapak ile kapatırım. Birkaç ayda bir borunun kapağını açabilir ve bir parça akvaryum borusu kullanarak drenaj katmanında kalan fazla suyu sifonlayabilirim. Bunu yaparsanız, kurbağaların drenaj katmanına giremediğinden emin olun, aksi takdirde teraryumları parçalara ayırmadan onları asla çıkarmazsınız.

Alt tabakanın geçmesini önlemek için drenaj tabakasını bir parça cam elyaf pencere ızgarası ile örtün.

Substrat için birkaç seçenek var, ancak kişisel favorilerim Atlanta Botanik Bahçeleri karışımı (ABG karışımı) veya ev yapımı bir kil substratı. ABG karışımı ticari olarak kurbağa satıcılarından temin edilebilir. İlk olarak Atlanta Botanik Bahçeleri'nde çalışırken, Amphibian Ark'tan Ron Gagliardo tarafından orkide ile kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Dart kurbağası dünyasında harika bir uygulama bulmuş çünkü gevşek, iyi havalandırılmış bir kıvamı korurken, sadece yeterli suyu koruyor. Uzun yıllar sürer ve düşük nüfuslu bir teraryumda, kurbağaların yaşamı için makul bir şekilde dayanabilir.Dart kurbağaları için uygun olan ev yapımı kil substratı ticari olarak temin edilemez, nispeten yoğun / ağırdır ve ilk zamanlayıcılara tavsiye etmem.


mübarek dart kurbağa

FOTOĞRAF JOHN CLARE

Kutulu dart kurbağalar normal dart kurbağanın ücretini iyi yapacak: kanatsız ve / veya uçamayan meyve sinekleri. Bir kerede çok fazla vermeyin;Kurbağaların arasında sürünerek sinekleri istemiyorsun.


Dart kurbağası teraryumunun substratı nadiren değiştirilir veya temizlenir. Bu mümkündür çünkü substratta yaşayan mikroorganizmalar gıda ve hayvan atıklarını parçalayacaktır. Teraryumun iyi dikilmiş tutulması bu işlem için önemlidir ve bahar kuyruğu (kurbağa satıcılarından temin edilebilir) gibi böceklerin ortaya çıkarılması da yararlıdır. Güzel, derin bir alt tabaka tabakası, yani 2 ila 4 inç veya daha fazla, uzun süre dayanacak sağlıklı bir teraryum sağlayacaktır.

Kimyasal içermeyen bir yaprak çöp tabakası, kurbağalarınız ve yardımcı yaratıklara sığınacaktır. Hobilerin çoğu teraryumda iyi bir yaprak çöp tabakası olduğu zaman kurbağalarının daha cesur olduğu konusunda hemfikirdirler. Canlı meşe (bir ağaç türü), manolya, meşe, deniz üzümleri ve Hint badem ağaçlarından gelen yapraklar çürümeden çok uzun süre önce kalır. Diğer meşe türleri ve akçaağaç gibi ağaçların yapraklarından kaçınmak en iyisidir çünkü çok hızlı çürürler. Yine, malzemeler kurbağa satıcılarından temin edilebilir veya güneyde yaşıyorsanız, güney manolya ağaçları çok yaygındır.

Sahneyi parçalamak, konuşmak ve kurbağalara tırmanma alanları sağlamak için, çoğu hobi teraryumlarına ilginç odun parçaları koymuşlardır. Uygun olan türler arasında ghostwood, manzanita, mantar kabuğu / mantar tüpleri ve Malezya dalgaların karaya attığı odun sayılabilir. Sürüngenler için satılan üzüm ağacı da dahil olmak üzere diğer çoğu ahşap tekrar tekrar kalıplanır ve nispeten hızlı bir şekilde çürür. Ahşap aynı zamanda canlı bitkiler eklemek için iyi yerler sağlar.

Kutulu dart kurbağalar genellikle hem saklanacak yerler hem de yumurtlama amacıyla boş siyah plastik 35mm film kaplara çekilir. Her zaman yaprak çöplerine bir kaç tane eklerim ve birkaç tane teraryumun kenarlarına yapışmasını sağlamak için vantuz kullanırım.

Bazı hobiler, ok kurbağayı tuttuğumuzu düşündüğümüzde, gerçekten bitki tuttuğumuzu söylüyorlar. Dart kurbağalarının şartlarının birçok bitki için ideal olduğu göz önüne alındığında, bunun bir gerçeği var. Dart kurbağası teraryumunun dayanak noktası bromeliad'dır. Bu bitkiler vahşi doğada ağaçta yaşarlar, besinlerini havadan alırlar (epifitler olarak adlandırılırlar - hava bitkileri). Sadece küçük çeşitler aldığınızdan emin olun, çünkü en büyük terraryumlar dışındaki herkes için çok büyük. Dart kurbağası hobileri, kurbağa satıcılarının yaptığı gibi genelde satılık ekstralara sahiptir.Bromeliad'ler saklanma yerleri, su havuzları ve yumurtlama / kurbağa yavruları alanları sağlar.

Diğer uygun bitkiler arasında Philodendron spp., Sürünen incir (Ficus s.), Hoya spp., Dischidia spp., Pepperomia spp., Fittonia spp., Bazı küçük eğrelti otları ve şaşırtıcı şekilde çok sayıda küçük, gölgeye dayanıklı houseplant bulunur.

Aydınlatma, ekilmiş bir ok kurbağası teraryumunda önemlidir. Neyse ki, malzemeleri herhangi bir sürüngen şovunda veya nalburdan bulabiliriz. Terraryumlarımın çoğu için, her iki donanım mağazasında, gün ışığı spektrumlu ampullü (5.000 ila 1.000 Kelvin arasında renk sıcaklığına sahip herhangi bir şey) kubbe armatürü kullanıyorum. Düşük güç tüketimi, düşük ısı emisyonu ve akkor lambalardan daha uzun ömür nedeniyle kompakt flüoresan ampuller seçiyorum. Kurbağa satıcılarının kullanabileceği daha ayrıntılı ışıklar var, bu yüzden seçeneklerine bir göz atın.

Işıklarımı her gün 12 saat, yılda 365 gün çalıştırıyorum. Bu, tropikal enlemlerde bulunan ışık döngüsüne yaklaşır ve herhangi bir donanım mağazasında satın alınabilen bir elektrikli zamanlayıcı düğmesi kullanılarak kolayca gerçekleştirilir.

Kurbağa yemek

Dart kurbağası hobileri tarafından kullanılan temel yiyecekler kanatsız ve / veya uçamayan meyve sinekleridir. Bunlar yabani meyve sineği değildir ve kaçarlarsa evin etrafında uçmazlar. Meyve sineği kültürü bu makalenin kapsamı dışındadır, ancak ekipman (yiyecek, kaplar, vb.) Ve sineği kurbağa satıcılarından temin edebilirsiniz. Her hafta yeni bir kültür setine başlarsınız ve yaklaşık iki ila üç hafta sonra kurbağalarınız için hazır sinekler üretirler.

Farklı boyutlarda meyve sineği mevcuttur. Her yaştan kutsanmış dart kurbağaların daha küçük türler olan Drosophila melanogaster'ı tüketebileceğini, sadece yetişkinlerin daha büyük türler olan D. hydei ile başa çıkabileceğini biliyorum.

Her iki günde bir dart kurbağalarımı kurbağa başına yaklaşık 20 ila 30 sinekle besliyorum. Fazla yemeyin, çünkü kurbağalar birkaç saat içinde sinekleri yemezlerse, kalan sinekler kurbağaları üzerlerine tırmanarak vurabilir. Zamanla bu durum kurbağaların hastalanmasına ve ölmesine neden olabilir.

Meyve sinekleri kendi başlarına tam bir besin değildir. Takviye ihtiyaçları var. Her beslenmede takviye ile tozlanırım. Bu benim üç beslenme günündeki rotasyonumdur ve daha sonra tekrarlanır: ilk beslenmede kalsiyum takviyesi, ikinci beslenmede karma bir vitamin / mineral takviyesi ve üçüncü beslenmede A vitamini takviyesi. Bu, kurbağaların nispeten dengeli bir diyet almalarını, sağlıklı olmalarını ve sağlıklı ve hızlı büyüyen yavrular üretmelerini sağlar.

Dart kurbağaları merak ediyorsanız, kutsanmış dart kurbağa belki de onlar kadar çarpıcı. Küçük bir hazırlık ve araştırma ile bu yağmur ormanı taşını kendiniz için rahatça tutabilir ve üretebilirsiniz.

 

 

 

 

kaynak: reptiles magazine

 

 

 

 


 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×