Jump to content
ahmyildiz

Mağara Ve Arka Fon (Kendin Yap)

Önerilen İletiler

Merhaba arkadaşlar,

Birkaç günlük çalışma ile ball python uma mağara ve arka fon yaptım sizlerle de paylaşmak istedim teraryumlarına yapmak isteyen olursa diye.

Malzemeler;

2 adet 100x50 cm strafor köpük ---- 10TL

1 kg  Kalekim fugapool 2900 kahverengi silikonlu derz dolgu ----- 10 TL

1 adet akrilik koyu kahve boya ---- 7 TL

1 adet su bazlı vernik ---- 10TL

1 adet akvaryum silikonu ----- 15 TL

1.       AŞAMA ARKA FON

Öncelikle kafanızda yapmak istediğiniz mağara ve arka planın şeklini oluşturun. Ben taş duvar görüntüsü vermek istedim daha sonra aklımdan geçen görüntüyü strafor köpük üzerine kalem ile çizdim fotoğrafta göründüğü gibi. Sonrasında havya ucunu mahvetmemek adına havya ucu yerine ince telleri katlayarak havyanın ucuna yerleştirdim. Ve çizdiğim şablonun üzerinden çok bastırmadan havyanın sıcaklığını kullanarak erittim ve duvar görüntüsünü ana hatlarını oluşturdum.

IMG_5124.thumb.JPG.d07cc42ebdba9232cb16a33ac172df99.JPG

2.       AŞAMA MAĞARA

Sırada mağaraların yapımında. Önce strafor köpükleri maket bıçağı yardımıyla küçük parçalara ayırıyoruz ve aklınızdan geçen şekilde akvaryum silikonu ile birbirine yapıştırararak mağara görünümü veriyoruz.

IMG_5078.thumb.JPG.88f5660989c60950290e667b45649bc9.JPG

3.       AŞAMA DERZ DOLGU

Tüm malzemeler kuruduktan sonra derz harcını ne çok sulu ne de çok kuru olacak şekilde hazırlayıp malzemelerin üzerine boya fırçası ile iyice yayıyoruz. Oda sıcaklığında yaklaşık 4-5 saat içerisinde kuruyor. Fön yardımı ile daha kısa sürede kurutulabilir ancak hızlı kuruyan derzde çatlamalar oluşabilir. O yüzden oda sıcaklığında kendi halinde kurutmanızı tavsiye ederim.

3EDFA3F0-6292-40C7-8FEF-FAED0670AA3E.thumb.JPG.155f7ba6a532f0397a175968dd135010.JPG

4.       AŞAMA BOYA VE VERNİK UYGULAMASI

Sıra geldi son aşamaya. Derz ile iyice kapladığımız fon ve mağaraları önce akrilik boya ile taş görüntüsü verecek şekilde gölgelendirme boyası uyguluyoruz. Akrilik boyalar yarım saat içerisinde kuruyor zaten çok beklemiyoruz. Sonrasında su bazlı verniğimizi tüm malzemeye yayacak şekilde boyada olduğu gibi fırça ile tüm malzemeye uyguluyoruz ve kurumaya bırakıyoruz. Vernik su bazlı olsa da iyice kuruması ve kokusunun geçmesi yaklaşık 1 gün sürüyor. Hatta eğer benim gibi ball pitona yapıyorsanız yani kokuya aşırı duyarlı bir canlı besliyorsanız malzemelerin kokusu gidene kadar açık havada bekletip havalanmasını kokunun tamamen kaybolmasını beklemenizi tavsiye ederim.

IMG_4934.thumb.JPG.dba74c1262da8fe62bf9477e48ce470e.JPG

IMG_5137.thumb.JPG.8f213a0ad5b0400fb99a6c00312097ca.JPG

VE SONUÇ

Umarım sizlere de yapım konusunda yardımcı olmuşumdur. Biraz uzun bir konu oldu sabırlı olup incelediğiniz için teşekkürler :)

IMG_5144.thumb.JPG.4ae243541fbdce9a8faee965eb91ab54.JPG

• Like 9
  • Thanks 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Elinize sağlık çok güzel olmuş, gölgelendirme boyası dediğiniz ürünü nalburdan bu isimle isteyip temin edebilirmiyiz? Veya varsa ürün görseli paylaşabilir misiniz, teşekkürler...

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Gokmen73, 8 dakika önce yazdı:

Elinize sağlık çok güzel olmuş, gölgelendirme boyası dediğiniz ürünü nalburdan bu isimle isteyip temin edebilirmiyiz? Veya varsa ürün görseli paylaşabilir misiniz, teşekkürler...

sanırım sadece normal akrilik boyayla fırca darbeleriyle gölge veriyor arkadaş,özel gölge boyası değil yani.(doğru anladıysam) Ek olarak; teraryuma ortaya büyükçe bir dal eklerseniz hem görüntü olarak hemde piton için daha iyi olacaktır,elinize sağlık.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Gokmen73, 13 dakika önce yazdı:

Gölgelendirme boyası değil yanlış anlatım olmuş orada. Normal akrilik boya ile gölgelendirme yapıyoruz fırça darbeleriyle onu kastetmiştim. 

tommy06, 9 dakika önce yazdı:

sanırım sadece normal akrilik boyayla fırca darbeleriyle gölge veriyor arkadaş,özel gölge boyası değil yani.(doğru anladıysam) Ek olarak; teraryuma ortaya büyükçe bir dal eklerseniz hem görüntü olarak hemde piton için daha iyi olacaktır,elinize sağlık.

Evet yanlış anlatmışım o kısmı sizin dediğiniz gibi fırça darbeleriyle gölge efekti veriyorum. Teraryuma dal eklemek benim de aklımda var kendim doğadan toplamayı planlıyorum dere kenarlarındaki köklerden koyacağım ama şuan planladığım dağlarda kar olduğu için bahara kadar bekleyecek o plan malesef :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Elinize sağlık çok güzel olmuş genellikle nem mağarası kullanılıyor zeminde moss olan nemli ve kapalı mağaralar canlının deri değiştirmesini kolaylaştıracaktır yada gerekli nemi bütün teraryumda sağlayabiliyorsanız yine bir sıkıntı olmaz gerçi ve evet dal iyi fikir bence 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
ToKayDostu, 16 saat önce yazdı:

Elinize sağlık çok güzel olmuş genellikle nem mağarası kullanılıyor zeminde moss olan nemli ve kapalı mağaralar canlının deri değiştirmesini kolaylaştıracaktır yada gerekli nemi bütün teraryumda sağlayabiliyorsanız yine bir sıkıntı olmaz gerçi ve evet dal iyi fikir bence 

Teşekkürler. Nem oranını tüm teraryum geneli sabit tutuyorum şimdilik. Zaten bulunduğum bölge de Adana olduğu için nem oranı yeterli oluyor ekstra birşeyler yapmaya gerek kalmıyor ball için özellikle.

Evanthia, 15 saat önce yazdı:

Elinize sağlık, çok güzel gözüküyor. Ayrıca bilgilendirici de bir paylaşım olmuş. 

İyi hobiler.

Teşekkür ederim hocam yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
ToKayDostu, 29 dakika önce yazdı:

kullandığınız teraryumu özel mi yaptırdınız?

SM-J510FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Evet ölçüleri ayarlayıp mdf ve cam kestirip montajını kendim yaptım. 80x40x40 teraryum 100₺ gibi komik bir rakama mal oldu bana :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Evet ölçüleri ayarlayıp mdf ve cam kestirip montajını kendim yaptım. 80x40x40 teraryum 100₺ gibi komik bir rakama mal oldu bana
en iyisini yapmissiniz exo terra alsaniz 1000-2000 tl geliyor

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
ToKayDostu, 2 dakika önce yazdı:

en iyisini yapmissiniz exo terra alsaniz 1000-2000 tl geliyor emoji23.png

Aynen öyle oluyor maalesef :) şuan teraryumumdan memnunum bundan sonraki canlılarıma da aynı şekilde kendim yaparım sadece bir sonraki teraryumları yaparken üstten açılır değil önden sürgülü cam yaparım. Şuanki kullandığım teraryumda tek pişmanlığım üstten açılır yapmam. Önden sürgülü cam ile temizlik va daha kolay olabilirdi. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Aynen öyle oluyor maalesef  şuan teraryumumdan memnunum bundan sonraki canlılarıma da aynı şekilde kendim yaparım sadece bir sonraki teraryumları yaparken üstten açılır değil önden sürgülü cam yaparım. Şuanki kullandığım teraryumda tek pişmanlığım üstten açılır yapmam. Önden sürgülü cam ile temizlik va daha kolay olabilirdi. 
bence en iyisi hem üstten hem önden yapın üstü tam görünmüyor ama sadece arka tarafda mu havalandırma var ?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
ToKayDostu, 9 dakika önce yazdı:

bence en iyisi hem üstten hem önden yapın emoji16.png üstü tam görünmüyor ama sadece arka tarafda mu havalandırma var ?

Üstte de arka tarafta da havalandırma mevcut. Havalar ısınmaya başladığında hava sirkülasyonunu arttırmak için yan camlara da havalandırma delikleri açacağım. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.