Jump to content
Grtrs

Caiman Kafesi Nasıl Kurulur?

Recommended Posts

Caiman Kafesi Nasıl Kurulur?

Görkemli caim'lerin ( Caiman crocodilus ) bekçisi olarak ufaktan başladıklarını, ancak 6 ila 8 feet arası bir yetişkin boyunda büyüdüklerini ve onlarla birlikte büyüyen muhafazalara ihtiyaç duyduklarını biliyorum. En azından bir kaiman muhafazası, yüzmeye yetecek kadar büyük bir su alanı ve harekete izin veren bir arazi alanı içermelidir. Bazı ülkeler, farklı hayvanlar için muhafaza boyutlarını düzenler; bu nedenle, bir konut inşaatı projesine başlamadan önce bölgeniz için yasaları araştırın.Eşit öneme sahip olan şey, gerçekten satın almadan önce saklamak istediğiniz hayvan türünü ve esir bakımı ihtiyaçlarını araştırmanızdır.

Yazar, kasanın şeklini yapılandırmak için kullanılan plastik köpük blokların üzerine oturur.

FOTOĞRAF RAGNAR LONN

Yazar, muhafazanın şeklini yapılandırmak için kullanılan plastik köpük blokların üzerine oturur.

Bugüne kadar üç muhafaza yaptım. Aşağıdaki adımlar sizi sonuncuyu nasıl inşa ettiğimi ve ilk ikisinden elde ettiğim bilgiyi birleştirdiğimi açıklayacaktır.

1. Adım: Engelleyin

İlk önce, kasanızın şekline karar verin. Toprak ve su alanları ne kadar büyük olacak ve neye benzeyecekler? Eğer yardımı olursa kağıda çizin. Yaptığım ikinci muhafazanın içinde dolaşmak zordu. Caimans'lar neredeyse tehlikeli olabilecek lambalara sıçradı.Bu yüzden, yeni kasayı, cenaze tavan armatürlerine asla ulaşamayacağından emin olmak için cömert bir yükseklikte tasarladım.

caiman-cage-2-500.jpg?ver=1395783340

FOTOĞRAF RAGNAR LONN

Yazar keskin köşeleri çıkarmak ve daha derin bir su kazmak için plastik köpük kesici kullandı.

Bir düzene karar verdiğinizde, muhafaza tabanını oluşturmak için plastik köpük blokları alın. “Masif” plastik köpük oldukça sağlamdır ve çok fazla ağırlık alabilir. Isı yalıtımı için mükemmeldir, kesilmesi ve şekillendirilmesi kolaydır. Plastik köpük, farklı niteliklerde ve yüzey alanının metrekaresi başına ne kadar ağırlık taşıyabileceği konusunda farklı derecelerde geliyor. Daha ucuz tiplerden birini seçtim. Muhafazadaki 400 galonluk suyun ağırlığını hala kaldırabileceğini hesapladım. Farklı ebatlarda bloklar satın alın ve istediğiniz iç şekle ulaşana kadar onları yerleştirin.

2. Adım: Şekillendirme

Keskin köşeleri çıkarmak ve daha derin bir su kazmak için elektrikli bir plastik köpük kesici kullanabilirsiniz. Bunlardan birini size plastik köpük blokları satan işyerinden kiralayabilirsiniz. Plastik köpüğü eriterek keserken toksik duman yayıldığını lütfen unutmayın. Karbon filtreli bir solunum maskesi takın ve çalışmayı iyi havalandırılan bir alanda yaptığınızdan emin olun.

Plastik köpük kesicilerin tüm çalışma ve tehlikelerinden kaçınmak istiyorsanız, plastik köpüğü şekillendirmek için standart bir ağaç testeresi kullanın. Deliklerin çıkarılması zor olabilir, ancak bir tel tekerlekli elektrikli matkap bunu mümkün kılar. Tek dezavantajı, matkap kurulumunun dağınık olması. Her yerde milyonlarca küçük plastik köpük kupürü döküyor. Bu yöntemi kullanırken daha sonra kendinizi ve tüm odayı süpürmeniz beklenir.

Adım 3: Güçlendirme ve Teçhizat

Betona taban hazırlamak bir sonraki adımdır. Beton takviyeye ihtiyaç duyar, yoksa çatlar. Daha fazla güçlendirme daha iyi. Mümkünse gerçek demir çubuklar kullanın, ancak tavuk telinin bükülmesi ve üzerinde çalışılması da kolaydır ve demir çubukların mukavemetine sahip olmasa da küçük tesislerde takviye olarak kullanılabilir.

demir takviyeli kaiman muhafazası

FOTOĞRAF RAGNAR LONN

Demir takviyeleri ve tavuk teli, döküldüğünde betonu desteklemek için kullanılmıştır.

Bu aşamada bir su tesisatçısına da sahip olmalısınız - ya da eğer bu kadar meyilli iseniz - su girişlerini ve çıkışlarını hazırlayın. Bu armatürler, bakır bir levhadan geçen bir bakır borudan oluşur. Levha daha fazla yüzey alanı sağlamak için oradadır, bu nedenle levhanın üstündeki ve altındaki malzemeler ona karşı yapışabilir, böylece borunun muhafazanın altından geçtiği yerlerde su sızıntıları daha az olasıdır. Kalan beton donatıların montajını bitirmeden önce bir tesisatçıya yanda iki giriş ve çıkış, bir tane de alt set taktım.

Adım 4: Cam Desteği

Kasanızdaki cam yüzleri istiyorsanız, yeterli destek sağlamalısınız. Cam ağırdır ve tutması için beton çerçeveler gerektirir. Ama önce o betonu dökmek için bir kalıp oluşturmalısınız. Maden tahtadan yapıldı.

Caiman muhafaza

FOTOĞRAF RAGNAR LONN

Burada gördüğünüz ahşap çerçeve sonuçta muhafazanın kenarlarını oluşturan ağır cam pencereleri destekleyecektir.

Beton kalıbınızın sağlam olması gerektiğini unutmayın, aksi takdirde çarpacaktır.Şüpheniz varsa, olması gerektiğini düşündüğünüzden daha güçlü yapın veya henüz daha iyisi, beton döküm tecrübesi olan birine sorun. Kasanızda benim gibi büyük cam pencereler istiyorsanız, beton temeli en az 5 inç kalınlığında yapın ve demir çubuklarla güçlendirin.

Adım 5: Beton Ekleyin

Önce kenarların etrafındaki kalıbın içine beton dökün ve ardından muhafazanın geri kalan kısmına bir beton katman ekleyin. Beton, su borusunun bakır levhasının dibine kadar çıkmalı ve levhanın alt tarafına yaslanmalıdır.

Caiman muhafaza

FOTOĞRAF RAGNAR LONN

Kasaya fiberglas eklendi. Alt kısmın tamamı bir katmana sahiptir.Su seviyesinin altındaki alan üç katmana ve su üstü alanın iki tanesine sahiptir.

Adım 6: Fiberglas ve Dumanlar

Beton kurulduktan sonra, her şeyi su geçirmez yapmak için üzerine cam elyafı paspas ve polistiren uygulayın. Cam elyafı son derece güçlü, esnek ve dayanıklıdır. Sert beton temeli ile birleştirildiğinde, muhafazayı sabotaj yapmak zorlaştırıyor - hatta bir timsah için bile.

Caiman muhafaza

FOTOĞRAF RAGNAR LONN

Son kaplama üzerine boyadıktan sonra, yazar yüzey üzerine kum serpti ve böylece kaynayanların hareket ederken daha iyi çekişe sahip olmalarını sağladı.

Dokuma cam elyafı paspası farklı kalınlıklarda alınabilir. En kalın olanı kullandım ve bu yüzden sadece iki kat fiberglas döşemek zorunda kaldım. Daha ince bir paspasla çalışmak kolaydır, ancak su geçirmez hale getirmek için daha fazla katman gerektirir.Cam elyaf levhalar makasla kesilebilir veya parçalanabilir. Onları parçalamak aslında daha iyidir çünkü daha keskin kenarların oluşmasını önler, bu da işiniz bittiğinde daha kesintisiz bir cam elyafı tabakası oluşturur. Muhafaza ve duvar arasında suyun sıçramamasını sağlamak için fiberglası odanın duvarlarına doğru katlayın.

Fiberglasın erimiş polistiren ile doygun hale getirilmesi ve yerleştirildikten sonra malzemenin içinde hava kalmamasını sağlamak önemlidir. Polistiren ve uzun saplı küçük fırçaları köşeler gibi düz olmayan yüzeyleri takip etmek için uygulamak için boya merdaneleri kullandım.

Alanı kaplamak ve borunun muhafazaya girdiği tabandan su sızdırmadığından emin olmak için bakır plakanın kenarlarını bir cam elyafı ve polistiren tabakası ile kapatın.

Fiberglas ile bir dezavantajı ile çalışmak için dağınık olmasıdır. Dokuma cam elyaf levhaları, cildinizi delebilen ve sizi kaşıntıya sokan küçük “iğneler” bırakır. Tulum ve eldiven giyin, bu rahatsızlıkların bir kısmı değil, hepsinden kurtulacaksınız.

Sonra zehirli ve muhtemelen kanserojen olan polistiren var. Aynı zamanda çok iyi kokmuyor. Polistirenden kurtulması zor olabilecek stiren dumanlarının yanı sıra cildi tahriş eder. Uygularken aktif karbon filtreli, tulumlu, eldivenli ve göz korumalı solunum maskesi kullanın. İyi havalandırma da bir zorunluluktur. Havalandırmanızın yeterli olmadığını düşünüyorsanız, şişme tüpler ve büyük fanlar ile geçici inşaat havalandırması kurmayı düşünün.

Polistireni sertleştirmek için bir hızlandırıcı kullanırsınız. Bu, her açıdan stirenden daha da kötüdür - daha kötü kokar, cildi daha fazla tahriş eder ve muhtemelen daha öldürücüdür. Bu nedenle, koruyucu giysiler ve havalandırma kullanın ve tüm doğru önlemleri alın!

Adım 7: Son Kat Boya

Fiberglas ve polistiren katman yapıldıktan sonra, bir üst kat giyme zamanı gelmiştir.Mine, balmumu ile karıştırılmış polistiren bazlı bir boya çözeltisiydi. Boya uygulandıktan sonra, balmumu en üstte yüzer ve boyayı havadan uzak tutar, böylece tamamen sertleşir.

Caiman muhafaza

FOTOĞRAF RAGNAR LONN

Yazar, pencereleri birbirine yapıştırmak için silikon kullandı.Silikon kurutulmuş iken geçici destek sağlamak için yanlara bant yerleştirdi.

Polistiren asla hava ile temas ettiği sürece tam olarak ayarlanmaz. Sadece üst kaplama ile yüzeyi kapattıktan sonra sertleşir ve sertleşir. Muhafazam için ayrıca, üst tabakaları uyguladıktan sonra, kayanlara biraz çekiş sağlamak için kum ekledim.

Adım 8: Koruma

Bu aşamada kasa tabanınız hazır. Var olan iki duvarı muhafazamın içine yerleştirmiştim, bu nedenle yapının üst kısmına başlamadan önce bu duvarları korudum. Banyolar için tasarlanmış suya dayanıklı bir boya seçin, böylece mahfazanın suyundan ve aydınlatmasından gelen yüksek sıcaklık ve nem zarar görmez.

Caiman muhafaza

FOTOĞRAF RAGNAR LONN

Muhafaza çerçevesi yerleştirildikten sonra, paneller monte edildi.

Adım 9: Pencere Yerleşimi

Bir sonraki adım, cam pencereleri yerleştirmektir. Maden dörtte biri kalınlığında lamine camdan yapılmıştır. Çok ağırlar; büyük pencere yaklaşık 400 kilo ağırlığında. Bu ölçümün camı aşırı kalın, özellikle de hayvanat bahçelerinin bu tür bir yaşam alanı için genellikle yarım inçten daha az cam kullandığını düşünüyorsanız. Ancak camların, kaynaştırıcıların ne yaptığı önemli değil, kırılma ihtimalinin olmadığını bilmek güzel.

Camları ıslak oda silikonu kullanarak birbirine tutkallayın. Müstehcen miktarları kullanıyorum. Ucuzdur ve su sızıntısını daha az muhtemel yapan her şeye değer.Akvaryum yapımında kullanılanla aynı türde kullanabilirsiniz.

10. Adım: Çerçeveleyin

Şimdi duvarları ve tavanları inşa etmenin zamanı geldi. Bunun için bir çerçeveye ihtiyacım vardı. Genellikle alüminyumdan çerçeveler yapıyorum çünkü çalışmak oldukça kolay, hafif ve paslanmadı. Alüminyum profiller birbirine vidalanmalı ve ayrıca duvarlara ve pencerelere silikonla yapıştırılmalıdır.

Adım 11: Plastik Paneller

Bir sonraki adım, plastik panelleri muhafazanın üst ve yanlarına yerleştirmektir.Kontrplak tahtaları benimkilerde kullandım ve onları suya dayanıklı boya ile boyadım, ancak plastik paneller kullanmanızı öneririm. Suya dayanıklı boyanın tahtaların nemi emmesini engelleyeceğini ummuştum, ama yine de yaptılar. Sonuç olarak, panellerin bir miktar bükülme ve bükülme yaşadım. Onları yakında plastikle değiştirmeyi planlıyorum. Muhafazanın tavanını serada kullanılanla aynı şekilde çift duvarlı plastikten yapın. Muhafazayı biraz yalıtır ve iç kısımdaki su yoğunlaşmasına karşı korur.

Caiman muhafaza

FOTOĞRAF RAGNAR LONN

Yazarın tamamlanan çevresi, 2.5 metre yüksekliğinde 3 metre uzunluğunda ve 3 metre uzunluğundadır.

Adım 12: Filtreleme

Su sirkülasyon sistemini kurmak bir sonraki adımdır. Maden standart olarak - ağır hizmete rağmen - akvaryum pompası, iki su filtresi ve elektrikli su ısıtıcısı içerir.Muhafazanın suyu, plastik biyofiltre toplarıyla dolu büyük bir filtre kabına ve daha sonra yıkanabilir naylon filtre kartuşuyla daha küçük standart bir filtreye gider.Ardından su, esnek bir plastik tüpten muhafazanın diğer ucuna iten pompaya doğru hareket eder. Orada şofbenden geçer ve tekrar muhafaza içine enjekte edilir.

Kullandığım su ısıtıcı standart bir ev bileşenidir. Yeterli güce (2 kilowatt) sahip olması ve akvaryum pompası arızalandığında meydana gelebilecek ısıtıcıyı kapatan bir sıcaklık sensörü gibi çeşitli güvenlik özelliklerine sahip olması nedeniyle, timsah muhafazasındaki suyu ısıtmak için idealdir.

Su girişini örtmek için delikli bir paslanmaz çelik parçası kullandım ve iki kanatlı somun ile yerinde tuttum. Paslanmaz çelik filtrenin yeri ve ebadı nedeniyle kolay tıkanmaz.Ayrıca sökülmesi ve yıkanması da kolaydır. Bu, inşa ettiğim ikinci muhafazadaki su girişinin, altındaki su girişlerinin bulunduğu bir gelişmedir. Giriş filtreleri daha büyük partiküllerin veya küçük balıkların emilmesini engellese de, sürekli olarak tıkanır, su sirkülasyonunu keser.

Adım 13: Aydınlatma

Aydınlatma düzenlemelerim 575 watt'lık büyük bir halojen basking spot ışığı, daha küçük 300 watt'lık bir halojen basing spot ışığı ve havuzun derinliklerinde parlayan 150 watt'lık cıva deşarj spotlarından oluşuyor. Benim durumlarımda doğrudan ışıksız bir kara alanı da var, bu yüzden birkaç farklı sıcaklık derecesini seçebiliyorlar.

Adım 14: Keyif!

Son adım, muhafazayı suyla doldurmak, onu özel sıcaklık ve su kalitesi gereksinimlerine göre uyarlamak (işte türünüze özgü araştırmanızın gerçekleştiği yer) ve onların yeni evlerinin tadını çıkarmasını sağlamak.

Zaman Testine Dayalım

Muhafaza üç iki yıldır faaliyette ve iyi çalıştı. Bir muhafaza inşa ettikten sonra daima değiştirmek istediğiniz şeyler vardır, ancak alan kısıtlamaları ve programım dikkate alındığında, sonuçtan memnunum. Muhafaza oluşturmak çok eğlenceli. Zor kısımlarla gelen sıkıntıyı unutmuş gibiyim. Şimdi bir dahaki sefere bir tane daha yapıyorum, çünkü bir dahaki sefere mükemmel olucak.

kaynak: reptilesmagazine.com

• Like 3

tommy06, 20.01.2019 - 11:55 yazdı:

Buram buram translate kokuyor 😓

evet ya gerçekten de bir sürü konu açmış arkadaş ama  hep yararsız konular genelde zaten ünlü komodo ejderi bakımını yazan da kendisi  

evet ya gerçektende bir sürü konu açmış arkadaş ama  hep yararsız konular genelde zaten ünlü komodo ejderi bakımını yazanda kendisi  
biraz sert olmusum kusura bakmayin

SM-J510FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dostum merhabalar, böyle zengin bir içeriğe sahip konuyu forumumuza taşımana çok sevindim. Ellerine sağlık. Çevirilerde bir kaç hata gözlemliyorum. Kaynak sayfayı özelden atarsan çevirilerini düzgün bir şekilde yapmaya çalışayım. Böylelikle daha sonra konu ile ilgili yardıma ihtiyaç duyan arkadaşlar olur ise daha doğru ve açıklamaları ile kafa karıştırmayan bir konu bulmuş olurlar. 

İyi hobiler.

• Like 3

Konu için teşekkürler, daha iyisini yaparım diyenin klavyesinden tutmuyoruz, siz de yapın:)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

• Like 5

Konu için teşekkürler, daha iyisini yaparım diyenin klavyesinden tutmuyoruz, siz de yapın:)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
acikcasi o yorumu hangi kafayla yazdim bilmiyorum sinirliydim heralde

SM-J510FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi