Jump to content
Lavrensiyum

Varanus Niloticus Bakımı

Recommended Posts

Varanus Niloticus

image.png

 

   Hobide görülen bir tür olmasına rağmen çoğunlukla tecrübesizler için haklı olarak tavsiye edilmezler. Çok büyük boyları ve çeviklikleri ile ani hareketler ile sizde unutulmayacak hatıralar bırakabilirler😃 . Bunların yanında tırmanma ve yüzme becerileri ile çoğu hobiciyi kendilerine hayran bırakıyorlar.

 

 *Boyları maksimum 2.50 metre civarı ancak ortalama 1.80 metre oluyorlar.

 

 *Yaşama süreleri 10-20 yıl arasında değişiyor.

 

 Davranış Biçimi

    Bu arkadaşlar esaret altında gelişebilseler de her zaman en dost canlısı bir hayvan olmuyorlar. Yavruluktan beri elinizde büyüdüyse ve düzenli şekilde "handling" olayını yapıyorsanız daha güvenebileceğiniz bir monitorünüz olur tabii ama bir yerden sonra koruyucu eldivenler çok yararlı olabilir, özellikle evcilleştirme anındaki ani kuyruk vurmaları ve tırnakları ciddi sıkıntılar çıkarabiliyor.

image.png

 Besleme

    Monitorlerin obur bir iştahları vardır. Doğal ortamlarında, balık, böcek, kemirgen, yumurtalar, kuşlar ve yılan gibi bazı sürüngenler ile beslenmektedirler. Esaret altında sahiplerin tercih ettiği yemler ise yavru iken böcekler ve gelişmeye başladıkça ölü fareler olmaktadır, ölü olmaları beslenme anında ısırma gerçekleşmemesi açısından önemlidir. Yem vermeden önce yemi kalsiyum tozlarına bulamak kertenkelenizin gelişimi açısından hayati önem taşır, fare veriliyorsa buna gerek yoktur. Sıklık olayına değinirsek genç monitorler günlük beslenmelidirler, yetişkinlere ise haftada birkaç kere yemi sunmak yeterli olacaktır. Beslenme konusundan doğabilecek bir sorun ise obezitedir, esaret altındaki monitorler yeterince egzersiz yapamadıklarında ciddi problemler ortaya çıkabiliyor o yüzden aşırı beslemediğinizden emin olun.

 

Yaşam Alanı

      Monitorler'de daha büyük daha iyi kuralı yüzme, tırmanma, saklanma ve büyüklüklerine bağlı olarak geçerlidir. Yurtdışında kullanılan bir taktik şudur minimum alan büyüklüğü için monitorün 2 katı yapılmalı atıyorum 1 metre monitorunuz var ise 2 metre alan tabii daha büyük her zaman daha iyi. Alanda kesinlikle kaçacak yeri olmamalı, hızlarından dolayı ciddi sıkıntılar oluşturabilirler. Büyük bir su kabı kesin koyulması gereken şeylerden biridir hatta içinde yüzebileceği bir şey olursa tadından yenmez. İdeal nem % 50 - 75 arasıdır.

image.png

Isı ve Işıklandırma

     Türün ana vatanı Africa olduğu için sıcaklık yüksek olmalıdır. Bir ısıtma lambası kurulduktan sonra ortalama 45 derece ısı vermelidir akşamları da 26 altına düşmemelidir. Bir diğer ihtiyaç ise UVB lambalar, bu lambalar günde ortalama 12 saat çalışmalıdırlar ve 6 ayda bir değiştirilmelidirler, dışarıda bir alan varsa ve güneş alıyorsa UVB olayına ihtiyaç yoktur.

image.png

Nilinizi Seçme

      Dostunuzun ihtiyaçlarını karşılayabileceğinizi düşünüyorsunuz, evinizde güzel, çevik, agresif bir kertenkele istiyorsunuz, sizi anlıyorum ama hiç aceleye gerek yok emin olun  birkaç adım hayatınızı emin olun kolaylaştıracaktır nedir bunlar, ilk olarak yem üreticileri ile konuşun, tanışın ki elinizin altında hemen yem ayarlayabileceğiniz birileri olsun bundan sonra gelir gider tablonuza bakarak bu arkadaşlara bütçe ayırabilir misiniz bir düşünün o da olduysa tek eksiğimiz bir alan, güzel, büyük ve güvenli bir alanı da yaptığınızda önünüzde bir engel olmuyor tebrik ederim.

image.png

Hastalıklar

       * Metabolic Bone Disease(Metabolizmaya bağlı kemik rahatsızlığı), eğer monitorünüz yeterli kalsiyumu almıyor ise bu hastalık gerçekleşebiliyor ayrıca yetersiz UVB de bir diğer nedeni.

 

        * Bu arkadaşlar Parazite bağlı enfeksiyonlara karşı diğer türlerden daha az eğimli ancak kabızlık yine oluşabiliyor çünkü çok yiyorlar arada kum gibi sindiremeyecekleri şeyler de gidiyor bazen.

 

 

 

Umarım aklınızdaki soruları az da olsa cevaplamışımdır bir sorunuz olursa yorum olarak bildirirseniz yardım etmeye çalışırım okuduğunuz için teşekkürler 😃 (Kaan Abiye de fotoğraflar için teşekkürler)

 

 

image.png

 

 

 

  • Like 7
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

elinize sağlık güzel bir konu olmuş ama keşke hayvanıda bulabilsek hayvanı bulsak yer işi bence dolap yaptırıp evin boş bir duvarına konularak halledilirde hayvan sıkıntı işte:D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
CyBeRr, 5 saat önce yazdı:

Satış bölümünde ilanı var şuan Emrah abi de 

abi iyi güzel buldukta şimdi bir de parasını bulmak var 🤑

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taban malzemesi ne kullanılıyor. 

Edited by Brky

Share this post


Link to post
Share on other sites
Taban malzemesi ne kullanılıyor. 
Pek farketmez ama nemi tutacak ve kazma imkanı sağlayacak şeyler daha iyi olur diye düşünüyorum.

SM-J510FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×