Jump to content
hacıhayri

Semenderlere Kuru Yem Yedirme Projesi

Recommended Posts

PROJE ALTTA BULUNAN SEMENDER TÜRLERİ İÇİN GEÇERLİDİR !

Anadolu Pürtüklü Semenderi
358_75573366_1042018103813.JPG

Triturus anatolicus

Balkan-Anadolu Pürtüklü Semenderi
358_97336977_22072011143511.jpg
Triturus ivanbureschi

Batılı Kuzey Şeritli Semenderi
358_90061587_1042018110030.JPG

Ommatotriton nesterovi

Doğulu Kuzey Şeritli Semenderi
358_59060305_25092011014020.JPG
Ommatotriton ophrytic

Küçük semender (Cüce)

Küçük semender (Lissotriton vulgaris)

Lissotriton vulgaris

Kırmızı Karınlı Japon Semender i

Fire-bellied-newt-Cynops-pyrrhogaster-in

Cynops pyrrhogaster

Axolotl

A_mexicanum1LITTLE.jpg

Ambystoma mexicanum

Evet arkadaşlar semender bakımında en büyük sorun beslenme yem kabul etmemesi durumuyla sıkça karşılaşmaktayız

ben artık bunun önüne geçmek istiyorum insanlar Canlı tubifex , kan kurdu , un kurdu v.s canlı yemlere ulasımının yetersiz oldugunu düşünüyorum hem kucuk yastaki kardeşlerimizin aileleri hayvana sıcak baksalarda canlı yemlere sıcak bakmamakda

ve şuan türkiye piyasasında bulunun yüksek kaliteli markaların BÜTÜN etcil yemlerini almış durumdayım

ve hepsini hayvanlara vererek test edicem yedikleri kuru yemleri gözlemleyerek notlar alıp sizlerle paylaşıcam

HANGİ KURU YEMLERİ DENEYECEĞİM BİR GÖZ ATALIM

Balık Yemi Olarak;

1. Inve Yavru Büyütme Yemi 1 mm 2 TL
  2. Sera Cichlid Red XL Granül Yem 15 TL
  3. Deep Fix Granül Red 6 TL
  4. Tetra LuoHan 10 TL
  5. Tetra Pro Energy 20 TL
  6. Tropical Cichlid Gran 10 TL
  7. Sera Red Parrot 20 TL
  8. Tetra Discus Granules 15 TL
  9. Naturel Yem 45 TL
  10. Sera Immun Pro 40 TL
  11. Hikari Micro Pellets 30 TL
  12. Happy Fish Yavru Balık Yemi 35 TL
  13. Sera Vipagran 15 TL
  14. Tetra Cichlid Colour Mini Granules 15 TL
  15. Tropical Discus Gran D-50 Plus 12 TL
  16. JBL Novo Bits Granül 7 TL
  17. JBL Novo Grano Mix Mini Granül 20 TL
  18. Dainichi Cichlid Ultima Krill 20 TL
  19. Tetra Rubin 15 TL
  20. Dajana Tablets 10 TL
  21. Çamlı BioAqua Alabalık Dip Yemi 1 mm 3 TL
  22. Sera Bettagran Granül 4 TL
  23. Tetra Betta Granules 4 TL

Kaplumbağa Yemi Olarak;

1. Tetra Reptomin 10 TL
  2. Sera Raffy P 15 TL
  3. Sera Reptil Carnivor  15 TL 

Kurutulmuş Canlı Yem Olarak;

1. Kurutulmuş Rotifer 22 TL
  2. Kurutulmuş Kan Kurdu (Bloodworm) 30 TL
  3. Kurutulmuş Solucan 20 TL
  4. Kurutulmuş Su Piresi 15 TL
  5. Tubifex 35 TL
  6. Kurutulmuş Artemia 15 TL
  7. Kurutulmuş Karides 15 TL
  8. Kurutulmuş Çekirge 
  9. Kurutulmuş Kızıl Sivrisinek Larvası (Jbl Novo Fil) 35 tl

Toplam Proje Maliyeti;

602 TL

Sadece Yem Ücretidir Bunun İçinde Kargo Ücreti Yoktur

Çoğu Yem Kovadan Bölmedir İnternet ve Yerel Akvaryumcular'dan Satın Alınmıştır.

04.02.2019 itibaren bu fiyatlara alınmıştır

Test Şekli Su şekilde olacak 2 günde bir bir yemi deniyeceğim 24 saat koyucam yemezse yemi çıkartıp severek yediği solucanı yediricem tekrar 2 gün sonra başka yem deniyeceğim uzun ve yorucu bir süreç herşey siz hobiciler için olucak yediği yemlerin yanına yeşil tik atıcam ve altta liste olarak paylaşıcam.

yemlers.jpgyemkolektor.jpg

• Like 6
  • Thanks 2

Umarım başarılı olursun. Gelişmeleri takip ediyoruz :) 

Çok iyi düşünmüşsünüz. Başardığınızda emin olun çoğu kişi "oley be ,bunu yapan adama helal olsun ,işte aradığım bilgi"diyecekler ve bu sizin için çok hoş bişey harbiden helal olsun size.

CyBeRr, 57 dakika önce yazdı:

Bsf larva unu da ekleyebilirsin listeye bence

satısı yok sanırım baktım internetten 

ayrıca toz şeklindeyse randıman alamayız yüksek ihtimal en az 1mm olmalı boyutu yada kucuk gammarus formunda kurutulmusu satıyolarsa alıp deneyebilirim

Bir şey sormak istiyorum bu proje sadece kuzey şeritli semender içinmi yoksa diğer pürtüklü semender cüce semender gibi diğer yerli türler içindemi geçerli?

Bir şey sormak istiyorum bu proje sadece kuzey şeritli semender içinmi yoksa diğer pürtüklü semender cüce semender gibi diğer yerli türler içindemi geçerli?

Hepsi icin geçerli kırmızı karınlı japon semenderi de dahil

Tapatalk Pro kullanarak iPhone X aracılığıyla gönderildi

hacıhayri, Bir saat önce yazdı:

Hepsi icin geçerli kırmızı karınlı japon semenderi de dahil

Tapatalk Pro kullanarak iPhone X aracılığıyla gönderildi

teşekkür ederim :)

Sonuçları ben de merakla bekliyorum. Şimdiden emeğinize sağlık. Ben de ilerde axolotl beslemeyi düşünüyorum. Bu sonuçlar onlar için de geçerli olur mu acaba?

hoca, Bir saat önce yazdı:

Sonuçları ben de merakla bekliyorum. Şimdiden emeğinize sağlık. Ben de ilerde axolotl beslemeyi düşünüyorum. Bu sonuçlar onlar için de geçerli olur mu acaba?

ilk mesajda olan bütün semenderler için geçerli dir

axolotlar için en iyi yemin somon balığı peleti öneriyorlar temin etmek üzereyim canlı yemden daha besleyici ve yararlı yem olucak somon peleti

hacıhayri, 7.02.2019 - 01:11 yazdı:

ilk mesajda olan bütün semenderler için geçerli dir

axolotlar için en iyi yemin somon balığı peleti öneriyorlar temin etmek üzereyim canlı yemden daha besleyici ve yararlı yem olucak somon peleti

Onunla ilgili gelişmeleri de takipteyiz o zaman :)

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By ____black_jack____
      Ankaracanlıyem Eren Çarkçı dan aldığım Dubia kolonisinin içinden bu arkadaşlardan çıktı. Kendisine fotoğrafları atıp sordum ama tek verdiği cevap "un kurdu böceği o" oldu.  Şekil itibariyle un kurtlarına çok benziyorlar ancak boyutları normal bir un kurdunun yaklaşık 3te biri kadar. Sling tarantulalar için ideal boydalar fakat genede bir bilgi sahibi olmadan canlılarıma vermek istemedim. Aranızda bu kurtlar hakkında bilgi sahibi olan biri beni aydınlatabilirse çok sevinirim. İyi forumlar.

WhatsApp Video 2019-10-26 at 17.27.33.mp4
      Sağdaki zamanında Antalyaçekirgeden aldığım un kurtlarından olan un kurdu böceği.
    • By damla5.
      Merhaba, acaba bu semenderin tam olarak hangi cins olduğunu bilen var mı? Renkleri ve deseni en çok great crested newt'e benziyor (göbek kısmı) ama vücut şekli ve sırt bölümündeki renk/desen oldukça farklı. Şimdilik hem su hem de karada yaşayabileceği bir yaşam alanı hazırladım fakat neredeyse tüm vaktini karada geçiriyor. Şimdiden teşekkür ederim. 

• By EMEGEN
      beslemeyi dışarıdan aldığımız veya bulduğumuz böcekler ile yapmanın bir zararı var mıdır?
    • By hacıhayri
      -BİLİMSEL SINIFLANDIRMA-
      Alem:    Animalia (Hayvanlar)

Şube:    Chordata (Kordalılar)

Sınıf:    Mammalia (Memeliler)

Takım:    Rodentia (Kemiriciler)

Familya:    Dipodoidea

Fischer de Waldheim, 1817

Alt familya:    Dipodidae

GENEL BAKIŞ ;

Köken olarak ortadoğu ve kuzey afrikada bulunan çöl kemirgenidir . Vahşi doğada avcılardan kaçmak için topraklara tünel kazarak oralara yuva ve erzak depolaması yapar. 33 farklı türü bulunmaktadır , uzun kulaklarının sebebi kan akışıyla vucudundaki sıcaklıgı dağıtarak vucudunu serinleştirir
      çok iyi ses ve titreşimleri algılar görme yetisi okadar iyi değildir daha çok ses ve koku ile avlanır. Yaşam Süresi 6 yıldır, canlı yem ve proteinsiz ancak 3 yıl yaşıyabilir mutlaka ama mutlaka dietini canlı yem ile desteklenmelidir

Jerboalar çok iyi zıplayıcı bir kemirgendir arka ayakları uzundur adeta tavuk veya horoza benzerlik gösterir şekli itibariyle.Gececil canlılardır gündüzleri genelde çölde sıcak oldugu için uyuyarak geçirirler günün çoğu saatini.

SU İHTİYACI ;

Jerboa lar çöl hayvanı olduğu için susuzluğa karşı direncliğidir susuz uzun günler yaşayabilir ama esaret altından evde beslenilen jerboa ya günlük olarak bilyeli kemirgen suluğu ile taze su verilmelidir onun dısında açık kab ile su verilmesi tavsiye edilmez çünkü devirebilir kendini ve kafesini ıslatabilir ıslanırsa hasta olma ihtimalı yüksekdir tercihen damacana suyu verilmelidir çeşme suyu çokda önermiyorum.

YEM VE BESLENME ;

Dietlerinin çoğunluğunu tohumlar ve kökler oluşturur 

Sebze ve meyve olarak;

Alfafa
      Lahana
      Havuç
      Turp
      Salatalık
      Maydonoz (haftada bir mutlaka verilmeli C vitamini için)
      Tatlı Kırmızı,sarı,yeşil biber
      Elma
      Armut
      Patates
      Yeşil Mercimek

(SEBZE MEYVE 3 GÜNDER BİR VERİLMELİ 24 SAAT GEÇMEDEN ALINMALIDIR!)

Kuru Ot lar ;

Kuru Çayır Otu
      Kuru Yonca Otu
      Kuru Arpa Otu

(Yıl boyu alttaki satıcıdan bu yemleri temin edebilirsiniz)

https://www.gittigidiyor.com/tavsan/tavsan-yemi?satici=fonyyem&sra=hpa

Canlı Yemler DietinizİN %60 ını oluşturmaktadır canlı yemle beslenen jerboalar daha uzun bir yaşam sürmüştür;

Canlı Yem olarak;
      Çekirge
      Dubia
      Tartara
      Mario kurdu
      Un kurdu

Tohumlar ;

YÜKSEK KALİTE KANARYA VE MUHABBET KUŞU YEMLERİNE AY ÇEKİRDEĞİ KARISTIRARAK VEREBİLİRSİNİZ
      SEVEREK TÜKETECEKLERDİR BENİM TERCİHİM ALTTAKİ MARKA NIN ÜRÜNÜ BEN SUAN VERDİM SEVEREK YEMEKDE

ürün linki ;
      http://www.hepsiburada.com/vitakraft-menu-paraket-yemi-1000-gr-p-PTM460-27030?magaza=Hepsiburada&wt_gl=cpc.tum.genel.pla&gclid=CjwKCAiAr_TQBRB5EiwAC_QCq-9aIVlNs9NgHP_I2xO433sYCCJ6bMLsS7PB90EoHxpoqt-saDJQwxoCv9cQAvD_BwE

Kafes Ve Barınma ;

Jerboalar taban alanı geniş, yüksekliği büyük olan kafeslere ihtiyac duyarlar zıplamaları ve egzersiz yapmaları için 

örnek kafes şöle olmalıdır minumum;

KAFES ALT MALZEMESİ;

Taban Malzemesi Olarakda Hem kazmaları için hemde çöl ortamını similasyon etmek hemde kokuyu ve çişi absorte etmesi için kedi kumu kullanılması gereklidir unutulmaması gereken tek şey enaz kumun yuksekliği 15-20 cm olmasıdır ayda bir deişim yapmanız kafidir.

benim tavsiye koku ve anti bakteriyel olması sebebiyle Sanicat Active ürünüdür ürün antibakteriyeldir kokusu çok hoşdur

ÜREME ;

Esaret altında jerboaların üremesi oldukça zordur ancak deneyimli yetiştiriciler üretim konusunda başarılı olabilir
      Geceleri çiftleşirler 1yılda adult seviyeye ulaşır ve çiftleşmeye başlarlar erkek dişiye oranla daha iri olmalıdır
      gebelik süresi 25-30 gün sürer 1 ila 5 yavru verir anne jerboa doğum yaptıkdan sonra erkek ayrılmalıdır yavrulara zarar vermemek anne ile
      tekrar çiftleşmek istememesi için anne jerboa hamilelik döneminde protein ve kalsiyuma ihtiyacı vardır canlı yemlere d3süz kalsiyuma bulanarak verilmelidir.

üretimi etkileyen ana faktörler stressiz bir ortam uygun yaşam alanı ve beslenmedir

KENDİ DENEYİM VE ARAŞTIRMALARIMLA ÖZGÜN BİR İÇERİK OLUŞTURDUM LÜTFEN EMEĞE SAYGI GÖSTERİNİZ

İZİNSİZ BİR BAŞKA YERLERDE PAYLAŞMAYINIZ

AKLINIZA JERBOA İLE İLGİLİ SORULAR GELİRSE SEVE SEVE CEVAPLARIM

SAYGILAR....

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.