Jump to content
saydemir

Etobur Bitkilerim

Önerilen İletiler

Etobur bitkilerle ilk olarak ortaokul yıllarında bilim teknik dergisinde okuduğum bir makale ile tanıştım. Orada yurtdışında etobur bitkilerle ilgili grupların olduğu, etobur bitkilerle ilgili toplantıların düzenlendiği anlatılıyordu. Ben de acaba Türkiye’de de bu gibi etkinlikler var mıdır, yada bu bitkileri bulabilir miyim acaba diye o zamandan beri aklımın bir köşesinde hep takip ettim. İstanbul’a eğitim amacıyla geldikten sonra İstanbul üniversitesi botanik bahçesi de dahil pek çok yeri gezmeme rağmen istediğim türleri bulamadım. Orada birkaç tür etobur olmasına rağmen pek çok etobur bitki maalesef yoktu. Tekrar etoburlarla karşılaşmam internette karşılaştığım bir site sayesinde ve sitede tanıştığım bir usta sayesinde oldu.  2007 yılında aldığım drosera capensis türü bir etobur bitki ile etobur hobisine başladım. Daha sonra etobur bitki denilince ilk akla gelen venus fly trap a cesaret edip aldım. Sonrasını tam hatırlamıyorum, bu gizemli bitkilerin dünyasına kaptırdım kendimi. :) Bir anda yüzlerce bitkiye sahip mini balkon seram oldu. Bu arada evlilik,  iş hayatı derken eksilen türler olsa da hobi devam ediyor. Tabi sadece etobur bitkiler yok hobi alanımda, kaktüs türleri, orkideler, tropikal bitkiler gibi türlerde yer alıyor. Son yıllarda da amfibi ve bazı egzotik böcek türleri hobi alanıma eklenmeye başladı.

Etobur bitkilerin pek çoğu kış aylarında dinlenme dönemi (dormancy)halindedir. Ama bazı türler bu serin havalarda daha çok coşabiliyor. Meksika kökenli bu pinguicula türü gibi.

GpPX23.jpg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Dediğim gibi kış ayı dinlenme dönemi. Bu dönemde görsel olarak çok albenili değiller. Ama bazı hala gösterişli türleri satışa sunacağım yakında.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Etobur bitkilerimden bazıları,

Drosera capensis alba,

z2O2lR.jpg

Venus fly trap çiçek açmaya hazırlanıyor,

LY8Yg0.jpg

Drosera burmannii,

ZAjA7o.jpg

Drosera capensis,

mrgr6Z.jpg

PY2YM6.jpg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sizin yazilarinizdan önce bi merakım yoktu hatta ev ortamında yetiştirildiğini bile düşünmemiştim. Önceki forumda takip ediyordum ama birkaç kişi normal bitkilerle ilgilenmesine rağmen bunları hayatta tutamadigini yazmış cesaretim kırıldı. Bitkiler hakkında bilgisi tecrübesi olmayan biri için izlemesini önerdiğiniz yol nedir? Etoburla başlamak çılgınlık mı olur? Eğer çılgınsam hangi türleri önerirsiniz?  Saygılar  :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sizin yazilarinizdan önce bi merakım yoktu hatta ev ortamında yetiştirildiğini bile düşünmemiştim. Önceki forumda takip ediyordum ama birkaç kişi normal bitkilerle ilgilenmesine rağmen bunları hayatta tutamadigini yazmış cesaretim kırıldı. Bitkiler hakkında bilgisi tecrübesi olmayan biri için izlemesini önerdiğiniz yol nedir? Etoburla başlamak çılgınlık mı olur? Eğer çılgınsam hangi türleri önerirsiniz?  Saygılar  :)

Hiç de çılgınlık olmaz!!  ;)  Evet bakımları biraz farklı ve özen istiyorlar ama bazı püf noktaları bildikten sonra bakılmaz diye bir şey yok hatta bazıları gayet kolay. İlk etapta bazı drosera türleri ile başlayabilirsiniz özellikte drosera capensis ve drosera spatulata gibi ama dediğim gibi venüsler yada sarracenia'lar da rahatlıkla denenebilir püf noktaları bilinirse. Nepenthes, heliamphora, cephalotus gibi türler ise başlangıç için oldukça sıkıntılı olabilir  :)

Sadece nepenthes'ten ventrata türü başlangıç seviyesi içi uygun olabileceklerden.

Sn Saydemire sormuşsunuz ben cevapladım ama kendisi cevap verene kadar idare edin artık  :D

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Çok teşekkür ederim. Başlangıç için söylediklerinizdi zaten istediklerim iyi oldu :D O zaman ben konuları takip ediyorum havalar ısınınca da edinirim artık :D

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Raven cevaplamış zaten sorularınız sanırım.  +1

Yılan yada bukalemun besleyen yada beslemeyi düşünen birisi için etobur bitki beslemek çok da çılgınlık olmaz gibi geliyor. :)

Seranın genel halini de paylaşırım yakın zamanda.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Çok klasik bir laf olacak ama gerçekten yılların bilgi ve bitki birikimi, her bir fotoğrafı ağzım açık şekilde en ince detayına kadar incelemeye çalışıyorum, harikuladeler. :) Sanki devamlı yeni bir tür geliyor, hiç bitmiyor. Yoksa gerçekten ayda, ortalama 2-3 ayda bir falan alıyor musunuz yeni tür?  :popcorn:

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bu resimler de eski resimlerden derlediklerim de var ama nepenthes ailesi dışında pek çoğu şu anda bende var hala. Bir de bitkilerin her mevsim görünüşleri farklı olabiliyor. Güneş gördükçe daha iri, daha renkli olabiliyorlar, tabi kış aylarındaki dinlenme dönemleri var. Küçük türlerde var bu saye de az alanda fazla tür bulunabiliyor. Tabi bazen eksilenler oluyor, 2-3 ayda olmasa da ara sıra yeni bitkilerde ekleniyor. Hem yurtiçinde seralardan hem de yurtdışından.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.