Jump to content
Mustafa1084

Canlı Yem Bakmak Istemiyorum Ancak Hayvanım Için Çok Yararlı Olduğu Için Arada Vermek Istiyorum Nasıl Bir Düzen Uygulayabilirim?

Recommended Posts

Posted (edited)

Arkadaşlar canlı yem bakmak istemiyorum ancak hayvanım için çok yararlı olduğu için de haftada 2 3 kez vermek istiyorum nasıl bir düzen uygulayabilirim?(Crested gecko)

Bkz.  Crested Gecko beslemek istiyorum ancak canlı yem beslemek istemiyorum.Ama arada dubia olsun,un kurdu olsun,morio kurdu olsun,çekirge olsun vermek istiyorum hepsinden azar azar alıp baksam nasıl olabilir?(ölmeyecek şekilde onun yiyeceği kadar fazlasını üretmek istemiyorum.)

(Daha hayvanımı almadım hazırlıklarımı yapıp daha iyi anlamaya çalışıyorum ona en iyi şekilde bakabilmek için)

NOT:Yavruyu 2 yada 3 aylık alacağım.

Edited by Mustafa1084

canlı yem siparişlerinizi az tutarak bu durumu sağlayabilirsiniz, unkurtlarını buzdolabına koymak onların metabolizmalarını yavaşlatarak pupa evresine geçmelirini baya bir süre uzatır, malesef hamam böceklerinden çok az miktarlarda alarak elinizde tutabilirsiniz, buzdolabına koyarsanız özellikle dubialar ölecektir.

100 adet un kurdu ve 10 adet küçük dubia aldınız;

-unkurtlarını buzdolabında tutun ve besleme yapmadan en az 8 saat önce çıkartın ki un kurtları da beslenebilsin

- dubiaların üreyebilecek boya gelmesine fırsat vermeden tüketebilirsiniz.

örnek bir düzen olarak;

haftada 3 gün canlı besleme yapacağınızı varsayarak

+ilk un kurdu

+ ikinci gün dubia

+ üçüncü gün ilk başlarda un kurdu dubialar büyümeye başladıkça dubia yapabilirsiniz

böylece elinizde minimum sayıda böcek olacaktır.

Arkadaşlar canlı yem bakmak istemiyorum ancak hayvanım için çok yararlı olduğu için de haftada 2 3 kez vermek istiyorum nasıl bir düzen uygulayabilirim?(Crested gecko)

Bkz.  Crested Gecko beslemek istiyorum ancak canlı yem beslemek istemiyorum.Ama arada dubia olsun,un kurdu olsun,morio kurdu olsun,çekirge olsun vermek istiyorum hepsinden azar azar alıp baksam nasıl olabilir?(ölmeyecek şekilde onun yiyeceği kadar fazlasını üretmek istemiyorum.)

(Daha hayvanımı almadım hazırlıklarımı yapıp daha iyi anlamaya çalışıyorum ona en iyi şekilde bakabilmek için)

NOT:Yavruyu 2 yada 3 aylık alacağım.

Uyarilarimizi dikkate alarak canli yem karari almaniza cok sevindim, kendimden ornek vererek izah etmek isterim. 2 adet 4 aylik yavru bana geldiginde yaklasik olarak 2 haftada 100 adet dubia siparisi ve 1 kereye
mahsus cok az un kurdu siparis ettim. Yuvada 2 adet yem kabi bulunduruyordum ve bir tanesinde unkurdu + dubia , digerinde sadece dubia oluyordu. Bu sekilde elimdeki dubialar bitmeye yakin oldugunda takriben 10 gun sonra tekrar dubia siparis ediyordum ve bu sekilde yaklasik 10 aylik kadar oldular ve cok da hizli buyuduklerini dusunuyorum. Yem cesitliligi tabiki cok onemli fakat ufak bir uyari yapmak istiyorum cunku Crestedlara morio verilmemeli diye biliyorum ek olarak eger canliya(cekirge yazmissiniz ama circir daha iyi bir tercih olabilir fakat...) circir verirseniz o canli genelde sadece circir yeme aliskanligi kazaniyor. Bu durumdan kaynakli baslangic icin dubia+un kurdu yanina da arada tartara vermenizi tavsiye ederim. Ayrica bizlerin sozune itimat ettiginizden dolayi tesekkur ederim, istediginiz soruyu cekinmeden sorabilirsiniz..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Posted (edited)

AnılEr, 12 saat önce yazdı:

Uyarilarimizi dikkate alarak canli yem karari almaniza cok sevindim, kendimden ornek vererek izah etmek isterim. 2 adet 4 aylik yavru bana geldiginde yaklasik olarak 2 haftada 100 adet dubia siparisi ve 1 kereye
mahsus cok az un kurdu siparis ettim. Yuvada 2 adet yem kabi bulunduruyordum ve bir tanesinde unkurdu + dubia , digerinde sadece dubia oluyordu. Bu sekilde elimdeki dubialar bitmeye yakin oldugunda takriben 10 gun sonra tekrar dubia siparis ediyordum ve bu sekilde yaklasik 10 aylik kadar oldular ve cok da hizli buyuduklerini dusunuyorum. Yem cesitliligi tabiki cok onemli fakat ufak bir uyari yapmak istiyorum cunku Crestedlara morio verilmemeli diye biliyorum ek olarak eger canliya(cekirge yazmissiniz ama circir daha iyi bir tercih olabilir fakat...) circir verirseniz o canli genelde sadece circir yeme aliskanligi kazaniyor. Bu durumdan kaynakli baslangic icin dubia+un kurdu yanina da arada tartara vermenizi tavsiye ederim. Ayrica bizlerin sozune itimat ettiginizden dolayi tesekkur ederim, istediginiz soruyu cekinmeden sorabilirsiniz..
a

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Gerek kalmadı soruyu bir başka arkadaşımız cevaplamış teşekkürler.(Yorumu silemedim böyle kaldı)

Edited by Mustafa1084
Başka bir arkadaş cevap vermiş gerek kalmadı.

orhannyakut, 18 saat önce yazdı:

canlı yem siparişlerinizi az tutarak bu durumu sağlayabilirsiniz, unkurtlarını buzdolabına koymak onların metabolizmalarını yavaşlatarak pupa evresine geçmelirini baya bir süre uzatır, malesef hamam böceklerinden çok az miktarlarda alarak elinizde tutabilirsiniz, buzdolabına koyarsanız özellikle dubialar ölecektir.

100 adet un kurdu ve 10 adet küçük dubia aldınız;

-unkurtlarını buzdolabında tutun ve besleme yapmadan en az 8 saat önce çıkartın ki un kurtları da beslenebilsin

- dubiaların üreyebilecek boya gelmesine fırsat vermeden tüketebilirsiniz.

örnek bir düzen olarak;

haftada 3 gün canlı besleme yapacağınızı varsayarak

+ilk un kurdu

+ ikinci gün dubia

+ üçüncü gün ilk başlarda un kurdu dubialar büyümeye başladıkça dubia yapabilirsiniz

böylece elinizde minimum sayıda böcek olacaktır.

Çok teşekkürler bildiğin aklımı okumuşsunuz. 

1 minute ago, Mustafa1084 said:

Çok teşekkürler benim de işime gelir çünkü dediklerinizin bakımı çok kolay cırcır falan zorlardı ses çıkarıyorlar diye biliyorum hem hem de uçabiliyorlarmış galiba arada bir alırım hayvanım sağlıklı büyüsün gerisi mühim değil.Ancak bir sorum daha var üremeyecekleri ancak yaşayabilecekleri bir sıcaklık var mı?(Dubia için un kurdu buzdolabına falan konuluyor diye biliyorum.)

50-100 tane alacağınız 0-5,0-7 cm boyutlu dubialar 2 hafta sonra en fazla 0,8-1cm boyutuna gelecektir yenmedikleri takdirde ki yeneceklerdir... Dubiaların üreme boyları yaklaşık 2 cm olmalı ayrıca bu gerçekten uzun bir süre, yani çekinmeyin üreme konusunda elinizdeki dubiaları bitirip yenilerini alacaksınız döngüye girecek kadar uzun süre bekleyemez. Ayrıca cırcırların yetişkin halleri ses çıkartıyor, sizin işinize yarayan boyda cırcırlar ses çıkartmıyor.

Posted (edited)
AnılEr, 2 saat önce yazdı:

50-100 tane alacağınız 0-5,0-7 cm boyutlu dubialar 2 hafta sonra en fazla 0,8-1cm boyutuna gelecektir yenmedikleri takdirde ki yeneceklerdir... Dubiaların üreme boyları yaklaşık 2 cm olmalı ayrıca bu gerçekten uzun bir süre, yani çekinmeyin üreme konusunda elinizdeki dubiaları bitirip yenilerini alacaksınız döngüye girecek kadar uzun süre bekleyemez. Ayrıca cırcırların yetişkin halleri ses çıkartıyor, sizin işinize yarayan boyda cırcırlar ses çıkartmıyor.

Acaba yavru dubialar için nasıl bir yer yapmalıyım?Biliyorsanız anlatırsanız gerçekten çok işime yarar ve kaç günde 50 tane dubiayı yerler.(Her gün dubia vermeyeceğim)

Ve alacağım canlı için ortalama hangi boyutlarda bir cam teraryum yeterli olur.

Edited by Mustafa1084

3 hours ago, Mustafa1084 said:

Acaba yavru dubialar için nasıl bir yer yapmalıyım?Biliyorsanız anlatırsanız gerçekten çok işime yarar ve kaç günde 50 tane dubiayı yerler.(Her gün dubia vermeyeceğim)

Şöyle izah edeyim Crested gecko yavrusu için ki bu 15gram ağırlığa kadar yani yavru iken 14-15 litrelik yatay veya 20 litrelik diklemesine olan saklama kutularında rahatlıkla bakabilirsiniz, ilerleyen zamanlarda ise tek bir yetişkin için 30x30x45 boyutlarında diklemesine bir terraryum uygun olacaktır. Dubialar için 3-4litrelik ufak saklama kutuları idealdir. Dubia yeme sayısı canlının iştahına göre değişir 1 ayda 1 yavru sürekli dubia verildiği takdirde 100-200 tane yer diye düşünüyorum.

Hepsinin cevabı sürüngen dostları youtube kanalında mevcut.

Mustafa1084, 3 saat önce yazdı:

Terrarium konusunda pek bir şey diyemeyeceğim malesef crestedlar hakkında bilgim pek yok ancak dubialar için enden ziyade yüksek ve kapaklı bir kap kullanmanızı tavsiye ederim ( ben şahsen 20ltlik çöp bidonu kullanıyorum ve şu anda 200 civarı dubia var içerisinde).

- mümkün olduğunca opak bir şey kullanın çünkü dubialar ışıktan rahatsız olan canlılar

- yumurta viyollerini taban alanınıza göre bölerek kullanın, viyoller yatıktan ziyade dikey dursun.

- kapağa ufak ama çok sayıda delikler açıp daha sonrasında üzerine sineklik geçirebilirsiniz

- düzenli olarak taze elma, havuç, marul(ıceberg olmamalı) vs meyve sebze verebilirsiniz.

- kabın altına ısıtıcı pad koyabilir ya da kalorifer gibi sıcak bir şeyin yanına koyabilirsiniz, sıcaklığın 14 derece altına düşmesi dubialar için ölümcül olacaktır.

- ve 50 dubiayı yemesi haftada 4 dubia üzerinden hesaplarsak 2-3 ay kadar sürecektir, bu sürede üreme boyuna gelmeleri çok zor ancak eğer gelirlerse de az bir sayıdayken denk geleceklerdir ve bu size bir süre daha yetecek dubia demek olur :)