Jump to content
Misafir

Crested Gecko Sıkça Sorulan Sorular.

Önerilen İletiler

Misafir

image.png

Crested geckomun rengi değişiyor, neden ?

Crested gekoların renk değiştirmesinin iki temel sebebi vardır biri deri değiştirme döneminde derileri beyaza döner diğeri ise fired up ve fired down dediğim olaydır, fired up genelde yüksek nem ve doğrudan güneş ışığına maruz kalan canlılarda renklerin daha koyulaşması ve belirginleşmesiyle oluşur. Fired down ise tam tersi olarak düşük nem ve karanlık ortamlarda renklerinin soluk ve açık görünmesine neden olur.

Crested geckomun cinsiyetini nasıl ve ne zaman öğrenebilirim ?

Crested gekolar 6 aylık olmadan kesin birşey söylenemez. Erkekler 5-9 ay arasın da hemipenisleri gelişir. Kuyruk sokumunda şişlik belirir. Dişilerdeyse bu olmaz. Ancak dişiler yumurta dökene kadar kesin dişi denemez çünkü 30 grama gelmiş dişi zannettiğimiz bir canlıda bir anda hemipenis geliştirebilir.

Crested geckolarda UVB ışık gereksinimi var mıdır ?

UV lambalarının crested gekolara herhangi bir zararı yoktur ancak her ne kadar gececil olsalarda minimal ölçüde yararları mevcuttur, Ancak UV ışık kullanılmasada canlı sağlıklı bir şekilde yaşayıp üreyebilir ve hiçbir sağlık sorunu görülmez. 

Birden çok Crested geckoyu aynı alanda bakabilir miyim ?

Acemi ve deneyimsiz canlı sahiplerine bunu yapmasını önermiyoruz. Kısacası, crested geckolar ve diğer pek çok gecko türünü bir arada beslemek bazen çok ciddi sorunlar yaratabilir.
Üretim sezonu dışında ve üretim düşünülmedikçe, birlikte bakılmamalıdır. Birlikte bakılacağı zamanda da tecrübeli ve deneyimli canlı sahipleri tarafından bir süre için gözlemlenmelidir. (Üretim zaten tecrübesiz kişiler tarafından yapılmamalıdır)

Crested gecko(ları)m için ne kadar büyüklükte bir alana ihtiyacım var ?

Yetişkin bir crested geko için yaşam alanı minimum. 30x30x45 yani 40-45 litre civarı olmalıdır ancak bu ölçüler genede canlı için ufaktır o yüzden Max. 70-75 litre canlının rahat olabilmesi için yeterli ölçülerdir ve eğer birlikte besleyecekseniz bu ölçüleri canlı sayınıza iki ise hemen hemen iki katı kadar büyütmelisiniz.

Crested geckolar için gerekli ısı ve nem gereksinimleri ne kadardır ?

Sıcaklık ortalama 20-28 derece arasında olmalıdır.Nem ise %60 ve üzeri yeterlidir. Daha yüksek ve alçakta ciddi strese girerler.

Nasıl üretebilirim ?

Üretim sezonunda erkeğiniz min. 35 dişiniz ise min. 40 gramı geçtiğinde yan yana koyarak üretebilirsiniz, dişiler döl tutacağından tek bir çiftleşme bir sezon için yeterli olacaktır. Ancak canlılarınız üremedende sağlıklı ve uzun bir hayat sürebilirler aynı zamanda üretim canlılar için stresli sizin içinse maliyetli bir iş olduğundan para için veya canlınız mutlu olsun diye tecrübesiz kişiler tarafından yapılmamalıdır.

Crested geckom ne yer ne içer ?

Crested gekolar omnivor canlılardır yani hem böcek hemde meyve yerler. Böcek olarak yumuşak kabuklu hamam böceği türleri veya cırcır böceği türlerinden ana besin olarak verebilirsiniz, un kurdu gibi kabukluları ise mecbur kalmadıkça vermeniz sindirim ve sağlığı açısından önerilmez. Su ihtiyacı için ise extradan su kabı günlük su sıktığınız takdirde gerekmez.

Crested geckomun kalsiyum ve multivitamin ihtiyacını nasıl karşılarım ?

En az beslenme kadar önemlidir. Haftada 3 gün verdiğiniz böceği d3 lü kalsiyuma bulayıp vermelisiniz ki düzgün bir şekilde kalsiyum ihtiyacı karşılansın. 2 haftada birde multivitamin aynı şekilde böceklere bulayıp verilmelidir. Ancak mama ile besleyecekseniz mamanın içine karıştırıp verebilirsiniz o zaman multivitamini extra böceklere bulayıp vermenize gerek kalmaz.

Canlı yem bakmadan sadece mama ile Crested gecko besleyebilir miyim?

Sadece kendi hazırlayacağınız veya repashy gibi hazır mamalarla üretim yapmadığınız sürece sağlıklı bir şekilde de besleyebilirsiniz çünkü bu mamalarda kalsiyum,multivitamin ve en önemlisi böcek tozu yani canlının protein ihtiyacını giderecek besinler olmasıdır. Ancak tabiki en sağlıklısı doğal beslenme biçimlerini bozmadan hem mama yani meyve püresi hemde canlı yem ile karışık beslemektir.

Eğer kendiniz mama hazırlayacaksanız dikkat etmeniz gereken önemli konular vardır;

1.Püre kıvamına gelen meyveleri eğer kendiniz hazırladıysanız içine kalisyum ve var ise multivitamin eklemeniz gerekmektedir ama sadece mama ile besliyorsanız bsf larvası unu gibi toz böcek karışımlarını canlınızın protein ihtiyacı açısından eklemeniz gerekir

2.Hazır bebek mamaları gibi hazırda satılan meyve püreleri insanlar için üretildiğinden içinde canlınızın sağlığını olumsuz etkileycek maddeler ve besinler içeriyor olabilir o yüzden bebek maması kulalnacaksanız bile içindeki malzemeleri iyi okuyup araşatırıp ona göre kullanmanız önerilir.

3.Her türlü egzotik veya yaygın meyveyi püre haline getirdiğiniz takdirde verebilirsiniz ancak meyve ve yukarıda yazılı ek maddeler dışında yoğurt veya şeker gibi besinler kesinlikle eklememeniz gerekir.

4.Repashy gibi hazır mamalarda ise ek bir madde veya besin eklemenize gerek yoktur sadece su ile karıştırıp canlınıza verebilirsiniz. Ancak canlınızda protein,kalsiyum vb. eksikliği gözlemlerseniz, eklemenizde bir sakınca yoktur.

------------------Yeni Sorular Geldikçe Konu Güncellenecektir.------------------

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Merhaba öncelikle içerik için teşekkürler.

Benim crestedlar kalsiyum ve d3 e bulanmış böceği ve içeriğinde aynı şekilde kalsiyum ve d3 olan mamaları yemiyorlar, bunun için öneriniz var mı? Bir de evde hazırlayacağınız meyve püreleri için uygun olan/olmayan meyveler nelerdir, bunların bir yerde bir listesi var mı?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Benim crestedlar kalsiyum ve d3 e bulanmış böceği ve içeriğinde aynı şekilde kalsiyum ve d3 olan mamaları yemiyorlar, bunun için öneriniz var mı? Bir de evde hazırlayacağınız meyve püreleri için uygun olan/olmayan meyveler nelerdir, bunların bir yerde bir listesi var mı?
Sürüngen dostları kanalında bir videosu var şeftali elma armut kavun karpuz muz avokado uygundur.

SM-J510FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Sürüngen dostları kanalında bir videosu var şeftali elma armut kavun karpuz muz avokado uygundur.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Misafir
On 3/31/2019 at 3:05 PM, ToKayDostu said:

multivitamin haftada 1 verilmesi gerekmiyor muydu ?

mama kullanmıyorsanız 2 mama kullanıyorsanız 1 repashy tarzı markalı ürün kullanıyorsanız gerek yok.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Misafir

Canlılar yeterli protein ihtiyacı karşılanmaz ve yazdığım gibi mbd gibi hastalık ve ölümlere yol açar

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Misafir
13 hours ago, Gözde Gülseven said:

Bu canlılarda kişilikleri olduğu gibi aynı zamanda tıpkı bizim gibi bazı yemleri beğenip bağzılarını beğenmezler farklı yem türleri deneyip çeşitliliği arttırın.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
PatoK, 21 saat önce yazdı:

Bu canlılarda kişilikleri olduğu gibi aynı zamanda tıpkı bizim gibi bazı yemleri beğenip bağzılarını beğenmezler farklı yem türleri deneyip çeşitliliği arttırın.

Böcek ve meyve püresini normalde yiyor zaten. D3 ve kalsiyum olunca yemiyor. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Benim crested multivitaminli böcekleri zor yiyodu ama unkurtlarına bayılıyodu. Bende unkurtlarını haftada bir multivitamine bulayıp veriyorum multivitamine bakmadan yiyo direk. Sizde en sevdiği yemi bulup ona göre üzerine kalsiyum ekleyip vermeyi deneyin bence.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Merhaba Crested Gecko beslemeyi düşünüyorum da dışkı kokusu ne raddede acaba kendi odamda beslemek istiyorum çünkü rahatsız edici boyutta mı? Cevaplarsanız sevinirim, teşekkürler.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bende kendi odamda besliyorum ve ben 2,3 günde bir temizliyorum böylece kokmuyor koksa bile odana yayılmıyor sadece teraryumu açınca koku geliyor. Beni o kadar rahatsız etmiyor.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.