Jump to content
detizefidir

Leopard Gecko Ağız-Burun Bölgesinde Yara Var

Recommended Posts

Öncelikle herkese selamlar. Yaklaşık 1 hafta önce geckomun ekte göründüğü kısmında pembelik vardı gayet normal gözüküyordu fakat 2 gün önce deri attı ve dün handling yaparken ekte görünen kısmın yara olduğunu ve iyice kızardığını fark ettim. yemlere atak yaparken olmuş olabilir diye düşünüyorum. kabın herhangi bir tarafında kesecek ya da yara yapacak şekilde çıkıntı vs yok nasıl olduğunu pek anlayamadım. daha önce başına gelen, nasıl düzeleceğini ve tedavisini bilen varsa anlatabilir mi ?

kendiliğinden düzelir mi ?

IMG_7383.JPG

Screenshot_2.png

sürtünmeden ötürü tahriş olmuş gibi. eczaneden terramicyn alıp, yaraya uygulayabilirsiniz. lakin yara burnunda olduğu için kremi yalayacaktır, o yüzden az miktarda sürerek iyice yedirmeye çalışın canlıyı strese sokmadan

yem kabını da değiştirmeniz iyi olur eğer keskin yerleri mevcutsa

yem kabı kalın camdan. kesecek hiçbir yer yok. mağarasının kenarlarını da iyice zımparaladım bugün. teramisin yerine başka kullanılabilecek kremler var mı ?

detizefidir, 19.04.2019 - 19:21 yazdı:

yem kabı kalın camdan. kesecek hiçbir yer yok. mağarasının kenarlarını da iyice zımparaladım bugün. teramisin yerine başka kullanılabilecek kremler var mı ?

Cam olduğu için yemlerin içerisinde olmasına rağmen dışarıdan atak yaparsa burnunu sürekli cama çarpar şeffaf olmayan bir yem kabı kullanın.

Desen varsa onu yemeye çalışıyor olabilir,yada başka bir sebepten sen yinede değiştir yem kabını ne olurki. :D

Şeffaf kullanma yem kabını

bugün yem verirken kontrol ettim yem kabına vurmayla ilgili bi sıkıntısı yok. bazen dışarı çıkmak için tırmanmaya çalışıyor o sırada burnunu hava deliklerine soktuysa ordan olmuştur diye düşünüyorum

detizefidir, 17 dakika önce yazdı:

bugün yem verirken kontrol ettim yem kabına vurmayla ilgili bi sıkıntısı yok. bazen dışarı çıkmak için tırmanmaya çalışıyor o sırada burnunu hava deliklerine soktuysa ordan olmuştur diye düşünüyorum

Teraryumunu görmediğim için bilemiyorum ama orasıyla ilgiliyse teraryumunu değiştirebilirsin.Ya da kap kullanıyorsan akvaryum silikonuyla kapatıp sürtemiyeceği biyere aç.

Teraryumun havalandırma deliğinden olması muhtemel plastik teraryumda matkap ile delme yaptıysan plastık kalıntılar batma yapmış olabilir temizlemeyi dene.