Jump to content

Recommended Posts

Yeni su kaplumbağalarım var ve içlerinden birinde yumuşama hissettim uvb cumartesi elimde olucak ve kalsiyum alayım diye düşündüm.D3lü ve D3süz arasındaki fark nedir ve hangisini neden tercih etmeliyim.

Yeni su kaplumbağalarım var ve içlerinden birinde yumuşama hissettim uvb cumartesi elimde olucak ve kalsiyum alayım diye düşündüm.D3lü ve D3süz arasındaki fark nedir ve hangisini neden tercih etmeliyim.
Eğer uvb yarın gelecekse kalsiyum almanın bir manasi yoktur diye düşünüyorum.Yumuşama için veterinerinize danışabilirsiniz.

SM-J510FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By cimrirakun
      Leopard Geckolar için D3 lü ve D3’süz kalsiyum şart mı ve şartsa nerden temin edebilirim? Petshop veya güveniliriz satıcı var mı?
    • By Can2004
      Abilerim, ablalarım; ciddi şekilde kırmızı yanaklı su kaplumbağası almak istiyorum bakım ve besleme vb. Konular Hakkında birsürü makale okudum bazıları aynı bazıları farklı yazmış, lütfen bu işte profesyonel olan arkadaşlarım bana net olarak bir makale yazıp ya da bana bakımı Hakkında  net  bilgi verir misiniz? Yarın almayı düşünüyorum ACİL!!!!
    • By teenmom
      Ic kapagi kontrol amacli acilmis ama tamami dolu d3lu exo terra kalsiyum. 90 gram 65 tl. Alici odemeli kargo yapilacaktir

• By Marshall
      Giriş

Matamata kaplumbağası dünyadaki en hoş ve ilgi çekici tatlı su kaplumbağalarından biridir, Bunun sebebi ise görünüşünün yaprağı andırması ve boyutudur.

Kabuğu oldukça sert ve boyu yaklaşık 46 cm'ye dayanan bu tuhaf görünüşlü kaplumbağamızın tarihte bir çok kez ismi değiştirilmiştir.
      'İğne Burun' ve 'Yaprak Kafa' Bunlardan bazılarıdır.
      En son 1922'de gelen en yeni bilimsel isim Chelus Fimbriatus'tur.

Matamata isminin anlamı ise 'Öldür Öldür' Demektir.
      Ayrıca Güney Amerika'daki bazı insanlar çekici olmayan kadınlara 'mata matas' derlermiş  ..

Dağılım

Matamatalar Güney Amerikanın yerlisidir,  Amazon Nehrinde ve onun; Peru, Venezuela, Guyanya ve Brezilya'daki
      kollarında bulunur.
      Davranış ve Mizaç

Matamatalar üşengeç ve pek hareket etmeyen yani tembel olarak adlandırılır, avlanmak ve nefes almak dışında geri kalan çoğu zaman saklanma yerlerinde beklerler.

Matamata kaplumbağalarının ömrü için kesin kaynak olmamakla birlikle ortalama 40 ile 75 yıl arası olduğu
      söylenmektedir, iyi bir bakımla 100 yıldan fazla yaşayabilecekleri'de söylenir.

Durağan ve alçak suları severler ve genellikle yüzmekten çok yürümeyi tercih ederler ( bu yüzden sığ su şart ).

Beslenme ve Diyet

Matamatalar tahmin edebileceğiniz üzere etoburdur ve sadece canlı hayvanlarla beslenmeyi tercih ederler.
      Diyetlerinin büyük bir kısmı balıklardan oluşur ayrıca gece sudan çıkıp eklem bacaklıları ve omurgasızları yedikleri'de görülür.

Verebileceğiniz Canlı Yemler Şunlardır:
      Golyan Balığı, Moli balığı, Lepistes, Akvaryum Balıkları ( Japon Balığı Hariç ), Güneş Balığı, solucanlar ve diğer tatlı su omurgasızları.

Akvaryum ve Yaşam Alanı

Yetişkinler için en az 16 inç (40cm) ve daha uzun yükseklikte ve en az 1.20 metre genişliğinde, su derinliği ise 8 ila 10 inç (20cm) derinliğinde bir sığ su yeterlidir.
      Yavru ve gençler içinse 40 ila 60 (151 litre) galonluk bir tank ve derinliği 3 ila 4 inç (7cm) olan bir tank yeterlidir.

Toksik madde içermeyen ve salınım yapmayan Çeşitli canlı/yapay bitkiler dal, ağaç parçaları ve kayalar kullanabilir ve boyutuna uygun bir mağara koyabilirsiniz, Zeminde taban malzemesi olarak taş kullanılması önerilmez. Basking (güneşlenme) alanı gerekmektedir.

Su değeri ise önemlidir suyun 5-6 pH Değerinde biraz asidik bir su olması gereklidir, sphagnum yosunu ekleyebilirsiniz suyun asit değerini arttıracaktır.
      Suyun düzenli olarak sık sık değiştirilmesi ve akvaryumun temizlenmesi gerekir.

Aydınlatma ve Sıcaklık

Su sıcaklığının 25 ile 32 derece arası olması gerekmektedir, akvaryum ısıtıcısı kullanılabilir. Basking (güneşlenme) alanı ise ortalama 32 derece ve üstü olmalıdır, 75-150 watt ısıtıcı ampül kullananılabilir.

Ve son olarak Mutlaka UVB Lamba ve Su filtresi gerekmektedir.

İlgili Video:

Olası Sağlık/Hastalık Sorunları
      Zayıf Su Kalitesi: Matamata Kaplumbağalarının çoğu sorunu su kalitesiyle ilgilidir. Kirli su veya pH'ı yüksek olan sular sorunlara yol açar.

Parazitler: Matamatalar sadece canlı av yemeye meyilli olduklarından, ölü yeme alıştırmak zordur. Bu yüzden olası parazit durumunda Panacur adlı ilacı ölü yeme enjekte edip, kaplumbağanın önünde canlıymış gibi sallayarak onu yemesini kabul ettirmek biraz zor olabilir.

Notlar:
      - Matamatalar yavruluk ve gençlik dönemlerinde çok daha hassastırlar bu zamanlarda Handling önerilmez ve olabildiğince handling'den kaçınılmalıdır.
      - Her ay kabuğunu diş fırçasıyla nazikçe fırçalayabilirsiniz, yararlıdır.

Kaynaklar:
      http://animal-world.com/encyclo/reptiles/turtles/MatamataTurtle.php#heading_anchor
      http://www.reptilesmagazine.com/Care-Sheets/Mata-Mata-Turtle/
      https://www.allturtles.com/matamata-turtle/

Çeviri/Derleme reptula.com'a aittir, izinsiz alıntı yapılamaz.

• By Elixus
      Herkese merhaba. Hobiye yeni başlayacağım. Biraz acemilikle, biraz da aceleyle, geckom için Multivitamin ve D3lü kalsiyum alırken son kullanma tarihini yakın almışım. Büyük ihtimal hepsi bitmeyecek ve elimde kalacak. Bu yüzden elimden çıkarmak istiyorum. Çok canlısı olan, ihtiyacı olan veya benim için problem olmaz diyen, yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim. Exo Terra 90gr D3lü Kalsiyum Exo Terra 70gr Multivitamin var, ikisi de henüz kullanılmadı, kutuları kapalı sıfır duruyor. SKT ikisinin de 06/2019.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.