Jump to content
muhammed

Leopard Gecko Üreme Sorunu, Yardım!

Recommended Posts

Merhabalar.

İlk kez leopard gecko üretme macerasına giriştim ama iyi başlamadı galiba. Sorunu bulmaya ve çözmeye çalışıyorum. Yardımlarınızı beklerim.

Elimde yavrudan büyüttüğüm 3 adet dişi leopard gecko var. Dişi oldukları kesin. Gramajları 48-54-60 gram. Herhangi bir sağlık sorunları yok. Gün aşırı tartara, lobster, cırcır, un kurdu...vs gibi bir menü ile besliyorum. Supplementler tamdır. 13-14 aylık hayvanlar.

Erkek de aynı yaşlarda fakat gramajı biraz düşük onu yeni aldım bir arkadaştan. Pek iyi beslememiş sanırım. 45 gram civarı. 

Önce erkeği dişilerin yanına attım sonradan aldığım için. Kuyruk sallamalar ısırma istekleri vs oldu ama dişilerden dayak yedi. Sonra alıştılar, 15 gün aynı terraryumda kaldılar. Beraber yatıp kalktılar, hır gür olmadı ama çiftleşme görmedim. Arada mağara içinden kuyruk sallama seslerini duyuyordum o kadar.

15 gün sonra erkeği ayırıp başka terraryuma aldım. 4-5 gün alışmasını sağlayıp dişileri sırayla onu yanına attım. Her dişi 2 gün durdu yanında, beraber yattı kalktı ama ne kurlaşma ne çiftleşme göremedim ben. Sonuç olarak 1 aydır beraberler ve çiftleşme veya yumurta yok. Gramajlarda da değişiklik yok yani yumurta oluşumu yok diye düşünüyorum. Araştırmalarıma göre 1 ay çiftleşme ve yumurta gelmesi için gerekenden uzun bir süre. Yanlış veya eksik olan şey sizce ne olabilir?

Posted (edited)

Erkek sanirim daha hazır değil benim de elimde 55 gr 8aylik bir erkek mevcut üreme dönemine daha yeni yeni giriyor. Bir de dişilerden dayak yemiş bir süre ayir 1-2hafta kadar sonra tekrar dene genelde 1-2saat içinde çiftleşme oluyor ama 1-2haftaya kadar da uzayabiliyor. Disilerin hazirsa sıkıntı erkektedir. Birde ayni terralara koyduğun zaman gözlemle sürekli ciddi yaralanmalar olabilir.

Edited by faruk1960
  • Like 1

Yanlış ve ya eksik bir durum gözükmüyor anlattığıniz kadarıyla ayni işlemleri erkek 50 gr ve ya üstüne çıktığı zaman tekrat dene ama bu süre boyunca erkegi ayri terrada besle

• Like 1

faruk1960, 11 saat önce yazdı:

Yanlış ve ya eksik bir durum gözükmüyor anlattığıniz kadarıyla ayni işlemleri erkek 50 gr ve ya üstüne çıktığı zaman tekrat dene ama bu süre boyunca erkegi ayri terrada besle

Cevap için teşekkürler.

Sıkıntı şu ki hazır olup olmadıklarını anlayamıyorum. İyice alıştılar kardeş gibi oldular artık. Beraber uyuyorlar hırgür yok. Erkeğin kuyruk dolgunluğu güzel ama vücut ince kalmış. Onu sıkı besliyorum. Beraber kalıyorlar şu an. Belki de dişiler hazır değil bilemiyorum. Erkek ilk geldiğinde hepsine kuyruk salladı ama yüz bulamayınca sonradan vazgeçti.

Soru günceldir.

Erkek dişilerle beraber sıkıntısız yaşıyor. İştahı yerinde. Dişiler iştahsız. Epeydir pek yem almıyorlar. 

Birinin karnı epey şişti ama altında yumurta oluşumu görmüyorum.

9289F477-C3FE-4807-B812-6FE8BEE48B1D.jpeg

faruk1960, ‎23‎.‎05‎.‎2019 - 21:47 yazdı:

Bende aynı fikirdeyim, erkeği bir süre dişilerden ayrı bir yerde besleyin daha sonra yanyana koyun belki o zaman çiftleşme olabilir. Ayrıca erkeklerde dişi seçme durumları olabiliyor, o zamanda böyle sorunlarla karşılaşıyoruz.

arowana heco, 29.05.2019 - 10:15 yazdı:

Bende aynı fikirdeyim, erkeği bir süre dişilerden ayrı bir yerde besleyin daha sonra yanyana koyun belki o zaman çiftleşme olabilir. Ayrıca erkeklerde dişi seçme durumları olabiliyor, o zamanda böyle sorunlarla karşılaşıyoruz.

Erkeği 1 hafta kadar ayırıp besledim ve sonra dişileri teker teker yanına saldım. Yine hareket yok. İlk zamanlar dişilere kuyruk sallıyordu şimdi onu da göremiyorum. Dişilerde de iştahsızlık başladı. Özellikle iki tanesi hiç yem almıyor.

Bugün süpriz bir gelişme oldu. Sürekli kontrol ettiğim halde 1 i hariç geckolarda yumurta belirtisi görmüyordum. Az önce torfu kontrol edeyim dedim üç tane bozulmuş Yumurta gördüm. Torf kuruydu. Yumurtalar da içe göçmüş. İlk yumurtaları Oldukları için bozuk muydular yoksa kuru torf yüzünden mi oldu bilmiyorum. 

Şimdi birkaç sorum var cevap verebilirseniz çok sevinirim;

1-Bu hayvanlar ikişer ikişer yumurtlamıyor mu yani dört yumurta olması gerekmiyor mu? 4. Yumurta Henüz gelmemiş midir?

2-Kabının içindeki torfu nemlendirirdim, eğer yumurta gelirse kuluçkaya alana kadar ne kadar süre torfun içinde sağlam kalabilir?

3-Yumurta beklediğim geckom iyice şişti, Hareketleri yavaşladı ve yem almıyor. Yumurta yapamama gibi bir sorun olabilir mi bu durumda ne yapmam Gerekir?

C914E372-E94C-450C-B715-9C85EAD244A2.jpeg

D097D019-EE66-47CB-8636-E0CE3E9D8224.jpeg

Aynı kapta 3 yumurta varsa iki dişi bir arada yaşıyor demektir. Hepsinin kendi yerinde olması gerektiğini bir yana bırakalım, hangi yumurta hangi dişiye ait bunu nereden bileceksiniz. Bu durumda baba sabit olsa da anne morphunu bilme imkanı olmayacaktır. 

Bir erkeğe üç dişi fazla. Benim 75gr. lık 4-5 sezonluk çiftleşme tecrübesi olan erkek için bile fazla. Birinde tutar diğerlerinde tutmaz veya baştan tutar sonradan Yumurta kaliteleri düşer, yetersiz kalma ihtimali çok yüksek.

Benim tavsiyem hepsini ayırmanız. Çiftleşmenin ne zaman olduğu hatta olup olmadığı konusunda bir fikriniz yok, bu yüzden karnı şiş Gecko’nun yumurta vermesi gereken süreyi geçip geçmediğini bilemeyip egg-bond olmasından endişe  ediyorsunuz. Erkeği bir hafta ayrı tutup hamile olmadığından emin olduğunuz bir dişinin yanına bırakıp gözlemleyin. Çiftleşme gerçekleşirse bir hafta sonra diğer dişiyle denersiniz. Çiftleşme olmazsa diğeriyle deneyebilirsiniz. Dişi hazırsa zaten çiftleşme olur extra yanında bırakmaya gerek yok. Torfun nemli olması gerekiyor. Aklıma gelenler bunlar. Hamile dişiyi biraz daha bekleyin eğer yumurtaları çıkartamazsa veteriner desteği gerekecektir.

• Like 1

Gokmen73, 23 saat önce yazdı:

Aynı kapta 3 yumurta varsa iki dişi bir arada yaşıyor demektir. Hepsinin kendi yerinde olması gerektiğini bir yana bırakalım, hangi yumurta hangi dişiye ait bunu nereden bileceksiniz. Bu durumda baba sabit olsa da anne morphunu bilme imkanı olmayacaktır. 

Bir erkeğe üç dişi fazla. Benim 75gr. lık 4-5 sezonluk çiftleşme tecrübesi olan erkek için bile fazla. Birinde tutar diğerlerinde tutmaz veya baştan tutar sonradan Yumurta kaliteleri düşer, yetersiz kalma ihtimali çok yüksek.

Benim tavsiyem hepsini ayırmanız. Çiftleşmenin ne zaman olduğu hatta olup olmadığı konusunda bir fikriniz yok, bu yüzden karnı şiş Gecko’nun yumurta vermesi gereken süreyi geçip geçmediğini bilemeyip egg-bond olmasından endişe  ediyorsunuz. Erkeği bir hafta ayrı tutup hamile olmadığından emin olduğunuz bir dişinin yanına bırakıp gözlemleyin. Çiftleşme gerçekleşirse bir hafta sonra diğer dişiyle denersiniz. Çiftleşme olmazsa diğeriyle deneyebilirsiniz. Dişi hazırsa zaten çiftleşme olur extra yanında bırakmaya gerek yok. Torfun nemli olması gerekiyor. Aklıma gelenler bunlar. Hamile dişiyi biraz daha bekleyin eğer yumurtaları çıkartamazsa veteriner desteği gerekecektir.

Cevap için teşekkürler.

3 dişi bir arada duruyor.çiftleşme göremediğim için ayırmadım. Sadece karınlarını ve gramajlarını takip ediyordum yumurta bulursam hangisinden olduğunu anlarım diye. 3 yumurta buldum ve sanırım hangileri kimden biliyorum ama yumurtalar ölü tabi. 

Şu an sorunum karnı şiş olan dişi. Egg bond mu kabız mı bilemiyorum. Alt tarafında siyah- yeşil bir bölge oluştu. Sanırım dışkılamıyor. Dün ılık bir banyo yaptırdım. 

Bu konuda yapabileceğim birşey var mı?

7A2E1466-4053-4ACC-99C3-60BE479C3A2A.jpeg

EF124974-C71A-4C15-9B9E-4132231412F7.jpeg

Bildiğim kadarıyla sizin yapabileceğiniz bir şey yok, sürüngenlerde tecrübeli bir veterinere götüreceksiniz.

Gokmen73, 5 saat önce yazdı:

Bildiğim kadarıyla sizin yapabileceğiniz bir şey yok, sürüngenlerde tecrübeli bir veterinere götüreceksiniz.

Veteriner arkadaşlarım var, görünce “Bu ne?“ dediler. 

Hayvanın rengi soldu deriye girer gibi. Ama deride değil. Yazık inşallah kurtarır.

İstanbul'da iseniz veteriner hekim önerebilirim. Ama bence kendi bırakacaktır yumurtayı bir süre sonra.

Yumurtalar muhtemelen torf kuru olduğu için bozulmuşlar. Ve dişilerden birinin ilk çiftleşmesi ise ilk seferde tek yumurta gelebilir. Veya ömrü boyunca da tek yumurta yapacak olabilir. Onu bilemeyiz.

Ve Çiftleşme sezonu öncesi erkek de çok iyi beslenmeli sağlam döllenme için. Ek olarak üretim için çektiğimiz videoları da izleyebilirsiniz. Sürüngen dostları YouTube kanalında.

• Like 2

Ilık suda bekletip karnina aşağı doğru hafifçe masaj yapabilirsin, takip ettiğim yabanci bi forumda kadin bu şekilde kurtarmıştı canlıyı

• Like 1

CyBeRr, 06.06.2019 - 18:09 yazdı:

İstanbul'da iseniz veteriner hekim önerebilirim. Ama bence kendi bırakacaktır yumurtayı bir süre sonra.

Yumurtalar muhtemelen torf kuru olduğu için bozulmuşlar. Ve dişilerden birinin ilk çiftleşmesi ise ilk seferde tek yumurta gelebilir. Veya ömrü boyunca da tek yumurta yapacak olabilir. Onu bilemeyiz.

Ve Çiftleşme sezonu öncesi erkek de çok iyi beslenmeli sağlam döllenme için. Ek olarak üretim için çektiğimiz videoları da izleyebilirsiniz. Sürüngen dostları YouTube kanalında.

Kaan Bey teşekkürler, kanalı takip ediyorum.

Kendiliğinden bırakır mı bilmiyorum. Epey zamandır giderek şişiyor ve yem almıyor. Deriye girip attı ama geçen gün. Karnındaki yeşil alan büyüyor, ondan endişe ediyorum. İnternette o şekilde ölmüş olan geckolar gördüm. Müdahale edemedek can sıkıcı. Samsun'dayım, anlayan veteriner bulamadım.

Diğer dişilerin günlerini takip ediyorum. Torfu nemli tutup her gün kontrol ediyorum. Erkek zaten çok iştahlı maşallah, öncesinde de epey kondisyon yükledim.

faruk1960, 06.06.2019 - 20:20 yazdı:

Ilık suda bekletip karnina aşağı doğru hafifçe masaj yapabilirsin, takip ettiğim yabanci bi forumda kadin bu şekilde kurtarmıştı canlıyı

Faruk Bey ben de bir tavsiye üzerine bir defa bu uygulamayı yaptım. Acaba her gün yapsam mı? Örnekleri varsa belki işe yarar.

Bence her gün yapmanızda fayda var, ciddi bir şeyse geç kalmadan devamlı denemek lazım. Umarım işe yarar sağlığına kavuşur. 

• Like 1
  • Thanks 1

Göz göre göre ölüme gidiyor. Veterinere götüremiyorsanız bile en azından bir danışın, belki bir yol gösterecekler belki kargo yoluyla yollama imkanınız olacak. Bu sebepten canlısını kaybedenler var sonradan keşke demeyin.

Günlük ılık su ile karnına masaj yaptığım gecko sanırım kurtuldu. Bu akşam garip bişey çıkarıp 9 gram verdi. Şu an yanlış görmüyorsam karnında iki de büyük yumurta var. 

Bu çıkardığı şey nedir?

74D34834-E8D1-4143-82D0-36CE9D1C816A.jpeg

• Like 2

muhammed, 26 dakika önce yazdı:

Günlük ılık su ile karnına masaj yaptığım gecko sanırım kurtuldu. Bu akşam garip bişey çıkarıp 9 gram verdi. Şu an yanlış görmüyorsam karnında iki de büyük yumurta var. 

Bu çıkardığı şey nedir?

Konuyu bekliyodum bende çok sevindim kurtulduğuna gözünüz aydın. Çıkarttığı şey gelişmemiş yumurtaya benziyor masaj yapınca kendine gelip 9 gram verdiğini görmüşsünüz.Onceden oluşan morluk çıkan yumurta hepsi yumurtanın içerde kalmasını gösteriyor geçmiş olsun.Tebrikler

• Thanks 1

Dangle26, 57 dakika önce yazdı:

Konuyu bekliyodum bende çok sevindim kurtulduğuna gözünüz aydın. Çıkarttığı şey gelişmemiş yumurtaya benziyor masaj yapınca kendine gelip 9 gram verdiğini görmüşsünüz.Onceden oluşan morluk çıkan yumurta hepsi yumurtanın içerde kalmasını gösteriyor geçmiş olsun.Tebrikler

Teşekkür ederim. Dün masaj yapmadan önce 59 gram olarak ölçmüştüm, bu akşam farkettiğim bu atıktan sonra hemen tarttım 50 gram geldi. 

Neşterle kestim, normal bir yumurtadan 1.5 kat daha büyük ama dışında kalın bir zar var, deri gibi. İçi ise kocaman bir yağ topu. Epey iğrenç bişey aslında ama sanki bir parça kuyruk yağı gibi bişeydi. Oldukça da katı. Hayvan karnında onunla duruyormuş. Fakat bunu tuvaletini yaptığı bölüme bırakmıştı ben sonra torfu kaZdığını gördüm ve altına baktım sanırım yumurta da var. 

Umarım içinde ne varsa hepsini çıkarır da yeniden yem aşmaya başlar.

Posted (edited)

Biraz da güzel haber verelim. İki yumurta buldum az önce. Ama başka dişiden. Bizimki hala 50 gram. Yumurtalar sağlıklı sanırım ama inkübatör yok. Elimdeki malzemelerle yapacağım hemen. Ve fotoğrafta görünen karındakiler sizce yumurta mı?

514F4B51-B847-47B5-AC7B-99CC9A738A3A.jpeg

96BD1200-8678-436C-933B-F6FE08A743B8.jpeg

Edited by muhammed

Masajin işe yaramasina sevindim, geçmiş olsun yine yakından kontrollere devam😊😊ve evet fotoğrafta görünenler yumurta gibi duruyor umarim bunlari sağlıklı bir şekilde çıkarabilir

Posted (edited)
faruk1960, 1 saat önce yazdı:

Masajin işe yaramasina sevindim, geçmiş olsun yine yakından kontrollere devam😊😊ve evet fotoğrafta görünenler yumurta gibi duruyor umarim bunlari sağlıklı bir şekilde çıkarabilir

Çok teşekkürler. Bulduğum yumurtaların üst kısmında çöküntü var göründüğü gibi. Diğer tarafları dolgun, sıkıntı Yok. Sizce yumurtalar çökmüş mü, toparlar mı?

dün inkübatöre koydum dA yumurta kabı şu an çok nemli gibi geldi. İçinde vermikülit var, epey ıslandım.Delik havalandırma vs yok. Isı 31-32 arası. Bu nem sıkıntı yapmaz değil mi? Kapağı açmayacam çünkü.

8E61447C-7427-41BC-84DE-7DAD577E937B.jpeg

Edited by muhammed

Çok teşekkürler. Bulduğum yumurtaların üst kısmında çöküntü var göründüğü gibi. Diğer tarafları dolgun, sıkıntı Yok. Sizce yumurtalar çökmüş mü, toparlar mı?
dün inkübatöre koydum dA yumurta kabı şu an çok nemli gibi geldi. İçinde vermikülit var, epey ıslandım.Delik havalandırma vs yok. Isı 31-32 arası. Bu nem sıkıntı yapmaz değil mi? Kapağı açmayacam çünkü.
8E61447C-7427-41BC-84DE-7DAD577E937B.thumb.jpeg.9d1e22876c8ca1ec77d0a3cd923706e9.jpeg
Sıcaklık biraz daha düşük olursa canlılar daha sağlıklı çıkabilir diye düşünüyorum.

SM-J510FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi