Jump to content
muhammed

Leopard Gecko Üreme Sorunu, Yardım!

Önerilen İletiler

Nem çok fazla, sıcaklık fazla bu şekilde kalirsa yumurtalar yarina kuflenmeye başlar. 25 gr perlite 20 gr su ekleyin. Nemi bu şekilde ayarlayıp, sıcaklığıda 29 derecede sabit tutmanda yarar var😊 ayrıca kapta raptiye boyutu kadar 2-3yerde delik acarsan daha rahat olur senin açindan

tarihinde faruk1960 tarafından düzenlendi
1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Yumurtalar nem de şişecektir. Kapakta 1-2 küçük delik gerekli nem şuan aşırı gibi. O çıkarttığı beyaz şey ise üre (suyun dışkılanmış hali) gibi duruyor. Yumurtlama öncesi böyle normalden büyük dışkılar çıkabiliyor. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
ToKayDostu, 4 saat önce yazdı:

Sıcaklık biraz daha düşük olursa canlılar daha sağlıklı çıkabilir diye düşünüyorum.

SM-J510FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

30 dereceye çektim. Ama nem fazla gelir küf yapar mı diye korkuyorum. Birkaç delik açacağım. Perlit yerine vermikülit kullandım. Oran bilmiyorum açıkçası ama suyu emecekleri kadar su var .

tarihinde muhammed tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

29 derecede devam ediyorum ama yumurtalar görebildiğim kadarıyla şişmedi hatta biraz daha çökmüş gibi.

Ben yumurtaları yapıldığı gün buldum ve torf da oldukça nemliydi. Bi taraflarında hafif çöküntü vardı. Hemen bozulmazlar diye tahmin ediyorum.

Biraz daha beklemem gerekir mi sizce? Bugün 3. Gün, yumurtaların şişmiş olması gerekmez miydi?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
faruk1960, 9 dakika önce yazdı:

Yumurtalar kesin dolu mu?

Bilgim yok. Bir hafta sonra ışığa tutulup bakılıyor diye biliyorum ama...

bulduğum gibi inkübatöre koydum.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
muhammed, 2 dakika önce yazdı:

Bilgim yok. Bir hafta sonra ışığa tutulup bakılıyor diye biliyorum ama...

bulduğum gibi inkübatöre koydum.

Yok, direk çıktığın da belli olur aslinda ama yine de 3-4gun inkube edilip kesinlik olsun diye beklenir. İsik tutulduğunda tamamen sap sari ise boştur, hafif kırmızılık varsa doludur.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
faruk1960, 18.06.2019 - 23:49 yazdı:

Yok, direk çıktığın da belli olur aslinda ama yine de 3-4gun inkube edilip kesinlik olsun diye beklenir. İsik tutulduğunda tamamen sap sari ise boştur, hafif kırmızılık varsa doludur.

Işık tutma olayı karanlıkta yapılmalı sanırsam. Akşam deneyeceğim. Ama yumurtalar şişmedi. Ben ihtimal vermiyorum sağlıklı olduklarına. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
kruelxx, 10 saat önce yazdı:

Yumurtaların son durumları nedir hocam?

Bugün 12. Gün. İki gün önceye kadar yumurtaların çökük kısımları şişip toparlanmamıştı. At artık tutmana gerek Yok dediler ama ben ne kaybederim, dursun mantığı ile atmadım.  İki gün önce baktığımda biri tamamen şişip düZelmiş diğerinin de çok az kalmış. Nemi çektikleri kesin. Sıcaklık 29 sabit. Işık tuttum pek bişey anlamadım yeterli karanlık ya da ışık yoktu sanırım, ortalarında hafif kırmızılık vardı. Durumları ne bilmiyorum.

Hasta olan geckom iki yumurta bıraktı ikisi de dışarı ve tamamen boş, çürük şekilde ve aylar sonra ilk yemini dün aldı ondan dolayı mutluyum. Toplamda 15 gram verdi şu an sağlıklı duruyor. Artık bundan sonra diğerlerini takip edeceğin torfu hergün kontrol ediyorum.

Erkek 2 aydır yanlarında artık ayırsam mı acaba. Daha durması gerekir mi? Hafif agresifliğe başladı. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Canlının yemeye tekrar başlaması ve yumurtaların şişmesi güzel oldu.Umarım hem canlı eski sağlığına kavuşur hem de yumurtalardan sağlıklı yavrular çıkar.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
ArboRealist, 2 saat önce yazdı:

Canlının yemeye tekrar başlaması ve yumurtaların şişmesi güzel oldu.Umarım hem canlı eski sağlığına kavuşur hem de yumurtalardan sağlıklı yavrular çıkar.

Teşekkür ederim, peki yumurtaların bu kadar geç şişmesi normal mi? İlk 1-2 gün içinde şişmesi gerekiyor diyorlardı.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Teşekkür ederim, peki yumurtaların bu kadar geç şişmesi normal mi? İlk 1-2 gün içinde şişmesi gerekiyor diyorlardı.
Benim pek bilgim yok o konuda.Leopard gecko beslemiyorum.Tecrübeli arkadaşlara sormak lazım.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Nem az ise şişmesi gecikmiş olabilir. Erkeği de ayırabilirsin artık zayıflamaya başlamıştır çünkü

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Nem az ise şişmesi gecikmiş olabilir. Erkeği de ayırabilirsin artık zayıflamaya başlamıştır çünkü

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
CyBeRr, Bir saat önce yazdı:

Vermikülite baya su ekledim yumurta kabının kapağı hep damla damla buhar nem. Nem ölçeri  bulamadım ama ben çok yüksek Diye tahmin ediyorum. İnşallah sağlıklıdırlar. 

Ben hiç çiftleşme görmedim ama erkeği koyduktan sonra yumurtlamaya başladılar. Erkek inanılmaz iştahlı geldiğinden bu yana epey gram aldı. Dişiler iştahsız. Ama iki aylık süre yeterliyse alayım ben. Zaten arkadaştan aldım geri vereyim.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bugün 2 yumurta daha geldi. Bunlar biraz daha uzun ve tamamen şişik durumdalar. Torf gayet ıslak ve sıcaktı.

ilk yumurtalar 17 günlük oldu. Toparladılar inşallah sağlamdırlar. Yuvarlak içine aldıklarım yeniler. Eskiler daha toplu, zamanla mı ilgili acaba? Bir de renk farkı var sanırım.

1D227C27-FE9F-4A42-B389-1A458BDF73BF.jpeg

4C4A8D0D-C16F-4E1B-94D8-0B1531C913DD.jpeg

84614182-61A4-47BE-AAAC-7E8FBF227945.jpeg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
muhammed, 16.06.2019 - 11:18 yazdı:

Çok teşekkürler. Bulduğum yumurtaların üst kısmında çöküntü var göründüğü gibi. Diğer tarafları dolgun, sıkıntı Yok. Sizce yumurtalar çökmüş mü, toparlar mı?

dün inkübatöre koydum dA yumurta kabı şu an çok nemli gibi geldi. İçinde vermikülit var, epey ıslandım.Delik havalandırma vs yok. Isı 31-32 arası. Bu nem sıkıntı yapmaz değil mi? Kapağı açmayacam çünkü.

8E61447C-7427-41BC-84DE-7DAD577E937B.jpeg

Son durum nedir dostum merak ettim 😃

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Koprices, 29 dakika önce yazdı:

Son durum nedir dostum merak ettim 😃

4 yumurtadan 3 ü çıktı. Şimdi kocamanlar. :) Küflenen yumurtayı kurtaramadım.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
muhammed, 4 saat önce yazdı:

4 yumurtadan 3 ü çıktı. Şimdi kocamanlar. :) Küflenen yumurtayı kurtaramadım.

İmkanınız varsa fotoğraf da ister ve bekleriz :)

çok sevimdim bu arada.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Çıktıkları zamanki halleri.
Ben sanki bunları paylaşmıştım 🤔

AlkımCem, 3.04.2020 - 23:57 yazdı:

İmkanınız varsa fotoğraf da ister ve bekleriz :)

çok sevimdim bu arada.

2F0C03BE-A624-457C-9CA4-3B26FD3B35DD.jpeg

F31FFE03-8CC8-47B3-AFE1-2E2D33436B7C.jpeg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.