Jump to content
seamansoul

İthal Edilen Ürünlerdeki Gümrük Mevzuatı & Yaptırımlar

Önerilen İletiler

Herkese merhabalar,

Öncelikle hepinizin bayramını kutluyorum. 

Bildiğiniz gibi, bir çok canlımızda D3'lü - D3'süz kalsiyum, multivitamin vb. besin takviyeleri kullanıyoruz. 

Ülkemizde de bu ürünleri her zaman bulmak kolay olmuyor. 

E-Bay, Amazon gibi sitelerden alış veriş yapıyorum. Örneğin, geçtiğimiz yıl bu tarihlerde, Amazon.com'dan Repti Calcium markasının D3'lü kalsiyumunu aldım. Bunu yapmamın sebebi, daha ucuz olduğu (kargo ile birlikte hemen hemen Türkiye'de satılan fiyatlara denk geliyor) için değil, hatırlayanlar olacaktır, o dönem ülkemizde bu D3'lü kalsiyum bulma sıkıntısıydı. 

Siparişten 6 hafta sonra, ürün sorunsuz bir şekilde elime ulaştı. 

Geçtiğimiz günlerde, Amazon.co.uk'den bir şekilde bir hediye ürün kartı geçti elime (daha önce yaptığım alış verişlerime istinaden). Ben de D3'süz kalsiyum siparişi vererek kullandım bu küçük hediyeyi. Ancak, bu sefer PTT yetkilisi evime geldi ve bana bir belge ulaştırdı. 

Özetle, belgede bu ürünün -bizim tabirimizle- gümrüğe takıldığını, bu bir besin takviyesi ise ilgili reçeteyi, internetten satın alındıysa da fatura bilgisini isteyen bir bilgilendirme yazısı. Beni 20 gün içinde, adresi bu belgede verilen PTT şubesine beklendiği de bu yazıda mevcut. 

Reçetem yok. İnternetten satın almadım, hediye olarak gelmiş oldu, yani ödeme yapmadım, hediye kartını kullandım. 

Özetle elimde hiç bir belge yok. 

Bunu daha önce tecrübe eden var mı? 

Önce gitmemeyi düşündüm, çünkü ibraz edebileceğim hiç bir şeyim yok. Sonrasında da gidip en azından bilgi almayı düşünmeye başladım. 

Yaptırımı var mı (para cezası gibi), bu konuda da herhangi bir bilgim yok. 

Bilgilerini paylaşmak isteyen olursa çok sevinirim. 

Herkese mutlu bayramlar, iyi hobiler. 

Saygılarımla.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İyi günler , İyi bayramlar :) Geçmiş olsun benim konu hakkında tecrübe ettiğim hiç bir bilgi yok fakat sonuçta reçetesiz bir ilaç istenmiş ülkeye girişi kabul edilmemiş. Bunun için size reçete veya satın alma bilgilerinize dair belgeler istenmiş. Sonuçta yasaklı bir madde değil, gerçi ülkeye izinsiz girişi yasak ama yaptırım uygulanacak bir madde olduğunu düşünmüyorum.  Bununla ilgili hiç bir bilgilendirme yapılmamış yada duymamışız. Tüm ülkelere açık yasal kabul edilen bir siteden bir ürün alınmış. Bunun yaptırımınında en fazla sizi bilgilendirip malı elinizden alıp veya geri gönderilmesi olduğunu düşünüyorum. Yani ceza veya yaptırım uygulanırsa size benim duyduğum ilk kişi olursunuz , yinede değişik bir durum olmuş umarım konu hakkında bilgili birisi aydınlatır bizleri.

Tekrardan herkesin bayramını kutlarım.

• Like 1
  • Thanks 2

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
6 hours ago, borga123 said:

Merhaba ceza veya yaptırım uygulanmaz, imkansız. Tanıdığınız bir veterinerden reçete alarak Kalsiyumlarınızı teslim alabilirsiniz.

16 hours ago, ooBoo said:

İyi günler , İyi bayramlar :) Geçmiş olsun benim konu hakkında tecrübe ettiğim hiç bir bilgi yok fakat sonuçta reçetesiz bir ilaç istenmiş ülkeye girişi kabul edilmemiş. Bunun için size reçete veya satın alma bilgilerinize dair belgeler istenmiş. Sonuçta yasaklı bir madde değil, gerçi ülkeye izinsiz girişi yasak ama yaptırım uygulanacak bir madde olduğunu düşünmüyorum.  Bununla ilgili hiç bir bilgilendirme yapılmamış yada duymamışız. Tüm ülkelere açık yasal kabul edilen bir siteden bir ürün alınmış. Bunun yaptırımınında en fazla sizi bilgilendirip malı elinizden alıp veya geri gönderilmesi olduğunu düşünüyorum. Yani ceza veya yaptırım uygulanırsa size benim duyduğum ilk kişi olursunuz , yinede değişik bir durum olmuş umarım konu hakkında bilgili birisi aydınlatır bizleri.

Tekrardan herkesin bayramını kutlarım.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim beyler. 

İzmir'de tanıdığım, bu konuda bana yardımcı olabilecek bir veteriner yok malesef. 

Bu konuda referans olabilecek biri varsa çok sevinirim. 

Herkese iyi hobiler.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
seamansoul, 50 dakika önce yazdı:

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim beyler. 

İzmir'de tanıdığım, bu konuda bana yardımcı olabilecek bir veteriner yok malesef. 

Bu konuda referans olabilecek biri varsa çok sevinirim. 

Herkese iyi hobiler.

selamlar

arkadaşlar bu gibi durumda eğer sıkıntı olacağını düşünüyorsanız yapacağınız tek şey ptt görevlisine o ürünün size ait olmadığına dair dilekçe veriniz ve geri göndersinler.Başka türlü o ürünü alma şansınız yoktur.Başıma geldi ondan yazıyorum. Bir dilekçe yazınız ve geri göndersinler.Dilekçe de o ürünün istediğiniz ürün olmadığı yanlış ürün gönderildiği ve geri gönderilmesini isteyşiniz.Öbür türlü sıkıntı çıkarıp cezai işlem uyguluyorlar bilginize

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
1 hour ago, kapre64 said:

selamlar

arkadaşlar bu gibi durumda eğer sıkıntı olacağını düşünüyorsanız yapacağınız tek şey ptt görevlisine o ürünün size ait olmadığına dair dilekçe veriniz ve geri göndersinler.Başka türlü o ürünü alma şansınız yoktur.Başıma geldi ondan yazıyorum. Bir dilekçe yazınız ve geri göndersinler.Dilekçe de o ürünün istediğiniz ürün olmadığı yanlış ürün gönderildiği ve geri gönderilmesini isteyşiniz.Öbür türlü sıkıntı çıkarıp cezai işlem uyguluyorlar bilginize

Merhaba,

Katkınız için teşekkürler. Ne gibi bir cezai işlem uygulanıyor, bilginiz var mı?

tarihinde seamansoul tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

seamansoul, Bir saat önce yazdı:

Merhaba,

Katkınız için teşekkürler. Ne gibi bir cezai işlem uygulanıyor, bilginiz var mı?

Merhabalar

İşin ilginci orada zaten. Beni çağırdılar ve gittim .Paketi kabul edersem ne olacak diye sordum.Ceza miktarlarını hatta kanunun ne olduğu bile tam açık değil. Ceza var ama bugune kadar kesilen yok.Hatta bana kesmeye kalktılar. Fakat benden dilekçe yazmamı geri göndermemi söylediler. Yani cezayı bilen yok arkjadaşlar.Ama başıma geldi.Bence almayı denemeyin . Birde yurtdışından kargo yolu ile canlı alacaklara duyurulur. Yeni havalimanı kargo gümrük sistyemindeki yenilik yüzünden tüm canlılar farkediliyor bilginiz olsun. Artık çoğu firma Türkiye satışını durdurabilir.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
44 minutes ago, kapre64 said:

Merhabalar

İşin ilginci orada zaten. Beni çağırdılar ve gittim .Paketi kabul edersem ne olacak diye sordum.Ceza miktarlarını hatta kanunun ne olduğu bile tam açık değil. Ceza var ama bugune kadar kesilen yok.Hatta bana kesmeye kalktılar. Fakat benden dilekçe yazmamı geri göndermemi söylediler. Yani cezayı bilen yok arkjadaşlar.Ama başıma geldi.Bence almayı denemeyin . Birde yurtdışından kargo yolu ile canlı alacaklara duyurulur. Yeni havalimanı kargo gümrük sistyemindeki yenilik yüzünden tüm canlılar farkediliyor bilginiz olsun. Artık çoğu firma Türkiye satışını durdurabilir.

Teşekkürler dostum. Bu vesileyle ileride oluşabilecek sorunları da önlemiş oluruz belki de. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Zamanında amazondan repashy almıştım gümrüğe takılmıştı. Telefonla arayıp reçete varsa alabilecegimi yoksa geri gondereceklerini söylediler. reçete bulamayincada geri yolladılar. Herhangi bir cezadan bahsedilmedi.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
52 minutes ago, ulumemo said:

Zamanında amazondan repashy almıştım gümrüğe takılmıştı. Telefonla arayıp reçete varsa alabilecegimi yoksa geri gondereceklerini söylediler. reçete bulamayincada geri yolladılar. Herhangi bir cezadan bahsedilmedi.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Selam dostum, 

Cevabın için teşekkürler. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Selamlar Cezai yaptırım ben de duymadım. Ama daha önceleri veteriner reçetesi ile gidip teslim aldığım oldu. Belki kafalarına göre bir miktar vergi uygulayabilirler sadece.

Bunun dışında aynı şekilde takılan ürünler için gümrüğe gidip Iguanam için aldım insanlar için kullanılan bir ürün değil diyip teslim alabilenler de var. Tabi burada tamamen gümrük memurunun insafına kalmış bir durum. Bence şansınızı deneyin. İndirim veya hediye kartı da olsa sepette 0$ tutarlı bir ekran görüntüsü olmalı. Onu da çıktı olarak yanınıza alırsanız şansınız artabilir.

Gelişmeleri yazarsanız sevinirim.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Canlı gümrüğe takıldıysa hiçbir olanak yok almanın bilginiz olsun.Diğer malzemelerde alma ihtimaliniz tabikide var. Fakat canlıda kesinlikle devlet izinleriniz yok ise almanız imkansız.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.