Jump to content

Recommended Posts

İzmir içi elinde un kurdu olan varsa acil bana ulaşabilir mi. Bayram nedeniyle kargomu alamadım. Üstelik un kurtlarım çürdü. Yardım ederseniz çok sevinirim... iyi forumlar

seamansoul, 2 dakika önce yazdı:

Selam, 

Elimde un kurdu var, ulaşırsan yardımcı olmaya çalışırım.

Yarın sizden alma şansım var mı acaba? Çok bir miktar değil neyse fiyatı ödeyebilirim

• Like 1

6 minutes ago, cimrirakun said:

Yarın sizden alma şansım var mı acaba? Çok bir miktar değil neyse fiyatı ödeyebilirim

Tabi, alabilirsiniz. Özelden numaranızı yazabilirseniz Whatsapp'tan iletişim kurabiliriz. 

Your content will need to be approved by a moderator

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By cimrirakun
      Leopard Geckolar için D3 lü ve D3’süz kalsiyum şart mı ve şartsa nerden temin edebilirim? Petshop veya güveniliriz satıcı var mı?
    • By Serkan T
      Hobiye yeni başladım ve baya bir araştırma yaptım ancak bazı sorularım var:
      1. Bazı sitelerden araştırma yaptım ancak emin olamadım Leopard gecko beslemek yasal mı?
      2. Eğer yasal ise yurt içinde nereden bulabilirim?
      3.Satın almak yerine sahiplenebileceğim bir yer var mı?
      4.Hayvanı karma beslemek gerektiğini biliyorum ama sadece kurt türler ( morio,un,bufalo vs.) ve çekirge, cırcır gibi yemlerle beslesem hayvana bir zararı olur mu? Çünkü hamam böcekleri konusunda kendime güvenmiyorum.

Eğer bu soruları cevaplayabilirseniz çok sevinirim, iyi günler.
    • By Mustafa1084
      Leopard gecko morphs fiyatları,satılan yerler hakkında bilgi verir misiniz?
    • By Burkan Aydın
      Selam, ben bir leopard gecko edinmek istiyorum teraryumunu da hazırlıyorum fakat bilmem gereken bir şey var.

Tek başına bir leopard gecko besleyebilir miyim?

Besleyemezsem ne zamanlar veya nasıl bir arkadaşı olmalı?
    • By Elixus
      Arkadaşlar merhaba. Leopard Gecko beslemek istiyorum, fakat bir hevesle ani hareket etmek istemedim. Bir süredir elimden geldiğince araştırma yapıyorum. Bunlar neticesinde kendimce bir rehber hazırladım kendim için. Bu süreçte aklıma takılan, çok net cevaplarını bulamadığım bazı sorular da oldu. Bunları da rehberin son kısmında belirttim. Vakit ayırıp incelerseniz, eksik yanlış yerleri düzeltirseniz, soruları cevaplarsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

LEOPARD GECKO TEMEL BAKIM REHBERİ 
      Tekli Leopard Gecko Bakımı İçin, Uygun Fiyatlı Ev Tipi Rehber
      Yaşam Alanı
      Plastik kap kullanılabilir. Yetişkin bir gecko için ortalama 35-40 L hacminde bir kap yeterlidir.
      Tırmanıcı olmadıkları için yüksek olmasından ziyade tabanının geniş olması önerilir. Fazla ışıklı alanlarda bulunmamasına özen gösterilmelidir, geckoyu rahatsız eder.
      1.Zemin Malzemesi 
       Havlu Kağıt ( ucuz, pratik ) , kese kağıdı, sürüngen halısı kullanılabilir.
      Kum vb. küçük parçacıklı taneler kullanılmamalı. Sabit, parçasız zemin malzemeleri kullan.
      Temizliğe dikkat edilmeli, dışkı, dökülmüş malzemeler vs. durumunda temizlenmelidir.
      2. Sıcaklık
      Leopard geckolar sindirim için zeminden ısı almaya ihtiyaç duyar. Bu nedenle teraryumda sıcak ve soğuk alanlar oluşturulmalıdır. Zeminin ortalama yarısı sıcak alan olmalıdır. Burada önemli olan ortam sıcaklığı değil, zeminin sıcaklığıdır. Bunu sağlamak için ısıtıcı pedler veya ısıtıcı kablolar kullanılabilir. 
      Sıcak alan ortalama 29-33 C, soğuk alan ortalama oda sıcaklığında (24-25 C) olmalıdır. 
      22 C altı geckolar için sıkıntı yaratabilir. Isıtıcı pedler 24 saat yakılmak zorunda değildir. Günün 12-13 saati açık durabilir. ( Örneğin sabaha karşı sönüp akşam tekrar yanabilir. )
      3. Malzemeler 
      Işıktan rahatsız oldukları için, en az 1 olmak üzere ( sıcak ve soğuk alanlara birer tane koyularak da kullanılabilir ) saklanma alanı oluşturulmalıdır. Bunun için yeterli genişlikte plastik saksılar, kapı girişi oluşturularak kullanılabilir.
      D3 içermeyen kalsiyum tozu, küçük bir plastik kap içinde barındırılabilir. Leopard gecko ihtiyaç duyduğunda tozu yalayarak vücudu için gerekli kalsiyumu alacaktır. Soğuk alanda bulundurulmalıdır.
      İçine girebileceği genişlikte ve çok yüksek olmayan bir plastik kap ile mutlaka temiz ve taze içme suyu bulundurulmalıdır. Gecko buradan su içecektir ve nem ihtiyacına göre içine girip duş da alabilir. Soğuk alanda bulundurulmalıdır, suyun yüksekliği 2-3 cm geçmemelidir.
      Sağlıklı geckolar haftada 2-3 kereye kadar deri değiştirebilir. Bu yüzden onlara Sauna Odası gereklidir. İçine girebileceği genişlikte bir plastik kabın kapağına kapı açarak, zeminine Torf doldurup ıslatarak hazırlanabilir. Derisini tam olarak atamadığı zamanlarda parmak uçlarında ve kafasında deri kalabilir. Bu durumda yine içine girebileceği bir plastik kapta, ılık suda yaklaşık 10-12 dk beklettikten sonra yumuşak uçlu bir cisim yardımıyla ( kulak çubuğu ) temizliğini yapabilirsiniz.
      Beslenme
      Un kurdu, Morio kurdu, Tartara, Dubia, Çekirge, Cırcır böceği verilebilir. Karma beslenme idealdir. Fakat yavru veya genç geckolar Morio kurdu gibi kuvvetli yemlerle beslenmemelidir. Geckonuzun göz arası mesafesinden daha büyük yemler tercih edilmemelidir. Yem kabı soğuk alanda olmalıdır.
      Yavru geckolar mutlaka her gün beslenmelidir. Yumuşak kabuklu, küçük böcekler veya un kurtları tercih edilmelidir. Yetişkin geckolar zoraki durumlarda 2 günde 1 de beslenebilir fakat pek sağlıklı bir durum değildir. 
      Haftanın 2 günü, yemler D3 içeren kalsiyum tozu ile desteklenmelidir. Bunu, yeminizi ve tozu ufak bir kaba koyup, toz yeminize iyice bulaşana kadar hafifçe sallayarak yapabilirsiniz.
      Yaklaşık 10-12 günde bir Multivitamin takviyesi yapılmalıdır.
      SORULARIM
      1.Yalnız yaşayacak olması gecko için herhangi bir problem yaratır mı? Eşi veya arkadaşı olmaması, çiftleşememesi vs. Bu bağlamda dişi veya erkek tercihinin avantajı, dezavantajı var mıdır?
      2.Mümkün olduğunca sağlıklı bir haftalık besleme planı önerebilir misiniz? Örneğin Pazartesi Morio ( adedi ), Salı Tartara ( adedi ) vs. Ne kadar beslemeliyim?
      3.Handling için belirli şartlar var mıdır? Dokunulmasından hoşlanmadığı bölgeler, veya süre olarak günde yaklaşık şu kadar süre sevebilirsiniz gibi?
      4.Yavru geckoyu kendimize alıştırırken nasıl bir tutum sergilemeliyiz?
      5.Normal gün ışığından ve standart seslerden rahatsız olur mu? Örneğin her zaman az ışıklı alanda mı bulundurulmalı, veya odamda normal sesli müzik dinlerken veya bir şeyler izlerken rahatsız olur mu?
      6.Multivitamin takviyesi nasıl yapılır? 
      7.Kalsiyum tozları ve Multivitamin için önerebileceğiniz markalar ve temin yeri var mıdır?
      8.Isıtıcı ped için önerebileceğiniz bir temin yeri ve marka var mıdır?
      9.Zemin sıcaklığını doğru ölçebilmek için nasıl bir yöntem kullanmalıyım? Bunun için özelleşmiş bir termometre sistemi var mı?
      10. Un kurdu üretirken çıkan Micro un kurtlarını ne yapmalıyız? Böceklerin kabında mı kalmalı, Larva kabına mı alınmalı, ayrı bir kapta mı toplanmalıdır?

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.