Jump to content
muhammed

Kraliçe Işçi Birleştirme Acil Yardım!

Recommended Posts

Arkadaşlar bugün bir terraryum yapımı için doğadan bulduğum dal parçasının içinde karıncalar gördüm.1-2 tanesi girip çıkıyordu sadece. Daha önce böyle bir daldan 2 işçi ve bir kraliçe çıkmıştı tesadüfen, onlara hala bakıyorum. Yine aynı olur mu dedim ama İçinden yüzlerce yumurta/ larva, onlarca işçi çıktı. Kraliçe de içindedir belki diye aradım ama malesef yoktu. Köyde belki de dal parçasının yakınlarında devamında kraliçe vardı bilmiyorum.

Her neyse işçiler formicaryuma taşıdılar yumurtaları fakat kraliçe Yok. Çok üzüldüm. Elimde demin bahsettiğim bu türün bir kraliçesi var 2 işçisiyle tüpte yaşıyor yumurtaları da var. Bu işçiler ile o kraliçeyi birleştirsem ne olur? İşçiler kabul eder mi ya da kraliçe kabul eder mi bilmiyorum. Kraliçesi olmayan işçilere yazık olsun istemiyorum. Bilmeden aldım dalı kraliçe olsaydı bir şansları olabilirdi. 

Denenebilir mi bu yöntem ne dersinİz nasıl bir yol izlemem gerekir?

işçiler bunlar. Crematogaster ailesinin bir türü sanırım.

9C25D832-75F3-4EB9-8C95-6EC305AFEF1F.jpeg

8C40EF49-FE58-42D6-97DA-B0B2EBF9796C.jpeg

Akşam besleme yapmıştım sabahki halleri böyle. Çok güzeller tam türleri ne acaba?

Tabi asıl sorum yukardaki. Birleştirme yapabilir miyim yapamaZsam bu işçilere ne olur?

06A2529B-4DED-4BDA-B44D-1C844C931117.jpeg

C4D4DBE5-777A-4F06-99FD-05E2737FD8E0.jpeg

184F9C7C-F836-4EEC-B60C-60ADCFF37DAD.jpeg

Kraliçen işcilerle aynı türse mecburen denemen gerekli kraliçesiz maksimum 3 ay yaşıyorlar sonra hepsi teker teker ölüyor. Beslenme alanına test tüpüyle birlikte kraliçeyi koy asla kraliçeyi kendin işcilerle karşılaştırma bırak işciler kendileri yanına gitsin kraliçenin coverını falan da çıkarma olduğu gibi koy işciler zaten stresli kraliçenin rahat olması lazım ki birleşme olasılığı yüksek olsun.Tekrar diyorum sakın kraliçeyi löp diye atma içine kendileri bulsunlar.

shiytokio, 7 dakika önce yazdı:

Kraliçen işcilerle aynı türse mecburen denemen gerekli kraliçesiz maksimum 3 ay yaşıyorlar sonra hepsi teker teker ölüyor. Beslenme alanına test tüpüyle birlikte kraliçeyi koy asla kraliçeyi kendin işcilerle karşılaştırma bırak işciler kendileri yanına gitsin kraliçenin coverını falan da çıkarma olduğu gibi koy işciler zaten stresli kraliçenin rahat olması lazım ki birleşme olasılığı yüksek olsun.Tekrar diyorum sakın kraliçeyi löp diye atma içine kendileri bulsunlar.

Cevap için teşekkürler. Aynı şeyi düşündüm. Kraliçenin tüpünü formicaryuma bağlayıp işçiler yavaş yavaş girip çıkıp tanısın dedim. Diğer türlü direkt tehdit olarak algılayabilirler. Kraliçeyi esir alırlar belki. Kaybetmek uğruna deneyecem.

17 minutes ago, muhammed said:

Cevap için teşekkürler. Aynı şeyi düşündüm. Kraliçenin tüpünü formicaryuma bağlayıp işçiler yavaş yavaş girip çıkıp tanısın dedim. Diğer türlü direkt tehdit olarak algılayabilirler. Kraliçeyi esir alırlar belki. Kaybetmek uğruna deneyecem.

Umarım birleşirler 

• Thanks 1

shiytokio, 7 saat önce yazdı:

Umarım birleşirler 

Deneme maksatlı koloniden ufak bir işçi aldım. Niyetim onu kraliçe ile tanıştırmaktı. Kraliçenin de bir işçisi ve yumurtaları var. 

Koloniden aldığım işçiyi tüple buzdolabına koydum. 10 dk kadar 12 derecede falan tuttum hareket kabiliyeti azalsın diye. Amacın zarar vermeye kalkışmasındı.

Sonra çıkartıp tüpleri birleştirdim.

fakat iki taraf da birbirini hoş karşılamadı.

önce kraliçe sonra işçisi kovaladı. Yaklaştırmak istemiyorlar. O yaklaşınca bi hareketlenip alarm durumuna geçiyorlar.

Bu şartlarda kraliçeyi koloniye eklesem sanırım larvalara öğün yapar majorlar.

Biraz daha bekleyim bakalım anlaşma olacak mı?

10 hours ago, muhammed said:

Deneme maksatlı koloniden ufak bir işçi aldım. Niyetim onu kraliçe ile tanıştırmaktı. Kraliçenin de bir işçisi ve yumurtaları var. 

Koloniden aldığım işçiyi tüple buzdolabına koydum. 10 dk kadar 12 derecede falan tuttum hareket kabiliyeti azalsın diye. Amacın zarar vermeye kalkışmasındı.

Sonra çıkartıp tüpleri birleştirdim.

fakat iki taraf da birbirini hoş karşılamadı.

önce kraliçe sonra işçisi kovaladı. Yaklaştırmak istemiyorlar. O yaklaşınca bi hareketlenip alarm durumuna geçiyorlar.

Bu şartlarda kraliçeyi koloniye eklesem sanırım larvalara öğün yapar majorlar.

Biraz daha bekleyim bakalım anlaşma olacak mı?

Kraliçenin işcisi varsa onlar ölecek zaten sen 4 5 gün daha bekle kraliçenin yokluğunu iyice hissetsinler sonra tekrar denersin ama beslenme alanına bırak kraliçeyi öyle teker teker işci koymakla olmaz 

shiytokio, 2 saat önce yazdı:

Kraliçenin işcisi varsa onlar ölecek zaten sen 4 5 gün daha bekle kraliçenin yokluğunu iyice hissetsinler sonra tekrar denersin ama beslenme alanına bırak kraliçeyi öyle teker teker işci koymakla olmaz 

Ben yeni yabancıyı nasıl karşılıyorlar diye baktım. Kraliçenin bir işçisi var ekleme yaparken onu alırım, sadece kraliçe kalır. Muhtemelen kraliçeyi öldürecekler ama denemek zorundayım sanırım. Test tüpünü formicaryuma monte edecem. İşçiler kraliçeyi yerinde bulacaktır sanırım.