Jump to content

Recommended Posts

Başlangıç olarak 10 ila 30 arası cırcır böceği üretim için yeterli olacaktır üretimi oldukça kolay olan canlılar olmasına rağmen tercih edilmemesinin sebebi çıkardıkları sesdir buna çözüm olarak kanatlarını kesebilir yada daha az ses çıkaran türlerinden edinebilirsiniz.
 Cırcır böceği kolonisi için gerekli olan malzemeler
Büyük boy plastik saklama kapları yada akvaryumlar (cırcır böceklerinin kaçmasını önlemek için koli bandını akvaryumun içinden kenarlarını çevreliyecek şekilde banlamanız yeterli olacaktır)
Yumurta dökmeleri için kap (dondurma kabı vs. )
Yumurtlama kabının içine konulucak malzeme (torf vb nemli tutulması gerekiyor)
Saklanmaları için yumurta kapları ve kağıt havlu ruloları
2 adet kap birisi kuru yem diğeri sebze gibi nemli ve ıslak yemler için 
1 adet kap su için 
Birde böcekleri üreticeğiniz ortam soğuk ise ısıtıcı ve termometre

Gelelim üretime cırcır böceklerini tutmanız gereken ideal ısı 29 derecedir 22 derecenin altında ve 32 derecenin üstünde ölmeye başlıyacaklardır su ihtiyaçlarını ise bulundukları kaba koyacağınız ıslak kağıt havlu yada water gellerden gidericeklerdir kuru yem olarak köpek maması vb. ek besin olaraksa havuç vb. kullanabilirsiniz gerekli besini verip ısıyı ve nemli yumurtlama kabını ayarladıktan sonra ürememeleri için hiçbir neden yok.

Gerekli olan herşeyi sağladığınız da dişiler yumurtlayacaklardır dişiler yumurtladıktan sonra yumurtlama kabını ayrı bir kaba almak zorundasınız.Yumurtlama kabı 30-32 derece arasında olmalı ve nemli olmalı kuruduğunda spreyle birazsu sıkmanız yeterli olacaktır.Yumurtalar bırakıldıktan 4-5 gün sonra çatlamaya başlıyacaktır yavrular çıktıktan sonra yumurtalam kabının üstüne yeşillik (marul vb.) yine yetiştirme kabının içerisine yüksek olmayan bir kabın içerisine ıslak kağıt havlu koyarak besin ve sıvı ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz ayrıca yumurtlama kabından bulundukları kabın tabanına kağut havlu koyun bu şekilde yavrular yumurtlama kabınından ayrılacaklardır bütün yavrular yumurtlama kabından ayrıldıktan sonra yumurtala kabını alıp yine asıl koloninin bulunduğu kaba yerleştirin yerleştirmeden önce içindeki malzemeyi alt üst edip nemli hale getirin.Yavrular 6-7mm olana kadar erişkinlerden ayrı tutulmalı 6-7mm olduktan sonra yavruları erişkinlerin olduğu kaba alın ve onlarda üremeye başlasınlar.

Erişkinlerin bulunduğu kabın zeminine kağıt havlu koyarak temizlik işlemini oldukça kolaylaştıra bilirsiniz
Kağıt havlu rulolarını yazmamın sebebi toplarken oldukça kolaylık sağlamasıdır Toplama esnasında ruloları yatık bir şekilde kabın kenarına dayayın  yumurta kaplarını alıp sallayın  cırcır böceklerinin ruloların içine girdiğini göreceksiniz daha sonra böcekleri vermeden önce koyacağınız yem kabını elinize alın ruloyu üst kısmını kapatıcak şekilde tutup açık olan ucu yem kabına okun ve sallayın bölece sağa sola kaçırmadan böcekleri toplayabilirsiniz yine aynı kabı kullanarak böcekleri kalsiyum tozu vb. bulayabilirsiniz.

IMG_1156.jpgDSCN1307.JPG

malecrick.jpgfemcrick.jpgSOLDA ERİŞKİN ERKEK SAĞDA ERİŞKİN DİŞİ

crickets.jpg

Edited by teknekafasi
 • Like 1
 • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
31 minutes ago, Crested said:

Cırcır böceği nasıl susturulur. 

erkekler ses yapanlardır onları yem ederek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bazı Yerlerde Su Jeli Kullanımı Deniyor. Su Jeli Kullanımı Şart Mı Şart Değilse Yerine Ne Yapılabilir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dişilerin kaba yumurta döktüğünü nasıl anlayabiliriz? Yumurtalar gözle görülüyor mu?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Crested, 6 dakika önce yazdı:

Bazı Yerlerde Su Jeli Kullanımı Deniyor. Su Jeli Kullanımı Şart Mı Şart Değilse Yerine Ne Yapılabilir

su jeli kullanımı şart değil meyve sebze koy yer benim yukarda verdiğim yiyecekler elma,havuç,patates,marul gibi meyve sebzelerle su ihtiyacını ve vitamin mineral ihtiyacını sağlar hatta havuçla gutload yapılan canlı yemlerde geckonuza verdiğinizde rengini daha güzel yapıyor

Share this post


Link to post
Share on other sites
ismet, 4 dakika önce yazdı:

Dişilerin kaba yumurta döktüğünü nasıl anlayabiliriz? Yumurtalar gözle görülüyor mu?

evet gözle gözüküyor

Edited by teknekafasi

Share this post


Link to post
Share on other sites
teknekafasi, 57 dakika önce yazdı:

yumurtalar şu şekilde oluyor 

00545498.jpg

Baya baya görünüyormuş. Harika 😊 Teşekkür ederim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Similar Content

  • By arda_dolgun
   Merhabalar sizlere nasıl evde roach chow yapabileceğinizi anlatan bir video yaptım umarım yardımcı olmuşumdur aklınıza soru gelirse sormaktan çekinmeyin hepsini cevaplayacağım
    
  • By arda_dolgun
   Merhabalar sizlere dubialar ve çeşitli canlı yemler için deneyimlerimi ve bilgilerimi paylaşacağım öncelikle Blaptica dubialar ile başlamak istedim.
    
   Nasıl daha hızlı üremelerini sağlarız :
    
    İlk önce dubialar da beslenme çok önemlidir iyi bir beslenme dubiaların üreme hızını etkiler benim önerim roach chow  ve havuç ile portakal diyeti bu besinler canlıyı daha sağlıklı bir hale getirir,ısı 32 dereceyi geçmemelidir,haftada birkere nemlendirme yaparsanız canlılarınız daha kolay kabuk atarlar ve daha hızlı büyürler,her zaman yem bulundurma dişiler için yararlıdır dişiler doğada yemek bulamadıklarında doğum yapmazlar bu yüzden dubailarınızın kabında ne kadar sık yem bulunursa dişi yumurtlamak için kendini daha rahat hisseder ve bu nedenle üreme hızı da artar,dubialarınızın kabında bolca saklanma alanı bulundurun yumurta kabı ve kağıt havlu kartonu çok işe yarar bunlar canlınızı rahat ve güvende hissettirir ve daha hızlı üreme elde edersiniz.
    
   yem ve diyet:
    
   Canlınızın beslenmesine dikkat etmeniz gerekir,roach chow çok önemli bir rol oynar eğer yanlış yapılmış bir roach chow  kullanırsanız canlılarınızda ölüm meydana gelir nedeni ise yüksek proteinden kaynaklanır bazı sürüngenler bu tarzda beslenmiş dubialar yerse sağlığında problemler meydana gelebilir sadece roach chow  kullanman iyi değildir en az haftada bir kere meyve veya sebze verilmelidir ama en önerilen havuç ile portakaldır hem üremede yardımı bulunur ve su ihtiyaçlarını da karşılamış olurlar.
    
   NOT:
   daha bir sürü paylaşmak istediğim bilgiler var mesela evde nasıl roach chow  yapılır hem ucuz ve pahlı olarak yapım videosu yapabilirim isterseniz,beetle jelly yapımı ,cırcır böceği üretimi, bakımı ve yuva nasıl olaması gerektiği ile ilgili bilgiler,cırcır böceği için diyet yapımı ,çeşitli böcekler için diyet yapımı ile video ve fotoğraflı bilgiler paylaşabilirim bir çoğu kendi deneyimimdir bir kaçını da yurt dışındaki böcek bakıcılarıyla konuşarak öğrendim ve uyguladım.İstek gelirse hepsini yapabilirim umarım hepinize yardımcı olabilirim eğer yanlış bildiğim veya yanlışım varsa düzeltmekten çekinmeyin teşekkürler  .
  • By GANEVİC
   ben bildiklerimden başliyim (hepsini yazmıyacam sizede kalsın)
   leopard gecko, gargoyle gecko, crested gecko, flying gecko, african fat tailed gecko, 
   new caledonian giant gecko
   devamı sizde
  • By Jonathan
   Evet arkadaşlar her şeyi sorduğumu biliyorum ama bulamadığım için yazıyorum. Sıcak havalarda  30 31 32 derece gibi ısıtıcı pedi kapatıyorum. Bu yanlış mı? Ve 35 36 38 gibi yüksek sıcaklıklarda ise buzlu su şişesi koyuyorum teraryuma ve teraryumun üstündeki sinekliğe. Sineklikten sular aşağu damlıyor ortamı 30 29 civarında tutyor. Yaptığım yöntem yanlış mı? Şişeleri koyup aynı zamanda ısıtıcı ped de mi açmalıyım yoksa ortam sıcaklığı 29 30 olduğu zaman ısıtıcıya gerek yok mu?

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×