Jump to content
brkfrt

Kara kaplumbağası bakımı

Önerilen İletiler

Kara kaplumbağaları, bakımı çok kolay zannedilen canlıların başında gelir. Metabolizmaları büyümek için yavaş olduğu gibi, ölmek için de yavaştır, yani siz her şey çok iyi gidiyor zannederken aslında farkında olmadan öldürüyor olabilirsiniz. 2 yavruya 1.5 yıldır bakmaktayım, internette yerli yabancı okumadığım yazı kalmadı, özellikle yerli yazıların bir çoğu yanlış; yanlış olanları parantez içinde belirteceğim.

Teraryum

Kara kaplumbağaları; teraryumdan ziyade geniş bahçelerde bakılmalıdır. Bunun için en güzel materyal ahşaptır. Kaplumbağalar bahçenin öbür tarafını görmemelidir; çünkü aradaki camı fark edemez ve sürekli yürümeye çalışırlar. Bir süre sonra bu ekstra yorgunluk, ayak ve ağız yaraları olarak size geri döner. Yapılması gereken bahçe olabildiğince büyük olmalıdır. Su kabı mutlaka olmalıdır.(Kaplumbağaların çok fazla su içmedikleri söylenir, yanlış!) Hatta bu su kabı içerisine girebilecekleri büyüklükte ama fazla derin olmazsa daha iyi olur. Boğulabilirler. Uyumaları için de bir yuva bulundurulmalıdır. Yemlerini yedikten, güneşlendikten sonra, işten eve döner gibi yuvalarına dönerler

Taban malzemesi

Taban malzemesi olarak ne kullanırsanız kullanın ama mutlaka kuru olsun. Çok kolay üşütüp hasta olabilen canlılardır. Zemin ıslak olmamalıdır. Taban malzemesi olarak kuru torf ve kedi kumu olarak satılan çam ağacı pelleti kullanılabilir. Ben uyudukları yuvaya daha yumuşak olsun diye kuru torf geri kalan bölgelere bu pelletten kullanmaktayım.

UV ihtiyacı

Kaplumbağalara güneş ışınlarının yeterli olduğu söylenir. (Yanlış) Eğer ekvatorda yaşıyorsanız bu doğru olabilir. Yerli türler için de bu tez sadece yazın geçerlidir. Bunun dışında muhakkak UVB 10.0 kullanılmalıdır. Ayrıca bir spot da ekleyebilirsiniz.

Beslenme

Sadece ve sadece bitkisel beslenmelidir.(Hayvansal gıda da verilebilir cümlesi yanlıştır.) Marul kesinlikle verilmemelidir, çünkü vücuda fazladan su eklemek dışında hiç bir işe yaramaz ve içerdiği yoğun okzalik asit zararlıdır. Roka, tere, karahindiba, ebegümeci, kuzu kulağı, havuç rendesi sevdiği ve faydalı sebzelerdendir. Meyveler çok nadiren verilebilir. Haftada 2-3 kere sebzelerin üzerine kalsiyum ilavesi yapılmalıdır.

Kabuk bakımı

Kabuk bakımı için su hariç herhangi bir sıvı kullanmayınız (vazelin, zeytinyağı kesinllikle yanlış!) Sürülecek herhangi bir materyal anlık olarak parlamasını sağlayabilir ama bütün gözenekleri de kapatır. Bunlar hidrofobik kimyasallar olduğu için su ile de kolay temizlenmez, vazelin ve zeytinyağını bir kere bile sürmeyin. Tek yapılması gereken haftada 2-3 defa ılık suda duş aldırmak ve kabuklarının altını üstünü nazikçe fırçalamaktır.

Temizlik

Temizlik her gün yapılmalıdır. Yenilmeyen ve etrafa saçılan sebzeler toplanmalıdır. Dışkıları belirli bölgelere yapmazlar dağıtırlar, yine her gün dışkıları tek tek toplanmalıdır.

Konu fotoğrafları;

Şuan yaşadıkları alan ve bahsi geçen çam ağacı pelleti

IMG_7248_zps9a526ebe.jpg

Dışkıya bir örnek

57b3b4ef1337d7f3e550e0a02662ddd2.jpg

ilk geldikleri zaman;

IMG_2056_zps8f2e0ebe.jpg

Şuanki halleri;

IMG_6588_zps0f8b1f23.jpg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bende ekim ayında bulmuştum bi tane işyerinin önünde. İnternette yaptığım incelemelere göre böyle bi yer hazırladım. Bu ilk günki fotolar tabi sonrada uv ışığıda koydum aynı armatürden bi tane daha alarak. Sağdaki büyük yem kabınıda su kabı yaptım. İyi bi örnek olduğunu düşünüyorum fakat eksik varsa duymak isterim

cec387cb90f719a9eab26a87aeba7ce9.jpg206a3e67a3fd1b0b6f2f258561654461.jpg3bc5d747927d4e5714f608151941adce.jpg

6076f8b3486db4adc5ec9cce2da8cf7d.jpg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Maşallah eksiği yok fazlası var. Çok güzel görünüyor.

Ben eski siteden bir üyenin kendi yavrularindan aldim. Aldigim mevsim ve boyut hatchling oldugunu dogruluyordu.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.