Jump to content
muhammed

İlk Gecko Yavrum Çıktı, Ne Yapmalıyım?

Recommended Posts

Bugün 46. Gün ve 29 derecedeki yumurtalarımdan ilki bu sabah çatlamış. Aşağıdaki arkadaş dünyaya gelmiş. Sanırım diğeri de bugün yarın çıkar. 

Henüz inkübatörden çıkartmadım. Hava/ nem değişimi sıkıntı olmasın diye. 

Yapmam gereken nedir? Ne kadar süre bekletip nasıl bir ortama almalıyım, ne zaman beslemeye başlamalıyım? 

Biraz heyecanlıyım. ☺️ Geçen sene bo boylarda aldığım yavrularım büyüyüp bana yavru verdiler.☺️

Yavru ve anne babanın fotoğrafları

21529F16-07D5-4AD4-9ED6-D22AB2D946A5.jpeg

D3B8C068-D497-4B08-97D3-70317A8E480A.jpeg

• Like 1

Hayırlı olsun. 1 gün inkübatorde kalsın. Sonra başka bir kaba alırsınız. ilk derisine kadar yemek yedirmeyin.Suyunu felan koyabilirsiniz. İlk deriyi attıktan sonra küçük unkurdlarını vererek başlayabilirsiniz. Bu boyutlardaki yavrular kolay stres yaparlar fazla elinize almayın size alışana kadar.

• Like 1

Küçük hijyenik bir kaba alabilirsiniz, nem kabı koymayın, hele torf kesinlikle. Ortamı sıcak ve nemli olmalı(inkübatör gibi)  saklanması içinde mağara gerekiyor. Ben mağaranın uzağını spreyliyorum, havlu peçete ve yan duvarları. Küçük bir su kabı derin olmayan. 5-7 gün arasında yemlerle ilgilenmiyor, sonra başlıyor yemeye ve her gün beslenirse hızlıca büyüyor. Bu arada yavru da çok güzel maaşallah güle güle sağlıkla büyütün:)

• Like 1

Posted (edited)

Çok teşekkürler. Kırmızı gözlü baya hareketli bir yavru. Aynı ısıda ufak bir kaba aldım. Mağara ve ufak bir su koydum. Tabanda peçete var. Deri değişimini takip etmeye çalışacağım. 

Kardeşi de yarın gelir inşallah. 

68DF8043-6186-4E77-BC5D-E1E0F8E6BA27.jpeg

DE84DECB-4F4F-428E-862F-9E458EA82739.jpeg

Edited by muhammed
  • Like 3

Posted (edited)

Arkadaşlar bir konu daha var!

Bu yumurtalar çıktı, annenin ilk yumurtalarıydı, ancak başka yumurta gelmedi. Diğer geckolarım da öyle, ilk yumurtalardan sonra başka yapmadılar. Karınlar şiş yumurta var gibi duruyor ama bu bekleme süreleri çok değil mi? 40-45 gün. Birer yumurtayla sezonu kapatmış olabilirler mi? Erkeği tekrar mı göstersem acaba?

Bu arada 3 dişi geckom var, 15 aylıklar ve Mayıs ayında çiftleştirildiler. 2. Posta yumurtalar gelmedi.

Edited by muhammed

İlla 2 defa yumurtlayacaklar diye bir zorunluluk yok. Bunlar ilk yavruları olduğu için normal bence ama genede fotoğraf yüklerseniz karnını belki bir şeyler söylenebilir.

Yakuza, 2 saat önce yazdı:

İlla 2 defa yumurtlayacaklar diye bir zorunluluk yok. Bunlar ilk yavruları olduğu için normal bence ama genede fotoğraf yüklerseniz karnını belki bir şeyler söylenebilir.

Sezon açılınca 5-6 ay yumurtluyorlar diye biliyordum ben o yüzden. Akşam karınlarının fotolarını atarım. Teşekkürler.

mesut kalan, 2 saat önce yazdı:

benim yavrularımda bu gün doğdu rastlantı işte😃

Kertebiliriz yavruları Gökmen Bey.☺️

• Like 1
  • Haha 1

muhammed, 46 dakika önce yazdı:

Sezon açılınca 5-6 ay yumurtluyorlar diye biliyordum ben o yüzden. Akşam karınlarının fotolarını atarım. Teşekkürler.

Kertebiliriz yavruları Gökmen Bey.☺️

bana uyar kuyruklarınada kına yakarız:laugh:

• Haha 1

Normalde üç haftada bir yumurta dökerler ama ilk sezonlarında bir düzensizlik oluyor. Aynı sorun bende de oldu, halen de oluyor. Karın fazla şişmişse yeşile dönmeden önce ılık duş aldırın düzenli olarak, yumurta dökmelerine yardımcı olacaktır.

Gokmen73, 2 dakika önce yazdı:

Normalde üç haftada bir yumurta dökerler ama ilk sezonlarında bir düzensizlik oluyor. Aynı sorun bende de oldu, halen de oluyor. Karın fazla şişmişse yeşile dönmeden önce ılık duş aldırın düzenli olarak, yumurta dökmelerine yardımcı olacaktır.

Duş aldırırım. Aklıma gelmişti o. İştahları yüksek olduğu için ve dışkıda sorun olmadığı için çok ciddiye almadım daha önce birinde başıma geldi duşlarla attı ama bozuk şekilde. Sanırım içerde beklediler. 

Tekrar erkek görmeleri gerekir mi peki?

Bu sorunun erkeğin yetersiz olması ile ilgili değil de dişilerin yumurtaları dışarı atamamalarıyla ilgili olduğunu düşünüyorum. Zaten hali hazırda döllenmiş bir çift yumurta içerde beklerken çiftleştirmek doğru değil, zaten dişiler yanaşmayacaktır. Ama yumurta döktükten sonra yemeye başladıklarında erkeği yanına bırakıp gözlemleyebilirsiniz. Sürüngen Dostları kanalında Kaan çiftleştirdikten üç ay sonra bir kere daha bir araya getiriyorum demişti, öyle hatırlıyorum. 

• Like 1

Öncelikle hayırlı olsun güzel bir Radar bebeğe benziyor.

Dişiler yumurtlamadıysa 2 ihtimal vardır ya sezonu kapatmışlardır yada eggbound olmuşlardır. Karınları şişse bir karın altlarına bakın derim.Yumursa varsa zaten görünür. 

Eggbound olma nedenleri arasında dişilerin ilk sezonu olması , mbd olması , zayıf olması vb sorunlar neden olabiliyor.

Sezonu kapatmışta olabilirler çünkü dediğinize göre geçen sene bu zamanlarda almışsınız dişileri ve yani 1 yaş civarında çiftleştirmişsiniz.

• Like 1

He birde geckoları çiftleştirirken lütfen ovulasyona girip girmediklerine bakarak çiftleştirin. Ovulasyona girmemiş dişiyi çiftleştirmek stresten başka bir şey kazandırmaz.

• Like 1

EvaGeckos, Bir saat önce yazdı:

Öncelikle hayırlı olsun güzel bir Radar bebeğe benziyor.

Dişiler yumurtlamadıysa 2 ihtimal vardır ya sezonu kapatmışlardır yada eggbound olmuşlardır. Karınları şişse bir karın altlarına bakın derim.Yumursa varsa zaten görünür. 

Eggbound olma nedenleri arasında dişilerin ilk sezonu olması , mbd olması , zayıf olması vb sorunlar neden olabiliyor.

Sezonu kapatmışta olabilirler çünkü dediğinize göre geçen sene bu zamanlarda almışsınız dişileri ve yani 1 yaş civarında çiftleştirmişsiniz.

Teşekkürler. Yumurta var gibi duruyor. Hızla kilo alıyorlar. Daha önce başıma geldi, 1 Aydan fazla yem almamıştı hayvan, şimdi canavar gibi yiyorlar. Ilık suda karınlarını ovaladım bu akşam, hergün yapacam. Umarım faydası olur daha önce olmuştu. 

Katkılarını eksik etmiyorum, sağlıklı olduklarını düşünüyorum. Ovulasyon dediğiniz yumurta oluşum dönemi sanırım. Bunu nasıl anlayabilirim? Bir de eğer sezonu kapattılarsa ne zaman bir daha erkek atabilirim yanlarına? 

detizefidir, 5 saat önce yazdı:

hayırlı olsun. kaç gün sürdü çıkması?

Teşekkürler.

46. Gün demiştim ama notlarıma baktım 48. Günmüş ilk yavru. Bugün az önce diğeri dünyaya geldi 49. Gün olarak.

Arkadaşlar diğeri de çıkmış yumurtadan. Hazırladığım kabına alacaktım. Bir bakayım dedim. Çok hareketli atlıyor zıplıyor bu da, ama son anda kuyruk altında bir çıkıntı farkettim. Moralim bozuldu biraz. Özürlü mü doğdu yoksa göbek bağı gibi bişey mi düşecek falan mı? 

Son Fotoğrafta görünüyor biraz işaretledim.

Yavru bu, yine kırmızı göz. Bu beyaz ama renk Yok.

C47CA8D2-C70C-4D4B-AEAC-EB1B8AE9E768.jpeg

559D8E06-DA76-4538-9204-F6341B3CF2DD.jpeg

756F3E3D-26D0-4E96-94B2-4E3FDAEC1B17.jpeg

F06C470D-AF45-4CFF-9D9E-CA7F065C3099.jpeg

• Like 2

Göbek bağıymış sanırım akşama kadar kayboldu ben de yuvasına aldım miniği. Bu dA baya hareketli çıktı. Ama kardeşinin aksine mağaraya girmeyi reddediyor. Sürekli çıkma gayreti içinde. 

İki minik radarım oldu sanırım.☺️🦎❤️

FB7EAB9B-531A-42DD-B076-8B140960F44C.jpeg

7F55BBAF-6E53-414F-AA6F-E1281E714B4C.jpeg

• Like 1

Göbek bağıymış sanırım akşama kadar kayboldu ben de yuvasına aldım miniği. Bu dA baya hareketli çıktı. Ama kardeşinin aksine mağaraya girmeyi reddediyor. Sürekli çıkma gayreti içinde. 
İki minik radarım oldu sanırım.

FB7EAB9B-531A-42DD-B076-8B140960F44C.thumb.jpeg.7e581cbebd9c0d00f2cbe7fe60520bb1.jpeg
7F55BBAF-6E53-414F-AA6F-E1281E714B4C.thumb.jpeg.e9c2f8db1472df87da82ba1061eca481.jpeg
Hadi gözün aydın

General Mobile 4G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Thanks 1

Yakuza, 2.08.2019 - 11:02 yazdı:

Biraz geç oldu ama alttan çekilmiş fotoları ekledim. Şahsen bana varmış gibi geliyor ama yumurtlayacakları da Yok gibi.

Biri kendiliğinden cama yapışmış poz vermiş, 2. Sini elimde çektim. 2 Gecko var yani burda.

47BA9075-C41A-4138-ADDD-C6793508ECA9.jpeg

4151564C-0E10-4695-AFD0-EF939946F99F.jpeg

901AFBD5-8139-4145-B2DC-57EB31FE280D.jpeg

1BD92DB0-1104-4AA9-94D9-26BE841F5BAE.jpeg

87940137-4051-4833-9572-215BD7413282.jpeg

EC44B8DB-3C13-4ED8-99E0-9B6CD1592D60.jpeg

gözlerinin kırmızı olması seni yanıltmasın dedeleri ve diğer atalarından gelen genler birleşince hepimizi şaşırtacak morphlar çkabilir hayırlı olsun

muhammed, 04.08.2019 - 08:50 yazdı:

İki minik radarım oldu sanırım.☺️🦎❤️

FB7EAB9B-531A-42DD-B076-8B140960F44C.jpeg

7F55BBAF-6E53-414F-AA6F-E1281E714B4C.jpeg