Jump to content
brkfrt

Yeni başlayanlar için tarantula seçimi

Önerilen İletiler

Özellikle tür seçiminde yeni başlayan hobicilerin yaptığı bazı hataları ve tavsiyeleri bu başlık altında toplamak istedim. Ben gerekli olan genel bilgi ve tanıtımı yapıyorum; sizin de eklemek istedikleriniz olursa lütfen çekinmeyin.

• Öncelikle ilk tavsiyem, tür seçimi yaparken listelerden fotoğraflarını aratarak seçmeyin. Almayı düşündüğünüz canlıların özelliklerini mutlaka iyi araştırın, her okuduğunuza güvenmeyin ve sormaktan çekinmeyin
  • Sormaktan çekinmeyin cümlemden birinci kastım; size muhtemelen ilk olarak sling bir B.smithi tavsiye edeceklerdir. Kısmen doğru bir yaklaşım; fakat çok uzun sürede kabuk değiştiren yeme tepkisi diğer türlere nazaran az olan bir canlıya karşı sabırlı olabilecek misiniz? Yoksa B.smithi de olan bıkkınlığınız sizi almamanız gereken P.murinus'a mı götürecek? B.smithi en popüler konu olduğu için sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, juvenile B.smithi alın. :)

Hobiciler genelde renk olarak üstün A.versicolor ile başlama eğilimindedirler; fakat şunu unutmayın ki ağaç türlerinin bakımı zordur; hele ki bu canlı bir A.versicolor ise daha da zordur. Neme ve sıcaklığa karşı fazla duyarlı canlılardır, nemden kasıt yüksek nem yapmak değil. Bir ağaç türü besliyorsanız hem iyi havalandırma uygulayıp hem de nem ayarını tutturmalısınız. İlk tarantulanızın ölümünü görüp hobiden soğumak istemezsiniz.

Tünel türlerini saklı yaşamaları ve zehir seviyelerinin yüksek olması sebebiyle yine çiçeği burnunda hobicilere tavsiye etmiyoruz. Özellikle mavi rengiyle büyüleyen H.lividium gibi bir tür yüksek zehir seviyesine sahiptir.

Yer daha doğrusu çalılık türlerinden olan P.murinus yine hobicilerin en çok hata yaptığı türlerin başında gelir. Özellikle yeni başlamış ve adult bir P.murinus sahibi olduysanız, başınız biraz ağrıyacak demektir. Öncelikle çok hızlılardır ve saldırganlardır. Sadece yeme değil size de dişlerini gösterir. Lütfen murinus'la başlamayın.

Bu kadar kötü konuştuktan sonra biraz da yapılması gerekenlere geçelim. Yeni başlayan hobicilere verebileceğimiz ilk tavsiye ne alırsanız alın mutlaka sling boyutlarda alın. Canlıyı tanımanız, yaklaşımı öğrenmeniz bu konuda size de canlıya da zaman kazandırır.

Tarantulalar sahibine alışmaz, sizi tanıdığını asla düşünmeyin.

Tarantula alırken mutlaka önce kendinizi ve aile bireylerini de düşünün. Kaçırabilir, ısırılabilir veya bombalanabilirsiniz.

Sling bir tarantula neye benzer?

tumblr_mw2kz6VBrC1qen9vio1_500.jpg

(Lasidora parahybana slingi)

Juvenile bir tarantula neye benzer?

smithi.jpg

(Juvenile B.smithi)

Sub-adult bir tarantula neye benzer?

pterinochilus-murinus-rcf-vogelspinne-drohstellung.jpg

(Sub-adult P.murinus-evet genelde bu manzarayla karşılaşırsınız:))

Adult bir tarantula neye benzer?

A_geniculata_new5.jpg

(Adult A.geniculata)

Fotoğrafları özellikle elde seçtim,boyut kıyaslamasının rahat yapılabilmesi için. Lütfen siz handlingten(ele almaktan) kaçınınız!

Kafanızda bir şeyler oluştuğunu zannediyorum, sizleri daha fazla sıkmadan tavsiye edebileceğimiz türlere geçelim.

1) Juvenile B.smithi (Sakin, renkleri tatmin edici güzellikte ve bakımı kolay)

2) C.cyaneopubescens ( Nam-ı diğer c.c, bakımı kolay, agresif, ağ örmeyi çok seven, büyüme hızı yüksek ve nispeten bakımı kolaydır.)

3) Sling A.geniculata (Agresif ama birinci ikinci kabukta bir geniculata agresifliği sizi yeterince tatmin eder, dayanıklı)

4) Bütün Brachypelma ailesi ( Bakımları kolay, renkler cezbedici yine de siz boy olarak juvenile'i geçmeyin)

5)A.avicularia (Ben ağaç türü olmadan yapamam diyenler için, bakımı çok kolay değil ama aile bireylerine göre daha dayanıklıdır.

Bahsi geçen canlıların adult(yetişkin) halleri

1)B.smithi

b__smithi_by_biggoofybastard-d4jqefx.jpg

2) C.cyaneopubescens

a_Chromatopelma_cyaneopubescens_04.jpg

3) A.geniculata

img_0815.jpg

4) Bütün Brachypelma ailesi örneğin sırasıyla B.boehmei ve B.vagans

Brachypelma_boehmei1.jpg

B.vagans1.jpg

5)A.avicularia

381-2.jpg?1396288191

• Like 5

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Siz de yazın özellikle kişisel tecrübelerinizi; çünkü olay kişide bitiyor aslında, yukarıda zor ve agresif olduğunu belirttigim canlilarla baslayip sorun yasamayan da bir suru insan var

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Benim ilk tarantulam C.C idi ve gayet rahat bir bakımı vardı. Hiç bir zaman yem reddettiğini görmedim. Bir sonraki ise P. Metallica onda da şuana kadar bir agresiflik yaşamadım. Tabi hiç zorlamayı da düşünmedim o konuda :laugh: birlikte mutlu Mesut geçiniyoruz. Ilk geldiğinde nerdeyse hiç ağı yoktu ama şuan her yeri kapladı. Böyle olduğuna göre sanırım o da mutlu

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Smithi ve cc ile başlamayı düşünüyordum doğru düşünüyormuşum.

smithi biraz sıkıcı gelebilir sling iken çünkü çok çok yavaş büyüyor ve fazla iştahlı olduğu söylenemez. en azından renklerini almaya başlamış juve boy alırsanız daha keyifli olur sizin için.

CC her daim candır :)

Bence L4-L5 boyutlarında grammostala pulchra alın. Bende var bi tane inanılmaz güzel ve keyifli bir canlı. G rosea'nın aksine daha hareketli(hızlı değil) ve iştahlı :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

smithi biraz sıkıcı gelebilir sling iken çünkü çok çok yavaş büyüyor ve fazla iştahlı olduğu söylenemez. en azından renklerini almaya başlamış juve boy alırsanız daha keyifli olur sizin için.

CC her daim candır :)

Bence L4-L5 boyutlarında grammostala pulchra alın. Bende var bi tane inanılmaz güzel ve keyifli bir canlı. G rosea'nın aksine daha hareketli(hızlı değil) ve iştahlı :)

Smithi  soylenenin aksine  sling den  juvenil  boya kadar  hizli  büyür . Juvenil  boydan  sonra  yavaslar :) .

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Smithi almak istiyorum ama sonucunun kötü olmaması için her şeyi netleştirmek istedim :) Smithi slingleri için nem çok hassas mıdır? Canlı bitki ve düzenli spreylemek yeterli olur mu? Yem olarak küçük cırcır böcekleri mi yoksa buffalo worm mu daha uygun olur? Ve üretmeyi düşünmüyorsak mesela 100 larva bir slinge ne kadar yeter? Çok soru sordum sanırım ama şimdiden teşekkür ederim  :thanks:

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Smithi almak istiyorum ama sonucunun kötü olmaması için her şeyi netleştirmek istedim :) Smithi slingleri için nem çok hassas mıdır? Canlı bitki ve düzenli spreylemek yeterli olur mu? Yem olarak küçük cırcır böcekleri mi yoksa buffalo worm mu daha uygun olur? Ve üretmeyi düşünmüyorsak mesela 100 larva bir slinge ne kadar yeter? Çok soru sordum sanırım ama şimdiden teşekkür ederim  :thanks:

Slingten itibaren bir smithi beslemekteyim şuan juveye giriş yaptı diyebilirim bacaklar ortaya çıkmaya başladı. Nem çok  seven bir tür değil bitki bence aşırı nem gerektireceği için sağlıklı olmaz. Bakımı çok kolay bir tür ama çok yavaş gelişir haberiniz olsun ilk ve tek tür olacaksa biraz sıkar büyüme evresi. Cırcırla uğraşmaktansa buffalo worm daha kolay bir yem çeşidi. Ayrıca boyutları adult hali bile sling için ideal olduğu için daha kullanışlı. 100 larva 1 sling için çok uzun süre gider hatta birçoğu böcek haline girer ürer bile dediğim gibi smithi yavaş büyür alacaksanız bir süre sonra daha hızlı büyüyen bir türde araştırın derim.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Smithi çok istediğim bir tür, sıkılacağımı sanmıyorum ne kadar yavaş büyüse de  :) Peki bir slinge haftada bir bufalo worm yeter mi? Sanırım nem ölçer vb gibi çok teferruata gerek yok, iki günde bir gibi yine de nemlendirmek gerekir mi? bir de, üretmek gibi bir amacımız yoksa, büyümelerini yavaşlatmak için larvaları soğuk bir yere koymak tarantula için besin değerini düşürür mü O.o

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Kabuk dönemini de gözeterek (kabuk öncesi ve sonrası bir süre yem almayacaktır) haftada bir yeter diyebiliriz(Bufallo bir süre sonra yetersiz kalacaktır onun yerine un kurdu üretmenizi öneririm) .Evet nem ölçere gerek yok iki günde bir çok fazla ben smithi juvelerimin kaplarını 15-20 günde bir su kabından taşırarak az nemlendiriyorum ama su kapları her zaman dolu (yani 3-4 su kabı kadar su yeterli olacaktır,su kabından kastım 0.5 l pet şişe kapağıdır) kabuğa gireceğini gözlemlersem(yem almama abdomendeki kel kısmın kararması,hareketsizlik) daha fazla nemlendiriyorum.Yaz mevsiminde kurtları buzdlabında bakmak en iyi fikir bünyeleri yavaşlasada hala çalışıyor dolayısıyla bir tüketim oluyor ama tükettiklerinin yerine yenisini alamıyrlar zira uyuyorlar yani evet besin değerinde azalma olacaktır.Sorun teşkil edeceğini düşünmesem de uğraşmak isterseniz vereceğiniz kurdu oda sıcaklığına çıkarıp 1 gün yemek ile yalnız bırakabilirsiniz stoklaması için yeterli bir süre olur.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Chromatoplma cyaneopubescens sling almak istiyorum ama annemin örümcek fobisi var annemi nasıl ikna edebilirim?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
0je, 08.04.2015 - 19:02 yazdı:

Smithi okadar cok bombalıyorki hobiyi birakirsin yani

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İlk deneyimimde Cyriopagopus Hati Hati türünü tercih ettim iyice araştırmadım çok büyük hata yapmışım sonradan anladım. Bilenler bilir Hati hati ağaç türüdür ve nemini ısısını iyi ayarlamak lazımmış bende fotoğrafından rengine aldandım. Aldım deneyimsizlikten iyi bakamadım ve canlımın ölğmüyle sonuçlandı. Bu yüzden de hobiden biraz uzak kalıp iyice araştırmak istemştim. Şimdi tekrar başlamaya karar verdim ama bu kez iyice araştırıp bakımı kolay olan türlerden birisini alacağım. Yazınız çok faydalı olmuş teşekkür ederim

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
hommbitkisel_alanya07, 12 saat önce yazdı:

İlk deneyimimde Cyriopagopus Hati Hati türünü tercih ettim iyice araştırmadım çok büyük hata yapmışım sonradan anladım. Bilenler bilir Hati hati ağaç türüdür ve nemini ısısını iyi ayarlamak lazımmış bende fotoğrafından rengine aldandım. Aldım deneyimsizlikten iyi bakamadım ve canlımın ölğmüyle sonuçlandı. Bu yüzden de hobiden biraz uzak kalıp iyice araştırmak istemştim. Şimdi tekrar başlamaya karar verdim ama bu kez iyice araştırıp bakımı kolay olan türlerden birisini alacağım. Yazınız çok faydalı olmuş teşekkür ederim

Size de teşekkürler bilmiyorum canlıyı ne boyda almıştınız ama bazı kişilerde sling olduğu sürece ne istersen, neyi güzel bulursan onu al kendine güveniyorsan hepsine bakarsın gibi bir yanlış algı var sizin yazınız da bu algının yanlışlığını göstermiş umarın bundan sonraki canlılarınızla uzun süreler geçirirsiniz

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Yetkin, 5 saat önce yazdı:

Size de teşekkürler bilmiyorum canlıyı ne boyda almıştınız ama bazı kişilerde sling olduğu sürece ne istersen, neyi güzel bulursan onu al kendine güveniyorsan hepsine bakarsın gibi bir yanlış algı var sizin yazınız da bu algının yanlışlığını göstermiş umarın bundan sonraki canlılarınızla uzun süreler geçirirsiniz

Sling almıştım fakat büyümeye başlayınca nemini ayarlıyamadım. Kesinlikle rengine güzelliğine aldanıp almamak gerekiyormuş onu canlımı kaybederek anladım. Şu an tekrardan hobiye başlamak ama bu kez daha bilinçli bir şekilde başlamak istiyorum 

• Thanks 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.