Jump to content
Crested gecko

Çift Crested Bakabilir Miyim?

Önerilen İletiler

Arkadaşlar bi süredir baktığım erkek crested geckoma eş almaya karar verdim fakat aklımda soru var

Teraryum bu şekilde tek crested için fazlasıyla büyük mama kabını ve saklanma alanını 2 katına çıkararak dişi ile beraber bakmayı planlıyorum

dişi geldiğinde teraryuma alışana kadar erkeği çıkarıcam beraber bakabilir miyim ayrı bakılmaları önerildiğini biliyorum eğer olmazsa dişi için de ayrı yerim var.

(Erkek gayet sağlıklı 37 gram ve herhangi bi stres belirtisi yok)

IMG_9458.thumb.JPG.457ac0fe20fd24bc85b1c0db5e5f2ede.JPG

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

2 Geckonun da karakterine göre değişkenlik gösterir. Ayrı bakılmalarındaki sebeplerden bir tanesi erkeğin sürekli çiftleşmek isteyip dişiyi zorlaması. Bu problemin önüne geçebileceğinizi düşünüyorsanız bir sonraki asıl problem... Alacağınız dişi eğer yanında başka bir geckonun olmasına izin vermez ise diğerini ısırıp yuvadan kovalıyor. O yüzden almadan önce yan yana olmak istememeleri durumunda yedek bir planınız olması gerekmekte. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Misafir

Sürüngenler genel olarak asosyel canlılardır yani tek başına bakılmaları her zaman onlar için en uygunudur üreme dönemleri dışında tamamen ayrı beslenmeleri tavsiye edilsede esaret altında ''evcil hayvan'' olarak bakılan canlılar çoğu zaman beraber aynı alanı paylaşmak zorunda kalıyor bunun gibi durumlarda yeterli saklanma beslenme vb. alanı olduğu takdirde her omurgalı canlı bireylerinde farklı olan karakterlerine göre bakılması en uygunudur, yani canlıların birbilerine karşı gösterdiği davranışları göz önünde bulundurmak gerekir ancak her ne kadar iki sakin gibi görünen canlı geniş bir alanda beraber bakılsada ne olursa olsun bunun canlılar için olumsuz etkileri her zaman mevcuttur.

Bu konuya açıklık getirmek istedim çünkü defalarca kez belirtmemize rağmen hala ''cohabitating'' yani birden çok canlının aynı yaşam alnında bakılması hakkında oldukça fazla soru geliyor.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Misafir

Kendi tecrübemden ufak bir örnek vermek gerekirse 75 Litre civarı yetişkin bir crested gecko için minimum yaşam alanı ölçüleridir, ben 2 dişimi yaklaşık 120 litrede bir arada bakmaya teşebbüs ettiğimde genç dişinin baskın ve saldırgan tutumunu gözlemledim ve baskın olmayan dişiyi neredeyse kaybediyordum. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.