Jump to content
Sign in to follow this  
kaya(5)

Poison Dart Frog (Dendrobates spp.)

Recommended Posts

RbGErn.jpg

Bilinen Adı: Poison Dart Frog

Latince Adı: Dendrobates spp.

Davranış ve fiziksel özellikleri: 2-5cm boyutlarındadırlar. Derileri çok hassastır ve  batrachotoxin denilen kuvvetli nörotoksinler bulunur. Doğadan koparıldıktan sonra doğadan zehiri elde etmek için yediği besinlere hobide ulaşamadığından zehirlerini kaybederler. Zehirleri damar basıncını artırır ve kalbe etki eder.

Yaşam Süresi: Doğada 4-8 yıl arasında yaşarken ev ortamında bakıldığında 20yılı geçebildekleri kaydedilmiştir.

Teraryum: Yüksek oranda nem içeren vivaryumlar tercih edilmelidir. Dart froglar yumurtlama haricinde genelde suya girmeyi pek tercih etmezler. Doğalarında geniş yaprakların altında yağmur ormanlarında yaşarlar. Yavru ve juvenile kurbağalar için 20-25cm uzunluğundaki plastik saklama kaplarını kullanabilirsiniz bu kaplarda delik açmadan nemi yüksek tutmak daha kolay hale gelir, gün içinde veya 1 2 günde bir açıldığı zamanki hava değişimi yeterli olacaktır. Zemin bol nem tutabilen sphagnum moss ile doldurulup üzerine kuru yapraklar ile saklanma alanı oluşturmak gerekir. Kurbağalar büyüdüğü zaman daha büyük bir yere taşımak gerekir. Zemin malzemesi olarak torf ve benzeri ürünler kısa sürede mantar ve koku oluşmasına sebep olmaktadır en güzel ve sağlıklı çözüm doğal akvaryum taşları ve bunun üzerine konacak kuru yaprak ve dal parçalarıdır.

Sıcaklık ve ışıklandırma: Sıcaklık 22-26 derece arasında olmalıdır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken canlıları teraryuma koymadan önce bir kaç gün teraryumun sıcaklık değerlerinin ölçülmesi. Çünkü birkaç saat boyunca teraryum 29-30 derecede kalsa bu bile ölümcül olacaktır. Bu tür ekstra bir ışık istememektedir. Sadece aşırı ısı vermeyecek ve kurbağaların yemlerini görebilecekleri bir lamba yeterli olacaktır.

Beslenme: Yavru kurbağalar günlük 20-30 meyve sineği ile haftanın her günü beslenmelidir. Sub adult kurbağalar günlük 50-60 arası meyve sineği ile haftada 4-5 gün beslenmelidir. Yetişkinler ise 1 hafta bile yemeden durabilir haftada 1-2 kez beslemek yeterli olacaktır.

Handling: Esaret üretimi yavrularda zehir yoktur fakat derileri çok hassas olduğu için bir kap yardımı ile teraryumdan alıp bırakılmalıdır. Her amfibide olduğu gibi bu canlılara dokunmadan önce ve dokunduktan sonra ellerimizi yıkamamız gerekmektedir.

Üretim: Ok kurbağalarının çiftleşme mevsimi Temmuz ve Eylül ayı arasındaki dönemdir. Bu dönemde erkek kurbağalar çıkardıkları sesler ile dişileri etkilemeye ve birbirleriyle mücadele etmeye başlarlar. Bu dönemde erkekler arasında tehlikeli yaralanmalar olabilir dikkat etmek gerekir.

Çeviri Reptula'ya aittir.

Lütfen izinsiz paylaşım yapmayınız.

Rica ederim. Evet çok güzel canlılar fakat gerçekten iyi hazırlanmalı ve kesinlikle öncesinde meyve sineği kültürü kurulmalı.

Almaya korkmamın  tek sebebi de o sanırım.Tek kültür değil kurbağa başına en az 3-5 kültür kurulmalı zira kültürler çok çabuk çökebiliyor,hele hele Akdeniz Bölgesinde yaşayan biri için yaz sıcakları hem kurbağalar,hem sinekler için tehlikeli.Bakalım istiyoruz ama neyi istemiyoruz ki :)

Evdeki çiçeklerden birinin toprağında küçük böcekler vardı. Dart frogları araştırırken bunların springtail olduğunu öğrendim. Ve onlar dart frogların yediği şeylerdenmiş. Eğer üretebilirsem onlardan dart frog düşünebilirim. Çünkü meyve sineği kültürleri bazen nedensiz yere çöküyor.

Springtail yetişkin bir dart frog için küçük bir yem olur. Yavru dart froglar için daha uygun bir yemdir. Meyve sineği kültürleri nedensiz yere çökmez bir nedeni vardır muhakkak(mite yada küf gibi) ama doğrudur kolay çökebiliyorlar, hele yüksek sıcaklıklarda. Dart frog beslemek isteyenler için meyve sineğinin pek alternatifi yok malesef.

Paylaşımınız çok faydalı olmuş ellerinize sağlık. :tebrik: 

Olağanüstü renklere sahip bir canlı, nerdeyse her renkte türü var. Aynı zamanda çıkardıkları ses kulağa çok hoşgeliyor.  :D Araştırmalarımda okudum (Dendrobatidae), Anura (kurbağalar) takımının Orta ve Güney Amerika’da yaşayan bir familyası. 175 kadar keşfedilmiş türü varmış. Çok tecrübe ve bakım isteyen bir tür olduğunu düşünüyorum, imkanlar doğrultusunda kesinlikle beslenmesi geren bir tür.

Resim güzelmiş.  :D

Ok Kurbağalarındaki zehir(ler) sadece kan ve sindirim yoluyla mı etki ediyor ama? Bu detayla ilgili bir yazı görmedim (fazla da araştırmadım gerçi, sadece wiki), deriden de etki ediyor olabilir. Taricha granulosa semenderinin zehri derisinde değilmiş ve sadece yendiğinde zehri etki ediyormuş, buna rağmen dokunduklarında elinde yanma ve uyuşma hissedenler oluyormuş. Ok Kurbağalarının bütün zehri derilerinde olduğundan dokununca bile deri hücrelerine en azından ciddi zarar verebilir belki, sadece tahmin tabi kesin bilgim yok.

Doğada bile aslında çoğu Ok Kurbağası insan öldürecek kadar zehirli değilmiş bir de ama bizim ünlü D. auratus kalbi durdurmayı beceriyormuş.  :sigara:

Bence evet. Deriden etki etse bile tahminimce bu sadece deride açık yara benzeri birşey varsa olur. Deride absorbe edilerek alınan zehir insanda ölümcül olacağını düşünmüyorum. Hatta bir kadın var daha önce de söylemiştim tgt de : Valerie Clark

http://frogchemistry.com/VCCatNGS.htm

http://voices.nationalgeographic.com/2008/08/07/frog_licker/

Kadın zehir düzeyini anlamak için dart frogların tadına bakıyor. Tadına baktığı kurbağalar arasında phyllobates terribilis denilen zehir oranı en yüksek türlerde var. Acılık oranından zehir derecesini tespit ediyor. Fakat daha sonra tükürüyor zehiri almıyor alsa bile aldığı doz onu etkileyecek bir düzeyde değil. Mesela zakkum çok zehirli bir bitkidir merak edip tadına bakmışlığım var-yemedim sadece ısırdım- çok acıdır ama zehirlemedi beni. Paracelcius un bir sözü var zehiri zehir yapan dozajıdır.

Semenderler kurbağalardan farklı olarak zehiri paratoid bezlerinde kendileri üretiyor ve derilerinden salgılıyorlar. Her semender aynı oranda zehirli de değil "taricha granulosa" güçlü zehire sahip türlerden birisi. Onlarda bile ele aldığında hemen zehirlemez. Tabi bir süre sonra elinizi gözünüze sürmez veya ağzınıza götürmezseniz.