Jump to content

Recommended Posts

Herkese iyi günler. Öncelikle son bir kaç gündür bir şey fark ettim hayvan belli aralıklarla ağzını açıp kapatıyor ama bu aralıklar çok da uzun değiller. mesela handling yaparken 15dk da belki 6-7 kez ağzını açıp kapatıyor ve nefes alışverişinde de bazen tıp diye bir ses geliyor yani ben nefes alışverişinden sanıyorum. İnternetten edindiğim bilgilerle ağzına dikkat ettim burun deliklerine dikkat ettim herhangi bir salya ve ya burunda baloncuk falan olmuyor. Hırıltı falan da değil sadece tıp diye bir ses geliyor sanki burnunuz açıktır da nefes alınca tıp diye tıkanır ya aynı öyle sanırım. Vicks tedavisi uyguluyorum iki gündür bilen arkadaşlar da beni bu konuda aydınlatır diye umaraktan size danıştım. Bu arada canlı red tail boa. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esneme hareketi olabilir, canlının bulunduğu ortamın ısısı kaç derece? Hastalık durumunda akıntı gözlemlersiniz genellikle.

Share this post


Link to post
Share on other sites

😔 tamamen benim hatam oldu. Sanki nefes alırken pıt diye tıkanıyor burnu. 24 derece idi soğuk taraf 28 olması gerekiyormuş ben büyük ihtimalle fahrenheit ı dereceye çevirirken bir hata yaptım ve ya yanlış hatırladım. Normal bir durum gibi gelmiyor bana çünkü o kadar esnemesi. 😞

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bu kadar sık aralıklarla olması zaten esneme olmadığına işaret ediyor. Nefes almakta güçlük çekiyor olabilir. Gelen pıt sesi yabancı forumlarda popping noise olarak da geçiyor. Bu solunum yolları enfeksiyonunun (respiratory infection) önemli belirtilerinden bir tanesi.Vicks tedavisini acilen durdurun. Vicksin içindeki bitkisel yağlar yılanların çok hassas olan solunum yolları için çok kuvvetli ve tahriş edicidir. Hayvanın durumunun sadece daha kötüye gitmesini sağlar. En kısa zamanda egzotik hayvanlar alanında çalışan bir veterinere gidip enfeksiyon var ise antibiyotik tedavisine başlamalısınız. Yaşam alanını belli Aralıklarla dezenfekte edin. F10 veya ona ulaşımınız yoksa zefiran/zefirolum kullanabilirsiniz (kullanım talimatlarina uygunşekilde) canlının gerekli ısı ve nemi aldığından emin olun bu süreçte. Enfeksiyon ihtimali kuvvetli olduğu için, bu olası enfeksiyonun ilerlemesi canlının hayatına mal olabilir. Fakat lütfen vicks kullanımına acilen son verin. İstanbul'da iseniz kendi veterinerimin numarasını verebilirim.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Şehir İstanbul ise Vetform Veteriner Kliniğinde Gözde hanımı öneririm. Biran önce göstermenizde ve @benihime’nin önerilerini dikkate almanızda fayda var. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ankaradayım. Bildiğiniz veteriner varsa ona gideyim yoksa da hemen araştırayım vicks uygulamayı da bırakıyorum. Bir problem olduğu belliydi zaten. suğuk yer 23 derece aslında yanlış gibi de gelmiyor. Teşekkür ederim hepinize.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orada tıslıyor ama. Agresif olarak yaptığını düşünmüyorum. Az önce veterinerden geldim. Biraz vaktı falan röntgen çekti ağzına baktı bir sıkıntı göremedim dedi sadece verdiğim yem büyükmüş biraz onu daha sindirememiş dedi. Tıp tıp ses gelmesini de ilk kez duydum dedi. Bi güven vermedi diyebilirim aslında ama rahat edemedim bi götüreyim dedim. Yarın gün içinde birkaç kişiye sorucam. Daha güvenilir bilgili birisini bulabilirim umarım. Ankarada bu sıkıntıyı yaşayan elbet olmuştur arkadaşlar bi ses verin. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Şu anda mukus oluşumu yoksa ve yemek yemeye devam ediyorsa yaşam alanında ısıyı biraz arttırmayı deneyin. Düşük seviyeli bir enfeksiyon olabilir. Genel muayenede de bir tuhaflik olmaması iyiye işaret. Fakat nefes alırken sık sık ağzını açması ve çıkan ses normal değil. Şu anda endişelenip paniklemeyin, ısıyı iki üç derece yükseltin. Eğer mukus oluşumu başlar ve iştah kaybı yaşarsa ikinci bir veteriner ziyareti yapılır. Haftada bir yaşam alanını temizlerken dezenfekte etmeyi unutmayın çünkü bakteriyel bir Durum da olabilir. Eğer diğer belirtiler gelisirse tekrar buraya yazın illa ki yardımcı olup bir veteriner vesaire buluruz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Açıkçası solunum yolları enfeksiyonu başlangıcı gibi gözüküyor. Isıyı arttırın ve handling yapmayın bir süre. Bu süreçte canlı strese girmesin. Durumu kötüye giderse antibiyotik tedavisi yapılabilir. Şimdilik gözlemleyin. Canlıyı yaşam alanından sık sık çıkarıp strese sokmamaya da özen gösterin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O şekilde ses duymuyorum ve ya ağzını açmıyor. Isıyı yükselttim. Dün deri değiştirdi. Fakat ağzının altını tam atamamış biraz uğraştım çıkartayım diye. Bi yıkadım yani yıkadım derken suyun altına tutmadım tabi😂 Güzelce banyosunu yaptı derisi yumuşayınca kafasını tutup elimi kaydırarak biraz deriyi kaldırdım ağzının yanından gerisini kendisi halleder herhalde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

  • Similar Content

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×